زنان و زایمان

علائم بارداری در جنین دختر و پسر

علائم بارداری در جنین دختر و پسر

علائم بارداری

 

علائم بارداری: تغییرات هورمونی قابل توجهی در دوران بارداری رخ می دهد که علائم مختلفی را تحریک می کنند. برخی از زنان بسیاری از علائم بارداری را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط تعداد کمی از آنها را داشته باشند. چه زمانی علائم بارداری را حس میکنید؟ ریز ترین علائم بارداری در هفته اول چیست؟ در این مقاله به پاسخ این پرسش که چطور بفهمیم بارداریم؟ و علائم صددرصدی بارداری خواهیم پرداخت.

 

علائم بارداری در روزهای اول تشکیل نطفه

در روزهای ابتدایی آن شامل پریود نشدن، تغییرات پستان، خستگی، تکرر ادرار و حالت تهوع و استفراغ (تهوع صبحگاهی) است. علائم بارداری ممکن است ناشی از عوامل دیگری باشد و لزوماً به معنای باردار بودن نیست، بنابراین اگر مشکوک به بارداری هستید، یک تست بارداری خانگی انجام دهید و به پزشک خود مراجعه کنید. طیف وسیعی از تغییرات می تواند در مراحل بعدی بارداری در بدن رخ دهد، از جمله کمردرد، سردرد، گرفتگی عضلات پا یا واریس، خارش یا سوزن سوزن شدن پوست، یبوست، هموروئید، سوء هاضمه، واژینیت یا ترشحات واژن، تغییرات خلقی یا افسردگی.

 

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟

برخی از زنان ممکن است یک یا دو هفته پس از لقاح متوجه اولین علائم بارداری شوند، در حالی که برخی دیگر نزدیک به چهار یا پنج هفته پس از لقاح علائم را احساس می کنند. برخی از زنان ممکن است تا زمانی که دوره قاعدگی آنها به طور قابل توجهی دیر نشده یا حتی تا زمانی طولانی تر، علائم بارداری را احساس نکنند.

 

چه زمانی علائم بارداری را حس میکنید

چه زمانی علائم بارداری را حس میکنید

 

چطور بفهمیم بارداریم؟

اولین علامت از علائم بارداری معمولاً فقدان قاعدگی حدود 2 هفته پس از باردار شدن است که البته همیشه قابل اعتماد نیست و اگر عادت ماهانه شما منظم نباشد، ممکن است متوجه این موضوع نشوید .برخی از زنان هنگام لانه گزینی جنین، کمی خونریزی دارند. بسیاری از زنان نیز سینه های حساس را تجربه می کنند.

تست بارداری خانگی روشی قابل اعتماد برای بررسی این که آیا باردار هستید یا خیر می باشد. شما می توانید در اولین روز تاخیر پریود خود آزمایش دهید. این آزمایش هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را در ادرار شما اندازه گیری می کند.

اگر با روش های کمک باروری مانند IVF باردار شده باشید ، باید قبل از انجام آزمایش بارداری حدود 2 هفته پس از انتقال جنین صبر کنید.

مقاله پیشنهادی: لاله گزینی چیست؟ 

 

علائم بارداری از روی چهره

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد، علائم بارداری در افراد مختلف، متفاوت می باشند. لذا توصیه می شود هرگز علائم بارداری خود را با مادر، خواهر، دوستان و سایر افراد مقایسه نکنید. یکی از قابل توجه ترین علائم بارداری، تغییرات چهره در مادر می باشند. ملموس ترین علائم بارداری از روی چهره عبارتند از:

 • بزرگ شدن شکم
 • افزایش وزن
 • ورم
 • افزایش سایز پستان ها
 • بروز استریاها و خطوط پوستی بر روی شکم و ران پا
 • تیرگی و برجستگی نوک پستان ها
 • تغییرات پوستی (در برخی زنان پوست شفاف می شود و بالعکس برخی نیز با جوش های متعدد مواجه می گردند)
 • بروز لکه های قهوه ای بر روی پوست صورت
 • برجستگی ناف
 • تیرگی چین های پوستی
 • قرمز شدن کف دست ها
 • بروز خال های قرمز رنگ روی پوست

 

علائم بارداری از روی ناف

بند ناف یک ساختار لوله مانند می باشد که بین جنین و جفت قرار گرفته است. مواد ضروری و اکسیژن از طریق بند ناف به بدن جنین وارد می شوند و مواد مضر و دفعی از طریق آن از بدن جنین خارج می شوند. پس از تولد نوزاد، دیگر به بند ناف نیازی ندارد و بند ناف بریده می شود. بقایای آن نیز طی چند روز الی چند هفته پس از تولد خشک می شود و از بدن نوزاد جدا می گردد. برخلاف تصورات قدیمی، بند ناف جنین به ناف مادر هیچ اتصالی ندارد.

اگرچه شاید در نگاه اول توجه را جلب نکند، اما یکی از علائم بارداری طبیعی در زنان، تغییر در ناف آن ها می باشد. علائم بارداری از روی ناف، اغلب در سه ماهه دوم بارداری جلب توجه می کنند. در این زمان رحم بزرگ شده و بالا آمده است و شکم به سمت جلو برجسته می شود؛ متعاقب این تغییرات ناف مادر باردار نیز به سمت بیرون برجسته می گردد. در برخی زنان برجستگی ناف با درد اندکی اطراف آن نیز همراه می باشد. اما آیا بیرون زدگی ناف خطرناک است؟ بیرون زدگی ناف یکی از علائم بارداری می باشد و کاملا بی خطر و طبیعی است، خوشبختانه طی چند هفته پس از ختم بارداری نیز مجددا ناف شکل طبیعی خود را پیدا می کند.

 

هرنی نافی

به ندرت ممکن است برجستگی ناف به قدری شدید باشد که دیگر نتوان آن را از علائم بارداری طبیعی محسوب نمود؛ در این موارد برجستگی به دنبال هرنی نافی که نوعی نقص در جدار شکم محسوب می گردد، ایجاد شده است. به دنبال ایجاد هرنی نافی، ممکن است بخش کوچکی از اجزای شکم مانند روده ها از شکم وارد ناف شوند. علائم هرنی نافی عبارتند از:

 • برجستگی ناف که حین قرار گرفتن در وضعیت دراز کش بدتر می شود
 • احساس درد مبهم در اطراف ناف
 • افزایش درد ناف با عطسه، سرفه یا حین خم شدن به جلو

اغلب هرنی های نافی بدون نیاز به درمان پس از ختم بارداری بهبود می یابند. به ندرت در موارد شدید ممکن است پزشک معالج از روش های جراحی برای درمان هرنی نافی استفاده نماید.

 

جنسیت جنین

آگاهی از جنسیت جنین می تواند یکی از هیجان انگیزترین جنبه های بارداری باشد. جای تعجب نیست که روش های ادعایی زیادی برای کشف این موضوع وجود دارد. بر اساس فرهنگ عامه، همه چیز از موقعیت برآمدگی شکم گرفته تا شدت علائم می تواند نشان دهنده جنسیت جنین باشد. در این نوشتار روش های احتمالی برای تشخیص جنسیت جنین را بررسی می کنیم.

البته توجه داشته باشید که هیچ یک از علائم بارداری دقت تشخیصی بالایی برای تعیین جنسیت ندارند و تنها روش قطعی تعیین جنسیت جنین، استفاده از امواج اولتراسوند می باشد که در ادامه به طور کامل نسبت به آن پرداخته شده است.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علائم بارداری جنین پسر

نشانه های علائم بارداری پسر:

 • شما در اوایل بارداری تهوع صبحگاهی را کمتر تجربه کرده اید.
 • ضربان قلب کودک شما کمتر از 140 ضربه در دقیقه است.
 • شکم شما به سمت جلو برآمده شده است.
 • شکم شما شبیه توپ بسکتبال است.
 • آرئول پستان های شما به میزان قابل توجهی تیره تر شده اند.
 • برآمدگی شکم شما به سمت لگن متمایل است
 • هوس خوردن غذاهای شور یا ترش دارید.
 • هوس پروتئین – گوشت و پنیر – دارید.
 • پاهای شما سردتر از قبل از بارداری است.
 • موهای پاهای شما در دوران بارداری سریعتر رشد کرده اند.
 • پوست دست های شما خیلی خشک است
 • بارداری شما را بهتر و زیباتر از همیشه کرده است.

 پیشنهاد مقاله : بهبود و خطرات دیابت بارداری

 

چطور بفهمیم بارداریم؟

چطور بفهمیم بارداریم؟

 

پیشنهاد ویژه : درمان دیابت بارداری

 

علائم بارداری جنین دختر

 • ضربان قلب جنین بیشتر از 140 ضربه در دقیقه است.
 • رشد شکم به صورت عرضی پیشرفت می کند و بیشتر در نواحی پهلوهای مادر مشهود است
 • برآمدگی شکم به سمت قفسه سینه متمایل است
 • شما در طول 12 هفته اول بارداری خود دچار تهوع صبحگاهی شده اید.
 • سینه چپ شما بزرگتر از سینه سمت راست است.
 • هوس چیزهای شیرین مانند آب میوه، میوه و شیرینی می کنید.
 • پوست شما نرم است.
 • بیش از حد معمول بد خلق هستید.
 • یک حبه سیر می خورید، اما بوی آن را نمی دهید.
 • موهای شما در دوران بارداری نازک و کدر شده است.
 • هنگام خواب به پهلوی راست دراز می کشید.
 • ادرار شما زرد مات است.

 

لانه گزینی یا کاشت جنین

به مرحله‌ای در بارداری گفته می‌شود که تخمک بارور شده تقسیم و تکثیر می شود و به مجموعه ای از سلول ها به نام بلاستوسیست تبدیل می گردد؛ سپس از لوله فالوپ عبور می کند و به دیواره رحم می چسبد. این اتفاق به طور متوسط حدود یک هفته پس از تخمک گذاری یا آغاز بارداری رخ می دهد. شناسایی جنسیت جنین به طور قطعی، فقط از طریق سونوگرافی و برحسب ویژگی های آن مقدور می باشد. اگرچه که شناسایی قطعی جنسیت جنین از روی علائم بارداری به تنهایی مقدور نمی باشد، اما به هرحال برای شناسایی جنسیت جنین، می‌توانید به علایم زیر نیز توجه کنید:

علائم لانه گزینی جنین پسر:

یکی از نشانه‌های احتمالی جنسیت پسر در دوران بارداری، تکرار ادرار است. اگر در دوران بارداری به صورت مکرر ادرار کنید، این ممکن است نشان‌دهنده جنسیت پسر باشد. همچنین، افزایش اشتها و روی آوردن به غذا نیز ممکن است نشانه لانه گزینی جنین پسر باشد.

 علائم لانه گزینی جنین دختر:

برخی از نشانه‌های جنسیت دختر در دوران بارداری شامل تغییرات در پوست، افزایش حساسیت در گوش، کاهش اشتها و کاهش فشار خون می‌باشد. این علائم البته برای هر زن باردار ممکن است متفاوت باشد و باید به صورت فردی بررسی شوند.

 جدول علائم بارداری دختر و پسر:

یکی از روش‌هایی که برای پیش‌بینی جنسیت جنین استفاده می‌شود، استفاده از جدول علائم بارداری دختر و پسر است. این جدول بر اساس ترکیب علائم بارداری مانند روشن شدن رنگ پوست، حالت مو، وزن مادر و سایر علائم بارداری تنظیم شده است. با این حال، این روش تنها یکی از روش‌های نسبی و غیرقطعی برای تشخیص جنسیت جنین است و نیاز به بررسی تکمیلی دارد.

به طور کلی، تشخیص جنسیت جنین در دوران بارداری به روش‌های مشاوره پزشکی و فناوری‌های جدید برمی‌گردد و بهتر است با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا اطلاعات دقیق و صحیح دریافت کنید.

 

نحوه و  زمان تشخیص جنسیت جنین توسط سونوگرافی

همان طور که در قسمت های قبل نیز اشاره شد، تشخیص جنسیت جنین از روی علائم بارداری به تنهایی دقت کافی ندارد. سونوگرافی با استفاده از امواج صوت و بدون ضرر به جنین می تواند در تعیین جنسیت و همچنین بررسی سلامت جنین کمک کننده باشد. در این روش پزشک متخصص توسط یک پروب از روی شکم مادر می تواند ساختارهای درونی جنین شما را بر روی یک صفحه نمایشگر به وضوح تماشا کند. با این روش بسیاری از اختلالات ساختاری جنین نیز مشخص می شوند. سونوگرافی برای جنین کاملا بی ضرر می باشد و هیچ اشعه آسیب رسانی ندارد. تعیین جنسیت جنین توسط سونوگرافی از حدود 14 هفتگی قابل حدس می باشد و در 18 الی 21 هفتگی دقت تشخیصی آن در بررسی اختلالات ساختاری افزایش می یابد. تشخیص جنسیت با بررسی اندام تناسلی جنین انجام می گردد.

 

آیا حین لقاح مصنوعی (IVF) می توان جنسیت جنین را مشخص نمود؟

یکی از گزینه های پیش رو برای زوج ها حین اقدام به باروری، تعیین جنسیت جنین حین لقاح مصنوعی می باشد. در این روش تخمک و اسپرم در محیطی خارج از بدن باهم لقاح پیدا می کنند و سپس جنین در دیواره رحم مادر کاشته می شود. در 99 درصد موارد انتخاب جنسیت جنین حین لقاح مصنوعی صحیح می باشد. البته توجه داشته باشید که خطر چند قلویی حین لقاح مصنوعی افزایش می یابد. اگرچه که امکان تعیین جنسیت جنین توسط لقاح مصنوعی یا آی وی اف وجود دارد، اما توجه داشته باشید که حاملگی طبیعی و بدون دستکاری، بهترین و بی خطر ترین روش بارداری می باشد.

 

کلام پایانی

نشانه هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، با بررسی تفاوت لانه گزینی جنین پسر و دختر جنسیت جنین را به طور قطع مشخص نمی کند و تنها احتمال دختر یا پسر بودن آن را افزایش یا کاهش می دهد. با ایجاد علائم بارداری، باید آزمایش تایید آن انجام و مراقبت های مربوط به دوران بارداری،زیر نظر پزشک آغاز گردد. روش قطعی تعیین جنسیت جنین،انجام سونوگرافی می‌باشد.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر دیانا حسینی فرح ابادی

دیانا حسینی فرح ابادی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

منابع علمی این مطلب

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

1 دیدگاه در “علائم بارداری در جنین دختر و پسر

 1. شادی سرایی گفت:

  من ماه اول بارداریم هست. دلم میخواد بچم دختر باشه ولی هیچ کدوم از علائمی که نوشتید رو ندارم . چی بخورم که بچم دختر بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.