غدد

روش های تشخیص و درمان بیماری انسولینوما

روش های تشخیص و درمان بیماری انسولینوما

انسولینوما

انسولینوما یک نوع کوچک و نادر از تومور پانکراس است. جراحی درمان استاندارد است، اگرچه بیشتر انسولینوما ها سرطانی یا تهدید کننده زندگی نیستند. یکی از وظایف لوزالمعده یا پانکراس تولید هورمون هایی مانند انسولین است که مقدار قند را در جریان خون شما کنترل می کند. انسولینوم توموری است که در لوزالمعده تشکیل می شود و مقدار زیادی انسولین تولید می کند. لوزالمعده هنگام غذا خوردن انسولین تولید می کند. انسولین به بدن شما کمک می کند تا قند موجود در غذا را ذخیره کند.

به طور معمول، لوزالمعده زمانی که قند خون شما خیلی پایین بیاید، تولید انسولین را متوقف می کند. این فرآیند معمولاً سطح قند خون شما را ثابت نگه می‌دارد، اما در صورت ابتلا به انسولینوم می‌تواند مختل شود. یک انسولینوم حتی پس از کاهش بیش از حد قند خون به تولید انسولین ادامه خواهد داد. این می تواند منجر به هیپوگلیسمی شود که با سطح پایین قند خون مشخص می شود. هیپوگلیسمی یک وضعیت خطرناک و  تهدید کننده زندگی است. تومور انسولینوما نادر است. اکثر آنها غیر سرطانی و کوچک هستند و قطر آنها کمتر از 2 سانتی متر است. با این حال، آنها معمولا باید حذف شوند. پس از برداشتن تومور با جراحی، بهبودی کامل بسیار محتمل است.

 

انسولینوما چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش های خون و آزمایش های تصویربرداری می تواند به پزشک در تشخیص انسولینوم کمک کند.

 

آزمایشات خون

پزشک یک آزمایش خون برای بررسی سطح قند خون و انسولین شما انجام می دهد. سطح قند خون پایین با سطح انسولین بالا نشان دهنده وجود انسولینوما است.

با این آزمایش :

سایر هورمون هایی که بر تولید انسولین تأثیر می گذارند، پروتئین هایی که مانع از تولید انسولین می شوند، داروهایی که باعث می شوند پانکراس انسولین بیشتری ترشح کند نیز مشخص می شود.

اگر آزمایش خون نشان دهد که شما انسولینوم دارید، ممکن است پزشک دستور روزه بدهد. در طول روزه نمی توانید چیزی بجز آب بخورید یا بنوشید.

در حالی که روزه هستید در بیمارستان می مانید تا پزشک بتواند سطح قند خون شما را کنترل کند. آنها سطح قند خون شما را هر 4 تا 6 ساعت اندازه گیری می کنند.

اگر انسولینوم دارید، احتمالاً در عرض 48 ساعت پس از شروع روزه، سطح قند خون بسیار پایین خواهید داشت.

 

تست های تصویربرداری

برای تایید تشخیص، پزشک ممکن است آزمایش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی را انجام دهد. این آزمایشات به آنها کمک می کند تا محل و اندازه تومور انسولینوما را تعیین کنند.

اگر تومور را نتوان با استفاده از سی تی اسکن یا MRI پیدا کرد، ممکن است سونوگرافی آندوسکوپی انجام دهند.

در طول سونوگرافی آندوسکوپی، پزشک یک لوله بلند و انعطاف پذیر (یا آندوسکوپ) را وارد دهان شما می کند و از طریق معده و روده کوچک به سمت پایین می رود. این لوله حاوی یک کاوشگر اولتراسوند است که امواج صوتی منتشر می کند که تصاویر دقیقی از پانکراس شما تولید می کند.

هنگامی که پزشک محل انسولینوما را پیدا کرد، نمونه کوچکی از بافت را برای تجزیه و تحلیل می گیرد. از این نمونه بافت می توان برای تعیین سرطانی بودن تومور استفاده کرد.

 

 

 

علائم انسولینوما

علائم انسولینوما

انسولینوم چگونه درمان می شود؟

بهترین درمان انسولینوما برداشتن تومور با جراحی است. اگر بیش از یک تومور وجود داشته باشد، ممکن است قسمت کوچکی از پانکراس نیز برداشته شود.

محل و تعداد تومورها تعیین می کند که کدام نوع جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد مقاله: کنترل دیابت 

 

جراحی لاپاروسکوپی

اگر تنها یک تومور کوچک وجود داشته باشد، جراحی لاپاراسکوپی گزینه ارجح درمان انسولینوما است. این یک روش کم خطر و کم تهاجمی است.

در طی جراحی لاپاراسکوپی، جراح چندین برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند و یک لاپاراسکوپ را از طریق برش ها وارد می کند. این لوله بلند و نازک دارای نوری با شدت بالا و دوربینی با وضوح بالا در جلو است.

دوربین تصاویر را روی یک صفحه نمایش می دهد و به جراح اجازه می دهد تا داخل شکم شما را ببیند و ابزار را هدایت کند. سپس جراح انسولینوم را پیدا کرده و خارج می کند.

 

جراحی های دیگر

اگر انسولینوم های متعدد دارید، ممکن است لازم باشد بخشی از پانکراس برداشته شود. این معمولا انسولینوما را درمان می کند.

گاهی ممکن است بخشی از معده یا کبد نیز برداشته شود.

 

سایر درمان ها

در موارد نادر، حذف انسولینوم آن را درمان نمی کند. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که تومورها سرطانی هستند.

درمان انسولینوما سرطانی عبارتند از:

فرکانس رادیویی: در این روش از امواج رادیویی برای از بین بردن سلول های سرطانی در بدن استفاده می شود.

کرایوتراپی: کرایوتراپی شامل استفاده از سرمای شدید برای از بین بردن سلول های سرطانی است.

شیمی درمانی: شیمی درمانی شکل تهاجمی دارو درمانی شیمیایی است که به تخریب سلول های سرطانی کمک می کند.

اگر جراحی موثر نبود، پزشک ممکن است داروهایی را نیز برای کمک به مدیریت سطح قند خون تجویز کند.

علائم انسولینوم متاستاتیک

در برخی موارد، تومور انسولینوما می تواند بزرگتر شده و متاستاز (گسترش) به سایر قسمت های بدن داشته باشند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

انسولینوم متاستاتیک بدخیم یا سرطانی در نظر گرفته می شود.

 

چه چیزی باعث ایجاد انسولینوم می شود؟

پزشکان دقیقاً نمی دانند که چرا مردم به انسولینوم مبتلا می شوند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

 

درمان انسولینوما

درمان انسولینوما

علائم انسولینوم چیست؟

انسولینوما همیشه علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، بسته به شدت بیماری می توانند متفاوت باشند.

 

علائم خفیف

 • دوبینی یا تاری دید
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • ضعف
 • تعریق
 • گرسنگی
 • افزایش وزن ناگهانی
 • تغییرات خلق و خوی
 • اضطراب و تحریک پذیری
 • گیجی
 • لرزش

 

علائم شدید

این علائم انسولینوما می تواند بر مغز تأثیر بگذارد. گاهی اوقات، علائم مشابه صرع به نظر می رسد.

علائمی که در موارد جدی‌تر دیده می‌شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تشنج
 • ضربان قلب سریع
 • مشکل در تمرکز
 • از دست دادن هوشیاری یا کما

 

 

عوارض مرتبط با انسولینوما چیست؟

به طور کلی، احتمال بروز عوارض در افراد مبتلا به انسولینومای سرطانی بیشتر است. این امر به ویژه زمانی صادق است که تومورها به اندام های دیگر گسترش یافته باشند. جراح ممکن است نتواند تمام تومورها را به طور کامل حذف کند. در این صورت درمان و مراقبت های بعدی ضروری خواهد بود. به خاطر داشته باشید که انسولینوم ها به طور کلی نادر هستند و تنها درصد کمی از آنها سرطانی هستند. تعداد بسیار کمی از افراد مبتلا به انسولینوم ممکن است پس از جراحی به دیابت مبتلا شوند. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که کل پانکراس یا بخش بزرگی از پانکراس برداشته شود.

 

چشم انداز بلند مدت برای افراد مبتلا به انسولینوم چیست؟

اگر تومور برداشته شود، چشم انداز بلندمدت برای افراد مبتلا به انسولینوم بسیار خوب است. پس از جراحی، اکثر افراد به طور کامل بدون عارضه بهبود می یابند.

اگرچه ممکن است انسولینوم در آینده عود کند. عود در افرادی که دارای تومورهای متعدد هستند بیشتر است.

 

آیا می توانید از انسولینوما جلوگیری کنید؟

پزشکان نمی دانند که چرا انسولینوم ایجاد می شود، بنابراین هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از آنها وجود ندارد.

با این حال، اگر به انسولینوم مبتلا شوید، می توانید با حفظ یک رژیم غذایی متعادل، خطر هیپوگلیسمی را کاهش دهید. این رژیم باید تا حد زیادی شامل میوه ها، سبزیجات و پروتئین بدون چربی باشد.

همچنین می توانید با مصرف کمتر گوشت قرمز و ترک سیگار در صورت سیگار کشیدن، پانکراس خود را سالم نگه دارید.

 

منابع علمی این مطلب

 1. What You Need to Know About Insulinomas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.