زنان و زایمان

جلوگیری از بارداری | انواع روش‌های پیشگیری از بارداری را بشناسید

جلوگیری از بارداری | انواع روش‌های پیشگیری از بارداری را بشناسید

جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری | انواع روش‌های پیشگیری از بارداری را بشناسید

اگر تصمیم به بچه دار شدن ندارید حتما این مطلب ازپزشک ما را دنبال کنید. چراکه ما انواع روش‌های پیشگیری از بارداری را برای شما شرح داده‌ایم. جلوگیری از بارداری یعنی استفاده از ابزار، روش‌های جنسی، مواد و یا ابزار به منظور جلوگیری ازتشکیل نطفه در بدن. به نوعی که افراد می‌توانند زمان بچه‌دار شدن را انتخاب کرده ودر غیر این صورت روش‌های پیشگیری رابه کار ببرند.
ابزار و روش­‌های گوناگونی برای زنان و مردان وجود دارد که به پیشگیری از بارداری کمک می­‌کند. که برخی از آنها قابل اطمینان‌تر از دیگر روش‌ها هستند. برای مثال، اگر زمان مصرف قرص ضدبارداری درست باشد، ۹۹ درصد موثر عمل می ‌کند. واز آن­جایی­ که افراد دچار اشتباه می­شوند، سالانه ۹ زن با وجود استفاده از این همین قرص باردار می ‌شوند.

در این مطلب از مقالات پزشکان ازپزشک، روش‌های پیشگیری از بارداری را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید.

پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری

روش‌های جلوگیری از بارداری

از تصمیم به بارداری ندارید نگران نباشید. چراکه گزینه‌های بسیاری جهت پیشگیری از بارداری پیش رو دارید. از برنامه‌ریزی طبیعی خانوادگی و محصولات داروخانه‌ای پیشگیری از بارداری تا داروهای تجویز شده پزشک زنان ازپزشک و عقیم سازی. این شما هستید که باید برای انتخاب هرکدام از این روش‌ها، در ابتدا سلامتیتان را درنظر بگیرید. باید از خودتان بپرسید که در رابطه با برنامه‌ریزی رابطه جنسی، قرار دادن ابزارهای پیشگیری از بارداری در بدن. مصرف روزانه‌ی قرص یا محاسبه‌ روزهای باروری و عقیم سازی دائمی چه نظری دارید. همچنین باید نظر شریک زندگیتان را لحاظ کنید. اگر همسر ندارید باید به نوعی دیگر روش‌های جلوگیری از بارداری را جدی بگیرید. پس تمام موراد را بسنجید و هرکدام از مراحل جلوگیری را بدرستی انجام دهید. در کنار هم چند روش جلوگیری از بارداری را مرور می‌کنیم.

مصرف قرص‌های ضد بارداری

قرص ضد بارداری متدوال‌ترین روش برای پیشگیری از حاملگی است. اگر شما هم برای جلوگیری به فکر مصرف قرص ضد بارداری هستید، باید بدانید گزینه‌های زیادی دارید. در ابتدا میان قرص‌های ترکیبی یا مینی‌قرص یکی را انتخاب کنید. برای انتخاب قرص ترکیبی، دو گزینه‌ی پیش رو شامل بسته‌های قرص یا دوز مداوم است. در مورد اول، هر ماه پریود می‌شوید. اما در مورد دوم، فقط چهاربار در سال پریود می‌شوید. همچنین با استفاده از این قرص ممکن است اصلا پریود نشوید.

روش‌های بلندمدت و جبران پذیر برای جلوگیری از بارداری

اگر بعدها تصمیم به بارداری دارید اما فعلا از آن پیشگیری می‌کنید روش‌های بلند مدت مناسب شماست. در این روش، می‌توانید روزانه از بارداری جلوگیری کنید. روش‌های چون:

  • قرار دادن ابزار درون رحم (میرنا، پاراگارد، اسکایلا)
  • ایمپلنت ضد بارداری (Nexplanon)
  • تزریق (دپو پرورا)

برای تهیه‌ی موارد فوق حتما به تجویز پزشک متخصص زنان در اپلیکیشن ازپزشک نیاز دارید. روش‌های بلندمدت جدا از میزان تاثیر و سهولت استفاده، به شما اجازه می‌دهد هر زمان که مایل بودید. با قطع مصرف دوباره به وضعیت عادی برگردید. حذف ایمپلنت و دستگاه درون رحمی سریع شما را به حالت قبل باز می‌گرداند. اما تزریق داروی دپو پرورا، کمی طول می‌کشد تا بدن به حالت عادی برگردد. برای خارج کردن ابزار از بدن هم باید به پزشک مراجعه کنید.

 

در رابطه با مراقبت‌های بارداری هم بخوانید.

برنامه‌ریزی طبیعی برای پیشگیری از بارداری

اگر تمایل نداشتید به سرغ مواردی که عنوان کردیم بروید، برنامه ریزی طبیعی را انتخاب کنید. روش ریتم، روش مخاط رحم و روش حرارت بدن از جمله روش‌های شایع هستند. برای پیشگیری از بارداری، می‌توانید از این روش‌ها برای پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری و پرهیز از سکس بدون محافظ استفاده کنید. روش طبیعی دیگر، بیرون کشیدن است. مرد باید قبل از انزال آلت خود را از واژن بیرون بکشد تا بتواند از حاملگی جلوگیری کند. البته این روش به انگیزه، پشتکار و خودکنترلی احتیاج دارد. این روش به‌اندازه‌ی سایر روش‌های پیشگیری موثر نیست اما هزینه‌ای نداشته و هیچ عوارضی هم ندارد.

روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

 عقیم سازی برای پیشگیری از بارداری

این روش برای مردان وازکتومی بوده و برای زنان، بستن یا بریدن لوله‌های رحم است. با این روش هیچگاه حامله نخواهید شد. پس اگر تصمیم دارید که هیچگاه حامله و پدر نشوید باید گزینه عقیم سازی را درنظر داشته باشید. وازکتومی تنها روش عقیم سازی برای مردان است. در جراحی وازکتومی، لوله‌هایی که اسپرم را به منی حمل می‌کند قطع می‌شود. که بعد از وازکتومی موفق، دیگر مرد نمی‌تواند پدر شود.
روش عقیم سازی زنان هم شامل  بستن لوله‌های رحم می‌شود. در این جراحی لوله‌های رحم بریده شده و یا برای همیشه مسدود می‌شود.

عقیم سازی مرد یا زن، یک روش موثر در پیشگیری از باردار شدن است. پس قبل از این کار با جدیت به عواقب آن فکر کنید.

روش‌های جلوگیری از بارداری

شاید قرص ضدبارداری گزینه‌ی محبوبی برای پیشگیری از بارداری باشد اما مسئله به همین جا ختم نمی‌شود. استفاده از کاندوم زنانه یا مردانه هم گزینه‌ی خوبی برای جلوگیری هستند. کاندوم از سرایت بیماری‌های مقاربتی نیز پیشگیری می‌کند. اسفنج ضد بارداری هم گزینه‌ای است که می‌توان آن را بدون نسخه تهیه کرد. اگر از میزان تاثیر روش پیشگیری نگران هستید، پیشنهاد می‌کنیم حلقه‌ی واژن  را انتخاب کنید. در انتهای روش‌ها باید بگوییم که حتما از عملکرد انواع مختلف روش‌های پیشگیری مطلع شوید. همچنین خطر و مزایای هر یک از گزینه‌ها را در نظر بگیرید و سپس برای استفاده اقدام کنید.

چند حقیقت در رابطه با پیشگیری از بارداری:  

  • پیشگیری از بارداری باعث می‌شود افراد بتوانند زمان بارداری را مشخص کنند
  • برای پیشگیری ابزارها، دارو و روش ­های سنتی، وجود دارد.
  • میزان اثرگذاری متغیر است و اغلب به میزان دقت در حین نزدکی افراد بستگی دارد.
  • لازم به ذکر است که تنها کاندوم مردانه می‌تواند در برابر بیماری­ های مقاربتی مصونیت ایجاد ‌کند.
پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری

 آبلیمو برای جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری می‌تواند برای بسیاری از افرادی که هنوز آمادگی برای فرزند داشتن ندارند، ضروری باشد. اما استفاده از آبلیمو و تزریق آبلیمو در واژن به عنوان روش جلوگیری از بارداری، روشی مشکل‌زا و ناامن است و توصیه نمی‌شود. ریختن آبلیمو در واژن نمی‌تواند به تنهایی جلوگیری از بارداری را تضمین کند.

برای جلوگیری موثر از بارداری، بهتر است از روش‌های پایدار و مورد تأیید علمی استفاده کنید. روش‌های خانگی جلوگیری از بارداری با آبلیمو  ممکن است ناکام و غیرمطمئن باشند. برای جلوگیری مؤثر از بارداری، می‌توانید از روش‌هایی مانند استفاده از کاندوم، روش‌های هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری، روش‌های مکانیکی مانند دیافراگم، روش طبیعی جلوگیری از بارداری توسط مردان و یا روش‌های دیگری مانند لوله‌های باریکوسل تعشیه‌ای استفاده کنید.

همچنین،در جلوگیری از بارداری در اولین رابطه، توصیه می‌شود از روش‌های مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده کنید. بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج، آگاهی کامل از روش‌های موجود و مشاوره با پزشک متخصص است. بهتر است با پزشک خود در مورد نیازها و ترجیحات شخصی خود صحبت کنید تا بهترین راهکار را برای جلوگیری از بارداری در خانه یا درمانگاه بیابید.

برای جلوگیری از بارداری بعد از ریختن اسپرم، بهتر است از روش‌های پایدار و مورد تأیید علمی استفاده کنید. روش‌های خانگی و روش های جلوگیری از بارداری به روش سنتی ویا جلوگیری از بارداری بعد از ریختن اسپرم بدون قرص ممکن است ناکام و غیرمطمئن باشند. از ساده ترین روش جلوگیری از بارداری خانگی می‌توانید از روش‌هایی مانند استفاده از کاندوم، روش‌های هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری، روش‌های مکانیکی مانند دیافراگم، یا روش‌های دیگری مانند لوله‌های باریکوسل تعشیه‌ای استفاده کنید.

همچنین، در اولین رابطه جنسی و در اوایل ازدواج، توصیه می‌شود از روش‌های مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده کنید. مهمترین مورد در جلوگیری از بارداری، آگاهی کامل از روش‌های موجود و مشاوره با پزشک متخصص است. بهتر است با پزشک خود در مورد نیازها و ترجیحات شخصی خود صحبت کنید تا بهترین راهکار را برای جلوگیری از بارداری در خانه یا درمانگاه بیابید.

سخن نهایی ازپزشک

همانگونه که می‌دانید برای پیشگیری از بارداری روش‌های مختلفی وجود دارد. که انتخاب هرکدام از این روش‌ها هم به تصمیم شما برای بچه‌دار شدن در آینده مرتبط می‌شود. پس حتما قبل از اقدام در رابطه با روش‌های پیشگیری از بارداری با متخصصان زنان ازپزشک مشورت کنید. شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن ازپزشک درآرامش خانه پزشک مورد نظر را انتخاب کرده و به راحتی مشاوره آنلاین داشته باشید. پس برای درمان یا کسب اطلاعات بیشتر، حتما ازپزشک، دکتر زنان، زایمان و نازایی را انتخاب کنید. و مشاوره آنلاین داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.