دفعات نرمال برای رابطه جنسی

دفعات نرمال برای رابطه جنسی | چندبار سکس در طول هفته طبیعی است؟

اگر وارد یک رابطه شده‌ایدو دوست دارید بدانید که تعداد دفعات نرمال برای رابطه جنسی چقدر است، “ازپزشک” راهمراهی کنید. چرا که داشتن فعالیت جنسی مناسبت، با تغییرات مثبتی ارتباط دارد. تغییراتی چون کاهش فشار خون، کاهش استرس، صمیمیت بیشتر، تشدید علاقه و حتی کاهش میزان طلاق. ما در این مطلب از مقالات ازپزشک، شما را با یکی از مهم‌ترین اصول زندگی مشترک آشنا می‌کنیم. اینکه تعداد دفعات نرمال برای رابطه جنسی چقدر است و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است.
بسیاری از مردم به این موضوع که چقدر رابطه جنسی برای زن و شوهر کافیست آگاهی ندارند. همچنین اکثریت نمی‌دانند که رابطه جنسی و داشتن سکس در زندگی چقدر می‌تواند اهمیت داشته باشد!
شاید هیچ قاعده‌ای برای داشتن یک رابطه جنسی ایده‌آل وجود نداشته باشد. اما ما در این مطلب ازپزشک سعی کردیم برخی از نتایج آخرین تحقیقات را به شما عزیزان ارائه کنیم. همراه ما باشید.

تعداد دفعات نرمال برای رابطه جنسی

بیشتر مردم تمایل دارند بدانند که در زندگی زناشویی خود رابطه سالمی دارند یا خیر. همچنین دوست دارند بدانند که آیا برای شریک زندگیشان کافی هستند یا خیر؟
تعداد دفعات روابط جنسی، امروزه به یک دغدغه تبدیل شده است که  این موضوع  اغلب از سمت زنان مطرح می‌شود. خصوصا زنانی که خود و یا همسرشان طبع سرد دارندو پایین بودن رابطه نگرانشان می‌کند. همانگونه که می‌دانید تعداد دفعات رابطه جنسی در زندگی به تمایل، توافق و نیاز طرفین بستگی دارد. به همین دلیل عدم توافق در تعداد دفعات نزدیکی یکی از عوامل شروع دلخوری ها و مشکلات زناشویی محسوب می‌شود. همچنین ممکن است خطرات زیادی چون ناراحتی‌ و دلسردی در روابط زوجین به همراه داشته باشد.
گاهی دیدگاه غلط در رابطه با تعداد دفعات طبیعی به عنوان محرک برای بالا بردن تعداد سکس عمل می‌کند. به این صورت که مردان از داروها و مکمل‌ها تنها برای رضایت همسرشان استفاده می‌کنند.

تعداد دفعات رابطه جنسی

تعداد دفعات رابطه جنسی

میانگین تعداد دفعات سکس چندبار است؟

این موضوع را به درستی نمی‌توان بیان کرد چراکه تعداد نزدیکی در هفته و یا درماه به زوجین بستگی دارد. البته با تحقیقات صورت گرفته. در سن 18 تا 29 سالگی، میانگین نزدیکی حدود 112 بار در سال، یعنی 2 بار در هفته  است.  در سن 30 تا 39 سالگی، 86 بار در سال تقریبا ماهی 6-7 بار. در سن 40 تا 49 سالگی، به میزان 69 بار در سال (یعنی نصف جوانان 18 تا 29 سال). بنابراین عملکرد جنسی طبیعی در زنان و مردان در سنین و نژادهای مختلف، بسیار تفاوت دارد. البته این میانگین در سه دوره به خصوص هم ممکن است تغییر بکند. برای مثال تعداد دفعات نرمال برای رابطه جنسی در اوایل ازدواج به تعداد زیاد افزایش پیدا می‌کند. در دوره بارداری و بعد از زایمان اغلب از میزان رابطه جنسی کاسته می‌شود که این مسئله هم هیچ نگرانی ندارد.

چندبار سکس در طول هفته طبیعی است؟

تعداد 2 تا 3 بار در هفته برای زوجین زیر 30 سال. و تعداد 1تا2  بار در هفته برای زوجین 30تا39 سال، میزان طبیعی تعداد دفعات نزدیکی است. البته داشتن رابطه جنسی همانند مصرف دارو زمان مشخص و تعیین شده‌ای ندارد. می‌توان گفت سالم‌ترین سکس بین زن وشوهر درست زمانی است که هر دو میل وانرژی کافی برای رابطه داشته باشند. در این زمان است که زن و شوهر از رابطه‌شان نهایت لذت را می‌برند.
البته این تعداد می‌تواند در هر مقطعی تغییر کند. برای مثال زوجی در هفته 10 بار رابطه دارنداما پس از این هفته، ممکن است تا 1ماه رابطه نداشته باشند. پس هیچ چارچوبی وجود نداردکه بر اساس آن بتوان بهتر یا بدتر بودن تعداد نزدیکی و بی‌میلی جنسی تعیین کرد. تنها زوجین هستند که می‌توانند بر اساس میزان نیاز و تواناییشان، تصمصم بگیرند در هفته یاماه چندبار سکس داشته باشند.

 

چه عواملی می‌تواند میزان رابطه جنسی را کاهش دهد؟

عوامل مختلفی روی این موضوع تاثیرگذار هستند. برای مثال افزایش سن همراه با افزایش تعهدات خانوادگی، مشکلات و دغدغه‌های شغلی ومالی از مهم‌ترین دلایل کاهش روابط هستند. همچنین ناراحتی‌های جسمی، می‌توانند از مهم‌ترین دلایل کاهش تعداد رابطه جنسی بین زن و شوهر محسوب شوند. تغییر در سبک زندگی، مشکلات روحی و روانی مثل افسردگی یا اختلالات اضطرابی نیز درکاهش تعداد دفعات نزدیکی اهمیت دارد.
اگرتعداد سکس در سال به زیر 10 بار، یعنی کمتر از ماهی یکبار کاهش یابد، می‌تواند نگران کننده باشد. شاید نداشتن رابطه جنسی دربرخی از موارد نتواند علتی برای مشکل بنیادی باشد. اما تحقیقات نشان داده  است‌که با کم شدن رابطه جنسی، روابط بیشتر به سمت خیانت، خشم و طلاق کشیده می‌شود. پس پیشنهاد می‌کنیم زوج‌ها حداقل یکبار در هفته یا دو هفته یکبار رابطه جنسی داشته باشند.  اگر برای رابطه یکی تمایل داشته و دیگری نداشته باشد حتما باید به یک مشاوره زوج درمانی مراجعه شود.

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

برای داشتن  مشاوره آنلاین با یکی از بهترین “روانشناسان ازپزشک “همین الان اپلیکیشن را دانلود کنید

داشتن چه میزان رابطه جنسی غیر معمول است؟

معمولا میزان بالای رابطه جنسی  جای نگرانی  ندارد. مخصوصا اگر هر دو طرف رابطه، تمایل و نیاز داشته باشند و از رابطه پر تعدادشان لذت ببرند. اما تعادل داشتن در هر چیزی هم ضروری است. هرچقدر که روابط زیاد لذت بخش باشد با این حال تعادل داشتن می‌تواند زندگی را سالم‌تر نگه دارد. تعداد زیاد رابطه جنسی می‌تواند نشانگر بیش فعالی و اعتیاد جنسی باشد و مشکلاتی را برای بدن ایجاد کند. اگر همسرتان یا خودتان دچار بیش‌فعالی جنسی هستید و نمی‌توانید خودتان را کنترل کنید، حتما به یک روانشناس مراجعه نمایید.

میانگین دفعات ایده آل برای رابطه جنسی عبارتند از:

 • میانگین بزرگسالان: 54 بار در سال (حدود یک بار در هفته)
 • در 20 سالگی: حدود 80 بار در سال
 • بزرگسالان 60 ساله: 20 بار در سال

تعداد دفعات رابطه جنسی اغلب با افزایش سن کاهش می‌یابد. البته فعالیت جنسی در افراد سالمند همچنان مهم است و اهمیت دارد.

تعداد و دفعات نرمال نزدیکی و رابطه جنسی در هفته

رابطه جنسی یک یا دوبار درماه شاید کافی نباشد، اما بیش از یکبار درهفته نیز تاثیر بر روی شادی نمی‌گذارد. این صحبت ما با توجه به تحقیقی است که ازسمت زوج‌هایی که رابطه جنسی‌شان را بیشتر کردند آمد. این زوج‌ها اعلام کردند نسبت به قبل (با میزان معمول رابطه جنسی) شادتر نشدند. درضمن اعلام کردند که با داشتن رابطه جنسی کمتر بیشتر از لذت می‌برند. به همین دلیل به نظر می‌رسد رابطه جنسی بیش از حد اثرات منفی  هم داشته باشد. همه می‌دانیم که مشکلات موجود در زندگی می‌تواند مانع رضایت جنسی شود. پس تعداد و دفعات نرمال نزدیکی و رابطه جنسی، کاملا به طرفین بستگی دارد و تعیین می‌شود.

فواید روانی رابطه جنسی

عشق ورزیدن فواید احساسی و روانی زیادی بهمراه دارد.  رابطه جنسی باکیفیت نیز فواید روانی دارد که در ادامه عنوان می‌کنیم:

 • ارگاسم باعث آزاد شدن هورمون پرولاکتین می شود که این هورمون به خواب کمک می‌کند.
 • رابطه جنسی می‌تواند عزت نفس را افزایش داده و احساس ناامنی را کاهش دهد. سکس منجر به درک مثبت تری از خود می‌شود.
 • سکس با رضایت بیشتر و کیفیت بهتر، شادی را افزایش می‌دهد.
 • مواد شیمیایی مغزدر طول رابطه جنسی آزاد می‌شوند. از جمله اندورفین، که تحریک پذیری و احساس افسردگی را کاهش می‌دهد. هورمون دیگر، اکسی توسین (داروی آغوش) که با تحریک نوک سینه و سایر فعالیت های جنسی افزایش می‌یابد.
 • استرس مزمن ممکن است بر کاهش دفعات رابطه جنسی اثرگذار باشد. با این حال، رابطه جنسی می تواند یک تکنیک موثر برای کنترل استرس باشد. رابطه جنسی باعث کاهش هورمون های استرس، مانند کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین) می‌شود.
زوج درمانی

زوج درمانی

چگونه روابط جنسی‌مان را بهبود ببخشیم؟

رابطه جنسی خود را به بیرون از اتاق خواب بیاورید. صمیمت فیزیکی و عاطفی قبل از برقراری سکس بسیار ضروری است. حالا از هر طریقی آن را بیان کنید. با هدیه دادن، استفاده از کلمات محبت‌آمیز و …
اگر احساسات و عشق خود به همسر را تنها از طریق رابطه جنسی بروز می‌دهید، بیشتر روی این مساله کار کنید. تغییر محل رابطه، سفر دور از فضای خانواده یا حتی بازسازی رابطه جنسی، می‌تواند روابط جسمی شما را بهبود بخشد. این روش ها برای برخی کار می کند و برای برخی دیگر بی اثر است.
سکس در صبح به دلیل بالا بودن سطح تستوسترون در هنگام صبح است. اگر این روش در تقویت رابطه جنسی شما بی‌تاثیر است ، حتما  از یک سکس تراپ کمک بگیرید.

میل جنسی می تواند تحت تأثیر موارد زیر نیز قرار گیرد:

 • سن
 • دارو
 • هورمون
 • بیماری پزشکی
 • مسائل مربوط به رابطه
 • باورها و نگرش‌های جنسی
 • تعهدات خانوادگی/فرزندان
 • مسائل روانی ( افسردگی / اضطراب)
 • مشکلات فیزیولوژیکی یا مسائل مربوط به بدن
 • نگرانی‌های موقعیتی

رابطه جنسی به جریان هورمون‌های پیوندی مانند اکسی توسین و وازوپرسین کمک می‌کند. از آنجا که صمیمیت و رابطه جنسی با هم در ارتباط هستند. گاهی این همه چیزی است که یک زوج برای بازگشت به مسیر اصلی خود نیاز دارند. پس زیاد یا کم بودن تعداد دفعات رابطه اهیمت ندارد. مهم این است که شما از تعداد سکسی که دارید راضی باشید وبا آرامش و شادی کنار هم زندگی کنید.

مشاوره تلفنی زوج درمانی

مشاوره تلفنی زوج درمانی

سخن آخر

داشتن رابطه جنسی مزایای متعددی را برای یک رابطه عاشقانه به همراه دارد. گاهی اوقات مراجعه به درمانگر جنسی ممکن است بهترین راه برای حل روابط و مسائل شخصی شما باشد. مهم است که زوجین احساس رضایت و آرامش داشته باشند. اما صمیمیت جنسی بخشی از یک رابطه زناشویی موفق محسوب می‌شود.
اگرفردی نسبت به کاهش احتمالی علاقه جنسی شریک خود احساس ناامنی یا نگرانی می کند. یا  اگر چیزی باعث می شود میل جنسی فرد کمتر از حد معمول باشد. باید بتواند دلیل آن را به شریک خود بگوید و راه هایی را برای بهبود اوضاع بررسی کند.

امیدورایم مطلب تعداد دفعات نرمال برای رابطه جنسی برای شما مفید واقع شده باشد. برای هر مشکل می‌توانید ازپزشک مشاوره آنلاین بگیرید و زیر نظر بهترین متخصصان تیم ویزیت شوید.  کافیست اپلیکیشن ازپزشک را نصب کرده و با وارد کردن مشخصات شخصی، از بهترین روانشناسان مشاوره آنلاین بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست
خانه
0 items Cart

سبدخرید

بستن

ورود

بستن

دکمه اسکرول به بالا
اینستاگرام YouTube WhatsApp WhatsApp TikTok Telegram