تکرر ادرار و آسیب دیدن کلیه با فشار خون بالا

فشار خون بالا

فهرست مطالب

فشار خون بالا یکی از علل اصلی بیماری کلیوی و نارسایی کلیه است. از سوی دیگر، بیماری کلیوی همچنین می تواند باعث نوعی بیماری به نام فشار خون کلیوی شود. افزایش فشار خون می تواند باعث آسیب به رگ های خونی و فیلترهای کلیه شده و دفع مواد زائد از بدن را با مشکل مواجه سازد. هنگامی که فرد مبتلا به بیماری کلیوی وارد مرحله نارسایی کلیه شود، دیالیز یا پیوند کلیه ضروری است. افراد مبتلا به دیابت و افرادی که سابقه خانوادگی پرفشاری و بیماری کلیوی دارند، در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به آسیب کلیوی ناشی از فشار خون بالا قرار دارند.

 

علائم فشار خون بالا

اکثر افراد مبتلا به پرفشاری خون، حتی اگر فشار خون آنان به سطوح خطرناکی برسد هیچ علامتی ندارند و ممکن است سالها بدون علامت باشند.

برخی از علائم عبارتند از:

با این حال، این علائم اختصاصی نبوده و معمولاً تا زمانی که فشار خون به مرحله شدید یا تهدید کننده زندگی نرسد، رخ نمی دهند.

 

علائم بیماری کلیوی

 • ایجاد یا بدتر شدن فشار خون بالا
 • کاهش مقدار ادرار یا مشکل در ادرار کردن
 • ادم (احتباس مایعات)، به ویژه در ساق پا
 • نیاز به دفع بیشتر ادرار به خصوص در شب (شب ادراری)

 

علائم فشار خون بالا
علائم فشار خون بالا

 

شب ادراری چیست؟

شب ادراری وضعیتی است که باعث می شود افراد در طول شب به دلیل نیاز به ادرار از خواب بیدار شوند. شایع ترین علل تکرر ادرار در شب عبارتند از مصرف زیاد مایعات، اختلالات خواب، عفونت کلیه، دیابت، اختلالات عصبی، مثانه بیش فعال و انسداد مثانه. افراد مبتلا به تکرر ادرار شبانه ممکن است دو تا شش بار در طول شب به توالت مراجعه کنند. البته زنان باردار و افراد مبتلا به سایر اختلالات سلامت مانند نارسایی قلبی، کلیه، کبد و دیابت نیز ممکن است شب ادراری داشته باشند.

تکرر ادرار شبانه یکی از علائم رایج در افراد مسن است، زیرا بدن آنها هورمون ضد ادرار کمتری تولید می کند. همچنین، ظرفیت نگهداری ادرار در این افراد کاهش می‌یابد که منجر به احساس نیاز بیشتر برای دفع ادرار در طول شب می شود.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

بیشتر بخوانید: فشارخون بالا (هایپرتانسیون)

تاثیر فشار خون بالا بر کلیه

پرفشاری خون زمانی رخ می دهد که نیروی فشار خون از طریق رگ های خونی به طور مداوم بیش از حد بالا باشد. هنگامی که این رگ ها به دلیل رسوبات چربی روی دیواره رگ ها باریک شوند، مقاومت بیشتری در برابر جریان خون ایجاد می کنند و سبب افزایش این موضوع می‌گردند. این مشکل معمولاً به تدریج رخ می دهد و باعث آسیب به بسیاری از اندام های داخلی مانند قلب، ریه، کلیه ها و مغز می شود. فشار خون بالا دومین علت نارسایی کلیه است. کلیه ها و سیستم گردش خون برای سلامت کلی به یکدیگر وابسته هستند. وظیفه اصلی کلیه ها فیلتر کردن مواد زائد و استخراج مایعات از خون با کمک رگ های خونی است. آسیب این رگ های خونی، باعث آسیب به کلیه می شود.

نفرون های کلیه با شبکه ای متراکم از رگ های خونی پر شده اند و بنابراین مقدار بیشتری از خون در آنها جریان می یابد. فشار خون بالا در طول زمان باعث باریک شدن شریان های اطراف کلیه ها می شود. در نتیجه این عروق به مرور زمان ضعیف یا سفت شده و ممکن است نتوانند خون کافی را به بافت کلیه برسانند. به دنبال آسیب شریان ها، نفرون ها اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نمی‌کنند. بنابراین کلیه قادر به فیلتر کردن خون و تنظیم هورمون ها، اسیدها، مایعات و املاح بدن نخواهد بود.

اگر کلیه آسیب ببیند، در تنظیم فشار خون دچار اختلال می شود. کلیه های سالم به آلدوسترون(هورمون تنظیم کننده) که در غدد فوق کلیوی تولید می‌شود، پاسخ می دهند و به تنظیم آن در بدن کمک می نمایند. فشار خون کنترل نشده و آسیب کلیه می تواند سبب ایجاد یک سیکل معیوب شده، عملکرد کلیه ها را متوقف کرده و منجر به نارسایی کلیه گردد.

 

تاثیر فشار خون بر برونده ادراری

مطالعات زیادی برای اثبات رابطه بین این دو انجام شده است. تحقیقات نشان داده که بیدار شدن در شب برای ادرار کردن با 40 درصد احتمال بیشتر افزایش فشار مرتبط است. همچنین، با افزایش تعداد دفعات شب ادراری، خطر بالا رفتن فشار افزایش می یابد. کارشناسان می گویند این رابطه ممکن است تحت تأثیر چندین عامل دیگر از جمله مصرف نمک، سبک زندگی، قومیت و زمینه ژنتیکی نیز قرار بگیرد.

 

آسیب دیدن کلیه
آسیب دیدن کلیه

 

فشار خون بالا در طول روز به دلیل افزایش مقاومت شریان کلیوی، باعث کاهش جریان خون کلیه می شود. بنابراین، تولید ادرار در طول روز کمتر خواهد بود. اما در طول شب، مقاومت شریان کلیوی به دلیل کاهش تولید کاتکول آمین ها کاهش می یابد و جریان خون کلیوی بالا می‌رود. در نتیجه تولید ادرار در شب افزایش می‌یابد تا آب ذخیره شده در طول روز دفع شود. همچنین، آب انباشته شده در بافتهای خارج سلولی در طول روز، شب هنگام وارد محیط داخل عروقی شده، بنابراین حجم خون در گردش و برخی هورمون ها را برای تقویت تولید ادرار افزایش می دهد.

 

جلوگیری از آسیب کلیه ناشی از فشار خون بالا

 • کنترل
 • چک کردن منظم
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • انجام روزانه 30 دقیقه ورزش متوسط مانند پیاده روی
 • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک

 

درمان بیماری کلیوی

برای بیمارانی که فشار خون بالا و بیماری کلیوی دارند، مهمترین راه درمان کنترل فشار از طریق تغییر سبک زندگی است. داروها به ویژه در افراد مبتلا به دیابت می توانند فشار را کاهش دهند و از کلیه ها در برابر آسیب بیشتر محافظت نمایند.

مهمترین داروها برای درمان فشار خون کلیوی عبارتند از:

 

تصویر دکتر گل شید اجلالی

گل شید اجلالی

داخلی

تصویر دکتر آروین امیری

آروین امیری

داخلی

تصویر دکتر امیر حسین شکروی

امیر حسین شکروی

داخلی

تصویر دکتر سیده آناهیتا انوری

سیده آناهیتا انوری

داخلی

تصویر دکتر مریم پورکار جدید

مریم پورکار جدید

داخلی

تصویر دکتر غزل اسدی گرمارودی

غزل اسدی گرمارودی

داخلی

تصویر دکتر محمدجواد میردامادی

محمدجواد میردامادی

داخلی

تصویر دکتر سیده مهنوش سالم

سیده مهنوش سالم

داخلی

تصویر دکتر مهتاب رنگ چی

مهتاب رنگ چی

داخلی

تصویر دکتر امید عبداللهی

امید عبداللهی

داخلی

تصویر دکتر معصومه پولادی

معصومه پولادی

داخلی

تصویر دکتر اعظم موحدی

اعظم موحدی

داخلی

تصویر دکتر آذین پیکری

آذین پیکری

داخلی

تصویر دکتر الناز صاحبی راغب

الناز صاحبی راغب

داخلی

تصویر دکتر امید نعمتی

امید نعمتی

داخلی

تصویر دکتر حفیظی لطف آبادی

حفیظی لطف آبادی

داخلی

تصویر دکتر علی اکبر قربانی

علی اکبر قربانی

داخلی

تصویر دکتر احمد خطیبی نژاد

احمد خطیبی نژاد

داخلی

تصویر دکتر مصطفی ناد علی نژاد

مصطفی ناد علی نژاد

داخلی

تصویر دکتر الهه رشیدی

الهه رشیدی

داخلی

سوالات متداول

مهمترین داروها برای درمان فشار خون کلیوی چیست؟

مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین از جمله کاپتوپریل، لیزینوپریل-مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین مانند لوزارتان، والسارتان

چند مورد برای جلوگیری از آسیب کلیه ناشی از فشار خون بالا نام ببرید

1-کنترل 2-چک کردن منظم 3-داشتن رژیم غذایی مناسب 4-انجام روزانه 30 دقیقه ورزش متوسط مانند پیاده روی 5-مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک

چند مورد از علائم بیماری کلیوی را نام ببرید

1-ایجاد یا بدتر شدن فشار خون بالا 2-کاهش مقدار ادرار یا مشکل در ادرار کردن 3-ادم (احتباس مایعات)، به ویژه در ساق پا 4-نیاز به دفع بیشتر ادرار به خصوص در شب (شب ادراری)

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8110067/
 3. https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/hypertension-related-kidney-disease
 4. https://www.icliniq.com/articles/kidney-and-urologic-diseases/the-link-between-hypertension-and-increased-urine-output

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید