زنان و زایمان

سن بارداری از زمان لقاح

سن بارداری از زمان لقاح

سن بارداری

سن بارداری از زمان لقاح

بارداری به عنوان زمان بین بارداری و تولد تعریف می شود. جنین در دوران بارداری در رحم والدین باردار رشد می کند. سن بارداری مدت بارداری را توصیف می کند. اکثر نوزادان بین هفته های 38 تا 42 بارداری متولد می شوند. نوزادانی که قبل از 37 هفتگی به دنیا می آیند نارس محسوب می شوند. نوزادانی که بعد از 42 هفته به دنیا می آیند، دیررس نامیده می شوند.

محاسبه سن بارداری به تخمین تاریخ زایمان احتمالی، برنامه ریزی مراقبت ها و آزمایشات قبل از زایمان و ارزیابی سلامت نوزاد در بدو تولد کمک می کند. این یک دستورالعمل برای تعیین اینکه آیا کودک همانطور که انتظار می رود رشد می کند و زمان انجام غربالگری قبل از تولد ارائه می دهد. نوزادانی که برای سن حاملگی خود کوچکتر یا بزرگتر از حد انتظار به دنیا می آیند ممکن است نیاز به نظارت دقیق تری داشته باشند.

 

محاسبه سن بارداری چگونه است؟

تاریخ واقعی لقاح و تخمک گذاری در انسان مشخص نیست، بنابراین سن حاملگی تخمینی است. زمان بارداری مربوط به هر مرحله خاصی از رشد است و همه نوزادان در مراحل اولیه بارداری تقریباً با سرعت یکسانی رشد می کنند. سن بارداری بر حسب هفته از اولین روز آخرین قاعدگی شما (LMP) اندازه گیری می شود. این بدان معناست که آخرین قاعدگی شما بخشی از بارداری شما محسوب می شود. حتی اگر شما واقعا باردار نبودید، پریود شما سیگنالی است که بدن شما برای بارداری آماده می شود. رشد جنین در واقع تا زمان لقاح شروع نمی شود، یعنی زمانی که یک اسپرم منفرد تخمک را بارور می کند.

 

پیشنهاد مقاله: تاثیر سن بارداری بر روی خطرات بارداری و زایمان

تاریخ زایمان تخمینی (EDD) تاریخی است که انتظار می رود شروع خود به خود زایمان رخ دهد. EDD را می توان با افزودن 280 روز (9 ماه و 7 روز) به اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) تخمین زد. این روشی است که توسط ماشین حساب های بارداری استفاده می شود. دقت EDD حاصل از این روش به یادآوری دقیق تاریخ مادر بستگی دارد، سیکل های منظم 28 روزه را در نظر می گیرد و تخمک گذاری و لقاح در روز 14 سیکل اتفاق می افتد. ایجاد EDD توسط LMP ممکن است طول مدت بارداری را کمتر یا بیش از حد تخمین بزند و ممکن است در معرض خطای بیش از 2 هفته باشد.

 

محاسبه سن بارداری

محاسبه سن بارداری

 

در مواردی که تاریخ لقاح دقیقا مشخص است، مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF)، EDD با افزودن 266 روز به تاریخ لقاح محاسبه می شود. سونوگرافی برای تعیین اندازه جنین و در نتیجه برای محاسبه سن بارداری استفاده می شود. دقت تخمین سونوگرافی از زمان بارداری با توجه به زمان اسکن، وضوح تصویر سونوگرافی و موقعیت جنین متفاوت است.

 

سن بارداری به دو دوره مجزا تقسیم می شود

  • دوره جنینی اول از ابتدای هفته سوم تا پایان هفته هشتم زندگی داخل رحمی ادامه دارد. به آن دوره اندام زایی نیز می گویند.
  • دوره جنینی دوم از ابتدای هفته نهم (ماه سوم) تا زمان تولد ادامه دارد. در این دوره، رشد استثنایی و تخصصی شدن ساختارهای بدن وجود دارد که با بلوغ بافت ها و اندام ها مشخص می شود.

سن بارداری در سه ماهه اول بارداری با اندازه گیری طول تاج استخوانی (CRL) کودک شما در سونوگرافی تعیین می شود. این اندازه گیری از بالای سر جنین تا کفل معمولاً در هفته 12 از LMP انجام می شود. اگر اولین اسکن خود را بعد از سه ماهه اول انجام دهید، دقیق ترین اندازه گیری برای ارزیابی دوران بارداری، دور سر (HC) است. این از 14 هفته و 1 روز انجام می شود. در مراحل بعدی بارداری، سونوگرافی قسمت‌های خاصی از بدن نوزاد از جمله دور شکم (AC)، دور سر (HC) و طول استخوان ران (استخوان ران) (FL) را اندازه‌گیری می‌کند تا زمان بارداری و رشد جنین را تایید کند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

سن حاملگی در مقابل سن جنین

در حالی که سن حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی و درد قاعدگی شما اندازه گیری می شود، سن جنین از تاریخ لقاح محاسبه می شود. این در زمان تخمک گذاری است، به این معنی که سن جنین حدود دو هفته از سن بارداری عقب تر است. این سن واقعی جنین است. با این حال، این روش دارای دقت کمتری برای اندازه‌گیری زمان بارداری است، زیرا در بیشتر موارد نمی‌توان فهمید چه زمانی واقعاً لقاح در انسان اتفاق می‌افتد.

 

روش های دیگر برای تعیین سن حاملگی:

تست بارداری گنادوتروپین کوریونی انسانی

گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) ابتدا بین 6 تا 14 روز پس از لقاح (سن بارداری 3 تا 4 هفته) در ادرار مادر قابل تشخیص است. بنابراین، در زمان انجام تست بارداری قابل اعتماد hCG، سن حاملگی حداقل 3 تا 4 هفته خواهد بود.

 

تخمک گذاری

تخمک گذاری

 

تست دیجیتال

برخی از تست‌های دیجیتال حاملگی سن حاملگی را نشان می‌دهند، اما این فقط ارزیابی سطح هورمون است و ممکن است در بارداری دوقلو نادرست باشد، یا اگر شرایط خاصی وجود داشته باشد که باعث افزایش غیرطبیعی سطح هورمون شود.

 

معاینه لگن

نشان داده شده است که معاینه لگن توسط ماما یا پزشک با تجربه، همراه با سوابق خوب قاعدگی در سه ماهه اول، یک روش قابل اعتماد برای تعیین سن بارداری است. با این حال، استفاده از سونوگرافی که بسیار دقیق تر است، جایگزین این موضوع شده است.

 

پیشنهاد ویژه: بهترین روش محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

تاریخ سررسید تخمینی

در حالی که EDD را می توان با استفاده از اسکن اولتراسوند محاسبه کرد، هنوز هم یک تخمین است و زمان واقعی بارداری به عوامل مختلفی از جمله سن مادر، طول بارداری قبلی و وزن مادر در هنگام تولد بستگی دارد.

با این حال، هنوز عوامل بیشتری وجود دارد که بر تغییرات طبیعی در طول بارداری تأثیر می گذارد که به خوبی شناخته نشده است. مطالعات نشان داده است که کمتر از 4 درصد از تولدها در تاریخ دقیق سررسید، 60 درصد در عرض یک هفته پس از موعد مقرر و تقریبا 90 درصد در دو هفته پس از سررسید رخ می دهند. بنابراین، در حالی که می توان نسبتاً اطمینان داشت که یک نوزاد در حدود دو هفته پس از موعد مقرر به دنیا می آید، در حال حاضر نمی توان روز دقیق تولد را با قطعیت پیش بینی کرد.

 

سن حاملگی در بدو تولد

در بدو تولد، وضعیت نوزاد توسط پزشک ارزیابی می شود تا مشخص شود که نوزاد چگونه با سن بارداری خود ارتباط دارد. قد، تون عضلانی، دور سر، وضعیت مو و پوست، رفلکس ها، وزن، علائم حیاتی، تون عضلانی و وضعیت بدن آنها ارزیابی می شود.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر دیانا حسینی فرح ابادی

دیانا حسینی فرح ابادی

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.