غدد درون ریز

پرکاری تیروئید | درباره علائم، درمان و عوارض پرکاری تیروئید بخوانید

پرکاری تیروئید | درباره علائم، درمان و عوارض پرکاری تیروئید بخوانید

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید | درباره علائم، درمان و عوارض پرکاری تیروئید بخوانید

زمانیکه که تیروئید پرکار شود، سوخت و ساز بدن یا همان متابولیسم دچار اختلال می‌شود. پرکاری تیروئید که تیروتوکسیکوز یا هیپرتیروئیدی نیز نامیده می‌شود، نوعی بیماری غدّهٔ تیروئید است. که در آن تیروئید بیش از مقدار طبیعی، هورمون ترشّح می‌کند. پرکاری تیروئید علائمی دارد که این بیماری بواسطه آن ها تشخیص داده می‌شود. علائمی از جمله تپش تند قلب، کاهش وزن، تعریق، عدم تحمّل گرما، لرزش و بیقراری نمایان می‌شود. از جمله بیماری‌هایی که موجب پرکاری تیروئید می‌شوند بیماری گریوز یا بیماری بازدو است.
پرکاری تیروئید یک بیماری مزمن است و درمان آن نیز زمانبر و معمولاً مادام العمر است. اما حالت حاد آن طوفان تیروئیدی نام دارد که اگر مقیاس بورچ – وارتفسکی بیش از ۴۵ شود، احتمال کما و مرگ نیز هست. کشف این عارضه در بدن با مطالعه علائم بالینی و انجام آزمایش‌ خون انجام می‌شود.
ما در این مطلب ازپزشک به این بیماری پرداخته‌ایم. همراه ما باشید.

پرکاری تیروئید چیست ؟

تیروئید پرکار گاهی به صورت بسیار شدید بروز پیدامی‌کند وکاهش وزن غیرعادی، نارسایی‌های قلبی و مشکلات تنفسی به دنبال دارد.  همچنین تیروئید پرکار می‌تواند روی خلق و خوی فرد تاثیر بگذارد و او را زودرنج و پرخاشگر کند.
بعضی اوقات این اختلال از روی برآمدگی‌های روی گردن و محل غده مشخص می‌شود. مثلا در افراد مسن، این علائم خیلی واضح نیست و شاید کمی فرد را بی‌قرار، بی‌حال و ضعیف کند.
پرکاری تیروئید می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد. بیماری گریوز، یکی از شایع‌ترین علل پرکاری تیروئید است و معمولا زنان، بیش از مردان به بیماری گریوز مبتلا می‌شوند. این بیماری در بین افرادی که سابقه‌ی خانوادگی دارند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

این مطلب را بخوانید … افسردگی نوجوانان | چند نکته مهم در رابطه با افسردگی و علائم افسردگی در جوانان

درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید

ترشح زیاد هورمون‌های تترا یدوتیرونین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) می‌تواند باعث افزایش متابولیسم بدن شود. به این حالت پرکاری متابولیسم گفته می‌شود و علائمی همچون افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و لرزش دست دارد. همچنین ممکن است فرد زیاد عرق کند و نتواند گرمای زیاد را تحمل کند. پرکاری تیروئید، تغییرات حرکات روده، کاهش وزن و نامنظم شدن چرخه‌ی عادت ماهانه در زنان را به دنبال دارد.
خود غده‌ی تیروئید هم می‌تواند به‌صورت متقارن یا نامتقارن متورم شود. کُره‌ی چشم فرد هم ممکن است برجسته شود. این حالت یکی از علائم اگزوفتالمی و بیماری گریوز است.

موارد زیر نیز می‌توانند از علل پرکاری تیروئید باشند:
زیاده‌روی در مصرف یُد
تیروئیدیت یا التهاب تیروئید
تومورهای بیضه‌ها و تخمدان
تومورهای‌ غده‌ی هیپوفیز یا تومورهای خوش‌خیم تیروئید
مصرف زیاد تری یدوتیرونین (T3) از طریق مکمل های غذایی یا داروها

همراه باشید تا با علائم مختلف پرکاری تیروئید بیشتر آشنا شوید:

افزایش اشتها: غده تیروئید هورمون‌هایی تولید می‌کند که روی اکثر اندام‌های داخلی تاثیر می‌گذارد. از جمله اعصابی که در مغز و معده به انسان هشدار می‌دهند که باید غذا بخورد. به همین دلیل وقتی این قسمت بیش از اندازه هورمون تولید کند شما به صورت غیرعادی غذا می‌خورید.

تعریق بیش از حد: چون هورمون‌های تولید شده توسط این غده سوخت و ساز بدن شما را تنظیم می‌کنند. اگر بیش از حد کار کند دمای بدن را بالا برده و منجر به تعریق زیاد می‌شود.  شما بیشتر از همیشه احساس گرما می‌کنید و تحمل دمای بالا را به هیچ عنوان ندارید.

لاغری شدید: شاید دراین وضعیت بیشتراز همیشه غذا بخورید اما چون سوخت و ساز بدنتان بیش ازحد است چربی و انرژی می‌سوزانید. و جای اینکه چاق شوید رفته ‌رفته وزنتان را از دست می‌دهید.

این مطلب را بخوانید …. زردی نوزاد | انواع زردی نوزاد و سریع ترین راه درمان زردی نوزاد

تیروئید پرکار

تیروئید پرکار

برآمدگی تیروئید: نوعی از پرکاری تیروئید به راحتی قابل مشاهده است. ممکن است توده‌هایی روی این غده رشد کنند و هنگام لمس، برجستگی یا گره‌هایی مشاهده شود. به این حالت نوعی گواتر است و به آن گواتر سمی گره‌ای می‌گویند.

تپش قلب: یکی از مهم‌ترین اندام‌ها که هورمون‌های تیروئید بر آن اثر می‌گذارند، قلب است. این قسمت با تنظیم گردش خون در متابولیسم بدن نقش اساسی ایفا می‌کند. به همین دلیل با افزایش مواد ترشح شده توسط تیروئید، دچار تپش‌های مکرر و بالا رفتن تعداد ضربان می‌شود.

خستگی شدید و ضعف عضلانی و اختلالات روانی: همیشه در اعضا و جوارح خود احساس کوفتگی شدید خواهید کرد. همچنین بالا رفتن سوخت وساز، دمای بدن را بالا می‌برد که همین امر ممکن است باعث بی‌حوصلگی و تندمزاجی شود.
افزایش هورمون‌های تیروئید بر اعصاب کنترل‌کننده مغز هم اثر می‌گذارد و فرد را مضطرب، عصبی و پرخاشگر می‌کند.

مطلب خواندنی این هفته … بیماری هپاتیت ب چیست | علائم بیماری هپاتیت و راه‌های درمان هپاتیت B

ریزش مو و تغییر حالت در چشم‌ها: زمانیکه عملکردهای متابولیسم در بدن دچار اختلال شوند، ممکن است ابروها و موهای سر بیش از اندازه بریزند.
در بعضی موارد پرکاری تیروئید روی حالت فیزیکی چشم بیمار نیز تاثیر می‌گذارد. به نوعی چشم‌ها بیرون‌زده می‌شوند و یا به صورت خیره می‌مانند. گاهی هم حرکت چشم محدود و حتی دردناک می‌شود.

علائم پرکاری تیروئید را بشناسید

این عارضه در بدن انسان علائم بسیار دیگری هم می‌تواند تولید کند. علائمی مانند:

 • حالت تهوع و استفراغ و اسهال‌های پشت سر هم
 • فشار خون بالا
 • ورم یکی از پاها و یا هردوی آنها
 • بالا رفتن میزان میل جنسی
 • خارش و خشک شدن پوست بدن
 • غلیظ شدن خون
 • کاهش خونریزی در دوران پریودی
 • به هم ریختن زمان قاعدگی در زنان
 • ورم کردن سینه در آقایان
 • دیرخوابی
 • بیش‌فعالی و بی‌قراری
 • لرزش انگشتان دست و از بین رفتن قدرت تمرکز

تشخیص تیروئید پرکار

اولین گام برای تشخیص تیروئید بررسی کردن سابقه پزشکی و مشاهده‌های جسمی است. بعد از آن پزشک غدد ممکن است با آزمایش خون، اندازه‌گیری میزان هورمون‌های تیروئید. بررسی میزان کلسترول و یا سونوگرافی و… پرکاری تیروئید را کشف کند.

 • با اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌های غده تیروئید از طریقتست ید رادیواکتیو (زیرا غده تیروئید برای ساخت هورمون‌هایش به ید نیاز دارد.)
 • اندازه‌گیری سطح هورمون TSHدر خون

بهتر است آزمایش‌های پرکاری تیروئید تقریبا هر ۳ ماه یک بار انجام شوند. اگر بیماری درفرد تشخیص داده شده، بازهم تکرار آزمایش تیروئید هر ۳ ماه یکبار برای پایش بیماری توسط پزشک ضروری است.
پزشک متخصص برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، سونوگرافی هم انجام می‌دهد. پزشک با انجام سونوگرافی اندازه کل غده تیروئید و هر توده دیگری را بررسی می‌کند. بعد از بررسی تشخیص می‌دهد که توده جامد یا مایع است.

عوارض پرکاری تیروئید

طی چندین ماه اول بعضی افراد عوارض جانبی زیر را تجربه می کنند:

 • احساس بیماری
 • سردرد
 • مفاصل دردناک
 • ناراحتی معده
 • بثورات جلدی خارش دار

این علائم با عادت کردن بدن به دارو برطرف می‌شوند. یک علامت جدی اما کم تر شایع، کاهش ناگهانی تعداد گلبول های سفید خون (آگِرانولوسیتوز) است. ایجاد این مشکل به این معنیست که شما نسبت به عفونت‌ها بسیار آسیب پذیر خواهید بود.
اگر دچار علائم ناشی از آگرانولوسیتوز مانند تب، گلودرد یا سرفه ی مداوم شدید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. در این زمان نیاز است آزمایش خون  و سطح گلبول های سفید خونتان بررسی شود.

عوارض پرکاری تیروئید

عوارض پرکاری تیروئید

درمان تیروئید پرکار

پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدی) اکثرا قابل درمان است. شما معمولا به یک متخصص بیماری های غدد (اِندوکرینولوژیست) ارجاع داده می شوید تا درمان شما را برنامه ریزی کند. در ادامه انواع درمان پرکاری تیروئید را بررسی می‌کنیم:
 

داروها: داروهایی به نام تیونامیدها درمان شایع پرکاری تیروئید هستند. این داروها تولید بیش از حد هورمون ها در تیروئید را متوقف می کنند. نوع اصلی این داروها که به کار می رود کاربی مازول و پروپیل تیواوراسیل هستند. معمولا لازم است به مدت یک تا دوماه این داروها را مصرف کنید تا متوجه اثر آنها شوید. ممکن است داروی دیگری به نام مسدودکننده های بتا هم به شما داده شود تا در این فاصله علائم شما را به سرعت بهبود بخشند.
وقتی سطح هورمون‌های تیروئیدی شما تحت کنترل درآمد ممکن است دوز داروی شما به تدریج کاهش یافته ویا قطع شود. بعضی افراد نیاز دارند چندین سال یا حتی در تمام زندگی مصرف داروها را ادامه دهند.

این مطلب را بخوانید … دفعات نرمال برای رابطه جنسی | چندبار سکس در طول هفته طبیعی است؟

درمان با یُد رادیواکتیو : در درمان ید رادیواکتیو از تشعشع برای آسیب به تیروئید استفاده می‌شود تامیزان هورمون‌هایی که تیروئید تولید می‌کند، کاهش یابد. این روش یک درمان بسیار موثر است که می‌تواند پرکاری تیروئید را کاملا درمان کند.
به شما قرص یا شربتی حاوی دوز پایین مواد رادیواکتیو داده می‌شود که توسط تیروئیدتان جذب می‌شود. بیشتر افراد فقط به یک درمان منفرد نیاز دارند.
برای اینکه مزایای کامل این نوع درمان احساس شود ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
دوز رادیواکتیوی که به شما داده می شود بسیار پایین است، اما احتیاط‌هایی هست که باید بعد از درمان رعایت کنید:

 • از تماس نزدیک طولانی مدت با کودکانو زنان باردار برای چند روز تا چند هفته پرهیز کنید
 • زنان باید حداقل به مدت ۶ ماه از باردار شدن خودداری کنند
 • مردان برای حداقل ۴ ماه نباید پدر فرزندی شوند

خواندن این مطلب را فراموش نکنید … دوبار پریود شدن در ماه | این مطلب را فقط زنان بخوانند!

جراحی: گاهی اوقات، ممکن است توصیه به جراحی برای برداشتن تمام و یا قسمتی از تیروئید شما شود. که اگر شرایط زیر وجود داشته باشد این کار بهترین انتخاب است:

 • تیروئید شما به شدت متورم شده است (گواتر خیلی بزرگ)
 • به دنبال پرکاری تیروئید دچار مشکلات شدید چشمی شده‌اید
 • نمی توانید از درمان های دیگری که در بالا ذکر شد، استفاده کنید
 • بعد از استفاده از درمان‌های بالا علائم شما برگشته است

بطور معمول برداشتن کامل تمام غده‌ی تیروئید توصیه می‌شود. چرا که جراحی پرکاری تیروئید را کاملا درمان می‌کند. به این معنی که احتمال بازگشت مجدد علائم وجود ندارد. اما در نتیجه ی این کار، شما نیاز دارید بقیه ی عمرتان برای جبران نداشتن تیروئید دارو مصرف کنید. این داروها مشابه همان‌هایی هستند که در درمان کم کاری تیروئید به کار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.