Multiple Sclerosis

علت بیماری ام اس

چه عللی باعث بروز ام اس می شوند؟

بیماری ام اس یک وضعیت خودایمنی است. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که مشکلی در سیستم ایمنی ایجاد می شود و سیستم ایمنی اشتباها به قسمت سالمی از بدن حمله می کند- در این مورد، مغز و طناب نخاعیِ سیستم اعصاب مورد حمله واقع می شوند. در ام اس، سیستم ایمنی لایه ی احاطه کننده و محافظ اعصاب با نام غلاف میلین را مورد حمله قرار می دهد. این حمله موجب آسیب و ایجاد آثار زخم روی این غلاف و بطور بالقوه اعصاب زیرین آن می شود. به این معنی که انتقال  پیام هایی که از طریق این اعصاب صورت می گیرد کند و یا مختل می شود. آنچه که موجب حمله ی سیستم ایمنی به این روش به اعصاب می شود به روشنی مشخص نیست، اما بیشتر متخصصین بر این باورند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در این وضعیت نقش دارند.
علت واقعی اینکه فردی به مالتیپل اسکلروزیس (MS) مبتلا می شود، ناشناخته است. ام اس بعلت کارهایی که انجام داده اید ایجاد نمی شود و مشخص نیست که آیا قابل پیشگیری است یا خیر. آنچه تاکنون شناخته شده است بیان می کند که ام اس بعلت ترکیبی ازفاکتورهای ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود.

در بیماری ام اس چه اتفاقی می افتد

ام اس یه وضعیت خودایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه قسمتی از بدنتان را بعنوان جسم بیگانه می شناسد و به آن حمله می کند. در مورد ام اس، سیستم ایمنی به غلاف میلین مغز یا طناب نخاعی حمله می کند. این غلاف لایه ای است که اعصاب شما را احاطه کرده و از آنها محافظت می کند و به جابه جایی سیگنال های الکتریک از مغزشما به سایر قسمت های بدن کمک می کند. حمله ی سیستم ایمنی باعث می شود غلاف میلین بصورت لکه های کوچک ملتهب در بیاید (پلاک یا آسیب) که این پلاک ها در تصویربرداری ام آر آی قابل رویت هستند. این لکه های ملتهب می توانند در جابه جایی پیام ها درطول اعصاب اختلال ایجاد کنند. این پلاک ها می توانند پیام رسانی را کُند یا مختل کنند، آنها را به مسیر اشتباهی بفرستند یا از انتقال دقیق و کامل آنها جلوگیری کنند. این اختلالات منجر به بروز علائم و نشانه های بیماری ام اس می شود. زمانیکه التهاب برطرف می شود می تواند آثاری از خود روی غلاف میلین باقی بگذارد (اسکلروزیس). این حملات ایمنی، بویژه اگر مکرر و مداوم باشند در نهایت می توانند باعث ایجاد آسیب های دائمی روی اعصاب مورد نظر شوند.

چرا افراد به ام اس مبتلا می شوند؟

مشخص نیست چه عاملی باعث می شود سیستم ایمنی به غلاف میلین حمله کند. به نظر میرسد بخشی از این حملات به دلیل ژن هایی است که شما از والدین تان به ارث می برید و بخشی دیگر بعلت عوامل خارجی است که ممکن است این وضعیت را تشدید کنند. بعضی از عواملی که بعنوان علل محتمل ایجاد ام اس شناخته شده اند عبارتند از:

  • ژن های شما – ام اس بطور مستقیم به ارث نمی رسد اما افرادی که با فردی مبتلا به ام اس نسبت دارند، بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند. کسی که خواهر، برادر و یا فرزند مبتلا به ام اس دارد 2-3% شانس ابتلا به این بیماری را دارد.
  • کمبود تماس با نورآفتاب و ویتامین -د – ام اس در کشورهای دورتر از خط استوا شایع تر است به این معنی که کمبود نورآفتاب و سطح پایین ویتامین-د ممکن است در ایجاد این بیماری  نقش داشته باشند، هرچند مشخص نیست آیا مکمل های ویتامین-د می توانند از بروز ام اس پیشگیری کنند یا خیر.
  • سیگار کشیدن – افرادی که سیگار می کشند حدود 2 برابر بیشتر از کسانیکه سیگار نمی کشند احتمال دارد به ام اس مبتلا شوند
  • عفونت های ویروسی – اینطور مطرح شده است که عفونت ها بویژه عفونت های ناشی از ویروس اِپشتِین- بار (عامل ایجاد تب غده ای یا منونوکلئوز عفونی) ممکن است سیستم ایمنی را تحریک کرده منجر به ایجاد ام اس در بعضی افراد شود.

برای شناخت بیشتر در مورد علت بروز ام اس  و کارهایی که می توان برای پیشگیری از بروز آن انجام داد، تحقیقات بیشتری در حال انجام است.

فهرست
خانه
0 items Cart

سبدخرید

بستن

ورود

بستن

دکمه اسکرول به بالا
اینستاگرام YouTube WhatsApp WhatsApp TikTok Telegram