زنان و زایمان

بررسی دقیق آناتومی دستگاه تناسلی زنان

بررسی دقیق آناتومی دستگاه تناسلی زنان

آناتومی دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تناسلی زن از اندام های داخلی و خارجی تشکیل شده است و شامل چندین ساختار کلیدی مانند تخمدان‌ها، رحم، واژن و فرج هستند. آلت تناسلی زنان قسمت‌هایی از بدن است که نقش هایی را ایفا می‌کند: 1)تولید هورمون 2)برقراری رابطه جنسی 3)بارداری ‌و زایمان 4) قاعدگی. دستگاه تناسلی تأثیر قابل توجهی نیز بر سایر جنبه های سلامت دارند. به عنوان مثال، تخمدان ها، هورمون هایی تولید می کنند که بر تراکم استخوان، سطح کلسترول، سلامت قلب و خلق و خوی تأثیر می گذارد. در این مقاله، آناتومی دستگاه تناسلی زنان را به طور مفصل بررسی خواهیم کرد، از جمله اینکه آنها چه کاری انجام می دهند و چگونه کار می کنند.

 

اجزای دستگاه تناسلی زنان

این سیستم متشکل از اندام ها و بافت های داخل بدن و برخی که در خارج از بدن قابل مشاهده هستند می باشد.

 

اندام های داخلی

 • تخمدان ها
 • لوله های فالوپ
 • رحم
 • دهانه رحم
 • واژن

 

آلت تناسلی زنان

آلت تناسلی زنان

 

اندام های خارجی

فرج یا واژن ، لابیای کوچک و بزرگ ، قسمت خارجی کلیتوریس ، پرده بکارت ، و مجرای ادرار. عملکرد آلت تناسلی خارجی شما محافظت از قسمت های داخلی در برابر عفونت و اجازه ورود اسپرم به واژن است.

 

اندام های داخلی دستگاه تناسلی زنان

 تخمدان ها

بیشتر زنان دارای دو تخمدان هستند، یکی در هر طرف رحم. آنها به شکل و اندازه یک بادام هستند و دو وظیفه کلیدی دارند: تولید هورمون و آزادسازی تخمک. در بدو تولد، دو تخمدان حاوی تقریباً 7 میلیون تخمک نابالغ هستند. هنگامی که فرد به بلوغ می رسد، این تخمک ها در داخل فولیکول های تخمدان شروع به رشد و بلوغ می کنند. حدود یک بار در ماه، تخمدان ها یک تخمک بالغ آزاد می کنند. این فرآیند به نام تخمک گذاری شناخته می شود و بخشی از چرخه قاعدگی است. همچنین این چیزی است که بارداری را ممکن می کند.

هورمون هایی که تخمدان ها تولید می کنند، چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند.

انها همچنین:

 • بر رشد صفات جنسی زنان تأثیر می گذارند
 • بارداری، زایمان و تولید شیر مادر را تسهیل می کنند
 • به سلامت استخوان ها، قلب، کبد، مغز و سایر بافت ها کمک می کنند
 • بر خلق و خو، خواب و میل جنسی تأثیر می گذارند.

 

پیشنهاد مقاله: بھترین زمان برای عمل زیبایی واژن

لوله های فالوپ

 لوله های فالوپ گذرگاه هایی هستند که تخمک ها را به سمت رحم حمل می کنند و از چندین بخش تشکیل شده اند:

 • اینفوندیبولوم که یک دهانه قیفی شکل در نزدیکی تخمدان ها است.
 • فیمبریاها که برآمدگی های انگشت مانندی هستند که دهانه را احاطه کرده اند.
 • مژه ها که ساختارهای مو مانندی در داخل لوله های فالوپ هستند.

هنگامی که تخمدان یک تخمک را آزاد می کند، مایع و فیمبریا آن را به سمت دهانه لوله فالوپ می راند. پس از داخل شدن، مژک ها تخمک را به سمت رحم حرکت می دهند. این سفر حدود 7 روز طول می کشد. در این مدت، در صورت داشتن رابطه جنسی، اسپرم ممکن است تخمک را بارور کند. بیشتر لقاح در لوله های فالوپ اتفاق می افتد.

 

رحم

رحم عضوی است که به شکل و اندازه گلابی است و شامل دیواره های عضلانی و یک پوشش (آندومتر) است که با هر چرخه قاعدگی رشد می کند و کاهش می یابد. پس از تخمک گذاری، آندومتر برای آماده شدن برای تخمک بارور شده ، ضخیم تر می شود. اگر بارور نشود، تخمک می میرد و پوشش داخلی رحم بعد از حدود 2 هفته می ریزد. پوشش داخلی به خون تجزیه می شود و سپس از طریق واژن از بدن خارج می شود. این قاعدگی است که به آن پریود نیز می گویند. اگر تخمک توسط اسپرم بارور شود، در لایه داخلی رحم کاشته می شود و شروع به رشد می کند.

سلول ها تقسیم می شوند و رشد می کنند و به یک جنین تبدیل می شوند که از طریق بند ناف، اکسیژن و مواد مغذی را از جفت دریافت می کند. وقتی زمان تولد جنین فرا می رسد، رحم شروع به انقباضات ماهیچه ای قوی می کند که دهانه رحم را گشاد می کند و جنین را بیرون می راند.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

دهانه رحم

 

دهانه رحم یک ساختار باریک در پایین رحم است. چندین عملکرد دارد:

 • تولید مخاط : دهانه رحم ،  مخاط دهانه رحم را تولید می کند که در زمانی که فرد بارور نیست یا باردار است از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می کند.
 • محافظت در برابر باکتری ها: مخاط همچنین از ورود باکتری ها به رحم جلوگیری می کند و واژن را سالم نگه می دارد.
 • اجازه تخلیه مایعات: در پایین دهانه رحم یک دهانه کوچک وجود دارد که به مایعاتی مانند خون قاعدگی اجازه عبور می دهد.

 

کلیتوریس

در داخل بدن، در اطراف ورودی واژن، کلیتوریس قرار دارد. این اندام بیشتر برای گلن کلیتورال شناخته شده است، که یک بافت کوچک اما بسیار حساس است که بالای دهانه واژن قرار دارد. بیشتر کلیتوریس در واقع داخلی است. کلیتوریس به دو قسمت تقسیم می شود که از دو طرف واژن امتداد می یابد و از بافت اسفنجی تشکیل شده است که حاوی هزاران انتهای عصبی است. کلیتوریس به تحریک جنسی پاسخ می دهد. وقتی فرد برانگیختگی را تجربه می کند، متورم می شود. این عضو اصلی مسئول ارگاسم زنان است.

 

اجزای دستگاه تناسلی زنان

اجزای دستگاه تناسلی زنان

 

اندام های خارجی دستگاه تناسلی زنان

 فرج یا واژن

فرج قسمت خارجی آلن تناسلی زنانه است. در زیر دهانه رحم واژن قرار دارد که یک ساختار لوله ای انعطاف پذیر است که اندام های تولید مثل داخلی و خارجی را به هم متصل می کند و  پشت مثانه و جلوی دستگاه گوارش قرار می گیرد. واژن اجازه می دهد تا مایعاتی مانند خون قاعدگی و ترشحات از بدن خارج شوند. همچنین اجازه می دهد منی حاوی اسپرم وارد بدن شود.

 

دهلیز

ورودی واژن است. در اطراف دهلیز غدد دهلیزی بزرگتر قرار دارند که مایع تولید می کنند تا از خشک شدن ناحیه جلوگیری کنند. در طول برانگیختگی جنسی، این غدد مایع بیشتری تولید می کنند تا به روانکاری کمک کنند.

 

پرده بکارت

بکارت یک بافت نازک و ظریف است که تا حدی ورودی واژن را می پوشاند. وقتی کسی برای اولین بار رابطه جنسی دخول دارد، پرده بکارت می تواند پاره شود . اما همه افراد پرده بکارت ندارند .

 

مجرای ادرار

از آنجا ادرار می آید. مجرای ادرار بخشی از سیستم ادراری است و درست بالای دهانه واژن قرار دارد.

 

لابیای های کوچک

لابیای های کوچک ورودی واژن را احاطه کرده اند.

 

یپشنهاد ویژه: درمان پسوریازیس تناسلی

لابیا های بزرگ

لابیا های بزرگ فرج را احاطه کرده اند. پس از بلوغ، معمولا موهای ناحیه تناسلی دارند. در بالای فرج نیز مونس پوبیس قرار دارد که یک پد چربی گرد است که روی استخوان شرمگاهی قرار دارد.

 

کلاهک و گلان کلیتورال

کلاهک کلیتورال یک تکه بافت کوچک است که از قسمت خارجی کلیتوریس محافظت می کند‌و در بالای لابیا مینور قرار دارد.

 

خلاصه مطالب

دستگاه تناسلی زنان شامل مجموعه‌ای از بخش‌هایی است که در طول زندگی فرد بر سلامت تأثیر می‌گذارند. سیستم تولید مثل در طول چرخه قاعدگی که در دوران بلوغ شروع می شود و با یائسگی پایان می یابد، دستخوش تغییرات قابل توجهی می شود. اگر فردی باردار شود، برای سازگاری با جنین در حال رشد تغییر بیشتری می کند. آناتومی تناسلی زنان نیز بر سلامت جنسی تأثیر می گذارد و هورمون هایی را ایجاد می کند که طیف گسترده ای از عملکردهای بدن را تنظیم می کند.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

سوالات متداول

دستگاه تولید مثل چگونه کار می کند؟

در انسان، دستگاه تناسلی زن و مرد با هم برای تولید مثل کار می کنند. دو نوع سلول جنسی وجود دارد - اسپرم و تخمک. هنگامی که یک اسپرم با یک تخمک ملاقات می کند، می تواند آن را بارور کرده و یک زیگوت ایجاد کند. این زیگوت در نهایت به جنین تبدیل می شود. هم اسپرم و هم تخمک برای تولید مثل انسان لازم است.

یک زن چند تخمک دارد؟

شما با تمام تخمک هایی که تا به حال تولید خواهید کرد به دنیا می آیید. در طول رشد جنین، شما حدود 7 میلیون تخمک دارید. در بدو تولد تقریباً 1 میلیون تخم باقی می ماند. تا زمانی که به بلوغ برسید، تنها حدود 300000 تخمک باقی می مانند. با افزایش سن و قاعدگی، تعداد تخمک هایی که دارید کم می شود. همچنین به دلیل کاهش تعداد و کیفیت تخمک های باقیمانده، باروری با افزایش سن کاهش می یابد.

علائم سندروم پیش از قاعدگی چیست ؟

معمولاً زنان و دختران در روزهای منتهی به پریود خود کمی ناراحتی دارند. سندرم پیش از قاعدگی (PMS) شامل علائم جسمی و احساسی است که بسیاری از دختران و زنان درست قبل از قاعدگی خود به آن مبتلا می شوند، مانند:آکنه نفخ خستگی کمردرد سینه های دردناک سردرد یبوست اسهال هوس های غذایی افسردگی تحریک پذیری مشکل در تمرکز یا کنترل استرسسندرم پیش از قاعدگی معمولاً در طی 7 روز قبل از شروع قاعدگی دختران در بدترین حالت خود قرار دارد و پس از شروع آن ناپدید می شود.

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/female-reproductive-organ-anatomy
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9118-female-reproductive-system

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.