پوست و مو

علت و درمان لکه های قرمز روی پوست

علت و درمان لکه های قرمز روی پوست

لکه های قرمز روی پوست

 

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که کدام لکه های پوستی خطرناکند؟ دلایل زیادی وجود دارد که لکه های قرمز روی پوست ایجاد می شود، بنابراین تشخیص دقیق علت اصلی آن اغلب دشوار است. تحریک پوست می تواند به دلایل مختلفی مانند عفونت حاد یا یک بیماری مزمن ایجاد شود.

برای اینکه بدانید دقیقاً چه چیزی در پشت ایجاد لکه های قرمز روی پوست بدون خارش شما وجود دارد و راه درمان لکه های قرمز روی پوست چیست می توانید از یک متخصص پوست کمک بگیرید. در اینجا 10 مورد از شایع ترین دلایل ایجاد انواع لکه های قرمز روی پوست را بیان می کنیم.

 

1.پیتریازیس روزآ

پیتریازیس روزآ یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایجاد بثورات قرمز رنگ می شود.  علت دقیق این لکه های ناگهانی روی پوست ناشناخته است، اما محققان فکر می کنند ممکن است یک عفونت ویروسی باشد.

بثورات راش درخت کریسمس نیز نامیده می شود زیرا معمولاً با یک تکه قرمز بیضی شکل بزرگتر شروع می شود که کمی شبیه درخت کریسمس است.

این لکه بزرگتر ابتدا ظاهر می شود و می تواند روی سینه، پشت یا شکم پیدا شود. به آن لکه مادر می گویند و لکه های کوچکتری که در سایر نواحی بدن ایجاد می شوند، لکه های دختر نامیده می شوند.

لکه ها بیضی شکل، قرمز و گاهی پوسته پوسته با حاشیه برجسته که شبیه کرم حلقوی است.

علاوه بر بثورات خارش دار، علائم پیتریازیس عبارتند از:

 • گلو درد
 • خارش که با گرم شدن پوست بدتر می شود، مانند هنگام دوش گرفتن یا تمرین
 • سردرد
 • تب

پیتریازیس روزآ به طور معمول خود به خود از بین می رود و نیازی به درمان ندارد. می توانید از داروهای خانگی برای تسکین خارش استفاده کنید، مانند لوسیون کالامین یا حمام بلغور جو دوسر.

 

تصاویر انواع لکه های قرمز پوستی

تصاویر انواع لکه های قرمز پوستی

 

2. بثورات حرارتی

بثورات حرارتی زمانی ایجاد می شود که منافذ پوست هنگام تعریق مسدود می شوند.  این می تواند در حین ورزش یا زمانی که در هوای گرم یا مرطوب هستید اتفاق بیفتد.

اگر عرق نتواند از منافذ مسدود شده خارج شود، توده های کوچکی که شبیه تاول به نظر می رسند می توانند ایجاد شوند.  آنها ممکن است قرمز یا پر از مایع شفاف باشند.  برجستگی ها می توانند احساس خارش یا درد داشته باشند.

اغلب، بثورات حرارتی در مناطقی که پوست شما به هم ساییده می شود، مانند زیر بغل، یا جایی که لباس روی پوست ساییده می شود، ایجاد می شود.  در نوزادان، می تواند در اطراف گردن ایجاد شود.

بثورات حرارتی معمولاً زمانی که پوست شما سرد می شود از بین می رود.  علائم ناراحت کننده را می توان با پمادها و کرم ها، از جمله لوسیون کالامین برای تسکین خارش و کرم های استروئیدی برای موارد جدی تر درمان کرد.

 

3.درماتیت تماسی

پوست هنگام تماس با چیزی که حساسیت زا یا محرک است می تواند واکنش نشان دهد.  درماتیت تماسی بثوراتی است که پس از لمس ماده ای که به آن حساسیت دارید ، مانند یک محصول پاک کننده قوی، ایجاد می شود.

اینکه آیا شما به درماتیت تماسی مبتلا می شوید یا نه بستگی به این دارد که به چه چیزی حساسیت دارید یا در معرض چه چیزی هستید.  به عنوان مثال، بیشتر افراد به پیچک سمی حساسیت دارند و پس از دست زدن به آن دچار جوش می شوند.

علائم شایع درماتیت تماسی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرخی
 • کهیر
 • تورم
 • سوزش
 • خارش
 • تاول هایی که ممکن است ترشح داشته باشند
 • پوسته پوسته شدن پوست

درمان بستگی به این دارد که چه چیزی باعث واکنش شده است.  ممکن است بتوانید با کرم های بدون نسخه و آنتی هیستامین ها تسکین پیدا کنید.  اگر واکنش شدید باشد، ممکن است لازم باشد از ویزیت آنلاین دکتر پوست خود نسخه بگیرید.

 

 

4. زونا

زونا یک نوع بثورات پوستی دردناک همراه با تاول است که در یک طرف صورت یا بدن ایجاد می شود.  این بیماری توسط ویروس واریسلا زوستر (VZV) ایجاد می شود، که همان ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود.

قبل از ایجاد بثورات، ممکن است در آن ناحیه احساس خارش یا گزگز داشته باشید. معمولاً یک ناحیه در سمت چپ یا راست بدن با تاول‌های دردناک ایجاد می‌کند که در عرض 7 تا 10 روز دچار خارش می‌شوند و دلمه می بندند.

از آنجایی که زونا در افراد مسن شایع تر است، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که افراد 50 ساله و بالاتر برای جلوگیری از علائم واکسن دریافت کنند.

زونا با داروهای ضد ویروسی درمان می شود تا مدت زمان ظاهر شدن بثورات در بدن کاهش می یابد. داروهای ضد درد و کرم‌های ضد خارش می‌توانند به تسکین برخی از ناراحتی‌ها کمک کنند.

 

5.خارش شناگر

خارش شناگر جوشی است که از قرار گرفتن در آب آلوده به انگل ایجاد می شود.  حلزون ها به این انگل آلوده می شوند و آن را در برکه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها پخش می کنند.  هنگامی که افراد در آب شنا می کنند، انگل ها می توانند روی پوست آنها نفوذ کنند.

برای برخی افراد، این انگل‌ها می‌توانند باعث واکنش شوند.  آنها باعث سوزش و خارش و همچنین جوش های قرمز یا تاول های کوچک می شوند.

خارش شناگر معمولاً در عرض یک هفته خود به خود از بین می رود و معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارد.  در این بین، کرم های ضد خارش می توانند به کاهش علائم کمک کنند.

 

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

6.کرم حلقوی

کرم حلقوی بثورات قرمز رنگ و لکه داری بر روی پوست ایجاد می کند که دارای حاشیه برجسته به شکل دایره ای در اطراف آن می باشد. این ضایعه توسط یک قارچ ایجاد می شود و می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود. خارش زمانی اتفاق می افتد که قارچ کشاله ران را تحت تاثیر قرار دهد.

این بثورات از بین نمی رود مگر اینکه قارچ از بین برود. ضایعات کرم حلقوی نیز مسری هستند، بنابراین می توانید آن را به دیگران منتقل کنید. در این موارد دکتر پوست می تواند بثورات کرم حلقوی را تشخیص دهد و برای درمان آن داروهای ضد قارچی تجویز کند.

 

7.درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک یک نوع رایج اگزما است.  اغلب در نوزادان شروع می شود و می تواند با بزرگتر شدن کودک از بین برود یا در طول زندگی بزرگسالی شعله ور شود.

محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث بیماری پوستی می شود.  ممکن است ژنتیکی باشد یا ممکن است واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به چیزی باشد که بدن با آن در تماس است.

درماتیت آتوپیک می تواند همراه با خارش و دردناک باشد. ممکن است با لکه های قرمز روی پوست صورت یا هر قسمت دیگری از بدن همراه باشد.  پوست خشک، قرمز و ترک خورده می شود.  اگر بیش از حد خراشیده شود، ممکن است عفونت ایجاد شود و باعث ایجاد تاول هایی شود که مایع زرد رنگی ترشح می کنند.

درمان درماتیت آتوپیک شامل مدیریت عودها و مرطوب نگه داشتن پوست است.  پزشک در ویزیت انلاین دکتر پوست می تواند به شما بگوید که آیا به درماتیت آتوپیک مبتلا هستید و یک کرم دارویی برای کاهش علائم تجویز کند.

 

درمان لکه های قرمز روی پوست

درمان لکه های قرمز روی پوست

 

8. لیکن پلان

اطلاعات زیادی در مورد لیکن پلان وجود ندارد.  محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود.

لیکن پلان با بثورات پوستی برجسته و بنفش مایل به قرمز در نواحی مختلف بدن همراه می باشد.  شایع ترین نواحی برای یافتن این ضایعات روی مچ دست، پشت و مچ پا است. خصوصا لکه قرمز روی پوست دست در مناطقی از پوست که با عود مکرر ضایعات همراه است، پوست ممکن است زبر و پوسته پوسته شود. این تکه های زبر می توانند خارش هم داشته باشند.

اگرچه هنوز درمان قطعی لیکن پلان که منجر به محو دائمی ضایعات شود کشف نشده است، اما روش های درمانی مختلفی جهت تسکین و بهبود علائم استفاده می شوند. پزشک پس از تشخیص بیماری، ممکن است از انواع داروهای خوراکی، کرم ها ی موضعی و توصیه به قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای بهبود ضایعات استفاده کند.

 

9.پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد ضایعات پوسته پوسته و خارش دار روی پوست آرنج، زانو، پوست سر یا هر جای دیگری از بدن می شود. لکه های قرمز روی پوست سر و … قابل مشاهده هستند.  سلول‌های پوست در افراد مبتلا به پسوریازیس سریع‌تر از حد طبیعی رشد می‌کنند که می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و باعث خارش و سوزش شود.

محققان مطمئن نیستند که دقیقاً چه چیزی باعث پسوریازیس می شود.  احتمالاً ترکیبی از اختلالات ژنتیکی و عوامل محیطی در بروز این بیماری دخیل می باشند.

انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد که دارای تفاوت های ظاهری اندک با یکدیگر می باشند. یک پزشک می تواند وضعیت شما را تشخیص دهد و به شما در ایجاد یک برنامه درمانی کمک کند.  درمان‌ها می‌تواند شامل کرم‌ها و داروهای پوستی، نور درمانی و داروهای تزریقی باشد.

 

10.بثورات دارویی

راش دارویی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به یک دارو واکنش آلرژیک نشان دهد.  این می تواند هر نوع دارویی باشد، نه فقط داروهای موضعی که روی پوست خود استفاده می کنید.

بثورات دارویی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.  در موارد شدید، ممکن است به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز داشته باشید.

بسته به نوع واکنش دارو با بدن، بثورات ممکن است متفاوت به نظر برسند.  به عنوان مثال، برخی از داروها باعث ایجاد برآمدگی های کوچک و قرمز رنگ می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است باعث پوسته پوسته شدن و لایه برداری یا لکه های بنفش شوند.  همچنین می تواند خارش داشته باشد.

اگر اخیراً داروی جدیدی را شروع کرده اید و چند روز یا چند هفته بعد متوجه بثورات پوستی شده اید، به پزشک خود مراجعه کنید.  آنها می توانند به شما کمک کنند تا علت واکنش را دریابید و استروئیدها یا آنتی هیستامین ها را برای کاهش علائم تجویز کنند.

 

درمان دانه های قرمز روی پوست با ویزیت آنلاین دکتر پوست

درمان دانه های قرمز روی پوست با ویزیت آنلاین دکتر پوست

 

11.واسکولیت

به التهاب عروق خونی، واسکولیت اطلاق می گردد. ضایعات پوستی واسکولیتی دارای اشکال مختلفی می باشند و تشخیص صحیح آن ها از نقش مهمی در طرح برنامه درمانی برخودار می باشد. لکه های واسکولیتی اغلب به شکل ضایعات قرمز رنگ و قابل لمس بر روی پوست ظاهر می گردند. اما ممکن است این ضایعات به شکل کهیر، پلاک، گره، تاول و زخم های پوستی نیز دیده شوند.

این ضایعات همچنین ممکن است با علائم دیگری مانند کاهش وزن، سردرد، علائم عصبی  علائم درگیری سایر ارگان های بدن نیز همراه باشند. کورتیکواستروئید ها و سایر داروهای خوراکی و موضعی، از نقش مهمی برای درمان لکه های قرمز روی پوست به دنبال واسکولیت برخوردار می باشند.

 

درمان لکه های قرمز روی پوست:

همانطور که گفته شد دلایل زیادی برای ایجاد لکه های قرمز روی پوست وجود دارد اما درمان خانگی دانه های قرمز روی پوست چیست؟ برخی از آنها توسط آلرژی ها مانند درماتیت تماسی ایجاد می شوند، در حالی که برخی دیگر توسط باکتری، ویروس یا یک بیماری خود ایمنی ایجاد می شوند.

اگر علائم شما باعث ناراحتی شدید می شود یا پس از استفاده از یک کرم ضد خارش یا مسکن بدون نسخه بهبود نمی یابد، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند تشخیص درستی بدهند و درمان را بر اساس علت دانه های قرمز شما توصیه کنند.

 

 

منابع علمی این مطلب

10 Common Causes of Red Spots on the Skin

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.