پزشکی, دندانپزشکی

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

 پوسیدگی دندان چه زمانی اتفاق می‌افتد

بسیاری از مشکلات سلامت دهان از جمله پوسیدگی دندان، مال اکلوژن و فلوئوروزیس از دوران کودکی شروع می شود و می توان از طریق مراقبت های پیشگیرانه و مشاوره دندانپزشکی زودهنگام و دوره ای از آن پیشگیری کرد.

پوسیدگی دندان وهمه گیرشناسی در آن

پوسیدگی دندان وهمه گیرشناسی در آن

اگرچه شیوع پوسیدگی دندان از دهه 1970 کاهش یافته است ، اما همچنان یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در کودکان در تمام گروه های سنی است. در بین بزرگسالان و کودکان در سرتاسر جهان، شیوع پوسیدگی درمان نشده طبق سن استاندارد تقریباً 8 درصد در دندان های شیری و 29 درصد در دندان های دائمی در سال 2017 بود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای مشاوره پیشگیری از بیماری عفونت قلبی می‌توانید از خدمات ویزیت آنلاین پزشک اپلیکیشن از پزشک استفاده نمائید و تمام خدماتی که در معاینه حضوری به شما ارائه می‌شود را به راحتی بدون اطلاف وقت و با هزینه کم‌تر دریافت نمائید.

اپلیکیشن از پزشک خدمات ویژه‌ای برای پزشکان نیز مانند امکان مشارکت با دیگر پزشکان , اطلاع از کنگره‌های علمی مرتبت با پزشکی و… ارائه داده است که یکی از این خدمات امکان عضویت پزشکان است که به واسطه این خدمات پزشکان با عضو شدن در این اپلیکیشن علاوه بر بیشتر شناخته شدن آن‌ها و خدماتشان می‌توانند بیماران خود نیز در محیط امن سامانه به راحتی و بدون اطلاف وقت ویزیت نمایند.

پاتوژنز پوسیدگی دندان

مصرف قند برای ایجاد پوسیدگی ضروری است. قندها و باکتری های اسید زا عامل اصلی پوسیدگی هستند. اسیدی که با متابولیسم کربوهیدرات ها توسط باکتری های موجود در پلاک تولید می شود، pH حفره دهان را کاهش می دهد. بزاق قادر است اسید را تا زمانی که PH دهان کمتر از 5.5 شود بافر کند. در pH <5.5، مینای دندان غیر معدنی می شود.

با قرار گرفتن در معرض مداوم pH کمتر از 5.5 (به عنوان مثال، از خوردن میان وعده مداوم)، مینای سطح بافتی گچی ایجاد می کند که به عنوان ضایعه لکه سفید شناخته می شود. در این مرحله، تمیز کردن دندان، برداشتن پلاک و استفاده از فلوراید موضعی باعث تقویت مجدد مواد معدنی می شود.

غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی کربوهیدرات هستند پوسیدگی زا هستند.

 • قندهای ساده (مانند گلوکز، فروکتوز و ساکارز) عموماً پوسیدگی زا تر ازالیگوساکاریدها و نشاسته ها (پلی ساکاریدها) در نظر گرفته می شوند زیرا قندهای ساده به راحتی توسط باکتری ها متابولیزه می شوند.
 • وجود پروتئین ویا چربی در ماده غذایی (مثلا شیر) پتانسیل پوسیدگی زایی کربوهیدرات را کاهش می دهد.

ارزیابی ریسک پوسیدگی دندان

کودکان با عوامل خطر زیر باید برای ارزیابی زودهنگام دندانپزشکی و مشاوره ارجاع داده شوند:

 • مادر با پوسیدگی فعال
 • والد/مراقب با وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین
 • تغذیه با شیر مادر بیش از 12 ماهگی
 • مصرف مکرر نوشیدنی ها و تنقلات شیرین
 • استفاده از داروی مایع بیش از سه هفته
 • قرار گرفتن در معرض دود تنباکو محیطی (مثلاً سیگاری در خانه)
 • کودکان با نیازهای خاص مراقبت های بهداشتی
 • قرار گرفتن در معرض فلوراید ناکافی
 • پلاک قابل مشاهده روی دندان های جلویی بالا
 • حفره یا عیوب مینای دندان

معاینه غربالگری و پوسیدگی دندان

ارائه دهندگان مراقبت های اولیه کودکان باید به محض رویش اولین دندان ها، معمولاً زمانی که کودک بین پنج تا هشت ماهه است، معاینه غربالگری دندان را شروع کنند.

اهداف غربالگری دندانپزشکی و پوسیدگی چیست؟

اهداف غربالگری دندانپزشکی عبارتند از:

 • ارزیابی ناهنجاری های دندان ها و مخاط دهان
 • ارزیابی پلاک دندانی

اگر در طول غربالگری پوسیدگی آشکار، آبسه یا سایر بیماری های مهم مشاهده شد، کودک باید فوراً به دندانپزشکی با تجربه در مراقبت از کودکان ارجاع شود.

ارزیابی سلامت دهان تا شش ماهگی توسط آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا توصیه می شود AAP. تکرار ارزیابی سلامت دهان را در 12، 18، 24 و 30 ماهگی و در سنین 3، 4، 5 و 6 سالگی توصیه می کند .

پیشنهاد ویزه: مطالعه مشاوره آنلاین تصویری با دندانپزشک

مکیدن غیر مغذی

– مکیدن غیر مغذی (مثلاً مکیدن پستانک، شست یا انگشتان) یک رفتار آرامبخش است که در مراحل اولیه رشد طبیعی است، اما اگر بیش از 12 تا 18 ماهگی ادامه یابد ممکن است به یک عادت شده تبدیل شود و باید قطع شود.

 • شیر مادر و شیر خشک نوزاد – در صورت امکان، شیرخواران باید در شش ماه اول زندگی منحصراً با شیر مادر تغذیه شوند و طبق توصیه گروه های متخصص، شیردهی تا یک سالگی کودک ادامه یابد

مشاهده‌ای ناهمگن نشان می‌دهد که تغذیه با شیر مادر قبل از 12 ماهگی با کاهش خطر پوسیدگی دندان و شیردهی بعد از 12 ماهگی با افزایش خطر پوسیدگی همراه است، به‌ویژه در نوزادانی که شب‌ها تغذیه می‌کنند.

تغذیه با شیر مادر برای کاهش خطر مال اکلوژن پیشنهاد شده است.

 • آبمیوه و نوشیدنی های شیرین – آبمیوه ها و سایر نوشیدنی های شیرین شده با قند که معمولاً در بطری ها یا فنجان های آموزشی به کودکان نوپا داده می شود، پتانسیل پوسیدگی زایی بالایی دارند.

بهداشت دهان

بهداشت دهان

– اگرچه اقدامات بهداشتی دهان در غیاب فلوراید برای کاهش پوسیدگی ثابت نشده است  آنها وسیله ای برای تحویل فلوراید هستند و برای سلامت لثه مهم هستند.

تروما

– تقریباً نیمی از کودکان در دوران کودکی دچار نوعی آسیب دندانی می شوند. بسیاری از این صدمات از طریق راهنمایی در مورد پیشگیری از سقوط و ضربه قابل پیشگیری هستند، به ویژه زمانی که کودک در حال یادگیری راه رفتن است.

سفید کردن و بلیچینگ دندان

– اگرچه محصولاتی که دندان ها را سفید می کنند محبوب هستند، ما معمولاً از آنها در کودکان کمتر از 18 سال اجتناب می کنیم.

فلوراید

استفاده از فلوراید ابزار اصلی پیشگیری از پوسیدگی دندان در تمام گروه های سنی است. با این حال، قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید در کودکان می تواند باعث فلوروزیس دندانی شود که معمولاً به صورت رگه های سفید در مینای دندان های دائمی ظاهر می شود. بنابراین، فلوراید باید با احتیاط در کودکان استفاده شود، به‌ویژه در ماه‌های بحرانی بلوغ مینای دندان (تا 48 ماهگی)

خمیردندان حاوی فلوراید

خمیردندان حاوی فلوراید

– پیشنهاد می کنیم همه کودکان دارای دندان دو بار در روز به مدت دو دقیقه با مقدار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنند.

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید باعث کاهش خطر پوسیدگی دندان در کودکان می شود.

اگر به اطلاعات بیشتری درباره پوسیدگی نیاز دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله پوسیدگی دندان به شما است تا اطلاعات جامع و کاملی در این‌باره دریافت نمائید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.