زنان و زایمان

دوبار پریود شدن در ماه | این مطلب را فقط زنان بخوانند!

دوبار پریود شدن در ماه | این مطلب را فقط زنان بخوانند!

دوبار پریود شدن در ماه

دوبار پریود شدن در ماه | این مطلب را فقط زنان بخوانند!

شاید پریود شدن یکبار در ماه حس خوبی به دختران و زنان بدهد و موجب سلامتی بدن باشد. اما قطعا دوبار پریود شدن در ماه و قاعدگی به صورت مکرر، همواره شرایط آزار دهنده‌ای برای زنان دارد. پریود شدن پی در پی گاهی اوقات نشان دهنده عکس العمل بدن به برخی از محرک‌های محیط است. اما به هیچ نباید رد پای بیماری‌های زمینه‌ای که ممکن است در بروز آن نقش دادشته باشد را نادید گرفت. اگر شما هم به صورت مداوم این مشکل را تجربه می‌کنید حتما “ازپزشک” مشاوره آنلاین بگیرید و زیر نظر یکی از بهترین متخصص زنان درمان شوید.
برای آشنایی با علت دوبار پریود شدن در ماه ویا درمان آن، این مطلب ازپزشک را تا انتها مطالعه نمایید. در انتهای مطلب هم می‌توانید سوالاتتان را در قسمت دیدگاه به ثبت برسانید و “ازپزشک” پاسخ دریافت کنید.

 

علت دوبار پریود شدن در ماه

قاعدگی یا همون پریود شدن در ماه، نتیجه ارتباط علمی و موشکافانه بین غده هیپوفیز و سیستم مغز است. هورمون‌هایی که از غده هیپوفیز ترشح شده و روی تخمدان اثر می‌گذارند در نهایت به پریودو سیکل‌ ماهانه ختم می‌شود. این حالت زنانه باید در بدن هر زن سالم بین 26 تا 35 روز کاملا قابل پیش بینی رخ بدهد. و قطعا هرگونه اختلال که در این روند بوجود بیاید باید زیر نظر متخصص زنان بررسی شود. قاعدگی در زنان از سن 12 تا 13 سالگی شروع می‌شود که در اوایل پریودی، بلوغ تخمک گذاری وجود ندارد. و این سیکل بدون تخمک گذاری رخ می‌دهد.
طبیعی این است. که ماهی یک‌بار یا بین 26 تا 35 روز یکبار خانمی بدون مصرف دارو وبراساس فعالیت طبیعی بدن پریود شود. حالا اگر این روند دیرتر  یا زودتر از موقع شود، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که درادامه عنوان می‌کنیم.

علت دوبار پریود شدن در ماه

علت دوبار پریود شدن در ماه

قاعدگی را بهتر بشناسید

معمولا دختران در یکی دوسال اول که پریود می‌شوند پریود نامرتب را تجربه می‌کنند. به این صورت ممکن است زودتر از تاریخ ماهانه پریود شوند یا دیرتر از زمان وارد سیکل ماهانه شوند. 2 سال بعد از بلوغ است که تخمک گذاری به صورت مرتب در دختران آغاز می‌شود.
در نتیجه ارتباط مغز، تخمدان و رحم هر ماه یکی از تخمدان‌ها شروع به رشد کرده و تخمک‌گذاری انجام می‌شود.  دراین زمان اگر تخمک گذاری منجر به حاملگی نشود، در آن سیکل قاعدگی به وجود می‌آید.

این روند در زنان از شروع پریود هر 26 تا 35 روز باید قابل پیش‌بینی قاعدگی رخ بدهد. این روند تا حدود چهل تا چهل‌ و پنج‌‌سالگی به صورت منظم در بیشتر خانم‌ها وجود دارد. بعد از آن چهار یا پنج سال ممکن است نامرتب شود؛ چراکه در این زمان ممکن است تخمک‌گذاری کم شود و اختلالات هورمونی به وجود بیاید تا زن یائسه شود.

 

دوبار پریود شدن در ماه

وقتی خانمی دوبار پریود شدن در ماه را تجربه می‌کند، مدت زمان 20 روزه استراحت را ندارد. یعنی یک هفته یا 10روز بعداز یک دوره قاعدگی دوباره دچار خونریزی شود. در این شرایط یعنی این خانم پلی‌مینوره دارد. یعنی دفعات پریودش بیشتر از یک‌بار در ماه است. اگر شما هم چنین مشکلی را تجربه کرده‌اید باید هرچه سریعتر علت دوبار پریود شدن در ماه را پیدا کنید. این حالت دلایلی بسیاری دارد .که می‌توان به عفونت رحم، کاهش وزن، استرس زیاد، پولیپ یا فیبروم، اختلال هورمونی. کم‌کاری یا پرکاری تیروئید و اختلال در ترشح هورمون پرولاکتین اشاره کرد.
اگر در زمانی غیر از سیکل ماهانه دچار خونریزی شدید، نشانه پریودی دوم در ماه است. در این حالت باید ببنید خونریزی به صورت لکه‌بینی است یا پریودی. اگر  به صورت پریودی باشد خون آن به رنگ قرمز است. اگر به صورت لکه باشد این خون به رنگ قرمز تیره یا قهوه‌ایست.

دوبار پریود شدن در یکماه

دوبار پریود شدن در یکماه

علت دو یا سه بار پریود شدن در یک ماه چیست؟

افزایش خونریزی ممکن است به دلیل کوتاه‌تر شدن چرخه قاعدگی یا ناشی از یک مشکل سلامتی باشد. به همین دلیل باعث خونریزی واژن  می‌شود. اگر چرخه قاعدگی به‌طور ناگهانی کوتاه شود، این مشکل می‌تواند ناشی از هر یک از موارد زیر باشد.
که در ادامه به هرکدام از این موارد به صورت مجزا خواهیم پرداخت.

 • تخمک‌گذاری (عدم تخمک‌گذاری)
 • پرکاری تیروئید
 • کم کاری تیروئید
 • شروع یائسگی
 • بلوغ
 • فیبروم رحم یا کیست
 • آندومتریوز
 • بیماری التهابی لگن
 • استرس
 • کاهش یا افزایش شدید وزن
 • پیشگیری از بارداری
 • سایر بیماری‌ها

 

اختلال در تخمک‌گذاری

به شایع‌ترین علت دوبار پریود شدن در ماه می‌توان به اختلال در تخمک‌گذاری اشاره کرد. اختلالات هورمونی به دلایل مختلف چون تغییرات وزن و کاهش و افزایش وزن منجر به اختلال تخمک‌گذاری می‌شود. بعضی از خانم‌ها به دلیل اختلالات تخمک‌گذاری و عدم تخمک‌گذاری ممکن است دیر به دیر پریود شوند. یا ممکن است به فاصله یک هفته تا 10روز بعد از پایان دوره دوباره پریود شوند. پس نیاز است که هر خانمی تاریخ شروع و اتمام زمان پریود خود را یادداشت کند.
توصیه “ازپزشک” به زنان این‌است که یک تقویم شخصی داشته باشند و تاریخ پریود و لکه بینی را یادداشت کنند. یک دوره قاعدگی نرمال معمولا باید پنج تا هفت روز طول بکشد. در این زمان هم خونریزی نباید خیلی شدید باشد. باید حدود 80 میلی‌لیتر خون در هر سیکل ماهانه خارج شود.خانم‌هایی که مشکلی ندارند تقریبا 20 روز پاک‌اند و دوباره پریود بعدی در آنها اتفاق می‌افتد.

علت دوبار پریود شدن در ماه

علت دوبار پریود شدن در ماه

فیبروم رحم از دلایل دوبار پریود شدن در ماه

 

فیبروم رحم، تومور یا زائده خوش‌خیمی است که در رحم رشد می‌کند. زنان زیادی هم این تومور را تجربه می‌کنند. به همین دلیل فیبروم می‌تواند یکی از دلایل خونریزی بین دوره قاعدگی محسوب شود. فیبروم‌ها می‌توانند باعث دل درد، کمر درد، درد و خونریزی در زمان رابطه جنسی شوند.  تشخیص فیبروم را پزشک سونوگرافی یا بیوپسی رحم تجویز می‌کند. لازم به ذکر است که عفونت‌های مزمن لایه‌های رحمی، توده‌ خوش‌خیم در رحم، سرطان‌های بدخیم. وجود لایه‌های طبیعی بافت رحمی در جاهای غیرطبیعی لگن، وجود جسم خارجی مثل iud نیز می‌تواند. از دلایل خونریزی دوبار در ماه محسوب شود.

 

همین الان مشاوره آنلاین ازپزشک رو امتحان کن

 

اختلال تیروئید

غده تیروئید نقش مهمی در منظم بودن پریود دارد. اما کم‌کاری یا پرکاری غده تیروئید می‌تواند باعث دوبار پریود شدن در ماه شود. لازم است بدانید هورمون‌هایی که از این غده ترشح می‌شوند، قاعدگی و تخمک‌گذاری را کنترل می‌کنند. که اگر مشکل از این غده باشد “ازپزشک” با یک آزمایش خون ساده می‌تواند منشأ را پیدا و درمان کند. اگر کم‌کاری تیروئید داشته باشید یعنی غده تیروئید شما غیرفعال است. در این صورت بدن شما، هورمون تیروئید را به ‌اندازه کافی تولید نمی‌کند.
با مراجعه به یک متخصص غدد و یا داشتن “مشاوره آنلاین ازپزشک” می‌توانید این بیماری را درمان کنید. در این زمان پزشک متخصص به شما قرص‌های خوراکی می‌دهد که  این قرص‌ها کمبود تیروئید را جبران می‌کنند.

 

یائسگی زودرس

یائسگی زودرس هم می‌تواند از دلایل دوبار پریود شدن در ماه  باشد. اگر این نامنظم شدن‌ها قبل از سال‌های نزدیک به یائسگیست، باید حتما حواستان به یائسگی زودرس باشد. در این زمان باید به پزشک مراجعه کنید و یا با یکی از متخصصان ازپزشک مشاوره آنلاین داشته باشید. “متخصص زنان و زایمان ازپزشک” می‌تواند برای به تاخیر انداختن یائسگی داروی مناسب تجویز کند.

 

کاهش یا افزایش وزن

اضافه یا کاهش وزن نیز می‌تواند شما را دچار تجربه دوبار پریود شدن در ماه کند. افزایش وزن زیاد یا کاهش وزن بیش از حد با تغییر هورمون‌های تاثیرگذار بر تخمک‌گذاری همراه است. به دلیل کاهش وزن شدید بدن به تصور وارد‌شدن به وضعیت گرسنگی شدید که زمان مناسبی برای بارداری نیست، روند تخمک‌گذاری را تعطیل می‌کند. اگر اضافه وزن داشته باشید هم ممکن است هورمون‌ها جلوی تخمک‌گذاری را بگیرند.

 

پیشگیری از بارداری

کسانی که قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند ممکن است دوبار قاعدگی در ماه را تجربه کنند. قرص‌های ضدبارداری ممکن است باعث اختلال ترشح هورمون‌ها شوند. به‌خصوص اگر این داروها با بدن شما ناسازگار باشند. پس  بهتر است برای انتخاب نوع قرص ضدبارداری ازپزشک مشاوره آنلاین بگیرید.

 

استرس

استرس یکی از متهمان ردیف اول در دوبار قاعدگی در ماه است. استرس زیاد می‌تواند باعث ایجاد پریودهای مکرر و حتی قطع شدن پریود در زمان شود. استرس خیلی راحت می‌تواند از پس نامنظم کردن پریود بربیاید و هورمون‌های بدن را بهم بریزد. کورتیزول که هورمون استرس در بدن است تاثیر مستقیمی بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون دارد. اگر میزان زیادی کورتیزول در جریان خون باشد زمان و میزان جریان چرخه قاعدگی تغییر می‌کند. در این دوران ورزش کردن و دوری از عوامل استرس‌زا می‌تواند به دادتان برسد.  اگر استرس شما زیاد است و به تنهایی قادر به حل آن نیستید، حتما از یک روان‌شناس کمک بگیرید.
شما با نصب اپلیکیشن ازپزشک، می‌توانید لیست روانشناسان را بررسی کنید. و در صورت تمایل با یکی از آنها مشاوره آنلاین داشته باشید.

راه درمان دوبار پریود شدن در ماه

راه درمان دوبار پریود شدن در ماه

نشانه‌های خطرناک دوبار پریود شدن در ماه

اگر سابقه خانوادگی فیبروم، کیست یا یائسگی زودرس دارید، احتمال دوبار پریود شدن در ماه برای شما دو چندان می‌شود. اگر علائمی که در زیر عنوان می‌کنیم را دارا هستید، هر چه سریعتر به یک متخصص زنان مراجعه کنید:

 • تجربه درد در زیر شکم که بعد از چند روز برطرف نشود.
 • داشتن دوره‌های سنگین قاعدگی
 • لکه‌بینی یا خونریزی در بین دوره‌ها، که اغلب با دوبار پریود شدن در یک ماه اشتباه گرفته می‌شود.
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • داشتن درد و گرفتگی قاعدگی بیش از حد نرمال
 • مشاهده لخته‌های تیره در طول دوره قاعدگی

 

عوارض دو بار پریود شدن در یک ماه و درمان دوبار پریود شدن در ماه

یکی از اثرات خونریزی مکرر ناشی از پریود شدن، کم خونی است که به دلیل کمبود آهن بدن رخ می‌دهد. البته پزشک با انجام آزمایش سطح آهن شما را مورد بررسی قرار خواهد داد. با اینحال در ادامه چند مورد از علائم کم خونی را عنوان می‌کنیم.

 • خستگی
 • سردرد
 • ضعف
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نامنظم

 

سخن آخر

امیدورایم مطلب  دوبار پریود شدن در ماه برای شما مفید واقع شده باشد. برای راهنمایی هرگونه بیماری، می‌توانید “ازپزشک” مشاوره آنلاین بگیرید و زیر نظر بهترین متخصصان تیم ویزیت شوید.   نیازی نیست در ترافیک‌ شهرهای شلوغ وقتتان را هدر بدهید یا برای ویزیت شدن ساعت‌ها در مطب منتظر بمانید. کافیست اپلیکیشن ازپزشک را نصب کرده و با وارد کردن مشخصات شخصی، از بهترین دکتر مشاوره بگیرید.
تیم “ازپزشک” بعد از بررسی نیاز بیماران، پزشکان متخصص در هر زمینه را گرد هم آورده است. شما بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس با مطب، تنها به لیست پزشکان مراجعه کرده ویک نوبت آنلاین می‌گیرید.
خوشحال می‌شویم در صورت استفاده از اپلیکیشن، نظرتان را در قسمت دیدگاه ثبت کنید.

ازپزشک، همراه شما تا سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.