روانشناسی

اختلال پانیک یا هراس چیست و چگونه درمان میشود؟

اختلال پانیک یا هراس چیست و چگونه درمان میشود؟

پانیک

حمله پانیک یک دوره ناگهانی ترس شدید است که در صورت عدم وجود خطر واقعی یا علت ظاهری، واکنش‌های فیزیکی شدیدی را ایجاد می‌کند. این حمله می تواند بسیار ترسناک باشد. هنگامی که این هراس رخ می دهد ممکن است فکر کنید در حال از دست دادن کنترل، حمله قلبی یا حتی مرگ هستید. سوال بسیاری از ما این است اختلال پانیک یا هراس چیست و چگونه درمان میشود؟ در ادامه این مقاله میخواهیم به جواب همین سوالات بپردازیم.

 

اختلال پانیک یا اختلال هراس چیست!

بسیاری از مردم فقط یک یا دو حمله هراس در طول زندگی خود دارند و مشکل برطرف می شود. شاید زمانی که یک موقعیت استرس زا به پایان برسد. اما اگر حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره داشته اید و دوره های طولانی را در ترس دائمی از حمله دیگری سپری کرده اید ممکن است وضعیتی به نام اختلال پانیک داشته باشید. اگرچه این حملات به خودی خود تهدید کننده زندگی نیستند اما می توانند ترسناک باشند و به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارند. اما درمان می تواند بسیار موثر باشد.

 

علائم

علائم معمولاً به طور ناگهانی و بدون هشدار شروع می شود. آنها می توانند در هر زمانی شروع شوند وقتی در حال رانندگی با ماشین هستید، در مرکز خرید، به حالت خوابیده یا در وسط یک جلسه کاری. ممکن است گاه به گاه این حملات را داشته باشید یا ممکن است به طور مکرر رخ دهند. حملات هراس تغییرات زیادی دارند اما علائم معمولا در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسند. ممکن است پس از فروکش کردن حمله پانیک احساس خستگی و فرسودگی کنید.

 

حمله پانیک

حمله پانیک

 

این حملات به طور معمول شامل برخی از این علائم هستند:

 • احساس عذاب یا خطر قریب الوقوع
 • ترس از دست دادن کنترل یا مرگ
 • ضربان قلب تند
 • تعریق
 • لرزیدن
 • تنگی نفس یا گرفتگی در گلو
 • لرز
 • گرگرفتگی
 • حالت تهوع
 • گرفتگی عضلات شکم
 • درد قفسه سینه
 • سردرد
 • سرگیجه، سبکی سر یا غش
 • بی حسی یا گزگز
 • احساس غیرواقعی بودن

یکی از بدترین چیزها در مورد حملات هراس ترس شدید از این است که شما یک حمله دیگر را تجربه کنید. ممکن است آنقدر از این حملات بترسید که از موقعیت های خاصی که ممکن است رخ دهد اجتناب کنید.

 

علت هراس چیست؟

مشخص نیست که چه چیزی باعث حملات یا اختلال هراس می شود اما عوامل زیر ممکن است نقش داشته باشند:

 • ژنتیک
 • استرس عمده
 • خلق و خوی که بیشتر به استرس حساس است یا مستعد احساسات منفی است.
 • تغییرات خاصی در نحوه عملکرد بخش هایی از مغز.

حملات ممکن است در ابتدا به طور ناگهانی و بدون هشدار ظاهر شوند اما با گذشت زمان معمولاً در موقعیت های خاصی ایجاد می شوند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که واکنش طبیعی بدن شما در برابر خطر در حملات دخیل است. به عنوان مثال اگر یک خرس به دنبال شما بیاید بدن شما به طور غریزی واکنش نشان می دهد. ضربان قلب و تنفس شما با آماده شدن بدن برای یک موقعیت خطرناک تسریع می شود. بسیاری از واکنش های مشابه در حمله رخ می دهد. اما ناشناخته است که چرا وقتی هیچ خطر آشکاری وجود ندارد این حملات رخ می دهد؟

 

پیشنهاد مقاله: فوبیای ترس از کثیفی و راه های مقابله با آن 

عوارض پانیک

حملات و اختلال هراس در صورت درمان نشدن می‌توانند تقریباً هر بخش از زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند. ممکن است آنقدر از داشتن حملات هراس بیشتر بترسید که در حالت ترس دائمی زندگی کنید و کیفیت زندگی شما را خراب شود.

عوارضی که  این حملات  ممکن است ایجاد کند یا با آنها مرتبط باشد عبارتند از:

 1. ایجاد فوبیای خاص مانند ترس از رانندگی یا ترک خانه
 2. مراقبت های پزشکی مکرر برای نگرانی های سلامتی و سایر شرایط پزشکی
 3. دوری از موقعیت های اجتماعی
 4. مشکلات در محل کار یا مدرسه
 5. افسردگی، اختلالات اضطرابی و سایر اختلالات روانپزشکی
 6. افزایش خطر خودکشی یا افکار خودکشی
 7. سوء استفاده از الکل یا مواد دیگر
 8. مشکلات مالی

برای برخی افراد اختلال هراس ممکن است شامل آگورافوبیا باشد. اجتناب از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که باعث اضطراب شما می‌شوند زیرا می‌ترسید در صورت داشتن حمله نتوانید فرار کنید یا کمک بگیرید. ممکن است برای ترک خانه خود به دیگران متکی باشید یا کسی باید شما را همراهی کند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص روانشناسی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

جلوگیری از حملات هراس

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از حملات یا اختلال پانیک وجود ندارد. با این حال، این توصیه ها ممکن است کمک کند.

 • در اسرع وقت برای درمان حملات هراس اقدام کنید تا از بدتر شدن یا شدت یافتن آنها جلوگیری کنید.
 • برای کمک به جلوگیری از عود یا بدتر شدن علائم برنامه درمانی خود را دنبال کنید.
 • فعالیت بدنی منظم داشته باشید که ممکن است در محافظت در برابر اضطراب نقش داشته باشد.

 

اختلال پانیک

اختلال پانیک

 

معیارهای تشخیصی

همه کسانی که حملات هراس دارند اختلال هراس ندارند. برای تشخیص اختلال هراس راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا این نکات را فهرست می کند:

 • حملات مکرر و غیرمنتظره دارید.
 • حداقل یکی از حملات شما یک ماه یا بیشتر با نگرانی مداوم در مورد حمله دیگری دنبال شده است. ترس مداوم از عواقب یک حمله مانند از دست دادن کنترل، حمله قلبی یا “دیوانه شدن”؛ یا تغییرات قابل توجه در رفتار شما، مانند اجتناب از موقعیت هایی که فکر می کنید ممکن است باعث حمله شود.
 • حملات پانیک شما ناشی از مصرف مواد مخدر یا مواد دیگر، یک وضعیت پزشکی، یا بیماری روانی دیگر، مانند فوبیای اجتماعی یا اختلال وسواس فکری-اجباری نیست.

اگر حملات دارید اما اختلال پانیک تشخیص داده نشده است همچنان می توانید از درمان بهره مند شوید. اگر حملات  درمان نشوند می توانند بدتر شوند و به اختلال یا فوبیا تبدیل شوند.

 

درمان پانیک

درمان می تواند به کاهش شدت و دفعات حملات کمک کند و عملکرد شما را در زندگی روزمره بهبود بخشد. گزینه های اصلی درمان روان درمانی و دارو هستند. یک یا هر دو نوع درمان ممکن است توصیه شود بسته به ترجیح شما، سابقه شما، شدت اختلال هراس شما و اینکه آیا شما به درمانگرانی که آموزش ویژه در درمان اختلالات پانیک دارند دسترسی دارید یا خیر.

 

روان درمانی

این درمان یک درمان انتخاب اول موثر برای حملات و اختلال هراس در نظر گرفته می شود. روان درمانی می تواند به شما در درک حملات کمک کند و یاد بگیرید که چگونه با آنها کنار بیایید. نوعی از روان درمانی به نام رفتار درمانی شناختی می تواند به شما کمک کند از طریق تجربه خود یاد بگیرید که علائم هراس خطرناک نیستند. درمانگر به شما کمک می کند تا به تدریج علائم حمله پانیک را به روشی ایمن و تکراری دوباره ایجاد کنید. هنگامی که احساسات فیزیکی وحشت دیگر احساس خطر نمی کنند حملات شروع به برطرف شدن می کنند. درمان موفقیت آمیز همچنین می تواند به شما کمک کند بر ترس از موقعیت هایی که به دلیل حملات هراس از آنها اجتناب کرده اید غلبه کنید.

دیدن نتایج حاصل از درمان می تواند زمان و تلاش لازم را داشته باشد. ممکن است شاهد کاهش علائم پانیک در طی چند هفته باشید و اغلب علائم به طور قابل توجهی کاهش می یابند یا ظرف چند ماه از بین می روند.

 

پیشنهاد ویژه: راهکار های مقابله با ترس از رابطه جنسی یا واژینیسموس

دارو درمانی

داروها می توانند به کاهش علائم مرتبط با پانیک و همچنین افسردگی کمک کنند. چندین نوع دارو در مدیریت علائم حملات هراس موثر هستند از جمله:

 1. مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)
 2. مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرینSNRIs). 
 3. بنزودیازپین ها

اگر یک دارو برای شما نتیجه نداشت ممکن است پزشک آن را تغییر بدهد و داروی دیگر یا ترکیب برخی داروها را برای افزایش اثربخشی توصیه کند. به خاطر داشته باشید که ممکن است چند هفته پس از اولین شروع مصرف دارو طول بکشد تا متوجه بهبود علائم شوید. همه داروها خطر عوارض جانبی دارند و برخی از آنها ممکن است در شرایط خاصی مانند بارداری توصیه نشود. با پزشک خود در مورد عوارض و خطرات احتمالی صحبت کنید.

 

تصویر دکتر فرح جعفری

فرح جعفری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر فاطمه فولادی

فاطمه فولادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر فهیمه نیک بخش

فهیمه نیک بخش

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر پریا سلطانی

پریا سلطانی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سمانه سیف یان

سمانه سیف یان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سمیرا پوراکبرسجادی

سمیرا پوراکبرسجادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهسا عطار حسینی

مهسا عطار حسینی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر رقیه غلامی

رقیه غلامی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سحر بهروزیان

سحر بهروزیان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زینب شهبازی چناری

زینب شهبازی چناری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهدی رجبی

مهدی رجبی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زهرا صابری

زهرا صابری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زینب ذاکر زاده

زینب ذاکر زاده

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر معصومه اساسه

معصومه اساسه

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر شهره رجبعلی

شهره رجبعلی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مرجان معاونی

مرجان معاونی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر محدثه قاسمی

محدثه قاسمی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهدی مرادی

مهدی مرادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سعیده جلالی نسب

سعیده جلالی نسب

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مریم اشعری

مریم اشعری

روانشناسی عمومی

سوالات متداول

آیا حمله اضطرابی همان حمله پانیک است؟

"حمله اضطراب" یک اصطلاح پزشکی شناخته شده نیست و برای افراد مختلف می تواند معانی مختلفی داشته باشد. گفتن «حمله اضطراب داشتم» می‌تواند به معنای «احساس اضطراب» باشد یا می‌تواند به معنای «حمله پانیک» باشد یا می‌تواند به معنای دیگری باشد.

چه زمانی ممکن است حملات پانیک داشته باشم؟

حملات پانیک در زمان های مختلف برای همه اتفاق می افتد.

مدت زمان حملات چقدر است؟

بیشتر حملات پانیک بین 5 تا 20 دقیقه طول می کشد.

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/panic-attacks/symptoms-causes/syc-20376021
 2. https://www.nimh.nih.gov/health/publications/panic-disorder-when-fear-overwhelms
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.