درمان لوزه

درمان لوزه بینی حلقی

آدئونیدکتومی (برداشتن لوزه بینی حلقی) چگونه انجام می شود

لوزه ها طی عمل جراحی آدئونیدکتومی برداشته می شوند. عمل جراحی توسط جراح متخصص گوش، حلق و بینی انجام می شود و حدود 30 دقیقه طول می کشد. بعد از عمل، لازم است کودک شما به مدت یک ساعت در بخش ریکاوری (بازیابی بعد عمل) بماند تا اثرات بیهوشی بطور کامل برطرف شود.

آدئونیدکتومی در بعضی موارد  صبح  انجام می شود در این صورت کودک شما میتواند همان روز بعد از عمل به خانه برود. هرچند، در صورتیکه جراحی بعداز ظهر انجام شود لازم است کودک شب را در بیمارستان بماند.

قبل از جراحی

در صورتیکه کودک شما یک هفته قبل از عمل جراحی دچار  سرما خوردگی و یا گلودرد بوده ست به جراح اطلاع دهید. 

در صورتیکه کودک شما تب دارد و سرفه می کند ممکن است برای کاهش خطر بروز عوارض جراحی تا زمانیکه کودک به طور کامل بهبود می یابد جراحی چند هفته ای به تاخیر بیفتد.

عمل جراحی

آدئونیدکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین کودک شما در زمان جراحی هشیار نیست و دردی احساس نمی کند.

دهان کودک شما طی جراحی باز نگه داشته می شود و بعد از اینکه  محل لوزه ها مشخص شد جراح آنها را بوسیله ی ابزاری به نام کورِت می تراشد یا بوسیله ی حرارت درمانی آنرا می سوزاند. ابزار حرارت درمانی جریان الکتریکی با فرکانس بالا ایجاد می کند که لوزه ها را می سوزاند.

بعد از برداشتن لوزه ها، از ابزار حرارت درمانی برای توقف خونریزی (کاتریزاسیون) استفاده می شود و یا  یک توده ی گاز پانسمان روی پوست دهان قرار داده می شود. بعد از این کار جراحی بطور کامل به پایان می رسد.

تونسیل ها (لوزه ها)

تونسیل ها (لوزه ها) دو بافت دفاعی در دو طرف حلق هستند که به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عوامل بیماریزا کمک می کنند.

اگر کودک شما تونسیل های بزرگی دارد یا سابقه تونسیلیت (التهاب لوزه ها) شدید یا مکرر دارد برداشتن همزمان تونسیل ها و لوزه بینی حلقی توصیه می شود. به این عمل آدنو تونسیلکتومی گفته می شود.

برداشتن همزمان تونسیل ها و لوزه بینی حلقی طی یک عمل جراحی خطر بروز عوارض را کاهش می دهد. در واقع جراحی برداشتن لوزه  به تنهایی، تونسیل ها به تنهایی و یا برداشتن همزمان آنها بسیار سریع و راحت است  و معمولا خطر کمی وجود دارد.

گرومت (Grommet)

در صورتیکه کودک شما دچار چسبندگی دائمی مایع گوش باشد که شنوایی او را تحت تاثیر قرار داده ست ، ممکن است همزمان با انجام عمل برداشتن لوزه ها داخل گوش او گرومت (لوله های پلاستیکی یا فلزی بسیار کوچک) تعبیه گردد.

گرومت ها لوله های بسیار ظریفی هستند که از طریق یک برش بسیار کوچک روی پرده ی گوش در داخل گوش تعبیه می شوند. این لوله ها مایعات را از داخل گوش میانی به بیرون تخلیه می کنند و کمک می کنند فشار هوای داخل گوش حفظ شود.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.