غدد

ارتباط بین گره تیرویید و استرس

ارتباط بین گره تیرویید و استرس

گره تیروئید

ارتباط بین گره تیرویید و استرس

استرس کلمه ای است که در دنیای امروز زیاد به گوش می رسد. افراد زیادی درگیر استرس های روزمره می باشند. این شرایط می تواند جنبه های مختلف زندگی فرد را دربر گیرد. بیماری های تیرویید نیز در اثر استرس های زیاد تشدید می یابد.یکی از بیماری هایی که می تواند توسط استرس تشدید یابد گره تیروئید است. حال اینکه علائم گره تیروئید چیست و درمان آن به چه صورت می باشد در ادامه به طور مختصر به آن پرداخته شود.

نکته مهم این است که استرس موجب ایجاد شروع بیماری های تیرویید نمی شود اما شدت آن در کم و یا زیاد شدن میزان هورمون ها موثر می باشد. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشان می دهد که استرس با بیماری های خود ایمنی مرتبط می باشد.

غده تیرویید در هماهنگی با غدد آدرنال فعالیت می کند. غدد آدرنال در بالای کلیه ها قرار دارند،این غدد میزانی در کنترل استرس نقش دارند،وقتی شما در شرایط استرس زا قرار می گیرید کورتیزول ترشح می شود. این ماده ترشح شده می تواند فعالیت های مختلف در بدن را کنترل کند.

یکی از مکانیسم هایی که در آن تاثیر استرس مشهود است این است که،استرس در شرایطی موجب کند شدن متابولیسم بدن می شود و این مسئله می تواند افزایش وزن در افرادی که استرس فراوانی را دارند توجیه کنند. زمانی که عملکرد تیروئید به هنگام وجود استرس کاهش می یابد ،میزان هورمون های T3 ,T4 که از هورمون های تیروئیدی می باشند نیز کاهش می یابد.

 

پیشنهاد مقاله: بزرگی غده تیروئید نشانه چیست و درمان آن با ویزیت آنلاین متخصص غدد

 

ندول یا گره تیروئید چیست؟

ندول تیروئید می تواند به علت رشد بیش از حد سلول ها در غده تیروئید که تنظیم کننده متابولیسم بدن می باشد،ایجاد شود. این گره تیروئید ممکن است به حالت کپسول مایع یا جامد باشد.

بیشتر ندول ها علائم جدی و آزار دهنده ای از خود نشان نمی دهند. تنها درصد بسیار کمی از آن ها بدخیم هستند. در اکثر موارد افراد متوجه وجود گره تیروئید نمی شوند. این شرایط زمانی تشخیص داده می شود که پزشک معالج طی معاینه و یا انجام اسکن برای مسئله دیگری به وجود ندول پی می برد.

البته لازم به ذکر است برخی ندول ها به اندازه ای بزرگ می شوند که ممکن است به مرحله ای برسند که علائم گره تیروئید بلع و تنفس را برای بیمار سخت کند. این مرحله شرایط حادی است که نیاز به پیگیری جدی دارد تا شرایط بدتر نشود.

 

درمان گره تیروئید

درمان گره تیروئید

 

بعضی از انواع گره تیروئید می تواند تولید هورمون تیروکسین را افزایش دهند. این هورمون می تواند علائمی را در فرد ایجاد کند. آگاهی از این علائم به شما برای پیگیری و درمان کمک خواهد کرد. برخی از این علائم عبارت اند از:

 • کاهش وزن بدن بدون دلیل
 • افزایش تعریق
 • لرزش بدن و دست ها
 • افزایش ضربان قلب یا ایجاد ضربان قلب نامنظم

نوجه داشته باشید در صورتی که علائم هایپر تیروئیدی یا افزایش هورمون های تیروییدی را در خود مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

این علائم عبارت اند از:

 • کاهش وزن ناگهانی بدون اینکه میزان اشتها کم شده باشد.
 • اختلال در خواب
 • ضعف عضلات
 • تحریک پذیری
 • طپش قلب

درصورتی که علائم هایپوتیروئیدی یا کاهش آنزیم های تیروئیدی نیز رخ داده است نیز حتما میبایست به پزشک مراجعه کنید. برخی از این علائم عبارت اند از:

 • احساس سرما
 • احساس خستگی زودرس وقتی فعالیت شدید انجام نداده اید.
 • خشکی پوست
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • یبوست

 

علل ایجاد گره تیروئید

شرایط مختلفی ممکن است باعث ایجاد گره تیروئید شود. برخی از این علل شایع عبارت اند از:

 1. رشد بیش از حد بافت تیروئید؛در اکثر موارد رشد بیش از حد نشان از وجود آدنوما می باشد. این بیماری بدخیم می باشد. علت ایجاد آدنوما مشخص نمی باشد.
 2. کیست تیروئید
 3. التهاب مزمن تیروئید
 4. گواتر مولتی ندولار
 5. کنسر تیروئید
 6. کمبود ید

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

همانطور که ذکر شد و با توجه به دلایل بیان شده، استرس می تواند موجب بدتر شدن شرایط در فردی که ندول تیروئید دارد شود و علائم را بدتر کند. در این بین راه های برای کنترل استرس و تعدیل علائم مربوط به گره تیروئید وجود دارد. رژیم غذایی درست در کنترل علائم و کاهش استرس فرد موثر است. سعی کنید هرروز در ژیم غذایی ماده پروتئین، میوه، سبزیجات، ماهی و دانه را حتما داشته باشید. حتما به نحوه و زمانی که برای خوردن غذا اختصاص می دهید توجه کنید.

 

علائم گروه تیروئید

علائم گروه تیروئید

 

بیماری گریوز و هاشیموتو

بیماری های تیروئیدی شایع بیشتر از دسته خود ایمنی هستند. در بیماری های خود ایمنی شرایط این به صورت است که سلول های بدن اشتباها همدیگر را بیگانه تصور می کنند و شروع به تخریب هم می کنند.بیماری گریوز و هاشیموتو در این دسته قرار دارند که در هردو از عوامل بیماری های تیروئیدی می باشد.

در بیماری گریوز غدد تیرویید بیش از حد فعالیت می کند درحالی که در بیماری هاشیموتو این شرایط بالعکس است و فعالیت این غده کاهش می بابد. استرس به تنهایی نمی تواند موجب ایجاد این بیماری ها شود اما در تشدید شرایط ایجاد شده نقش بسزایی دارد.

 

پیشنهاد ویژه: علت به وجود آمدن گره تیروئید

مصرف ویتامین ها نیز در این دوره و برای کنترل استرس موثر است. برخی از ویتامین ها مانند ویتامین A ،B ،C و ویتامین E بسیار مهم می باشند.

برخی از مواد معدنی مانند زینک، سلنیم، آهن نیز برای بدن مهم می باشند و نبودشان می تواند زمینه ایجاد استرس را در فرد فراهم کند. خواب آرام و با کیفیت نیز در کنترل استرس و کاهش علائم گروه تیروئید موثر است میبایست روزی 8 ساعت خواب را داشته باشید. انجام ورزش هایی مانند یوگا نیز در ایجاد آرامش فرد مهم می باشد.

استرس بر جنبه های مختلف جسمی و روانی فرد تاثیر میگذارد. موجب تضعیف سیستم ایمنی می شود و به دنبال آن تشدید بیماری هایی مانند گره تیروئید نیز اتفاق می افتد. اما علت ایجاد گره تیروئید استرس نمی باشد. با یادگیری روش هایی که می تواند آرامش را برایتان به همراه بیاورد می توانید علائم گروه تیروئید را کنترل کنید و مانع از تشدید این بیماری ها شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.