دندانپزشکی

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود و چقدر دوام دارد؟

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود و چقدر دوام دارد؟

بلیچینگ دندان

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که قیمت بلیچینگ دندان و دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟ بلیچینگ دندان به فرآیندهای مختلفی اطلاق می شود که هدف آنها روشن تر و سفیدتر نشان دادن دندان های طبیعی است. روش‌های سفید کردن دندان شامل پاک کردن لکه‌ها، بلیچینگ، درمان با اشعه ماوراء بنفش (UV) و غیره است. بسیاری از محصولات مختلف سفید کننده دندان در دسترس هستند، و شما می توانید روش های بسیاری را در خانه امتحان کنید. همچنین می توانید دندان های خود را در مطب دندانپزشکی سفید کنید. دوام بلیچینگ دندان متفاوت است.

 

برخی از روش های سفید کردن دندان می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی، به ویژه حساسیت دندان و تحریک لثه ایجاد کنند. بیایید نگاهی بیندازیم به نحوه عملکرد سفید کردن دندان، نحوه انجام ایمن آن و آنچه باید در مورد عوارض جانبی آن بدانید. در این مقاله در مورد دوام بلیچینگ دندان و قیمت بلیچینگ دندان صحبت خواهیم کرد.

 

انواع لکه های دندان

برای بلیچین دندان ، باید روش سفیدکننده‌ای را انتخاب کنید که به نوع  رنگ دندان شما بخورد. اگر رنگ داخلی و خارجی دارید (که در زیر توضیح داده شده است)، احتمالاً باید یک روش سفیدکننده را انتخاب کنید که به طور ایمن به هر نوع رسیدگی می کند.

اگر مطمئن نیستید که چه نوع رنگی دارید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما در مورد نوع لکه های روی دندان و اینکه کدام روش ممکن است بهترین کار را انجام دهد و دوام بلیچینگ دندان، راهنمایی کنند.

 

لکه های ذاتی

لکه هایی که در داخل مینای دندان شما وجود دارند، لکه های ذاتی نامیده می شوند. لکه‌های درونی گاهی حتی قبل از بیرون آمدن دندان‌ها از لثه‌ها در دوران کودکی وجود دارد.

این لکه ها می توانند ناشی از مصرف آنتی بیوتیک، سطوح بالای قرار گرفتن در معرض فلوراید و نازک شدن مینای دندان شما با افزایش سن باشد. بر اساس تحقیقات سال 2014، رنگ آمیزی ذاتی حتی گاهی اوقات می تواند ژنتیکی باشد.

 

لکه های بیرونی

لکه های خارجی در قسمت بیرونی دندان شما وجود دارد. این به دلیل قرار گرفتن در معرض محیط با چیزهایی است که باعث تغییر رنگ روی مینای دندان شما می شود. قهوه، رنگ های خوراکی مصنوعی و سیگار کشیدن همگی می توانند باعث این نوع لکه شوند.

بر اساس تحقیقات سال 2014 در بالا، مانند لکه های داخلی، لکه های بیرونی نیز می توانند با استفاده از آنتی بیوتیک مرتبط باشند.

بیشتر بخوانید: چگونه دندان قروچه را متوقف کنیم؟

قیمت بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان

 

گزینه های بلیچینگ دندان

گزینه های سفید کننده دندان از خمیردندان با مواد سفید کننده تا جلسات حرفه ای سفید کردن دندان که توسط دندانپزشک شما نظارت می شود، متغیر است.

هدف برخی از محصولات سفید کننده حذف لکه های بیرونی از دندان شماست، در حالی که برخی دیگر به سادگی لکه های درونی و بیرونی را سفید می کنند تا رنگ آنها روشن تر به نظر برسد.

بسیاری از گزینه های درمانی بدون نسخه (OTC) و در مطب از پراکسید هیدروژن برای شکستن و به حداقل رساندن لکه های روی دندان های شما استفاده می کنند. کربامید پراکسید، یکی دیگر از مواد اکسید کننده، نیز اغلب استفاده می شود.

این مواد شیمیایی در دوزهای بالاتر می توانند برای بدن شما تهاجمی و تحریک کننده باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که از محصولات سفید کننده دندان طبق دستورالعمل استفاده کنید.

با دندانپزشک خود در مورد هرگونه حساسیتی که ممکن است پس از استفاده از درمان های سفید کننده در خانه یا هنگام دریافت آنها در مطب دندانپزشک تجربه کنید، صحبت کنید. اگر محصولی باعث درد دندان یا قرمزی یا خونریزی در لثه های شما شد، استفاده از آن را متوقف کرده و با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

محصولات بلیچینگ دندان

محصولات سفید کننده OTC شامل خمیر دندان سفید کننده و دهان شویه می باشد.

این محصولات ممکن است حاوی جوش شیرین باشند که به عنوان یک ساینده ملایم برای پاک کردن لکه ها عمل می کند. برخی از خمیردندان های سفیدکننده نیز حاوی زغال هستند که خاصیت سایندگی نیز دارد. فرمول های سفید کننده همچنین ممکن است حاوی غلظت کم کاربامید و پراکسید هیدروژن باشد.

برخی از ساینده ها در صورت استفاده زیاد یا طولانی مدت می توانند به مینای دندان شما آسیب بزنند.

مینای دندان سخت بیرونی دندان شماست. بر خلاف سایر بخش‌های دندان، مینای دندان از سلول‌های زنده ساخته نشده است، بنابراین به گفته انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) پس از ساییدگی خود را ترمیم نمی‌کند. در مورد نحوه استفاده ایمن از محصولات سفید کننده ساینده با دندانپزشک خود مشورت کنید.

محصولات سفید کننده نیز معمولا حاوی فلوراید برای تقویت مینای دندان و جلوگیری از لکه های بعدی هستند.قیمت بلیچینگ دندان بسته به نوع روش انتخابی شما متفاوت است.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

کیت های سفید کننده خانگی

کیت های سفید کننده خانگی(هوم بلیچینگ) ممکن است به شکل ژل یا خمیری باشد که با استفاده از برس یا به شکل نوارهای چسبنده روی دندان های شما اعمال می شود.

برخی از کیت های سفید کننده خانگی شامل پوشاندن دندان های خود با یک عامل سفید کننده قبل از قرار دادن محافظ دهان بر روی دندان های خود هستند. برخی از کیت های خانگی دارای یک لامپ حرارتی، نور آبی یا نور UV در محافظ دهان هستند تا خمیر سفید کننده را “تابش” کنند. با این حال، یک مطالعه کوچک در سال 2021 نشان می دهد که مشخص نیست که آیا این واقعاً اثربخشی ژل را افزایش می دهد یا خیر.

 

محافظ دهان می تواند عامل سفید کننده را روی دندان های شما نگه دارد تا جذب آن را افزایش دهد و میزان تماس محلول سفید کننده با لثه را محدود کند. بر اساس تحقیقات سال 2019، ADA ژل با 10 درصد کاربامید را برای استفاده در منزل در محافظ های دهان یک شبه تایید کرده است.

 

مواد فعال در کیت های سفید کننده تایید شده توسط استفاده خانگی در غلظت کمتری نسبت به مطب دندانپزشکی هستند. به همین دلیل، برای مشاهده نتایج قابل مشاهده باید هر روز به مدت چندین هفته از کیت استفاده کنید. اکثر کیت های سفید کننده خانگی نتایج را در عرض 2 تا 4 هفته اعلام می کنند.قیمت بلیچینگ دندان به این روش کمتر از نوع افیس است.

 

سفید کردن در مطب دندانپزشکی یا آفیس بلیچینگ

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی از غلظت بالاتری از مواد فعال برای دستیابی سریعتر به نتایج قابل مشاهده استفاده می کند.

بر اساس تحقیقات سال 2014، سفید کردن دندان در مطب ممکن است به چندین جلسه نیاز داشته باشد تا دندان های خود را به همان اندازه که می خواهید سفید کنید. ممکن است قیمت بلیچینگ دندان به این روش گران باشند و اغلب تحت پوشش بیمه نیستند زیرا بخشی از یک تمیز کردن معمول دندان نیستند.

بلیچینگ برقی در مطب دندانپزشکی شامل شستشوی دندان ها با محلول پراکسید هیدروژن قوی به مدت 20 تا 30 دقیقه است. لیزر درمانی گاهی اوقات در جلسات سفید کردن دندان در مطب گنجانده می شود، اگرچه در حال حاضر هیچ تحقیق قوی ای وجود ندارد که ثابت کند این کار مزایای سفید کنندگی خاصی دارد.

 

عوارض جانبی بلیچینگ دندان

شایع ترین عارضه جانبی سفید کردن دندان، حساسیت موقت دندان است. تحریک دهان و لثه نیز شایع است. به خصوص پراکسید هیدروژن می تواند این واکنش را ایجاد کند.

هنگامی که دندان های خود را در مطب دندانپزشکی سفید می کنید، بافت لثه شما در طول درمان محافظت می شود تا این عارضه جانبی کاهش یابد.

همچنین ممکن است پس از سفید کردن با کیت خانگی یا در مطب دندانپزشکی، حساسیت دندان را افزایش دهید. حساسیت دندان هنگام مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم می تواند رخ دهد. همچنین می تواند مانند درد شدید در دندان شما احساس شود، این حساسیت باید موقتی باشد.

بر اساس تحقیقات 2019، سفید کردن مکرر دندان ها یا استفاده از کیت های سفید کننده دندان برای مدت طولانی تر از مدت زمان توصیه شده می تواند منجر به آسیب دائمی به مینای دندان شما شود.

 

دوام بلیچینگ دندان

دوام بلیچینگ دندان

 

چه کسانی باید دندان های خود را سفید کنند؟

به تصویر کشیدن دندان های سفید مرواریدی در تلویزیون یا مجلات باعث شده است که به نظر برسد یک لبخند بی عیب و نقص یک هنجار است. اما مهم نیست که دندان های شما چه شکلی هستند، دلیلی وجود ندارد که از لبخند خود خجالت بکشید. شما باید سلامت دندان های خود را بیش از ظاهر زیبایی در اولویت قرار دهید.

 

دلایل زردی دندان

زردی دندان ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

  • سالخوردگی
  • استعداد ژنتیکی
  • برخی داروها (مانند تتراسایکلین)
  • عادات سبک زندگی (از جمله قهوه یا نوشابه و سیگار)

 

دسترسی به درمان سفید کننده دندان نیز ممکن است به بودجه شما بستگی داشته باشد. محصولات سفید کننده و درمان های داخل مطب تحت پوشش بیمه نیستند. برخی از افراد ممکن است گزینه هایی را انتخاب کنند که اثر سفید کنندگی ملایم تری دارند اما مقرون به صرفه تر هستند، مانند خمیر دندان و دهان شویه ها.

افرادی که ایمپلنت یا روکش دندان دارند کاندیدای سفید کردن دندان نیستند. سفید کردن دندان فقط روی دندان های طبیعی کار می کند. بسیاری از افراد جوان در سال‌های اخیر برای دستیابی به لبخندی کاملاً سفید از روکش استفاده کرده‌اند، اما این می‌تواند در دراز مدت برای سلامت دندان‌های شما خطرناک باشد.

اگر به دلیل زرد شدن دندان ها نسبت به لبخند خود آگاه هستید، ممکن است بخواهید روش های سفید کردن دندان را امتحان کنید. اما در نهایت این یک انتخاب زیبایی شناختی شخصی است و یک ضرورت پزشکی نیست.

 

مشورت با دندانپزشک

با دندانپزشک خود در مورد اینکه کدام گزینه های سفید کننده ممکن است برای شما بهترین باشد، مشورت کنید. همیشه دستورالعمل‌های کیت‌های خانگی را بخوانید و طبق دستورالعمل از محصولات استفاده کنید.

افرادی دارای ایمپلنت، روکش، روکش یا بریج دندان ، با توجه به محل این کار دندانپزشکی، ممکن است کاندیدای سفید کردن دندان نباشند. اگر در پشت دهان باشد، ممکن است فرد همچنان سفید کننده دریافت کند. اگر در جلوی دهان باشد، سفید کردن توصیه نمی شود.

پیشنهاد مقاله: ماسک دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

منابع علمی این مطلب

  1. How Does Teeth Whitening Work?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.