Hypertension

تشخیص فشارخون بالا (هایپرتانسیون)

فشارخون بالا (هایپرتانسیون) معمولا علامتی ندارد لذا تنها راه تشخیص آن اینست که فشارخون تان را اندازه گیری کنید. بزرگسالان سالم بالاتر از 40 سال باید حداقل هر 5 سال یکبار فشارخونشان اندازه گیری شود.
اگر در معرض خطر بالای داشتن فشارخون بالا هستید باید فشار شما بیشتر از حد معمول چک شود مثلا بطور ایده آل سالی یکبار.
انجام این کار بسیار ساده است و می تواند زندگی شما را نجات دهد.

کجا فشارخون را می توان اندازه گیری کرد؟

لازم نیست منتظر بمانید تا فشارخون شما اندازه گیری شود می توانید درخواست کنید تا فشارتان را بگیرند.
اندازه گیری فشارخون در این جاها امکان پذیر است:

 • نزد پزشک عمومی یا پزشک خانواده- توسط پزشک، پرستار، دستیار مراقبت سلامت یا دستگاه های خوداندازه گیری فشار خوان
 • بعضی داروخانه ها
 • در یکی از مراکز بررسی سلامتی متعلق به سیستم سلامت مانند مراکز بهداشتی درمانی
 • در بعضی مراکز کار
 • در یک رویداد بهداشتی

همچنین شما می توانید به کمک یک دستگاه خانگی اندازه گیری ، فشار خون خود را در منزل اندازه بگیرید.

اندازه گیری

یک استتوسکوپ (گوشی پزشکی)،  بازوبند، پمپ و صفحه ی مدرج سابقا برای اندازه گیری فشارخون استفاده می شد، اما دستگاه های اتوماتیک با سِنسور و صفحه ی نمایش دیجیتال این روزها بطور شایعی استفاده می شوند. بهتر است حداقل 5 دقیقه قبل از اندازه گیری فشارخون درحالیکه پشتتان به جایی تکیه داده شده است و پاهایتان صاف است در جایی بنشینید.
معمولا لازم است که آستین تان را به بالا تا بزنید یا جمع کنید یا هرنوع لباس آستین بلندی که به تن دارید درآورید تا بازوبند دور قسمت بالایی بازوی شما بسته شود. سعی کنید آرام باشید و در زمانیکه فشار اندازه گیری می شود از صحبت کردن خودداری کنید.
در زمان اندازه گیری فشار خون:

 • یکی از بازوهایتان را طوری بالا نگه می دارید که هم سطح قلبتان باشد و کاف اندازه گیری دور آن بسته می شود- بازوی شما در این وضعیت باید به جایی مانند یک کوسن یا دسته ی صندلی تکیه کند
 • بازوبند باد می شود تا جریان خون را در بازوی شما محدود کند- این فشار ممکن است کمی آزار دهنده باشد اما تنها چند ثانیه طول می کشد
 • فشار داخل بازوبند به آرامی آزاد می شود و دکتر لرزشی را در شریان های شما حس خواهد کرد- اگر فشارخون شما بصورت دستی اندازه گیری می شود دکتر از یک گوشی پزشکی برای شناسایی این لرزش استفاده می کند
 • زمانی که جریان خون شروع به بازگشت درون بازوی شما می کند فشار داخل کاف در دونقطه ثبت می شود – این اندازه ها برای تعیین میزان فشارخون شما به کار می روند

معمولا می توانید نتیجه ی این اندازه گیری را بلافاصله بدانید یا پرسنل پزشکی که فشار را اندازه گرفته به شما می گوید و یا می توانید روی مونیتور دیجیتال دستگاه فشار ببینید.
اگر فشارخون شما بالاست ممکن است به شما توصیه شود فشار خون خود را در منزل هم ثبت کنید تا اثبات شود که آیا مبتلا به فشارخون بالا هستید یا خیر.

نظارت سیار (24 ساعته)

یک نوبت اندازه گیری فشارخون بالا ضرورتا به این معنی نیست که شما دچار افزایش فشارخون هستید.
فشارخون می تواند در طول روز نوسان داشته باشد. اضطراب یا استرس در زمان ویزیت نزد پزشک هم می تواند فشارخون شما را افزایش دهد.
اگر یک نوبت فشارخون بالا برای شما خوانده شد از شما خواسته می شود به کمک یک دستگاه مونیتور فشارخون خانگی فشار خود را چندین نوبت ثبت کنید و یا یک دستگاه مونیتور 24 ساعته بپوشید که فشارخون شما را در طول روز اندازه می گیرد. این کار تائید خواهد کرد آیا شما بطور مداوم فشارخون بالا دارید یا خیر.
این روش بعنوان نظارت 24 ساعته یا سیار فشارخون شناخته می شود.

اندازه گیری در خانه

اندازه گیری فشار خون همچنین می تواند به کمک دستگاه های دیجیتال مونیتور فشارخون در خانه انجام شود.
مانند مونیتورینگ 24 ساعته یا سیار این کار می تواند بازتاب بهتری از وضعیت فشارخون شما نشان دهد. همچنین به شما اجازه می دهد وضعیت تان را در درازمدت، راحت تر تحت نظر داشته باشید.
می توانید انواعی از دستگاه های مونیتور فشار خون ارزان قیمت را تهیه کنید، به این ترتیب می توانید فشارخون خود را زمانیکه در منزل هستید و یا وقتی بیرون می روید اندازه بگیرید.
مهم است که مطمئن شوید از دستگاهی استفاده می کنید که دقت مناسبی در اندازه گیری فشار خون دارد. پزشکتان می تواند اطلاعاتی در مورد دستگاه‌های مونیتور معتبر اندازه گیری فشارخون که برای خرید در دسترس هستند به شما بدهد.

تفسیر اندازه فشاری که خوانده می شود

فشار خون براساس میلی متر جیوه اندازه گیری می شود و به دوصورت بیان می شود:

 • فشار سیستولیک – فشاری که قلب خون را به بیرون می راند
 • فشار دیاستولیک – فشار استراحت قلب در فاصله ی بین دو ضربان

بعنوان مثال، اگر فشارخون شما 140 روی 90 یا 140/90 میلی متر جیوه است به این معنی است که فشار سیستولیک 140 میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک 90 میلی متر جیوه است.
بعنوان یک راهنمای کلی:

 • فشارخون بالا زمانی اطلاق می شود که فشار 140/90 میلی متر جیوه و یا بالاتر باشد(یا میانگین فشارخون در منزل 135/85 میلی متر جیوه باشد)
 • فشارخون ایده آل به فشارخون بین 90/60 و 120/80 میلی متر جیوه اطلاق می شود
 • فشارخون پایین زمانی ست که فشارخون 90/60 میلی متر جیوه و یا کمتر باشد

فشارخون بین 120/80 میلی متر جیوه و 140/90 میلی متر جیوه به این معنی است که اگر اقداماتی برای کنترل فشارخون خود انجام ندهید ممکن است در خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار داشته باشید.
در مورد معنا و تفسیر نتایج فشارخون خود بیشتر بخوانید.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.