زنان و زایمان

علائم بارداری در هفته اول

علائم بارداری در هفته اول

علائم بارداری

علائم بارداری در هفته اول


یکی از دغدغه های اصلی زنان برای اقدام بارداری، موفقیت آمیز بودن چنین اقدام برای داشتن فرزند است. مطمئن ترین روش برای تأیید تشخیص حاملگی هم آزمایش خون است اما برخی از نشانه‌ها از حالت تهوع و خستگی تا قطع قاعدگی هم می توانند از اولین علائم بارداری باشند. ما در این مطلب از سری مقالات ازپزشک ، به علائم بارداری در هفته اول اشاره خواهیم کرد. همچنین  رایج‌ترین علائم هفته اول بارداری و اینکه این علائم بعد از چند روز ظاهر می شوند را مورد بررسی قرار خواهیم داد. شما با خواندن این مطلب با علائمی آشنا خواهید شد که می‌توانید با دانستن آنها متوجه بارداری خود شوید. کافیست همراه ما باشید و در صورت نیاز به مشاوره آنلاین، اپلیکیشن ازپزشک را بر روی گوشی همراهتان نصب کنید. سپس از بهترین متخصصان زنان و زایمان به صورت آنلاین ویزیت بگیرید.

 

رایج‌ترین علائم هفته اول بارداری

همانگونه که عنوان کردیم علائم بارداری در هفته اول از زنی به زن دیگر متفاوت است. اولین علامت بارداری عقب افتادن زمان پریود است. با این حال ممکن است شما هم یکی از علائم زیر را تجربه  کنید:

 1. افزایش دمای بدن
 2. نفخ شکم
 3. خستگی
 4. تحریک‌پذیری یا نوسانات خلقی
 5. هوس غذایی یا تنفر غذایی
 6. قوی‌شدن حس بویایی
 7. طعم فلز در دهان
 8. گرفتگی خفیف در شکم، لگن یا کمر
 9. خونریزی خفیف
 10. حالت تهوع همراه یا بدون استفراغ
 11. تغییرات سینه مانند تورم یا سوزن‌سوزن‌شدن
 12. تکرر ادرار
 13. سردرد

 

علایٔم بارداری در هفته اول

علایٔم بارداری در هفته اول

 

علائم بارداری در هفته اول

معمولا رایج‌ترین علائم هفته اول بارداری بعد از بارور شدن تخمک در زنان مشاهده می شود. این علائم می تواند در هر زنی متفاوت باشد و تغییر کند. به این صورت که ممکن است زنی در هفته بارداری علائم داشته باشد و زنی تا چندین هفته متوجه باردار شدنش نشود. از این رو باید توجه داشته باشید  که رایج‌ترین علائم هفته اول بارداری که در ادامه عنوان می کنیم به طور قطع نمی‌توانند تأییدی برای مادر شدن باشند. با این حال برخی از این‌ موارد در بسیاری از زنان باردار مشاهده شده و می‌تواند نشان‌دهندۀ حاملگی باشد. مانند:

تاخیر در پریود

تاخیر در پریود و عقب افتادن عادت ماهانه از اولین نشانه های حاملگی  زنانی است که برای بارداری اقدام کرده‌اند. بهتر است یک هفته پس از تأخیر پریودتان یک بیبی‌چک تهیه کنید و در خانه آزمایش دهید. همچنین می توانید برای انجام آزمایش خون به پزشک متخصص مراجعه کنید. چنانچه سیکل قاعدگی‌تان نامنظم است این علامت نمی‌تواند به طور قطع به شما بگوید که باردار شده‌اید.

حساسیت بافت سینه

از رایج‌ترین علائم هفته اول بارداری می توان به ورم پستان اشاره کرد. این تغییرات می‌تواند شامل بزرگ شدن پستان‌ها، نمایان شدن رگ‌ها و تغییر رنگ، ترشحات پستان‌ و برجستگی‌های تیرۀ اطراف نوک پستان‌ باشد. این حالت ناشی از افزایش سطح هورمون‌ها، جریان خون و احتباس مایعات است که باعث می شود پستان زن به این شکل در بیاید. این تغییرات زنان که از علائم بارداری است، پستان را برای تغذیۀ نوزاد پس از تولد آماده می‌کند. پس از گذشت چند هفته از زمان شروع بارداری، بدن زنان با تغییرات هورمونی سازگاری پیدا کرده و درد و حساسیت پستان‌ها کاهش پیدا می کند.

 

رایج‌ترین علایٔم هفته اول بارداری

رایج‌ترین علایٔم هفته اول بارداری

 

خستگی

داشتن حس خستگی از نشانه های بارداری در زنان است که در این دوران، به ویژه در سه ماهۀ اول بسیار شایع بوده و ممکن است در اواخر این دوران تکرار شود. افزایش سریع و چشمگیر در سطح هورمون پروژسترون در اوایل حاملگی ممکن است علت خستگی شدید زنان باردار باشد.

لکه بینی

خونریزی خفیف یا لکه‌بینی از رایج‌ترین علائم هفته اول بارداری در تمام زنان نیست. با این حال لکه بینی جزئی ممکن است یکی از اولین علایم بارداری در هفته اول باشد. این خونریزی که به عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده به دیواره رحم رسیده و خود را به آن می‌چسباند. یعنی  حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از لقاح.

بیشتر بخوانید: آیا علائم بارداری جنین دختر با پسر متفاوت است؟

 

تکرر ادرار

افزایش ادرار و تکرر آن در زنان می تواند یکی از رایج‌ترین علائم هفته اول بارداری باشد. البته باید بدانید که تکرر ادرار معمولا  بعد از هفته ششم بارداری آغاز می شود. افزایش حجم ادرار به دنبال افزایش حجم و مقدار خون در این دوران علت تکرر ادرار است. کلیه ها آب اضافی را که به مثانه می رسند به شکل ادرار دفع می کنند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

تغییرات خلقی

یکی از نشانه ‌های حاملگی تغییرات خلقی در زنان است که می‌تواند در آنها طیف خفیف تا شدید داشته باشد. این تغییر شدید احساسات در بارداری کاملاً طبیعی است، بنابراین تلاش کنید تا در شرایط سخت و احساسی، ثبات شخصیت خود را با راهکارهای موجود برای کنترل احساس خود حفظ کنید. همچنین ممکن است درجه حرارت بدن  شما بلافاصله هنگامی که هنگام صبح از خواب بیدار می‌شوید، بتواند سرنخ‌های اولیۀ حاملگی را نشان دهد. دمای پایۀ بدن بلافاصله پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و تا عادت ماهانۀ بعدی در همان سطح باقی می ‌ماند. اگر شما نمودار دمای پایۀ بدن خود را به منظور تعیین زمان تخمک‌گذاری رسم کنید، افزایش ادامه‌دار آن بیش از دو هفته، ممکن است به این معنی باشد که شما حامله هستید.

گرفتگی عضلات

گرفتگی و اسپاسم عضلات و ماهیچه‌ها مثل شکم‌درد یا گرفتگی ماهیچه‌های پا در یک یا هر دو طرف هم یکی از علائم بارداری در هفته اول است. در طول سه ماهۀ اول، گرفتگی عضلات اغلب بخاطر تغییرات طبیعی ناشی از رشد جنین است و به شکل احساس کشش در یک یا هر دو طرف شکم توصیف می‌شود. اگرچه این نشانه به عنوان علامتی برای تشخیص زودهنگام بارداری در نظر گرفته نمی‌شود، اما در بسیاری از زنان باردار دیده می‌شود و یک بخش طبیعی از بارداری است.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.