روانشناسی

درمان ترس از فضای بسته یا کلاستروفوبیا

درمان ترس از فضای بسته یا کلاستروفوبیا

ترس از فضای بسته

کلاستروفوبیا ترس غیرمنطقی از فضاهای محدود است. افرادی که با این ترس روبه رو هستند به فکر درمان فوبیای فضای بسته هستند. اشخاصی که تحت تاثیر کلاستروفوبیا قرار می گیرند اغلب برای اجتناب از فضاهای محدود مانند آسانسورها، تونل ها، قطارهای لوله ای و توالت های عمومی تلاش می کنند. اما اجتناب از این مکان ها ممکن است ترس از فضای بسته را تقویت کند. تخمین زده می شود که حدود 10 درصد از جمعیت در طول زندگی خود تحت تأثیر کلاستروفوبیا هستند. ما در ادامه این مطلب به درمان ترس از فضای بسته یا کلاستروفوبیا میپردازیم.

 

ترس از فضای بسته

بسیاری از ترس ها منطقی به نظر می رسند. همه ما سعی می کنیم از چیزهایی که باعث ناراحتی ما می شود اجتناب کنیم. تفاوت بین ترس و فوبیا در این است که فوبیا ترس شدید و غیرمنطقی نسبت به یک یا چند چیز یا موقعیت است. همچنین فوبیا سطح ترس شما با خطر واقعی ارائه شده توسط شی یا موقعیت ترسناک مطابقت ندارد. وقتی ترس در توانایی شما برای انجام فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند، فوبیا به یک مشکل سلامتی تبدیل می شود. فوبیا فضای بسته می تواند توانایی شما را برای کار موثر محدود کند بر روابط شما فشار وارد کند و عزت نفس شما را کاهش دهد.

یکی از رایج ترین فوبیاها کلاستروفوبیا است. فردی که به کلاستروفوبیا مبتلا است ممکن است در داخل آسانسور، هواپیما، اتاق شلوغ یا سایر مناطق محدود دچار وحشت شود.

 

درمان فوبیای فضای بسته

درمان فوبیای فضای بسته

 

درمان قطعی ترس از فضای بسته یا تنگنا هراسی

مواجهه درمانی و درمان شناختی رفتاری دو درمان اصلی برای ترس از فضای بسته هستند.

 

مواجهه درمانی

در این نوع روان درمانی (که به آن درمان حساسیت زدایی نیز گفته می شود) شما به تدریج در معرض موقعیت ترسناک خود قرار می گیرید. با قرار گرفتن در معرض تدریجی و مکرر، هدف این است که در موقعیت خاص خود احساس راحتی کنید.

مواجهه درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. مواجهه مستقیم با فوبیای ترسناک در زمان واقعی.
 2. یادآوری و توصیف تجربه ترسناک خود.
 3. نگاه کردن به تصاویر یا استفاده از واقعیت مجازی برای نزدیک شدن به تجربه واقعی ترسناک و در عین حال در یک محیط امن هستید.

مواجهه درمانی می تواند به روش های مختلفی انجام شود. درمان همچنین شامل تمرینات تمدد اعصاب و تنفس است. روانشناس شما بر اساس شدت علائم شما یک برنامه منحصر به فرد برای شما ایجاد خواهد کرد.

 

پیشنهاد مقاله: علت ترس از تاریکی یا نیکتوفوبیا + راه درمان

درمان شناختی رفتاری (CBT)

این نوع روان درمانی بر مدیریت فوبیای شما با تغییر طرز تفکر، احساس و رفتار شما تمرکز دارد.

 

دارو درمانی

علاوه بر درمان و راهبردهای مقابله ای گاهی اوقات داروهایی برای درمان اضطراب ناشی از کلاستروفوبیا برای مدت کوتاهی تجویز می شود. به عنوان مثال پزشک شما ممکن است داروهایی را برای درمان اضطراب در هنگام پرواز تجویز کند. دو گروه اصلی دارویی که اغلب تجویز می شوند عبارتند از:

 • بنزودیازپین ها، مانند داروهای ضد اضطراب آلپرازولام (Xanax®)، کلونازپام (Klonopin®) و دیازپام (Valium®).
 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، مانند پاروکستین (Paxil®) یا اسیتالوپرام

 

علائم و نشانه های کلاستروفوبیا(ترس از فضای بسته)

علائم کلاستروفوبیا شبیه علائم اضطراب و حمله پانیک است . ممکن علائم زیر را تجربه کنید:

 

علائم فیزیکی

 1. عرق کردن
 2. سفتی در قفسه سینه یا ضربان قلب سریع.
 3. مشکل در تنفس یا تنفس سریع.
 4. لرز یا برافروختگی (صورت قرمز و داغ).
 5. احساس خفگی
 6. ناراحتی معده یا احساس “پروانه”یا درد در شکم
 7. سرگیجه، احساس ضعف یا سبکی سر
 8. دهان خشک
 9. احساس سردرگمی
 10. بی حسی بدن
 11. گریه، عصبانیت، یخ زدن

 

علائم عاطفی

 1. از دست دادن کنترل
 2. ترس از غش کردن
 3. احساس اضطراب شدید
 4. احساس نیاز شدید به ترک موقعیت
 5. درک اینکه ترس منطقی نیست، اما نمی توانید بر آن غلبه کنید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علل ابتلا به کلاستروفوبیا (تنگنا هراسی)

علت ایجاد ترس از فضای بسته به طور کامل شناخته نشده  است. محققان معتقدند دلایل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک رویداد آسیب زا در کودکی: برخی از بزرگسالان مبتلا به کلاستروفوبیا یک یا چند رویداد را گزارش می کنند که در دوران کودکی در فضایی تنگ به دام افتاده یا محصور شده اند.
 • یک رویداد محرک پس از کودکی: ممکن است شما یک رویداد محرک مانند گیر افتادن در آسانسور یا تجربه تلاطم شدید در هواپیما داشته باشید.
 • قرار گرفتن در معرض کلاستروفوبیا در دوران کودکی: اگر اضطراب واکنش یکی از والدین خود را به فضاهای بسته احساس کنید ممکن است دچار کلاستروفوبیا شوید.

دانشمندان بر این باورند که مواد شیمیایی عصبی ناحیه ای از مغز – آمیگدال شما – را در حضور ترس بیش از حد تحریک می کنند. همچنین تصور می‌شود که یک جهش ژنتیکی می‌تواند خطر کلاستروفوبیا را در صورت داشتن آن نقص ژنی افزایش دهد.

 

تست کلاستروفوبیا

تست کلاستروفوبیا

 

انواع کلاستروفوبیا یا تست کلاستروفوبیا

ترس از فضای بسته انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

 

ترس از فضاهای کوچک

بیشتر فضاهای کوچک شامل سطحی از گیر افتادن هستند. برخی از افراد از همه فضاهای کوچک می ترسند در حالی که افراد دیگر ممکن است فقط از یک نوع مکان بترسند. افراد مبتلا به کلاستروفوبیا از این فضاهای کوچک می ترسند از جمله:

 • اتومبیل ها، به خصوص در زمانی که در ترافیک قابل توجهی هستند.
 • هواپیما یا قطار
 • آسانسور یا راه پله تنگ
 • مترو یا تونل
 • کمد یا زیرزمین
 • اتاق های شلوغ و کوچک

 

ترس از حرکات 

افراد مبتلا به کلاستروفوبیا اغلب از شرایطی می ترسند که حرکات آنها را محدود می کند حتی زمانی که فضای قابل توجهی در دسترس باشد. افراد ممکن است از حبس شدن در صندلی آرایشگاه یا صندلی دندانپزشکی در حین کوتاه کردن موهای خود یا تمیز کردن دندان ها بترسند.

 

پیشنهاد ویژه: روش‌های مقابله با ترس از ارتفاع

ترس از خفگی

بسیاری از افرادی که از محدود شدن به فضاهای کوچک می ترسند از خفگی نیز می ترسند. این افراد ممکن است باور داشته باشند که اکسیژن کافی وجود ندارد یا می ترسند که تمام آن را مصرف کنند بنابراین اجازه نفس کشیدن به آنها نمی دهند. توجه داشته باشید راه هایی نیز برای درمان فوبیای خفگی نیز وجود دارد.

 

علت تنگی نفس در فضای بسته

یکی از علائم کلاسیک حمله اضطرابی این است که احساس می کنید نمی توانید نفس بکشید. علاوه بر این احساس تنگی نفس در فضای بسته می‌تواند شما را مضطرب‌تر کند و یک چرخه معیوب ایجاد کند که گاهی منجر به وحشت آشکار می‌شود. مدیریت اضطراب را با تکنیک‌های آرام‌سازی و تنفس عمیق یاد بگیرید (به گشاد شدن ریه‌ها کمک می‌کند بنابراین هوای بیشتری تنفس می‌کنید) و از چیزهایی که شما را تحریک می‌کنند اجتناب کنید. یک متخصص سلامت روان می تواند در این تکنیک به شما کمک کند.

 

سخن پایانی

دانستن اینکه بسیاری از افراد فوبیا دارند ممکن است آرامش بخش باشد. متخصصان روانشناسی یا سلامت روان آماده کمک به شما هستند. خبر خوب این است که کلاستروفوبیا یک بیماری قابل درمان است. با درمان و تعهد خود به تمرین تکنیک هایی که در درمان یاد می گیرید می توانید که با محرک های خود کنار بیایید. ترس از فضای بسته را  مدیریت کنید و از زندگی خود لذت ببرید.

 

سوالات متداول

علل ابتلا به کلاستروفوبیا (تنگنا هراسی) چیست؟

علل اصلی این فوبیا ناشناخته است اما تجربیات کودکی، داشتن تجربیات آسیب زا، داشتن والدین با کلاستروفوبیا و همچنین عوامل ژنتیکی میتواند نقش داشته باشد.

انواع کلاستروفوبیا چیست؟

ترس از فضای کوچک، ترس از حرکات، ترس از خفگی.

درمان قطعی ترس از فضای بسته یا تنگنا هراسی چیست؟

مواجهه درمانی، درمان شناختی رفتاری (cbt و همچنین دارودرمانی).

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.mayoclinic.org/symptoms/shortness-of-breath/basics/definition/sym-20050890
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542327/#__NBK542327_dtls__
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17112646/
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.