بثورات جلدی در نوزادان

بثورات جلدی در نوزادان (دانه‌های پوستی)

برای نوزادان ابتلا به بثورات جلدی در چند روزاول زندگی طبیعی است چرا که پوست حساس آنها باید با یک محیط جدید و متفاوت سازگار شود. بیشتر بثورات پوستی بی ضرر هستند و خود به خود خوب می شوند.

اما اگر در بدن نوزادی که حال عمومی خوبی ندارد بثوراتی ایجاد شود یا اینکه شما نگران این دانه های پوستی هستید، به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شده و درمان لازم را دریافت کنید.

بسیار مهم است که در مورد علایم بیماری مننژیت به طور ویژه آگاه باشید. راهنمای این صفحه به شما در مورد علت بثورات پوستی در نوزدان کمک می کند اما از آن برای تشخیص بیماری نوزاد خود استفاده نکنید. همیشه با یک پزشک برای تشخیص درست مشورت کنید.
همچنین در این قسمت علائم هشدار دهنده بیماری مننژیت و اینکه در صورت مشاهده این علائم چه کاری باید انجام دهید، توضیحاتی داده شده است.
علل بثورات در کودکان بزرگ تر به طور جداگانه در بخشی دیگر توضیح داده شده است.

آکنه نوزادی (آکنه در نوزادان تازه متولد شده)

در طی یک ماه اول تولد، جوش هایی در گونه ها، بینی و پیشانی نوزاد ایجاد می شوند.

این جوشها بعد از چند هفته یا چند ماه بهبودی کامل می یابند.
شستن صورت کودک با آب و یک مرطوب کننده ملایم می تواند ظاهر پوست را بهبود ببخشد.
از مصرف داروهای ضد آکنه که مناسب بزرگسالان است، اجتناب کنید.
جوشها خصوصا نوع سر سیاه آنها اگر پس از 3 ماهگی ایجاد شوند معمولا شدیدتر بوده و اغلب به درمان های پزشکی نیاز دارند.

پوسته سر نوزادان (Cradle Cap)

پوسته سر نوزادان پوسته هایی ست به رنگ زرد و چرب که در پوست سر نوزاد ایجاد می شود. این پوسته ها گاهی اوقات در صورت، گوش و گردن نیز ایجاد می شوند.
پوسته سر نوزادی دارای خارش نیست و نباید کودک شما را ناراحت کند. اگر کودک شما خارش دارد یا ناراحت است، ممکن است مبتلا به اگزما شده باشد.
پوسته سر نوزادان یک بیماری شایع است که طی 2 یا 3 ماه از تولد ایجاد می شود. معمولا درعرض چند هفته یا چند ماه بدون درمان بهبود می یابد.

شستن آرام موهای کودک و پوست سرش با شامپو کودک می تواند از ایجاد پوسته های بیشتر جلوگیری کند.

اگزما

اگزما یک وضعیت طولانی مدت است که باعث می شود پوست قرمز، خشک، ترک خورده و دارای خارش شود.

شایع ترین نوع آن اگزمای آتوپیک است که اغلب نوزادان و کودکان را درگیر می کند، اما می تواند تا بزرگسالی هم ادامه یابد. اگزما در کودکان زیر 6 ماه گاهی اوقات با آلرژی به شیر و تخم مرغ همراه است. اگزمای آتوپیک اغلب در کودکان کم سن و سال با  بثورات قرمزِ خارش دار روی صورت، پوست سر و بدن آغاز می شود.
همانطور که کودک بزرگتر می شود، معمولا به چین های پوستی مانند مانند پشت زانو یا جلوی آرنج گسترش می یابد.
داروهایی که به صورت کرم و پماد هستند اغلب می توانند نشانه های بیماری را از بین ببرند. درباره کنترل اگزما در کودکان بیشتر بخوانید.

اریتم توکسیکوم (Erythema toxicum)

معمولا در 2 تا 3 روزگی، در نیمی از نوزادان یک واکنش پوستی لکه ای قرمزرنگ به نام اریتم توکسیکوم ایجاد می شود. این حالت بثورات طبیعی و عادی است که کودک شما را ناراحت نمی کند و بدون ایجاد مشکل بعد از چند روز پاک می شود.

بیماری دست، پا و دهان (Hand, foot and mouth disease)

بیماری دست، پا و دهان یک بیماری شایع ویروسی است که باعث ایجاد بثورات تاولی در کف دست و پا و همچنین ایجاد زخم هایی در دهان می شود.
کودکتان ممکن است احساس ناخوشی و تب داشته باشد.
درمان معمولا مورد نیاز نیست، زیرا سیستم ایمنی کودک ویروس را پاک می کند و علائم بعد از حدود 7 تا 10 روز برطرف می شود. اگر نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید.

کهیر

کهیر ضایعات قرمزرنگ خارش داری است که روی پوست ظاهر می شود.

کهیر زمانی اتفاق می افتد که یک عامل محرک (مانند یک ماده غذایی که کودک شما به آن حساسیت دارد) باعث شود که ماده ای به نام هیستامین در خون آزاد شود.
اگر کودک شما در حین تغذیه دچار کهیرشود، این وضعیت ممکن است با چیزی که در حال خوردن یا نوشیدن آن است، مرتبط باشد.
شایعترین غذاها در این رابطه تخم مرغ و شیر می باشند، اما گاهی اوقات غذاهای گوناگون دیگر هم می توانند علت این حساسیت باشند.
کهیر معمولا کوتاه مدت بوده و با آنتی هیستامین ها قابل کنترل است. درباره درمان کهیر بیشتر بخوانید.
اگر کودک شما بطور مکرر دچار کهیر می شود، مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم در مورد آلرژی های احتمالی انجام شود.

زردزخم

زردزخم یک عفونت باکتریایی بسیار مسری لایه های سطحی پوست است که سبب ایجاد زخم و تاولها ی متعدد می شود.

این بیماری معمولا جدی نیست، اما پزشک با تجویز آنتی بیوتیکهای لازم می تواند عفونت را ظرف 7 تا 10 روز بهبود ببخشد.

میلیا (Milia)

در صورت حدود نیمی از نوزادان، دانه های کوچک (1-2 میلی متر) سفید رنگی ایجاد می شود.
این دانه ها فقط منافذ مسدود شده پوستی هستند و معمولا در طی 4 هفته اول زندگی بهبود می یابند.

بثورات ناشی از بستن پوشک (Nappy Rash)

بثورات ناشی از بستن پوشک زمانی اتفاق می افتد که پوست اطراف ناحیه بستن پوشک نوزاد ملتهب می شود.
این حالت اغلب ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت پوست در معرض ادرار یا مدفوع است، اما گاهی اوقات ممکن است به علت عفونت قارچی و یا بیماری نادر پوستی باشد.

معمولا با روش های ساده ای مانند پاک کردن و خشک کردن پوست کودک و همچنین در صورت نیاز استفاده از یک کرم محافظ می توان قرمزی ناشی از پوشک را کاهش داد.
اگر این بثورات ناشی از عفونت قارچی باشد، کرم ضد قارچ ممکن است لازم باشد .

ضایعات پوستی کرمی شکل حلقوی (Ringworm)

ضایعات پوستی کرمی شکل حلقوی عفونت قارچی شایع پوستی است که باعث ایجاد ضایعات قرمزرنگ حلقوی تقریبا در هر جایی از بدن (به خصوص در پوست سر، پا و کشاله ران) می گردد.

معمولا به راحتی با استفاده از کرم های بدون نسخه مورد درمان قرار می گیرد.  

گال

گال یک آلودگی انگلی رایج پوستی است که می تواند در سنین مختلف ایجاد شود. این عفونت ناشی از مایت های بسیار کوچک(نوزاد حشره) است که به پوست نفوذ می کنند و در آن نقب و کانال می زنند.

گال اغلب در بین اعضای خانواده گسترش می یابد. در واقع وقتی نوزادی در خانواده به گال مبتلا می شود، معمولا به این دلیل است که شخص دیگری در خانواده اخیرا به آن مبتلا شده است.

در نوزادان مبتلا به گال نقاط کوچک و شدیدا خارش داری را در سراسر بدن می توان یافت، از جمله در کف پاها، زیر بغل و ناحیه تناسلی
درمان با کرِم هایی که مایت ها را می کشند باید به طور همزمان برای تمام اعضای خانواده انجام شود.

سندرم گونه سیلی خورده یا بیماری پنجم

سندرم گونه سیلی خورده یا بیماری پنجم یک بیماری ویروسی معمولا شایع در نوزادان و کودکان است. این بیماری به طور معمول باعث تب و بثورات قرمز روشن بر روی هر دو گونه می شود.

اکثر نوزادان نیازی به درمان ندارند، زیرا سندرم گونه سیلی خورده یا بیماری پنجم معمولا یک بیماری خفیف بوده و طی چند روز بهبود می یابد.

ضایعات پوستی ناشی از تعریق (miliaria)

ضایعات پوستی ناشی از گرما که گاهی عرق سوز هم نامیده می شود ممکن است با تعریق نوزاد بدتر شود – برای مثال با پوشیدن لباسهای زیاد به نوزاد یا قرار گیری در محیط گرم و مرطوب.
این حالت نشانه ای است از اینکه غدد عرق کودک شما مسدود شده اند. ممکن است بر روی پوست کودک جوش های قرمز یا تاول ایجاد شود، اما این ضایعات پوستی به زودی بدون درمان بهبود خواهند یافت.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.