چشم پزشکی

بیماری های چشم | رایج ترین بیماری های چشم و درمان آن

بیماری های چشم | رایج ترین بیماری های چشم و درمان آن

بیماری های چشم

بیماری های چشم | رایج ترین بیماری های چشم و درمان آن

چشم یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین اعضای بدن ماست. به همین دلیل باید بدانید که هستند آسیب‌هایی که می‌توانند این نعمت را شما بگیرند و درمانی نداشته باشند. چشم همه انسان‌ها در بازه زمانی مختلف ممکن است دچار اختلال شود. همین اختلالات چشمی اگربه موقع به دادشان رسیدگی نشود ممکن است منجر به اشتباهات جبران‌ناپذیر در سلامت فرد شود.

می‌توان گفت که بیماری های چشم گاهی  درمان ندارند و به مرور بینایی را از دست می‌دهند. پس قبل از اینکه این مطلب را مطالعه کنید حتما دقت کرده و حواستان را جمع کنید. اگر تصمیم به دریافت اطلاعات دارید که هیچ درغیر این صورت اگر کوچکترین مشکلی در چشمان خود حس می‌کنید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

در این مطلب از مجله ازپزشک، تصمیم داریم شما را با رایج‌ترین بیماری های چشم آشنا کنیم. پس اگر يكی از اين عوارض را در چشمان خودحس ميكنيد سريعا به پزشك مراجعه  کنید.

 

رایج ترین بیماری های چشم

اگر تمایل دارید که ابتدا با ساختار کره چشم آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم اینجا کلیک کنید. بعداز آشنایی کامل باساختار کره چشم ادامه این مطلب که در رابطه بارایج ترین بیماری‌های چشم هست را مطالعه نمایید. ما جز به جز بیماری های چشم را مرور می‌کنیم. اگر هر کدام از این علائم را احساس کردی سریعا “ازپزشک” مشاوره آنلاین بگیرید و مراحل درمان را طی کنید.

رایج ترین بیماری های چشم

رایج ترین بیماری های چشم

نزدیک بینی

از شایع ترین بیماری های چشم می‌توانیم ابتدا به نزدیک بینی اشاره کنیم. نزدیک بینی را همگی حداقل یکبار شنیده‌ایم و با آن آشنایی داریم. اما شنیدن کافی نیست چون این بیماری علائمی دارد که ممکن است شما آنها را ندانید.

قرنيه و عدسی انحناهایی دارند كه باعث می‌شود پرتوهای نور با برخورد كردن به آن همگرا شوند. سپس بر روی شبكيه متمركز می‌شوند  تا شما بتوانيد اجسام را ببينيد. اما علائم نزدیک بینی چه می‌تواند باشد؟ در صورت نزدیک بینی كره چشم شما بسيار بزرگ است. و علاوه بر آن با برخورد پرتو‌های نور با قرنيه و عدسی بر جلوی شبكيه  متمركز می‌شود.

دوربینی

دوربینی از رایج ترین بیماری های چشم است.  دوربينی عکس نزدیک بینی است. به این صورت که در دوربينی كره چشم شما كوچك است و علاوه بر آن چشم شما واگراست. به همین دلیل شما باید عینک‌های همگرا استفاده كنيد. علاوه بر آن با برخورد پرتوهای نور به عدسی و قرينه بر عقب شبكيه متمركز می‌شود.

آب مروارید چشم

آب مروارید چشم

آستيگمات از رایج ترین بیماری های چشم

بسیاری از افراد آستیگمات را با نزدیک بینی اشتباه می‌گیرند. پس دقت داشته باشید که این دو نوع متفاوت از هم هستند. علل پيدايش اين بيماری آن است كه قرنيه و عدسی شما ناهموار می‌شود. وقتی پرتوهای نور با آن برخورد ميكند ناهموار و وقتی روی شبكيه متمركز ميشود نا منظم است. به همین دلیل  شما  اجسام را تار می‌بینید.

 آب مرواريد هم از شایع‌ترین بیماری های چشم است و  ارتباط مستقيمی با چشم دارد.  به طورکلی فضای ابری مانندی درجلوی قرنيه شما تشكيل داده شده و نميگذارد نوركافی از دروازه نور (قرنيه) عبور كند. سپس  نمی‌گذارد نور بر روی شبكيه متمركز شود. همين امر در ديدن فرد اختلال ايجاد کرده و فرد به صورت كامل با مشكل برخورد می‌کند.

از دیگر علائم آب مروارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تار ديدن اجسام که اين مورد همانند آستيگمات است و فرد دچار اختلال در ديدن می‌شود.
 • ديدن در شب
 • تغييرات بسيار زياد در نمره چشم و عينك ها
 • سخت ديدن اجسام نورانی

در ادامه کمی بیشتر در رابطه با بیماری آب مروارید صحبت می‌کنیم.

شایع ترین بیماری های چشم

شایع ترین بیماری های چشم

علامت و نشانه آب مروارید چشم

آب مروارید در ابتدا ناچیز است و ممکن است تاثیر کمی بر بینایی داشته باشد. شما هرروز از عدسی چشم خوداستفاده می‌کنید، از خواندن کتاب گرفته تا رانندگی و یا کار با لپ‌تاپ و رایانه‌ها. با افزایش سن، تجمع پروتئین‌های درون عدسی چشم شما باعث کدر شدن عدسی چشم می‌شود. از این رو  بینایی چشم را با مشکل مواجه می‌کند و این مشکل منجر به آب مروارید می‌شود.
برخی از رفتارها می‌توانند خطر ابتلا به آب مروارید عدسی چشم را افزایش دهند و بینایی را دچار مشکل کنند. رفتارهایی چون:

 • قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض آفتاب بدون استفاده از عینک
 • مصرف دخانیات
 • قند خون بالا
 • استفاده از داروهای استروئیدی
 • قرار گرفتن در معرض پرتو

 

انواع آب مروارید

سه نوع آب مروارید وجود دارد که قسمت‌های مختلف عدسی چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • آب مروارید زیرکپسولی خلفی
 • آب مروارید هسته‌ای در مرکز عدسی چشم
 • آب مروارید قشری بر روی قسمت محیطی عدسی چشم که به صورت رگه‌های کوچکی ظاهر می‌گردد

افراد مبتلا به آب مروارید هسته‌ای ممکن است موقتا مختصر بهبودی در بینایی خود تجربه کنند. این احساس گاهی اوقات «دید ثانویه» نامیده می‌شود.
آب مروارید می‌تواند تغییرات زیادی در بینایی ایجاد کند. آب مروارید عدسی چشم نه تنها در افراد مسن، بلکه در افراد جوان نیز رخ می‌دهد. آسیب، داروهای خاص، و شرایط ژنتیکی حتی در سنین پایین می‌تواند منجر به آب مروارید شود. پس در صورت نیاز و برای جلوگیری از این عارضه، حتما با یک متخصص چشم مشورت کنید.

 

گلوکوم ( آب سیاه) از رایج ترین بیماری های چشم

یکی ازدردناک‌ترین بیماری های چشم آب سیاه است و متاسفانه معالجه نکردن به موقع این بیماری می‌تواندعوارض خطرناکی داشته باشد. علائم آب سیاه اسن است که مايع زلاليه به صورت مرتب توليد شده و همين امر باعث می‌شود تا منافذ قرنيه بزرگ شود. سپس دور عنبيه وارد خون شده و به همين دليل مايع دفعی به رگ های خونی مسدود می‌شود. بعد فشار مايع داخل چشم افزايش داده شده و منجر به بيماری آب سياه می‌شود.  زمانیکه شما به آب سیاه دچار شوید ميزان افزايش زلاليه را احساس خواهيد كرد .پس این بیماری را جدی بگیرید و در صورت داشتن کوچکترین علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان گلوکوم (آب سیاه)

معمولاً جراحی اولین پیشنهاد برای درمان گلوکوم نیست. همانگونه که پیش‌تر عنوان کردیم گلوکوم افزایش فشار داخل چشم است درست همانند توپ بسکتبالی که بیش ازحد باد شود. مایعات در چشم نمی‌توانند آنطور که باید تخلیه شوند. که این امر می تواند عصب بینایی داخل چشم و دید شما را تحت تأثیر قرار دهد.
در این زمان معمولا چشم پزشک برای کاهش فشار چشم، قطره‌های چشمی یا داروی خوراکی تجویز  می‌کند. در صورتی که داروها مؤثر واقع نشوند،  به سراغ جراحی برای درمان آب سیاه می‌روند.

شاید این داروها عوارض جانبی شدیدی مانند افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب یا ناتوانی جنسی در پی داشته باشند. به همین دلیل شما ترجیح  دهید به جای مصرف داروها به جراحی اقدام کنید. در برخی افراد که فشار چشم آن‌ها زیاد است و بینایی آنها در معرض خطر قرار می گیرد. لازم است هرچه سریعتر نسبت به جراحی اقدام کنند.

انواع درمان گلوکوم یا آب سیاه

تربکولوپلاستی لیزر آرگون: این کار گرفتگی چشم را برای تخلیه مایعات باز می‌کند. ممکن است پزشک برای مشاهده میزان موفقیت، در ابتدا نیمی از گرفتگی‌ها را درمان کند.  تقریباً در ۷۵٪ افراد مبتلا به شایع ترین شکل گلوکوم این نوع لیزر مؤثر است.

ترابکولوپلاستی لیزر انتخابی: در صورتیکه گزینه قبلی موفقیت آمیز نباشد، پزشک ممکن است نسبت به این راهکار اقدام کند. پزشک لیزر سطح پایین بسیار هدفمندی را تنها به نقاطی که تحت فشار قرار دارند، می تاباند.

ایریدوتومی محیطی با لیزر: در صورتی که فضای بین عنبیه چشم (بخش رنگی) و قرنیه (لایه شفاف خارجی) خیلی کوچک باشد. ممکن است به گلوکوم با زاویه بسته یا تنگ مبتلا شوید. مایعات و فشار در این قسمت جمع میشود.  از پرتو لیزر برای ایجاد یک سوراخ کوچک در عنبیه استفاده میکند.

سیکلوفوتوکواگولاسیون: در صورتی که سایر روش های لیزر یا جراحی منجر به کاهش تجمع مایع و فشار حاصل از آن نشود. پزشک می‌تواند این روش را انجام دهد. برای کاهش فشار، لیزر را به درون ساختار داخل چشم می‌تاباند.

 

انواع دیگر جراحی های مربوط به گلوکوم

 

ترابکولکتومی: جراح برش کوچکی در قسمت سفید چشم ایجاد  می‌کند تا مقداری از شبکه بافت داخل آن را خارج کند. این کار به تخلیه مایعات اضافی کمکمیکند. ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از تشکیل بافت اسکار، همراه با جراحی مقداری دارو نیز مصرف کنید.

جراحی کاشت درن: پزشک برای تخلیه مایع، لوله کوچکی در داخل چشم قرار می‌دهد. در حال حاضر ایمپلنت‌هایی با حداقل تهاجم وجود دارد.

الکتروکوتر: دراین روش، جراح با استفاده از دستگاه حرارتی به نام ترابکتوم، برش ظریفی در لوله‌های تخلیه کننده چشم ایجاد می‌کند. این کار گرما را به شبکه بافتی داخل چشم انتقال می‌دهد و می‌تواند تجمع و فشار مایعات را کاهش دهد. این روش به اندازه ترابکولکتومی یا جراحی ایمپلنت درن تهاجمی نیست.

 

پیرچشمی با بقيه بيماری های چشمی كمی تفاوت دارد. به این دلیل که  فرد با افزايش سن دچار اين بيماری می‌شود. علل پیرچشمی آن است كه قرنيه جسم با افزايش سن از قطر آن كاهش یافته و باعث خطا در دید می‌شود. توجه داشته باشد پير چشمی نوعی دوربینی که از رایج ترین بیماری های چشم است محسوب می‌شود.

 

رتینوپاتی دیابتی يكی‌ از بيماری‌های مربوط به افراد دیابتی  است. با افزايش بيماری ديابت به رگ‌های‌ خونی چشم، فشار وارد شده که باعث پارگی آن می‌شود. سپس آسیب رسانده به رگ‌های خونی گسترش می‌یابد. در این زمان بافت‌های حساس به نور شبکیه كه باعث ديدن اجسام ميشوند بر روی چشم تأثیر می‌گذارد. افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۱ یا ۲ معمولا به این بیماری چشمی دچار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.