زنان و زایمان

محاسبه بارداری هفته به هفته

محاسبه بارداری هفته به هفته

محاسبه بارداری

محاسبه بارداری هفته به هفته

حاملگی “طبیعی” کامل 40 هفته است و می تواند بین 37 تا 42 هفته باشد. به سه سه ماهه تقسیم می شود. هر سه ماهه بین 12 تا 14 هفته یا حدود 3 ماه طول می کشد. هر سه ماهه با تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی خاص خود همراه است. برای محاسبه بارداری می توانید از اپلیکیشن ازپزشک کمک بگیرید.

 

 

سه ماهه اول بارداری

شمارش تاریخ بارداری با اولین روز آخرین چرخه قاعدگی طبیعی شروع می شود و بارداری در هفته 2 انجام می شود. سه ماهه اول بارداری از هفته اول تا دوازدهم بارداری طول می کشد.

در چند هفته اول پس از لقاح، سطح هورمون شما به طور قابل توجهی تغییر می کند. رحم شما شروع به حمایت از رشد جفت و جنین می کند، بدن شما برای حمل اکسیژن و مواد مغذی به جنین در حال رشد به خون خود اضافه می کند و ضربان قلب شما افزایش می یابد.

 

این تغییرات با بسیاری از علائم اولیه بارداری همراه است، مانند:

 • خستگی
 • بیماری صبحگاهی
 • سردرد
 • یبوست

برای رشد کودک شما سه ماهه اول حیاتی است.

بیشتر بخوانید: برای بارداری پسر چه بخوریم؟

 

کودک تا پایان ماه سوم تمام اندام های خود را رشد می دهد، بنابراین این زمان بسیار مهم است. حفظ یک رژیم غذایی سالم از جمله افزودن مقدار کافی اسید فولیک به منظور کمک به جلوگیری از نقص لوله عصبی مهم است.

از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید. این عادات و هر گونه مصرف دارو (از جمله برخی از داروهای تجویزی)، با عوارض جدی بارداری و ناهنجاری های هنگام تولد مرتبط است.

اولین آزمایشی که در این سه ماهه انجام می دهید به احتمال زیاد یک تست بارداری خانگی است که باردار بودن شما را تایید می کند.

بارداری شما با آزمایش ادرار یا آزمایش خون دیگر تایید می شود. از دستگاه داپلر یا سونوگرافی برای اطمینان از ضربان قلب نوزاد و بررسی سلامت نوزاد استفاده خواهد شد. پزشک شما همچنین ممکن است یک پانل آزمایش خون را برای بررسی ایمنی، سطوح تغذیه و شاخص‌های سلامت جنین تجویز کند.

در طول سه ماهه اول، خطر سقط جنین می تواند قابل توجه باشد. اگر ویتامین‌های دوران بارداری مصرف می‌کنید و از مواد مضر اجتناب می‌کنید، در حال حاضر خدمات بزرگی به کودک خود انجام داده‌اید و خطر سقط جنین را کاهش می‌دهید.

بیشتر بخوانید: سقط جنین در سه ماهه اول و دوم

سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری

 

برخی از پزشکان از حذف کافئین حمایت می کنند، اگرچه کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان می گوید مصرف متوسط (کمتر از 200 میلی گرم در روز) اشکالی ندارد. در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول باید از مصرف گوشت فراوری شده و صدف اجتناب شود.

اعتقاد بر این است که این تغییرات رژیم غذایی به کاهش بیشتر احتمال سقط جنین کمک می کند و به شما کمک می کند تا سالم بمانید. در مورد تغییرات رژیم غذایی خاصی که ممکن است نیاز داشته باشید با یک پزشک صحبت کنید. سه ماهه اول زمان خوبی برای فکر کردن به کلاس های بارداری، زایمان، شیردهی و والدین است

 

سه ماهه دوم بارداری

معمولاً راحت ترین دوره زمانی برای اکثر افراد باردار سه ماهه دوم (هفته 13 تا 27) است.

بیشتر علائم اولیه بارداری به تدریج ناپدید می شوند. احتمالاً در طول روز افزایش سطح انرژی را احساس خواهید کرد و می‌توانید از خواب آرام‌تری لذت ببرید.

شکم شما باردار به نظر می رسد، زیرا اندازه رحم به سرعت رشد می کند.

در حالی که ناراحتی های اوایل بارداری باید کاهش یابد، چند علامت جدید وجود دارد که باید به آنها عادت کرد.

شکایات رایج شامل گرفتگی عضلات پا و سوزش سر دل است. ممکن است متوجه شوید که اشتهای بیشتری دارید و افزایش وزن تسریع می شود.

روی افزایش وزن توصیه شده توسط پزشک خود کار کنید. پیاده روی کنید، غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید و در هر ویزیت با پزشک خود در مورد افزایش وزن صحبت کنید.

رگهای واریسی، کمردرد و احتقان بینی ممکن است آشکار شوند.

 

سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری

 

مطالعه مقاله جواب آزمایش بارداری را چگونه تفسیر کنیم؟ پیشنهاد می شود.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

سه ماهه دوم زمانی است که اکثر افراد باردار می توانند برای اولین بار حرکت جنین خود را احساس کنند، معمولاً تا هفته 20. کودک حتی می تواند صدای شما را در سه ماهه دوم بشنود و تشخیص دهد.

برخی از آزمایشات غربالگری ممکن است در سه ماهه دوم انجام شود. حتماً در مورد سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی یا مسائل ژنتیکی که ممکن است شما یا کودکتان را در معرض خطر قرار دهد، با پزشک خود صحبت کنید.

سونوگرافی آناتومی ممکن است بین هفته‌های 18 تا 22 انجام شود. در این اسکن، قسمت‌هایی از بدن نوزاد اندازه‌گیری و ارزیابی می‌شود تا از عملکرد آنها اطمینان حاصل شود.

 

این اعضای بدن عبارتند از:

 • قلب
 • ریه ها
 • کلیه
 • مغز

در اسکن آناتومی، ممکن است بتوانید جنسیت کودک خود را دریابید. به پزشک خود اطلاع دهید که آیا می خواهید بدانید یا نه.

 

در طول سه ماهه دوم، پزشکان تمایل به آزمایش دیابت بارداری دارند. دیابت بارداری بین هفته های 26 تا 28 بارداری قابل تشخیص است.

اگر سابقه خانوادگی دیابت دارید یا عوامل خطر ابتلا به دیابت را دارید، ممکن است زودتر آزمایش شوید.

در طی این آزمایش، به شما دستور داده می شود که یک ماده با گلوکز بالا بنوشید. پس از نوشیدن آن، یک ساعت قبل از گرفتن خون صبر می کنید. این آزمایش اطمینان حاصل می کند که بدن شما در دوران بارداری به قند واکنش مناسبی نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: روش های  کاهش قند خون در بارداری 

 

سه ماهه سوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری

 

سه ماهه سوم بارداری

از هفته 28 تا زمان تولد نوزاد شما سه ماهه سوم طول می کشد. در طول سه ماهه سوم، شما شروع به ملاقات بیشتر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود خواهید کرد.

 • ادرار خود را از نظر پروتئین آزمایش کنید
 • فشار خون خود را چک کنید
 • به ضربان قلب جنین گوش دهید
 • قد پایه خود را اندازه گیری کنید (طول تقریبی رحم شما)
 • دست ها و پاهای خود را از نظر وجود تورم بررسی کنید
 • پزشک شما همچنین موقعیت کودک شما را تعیین می کند و دهانه رحم شما را بررسی می کند تا نحوه آماده شدن بدن شما برای زایمان را طبق محاسبه بارداری بررسی کند.

 

محدودیت های سفر در سه ماهه سوم اعمال می شود. توصیه می شود در صورت شروع زایمان زودرس، در نزدیکی پزشک یا ماما خود باشید.

کشتی‌های کروز معمولاً به افرادی که بیش از هفته ۲۸ بارداری هستند اجازه سوار شدن نمی‌دهند. خطوط هوایی، اگرچه به آنها اجازه پرواز می دهند، توصیه می کنند که این کار را فقط با اجازه پزشک خود انجام دهید.

سه ماهه سوم زمان خوبی برای آموزش خود در مورد زایمان است.

برای ثبت نام در کلاس زایمان وقت بگذارید. کلاس های زایمان برای آماده سازی شما و همسرتان برای زایمان طراحی شده است. این یک راه عالی برای یادگیری در مورد مراحل مختلف زایمان، گزینه های زایمان است و به شما این فرصت را می دهد که هر سوالی را بپرسید یا نگرانی خود را با یک مربی آموزش دیده زایمان بیان کنید.

 

 

سررسید

بارداری کامل می تواند بین 37 تا 42 هفته طول بکشد. تاریخ سررسید شما واقعاً یک تاریخ تخمینی تحویل (EDD) است. این تاریخ طبق محاسبه بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شما شروع شده است، حتی اگر شما در واقع دو هفته یا بیشتر بعد از این تاریخ باردار شوید.

اگر تاریخ آخرین قاعدگی شما نامشخص است، ممکن است به روش های دیگری برای تعیین EDD نیاز باشد.

دقیق ترین روش بعدی برای تعیین تاریخ زایمان، سونوگرافی در سه ماهه اول است، زیرا رشد اولیه جنین در طول بارداری نسبتاً منظم است.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله بهترین سن بارداری چه زمانی است؟

 

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر دیانا حسینی فرح ابادی

دیانا حسینی فرح ابادی

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.