عفونی

درمان فوری تبخال لب

درمان فوری تبخال لب

درمان فوری تبخال لب به کمک پزشک عفونی

 

عفونت با ویروس هرپس و ابتلا به تبخال لب، یکی از شایع ترین علل مشاوره با پزشک عفونی در سرتاسر جهان می باشد. جهت دریافت دارو برای تبخال لب می توانید با پزشک عفونی در اپلیکیشن ازپزشک مشاوره بگیرید. به طور کلی 2 نوع ویروس هرپس منجر به بروز عفونت در انسان می گردند:

 • ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV1)
 • ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV2)

ویروس هرپس نوع یک اغلب منجر به ایجاد تاول و ضایعات دردناک (تبخال) در اطراف لب و دهان می گردد. ویروس هرپس نوع دو نوعی بیماری منتقله از راه جنسی می باشد که اغلب منجر به ایجاد ضایعات دردناک در اطراف ناحیه تناسلی می گردد.

حال درمان یک روزه تبخال لب چیست؟ بهترین پماد درمان تبخال لب کدام است؟ آیا درمان تبخال لب با نمک و یا درمان تبخال لب با خمیر دندان امکان پذیر است؟ در ادامه این مطلب به طور کامل تر در رابطه با ویروس هرپس نوع یک، علائم آن مانند تبخال لب و درمان آن توسط پزشک عفونی توضیح داده شده است.

 

تبخال لب چیست؟

ویروس هرپس پس از ورود به بدن، برای همیشه در بدن باقی می ماند و از آن خارج نمی گردد. این ویروس در شرایط ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن مانند استرس، اضطراب، گرمای بیش از حد و …. منجر به بروز تبخال روی لب ها می گردد.

این ویروس از طریق بوسیدن، تماس مستقیم لب با لب یا لب با صورت و پوست بدن طرف مقابل و تماس با اشیای فرد آلوده مانند استفاده از لیوان مشترک و … منتقل می گردد. به ندرت ممکن است ویروس هرپس طی زایمان از مادر به جنین نیز منتقل گردد.

 

درمان سریع تبخال لب

درمان سریع تبخال لب

 

بررسی علت تبخال لب

ویروس هرپس پس از ورود به بدن، برای همیشه در ریشه های عصبی پنهان می گردد و باقی می ماند. اغلب افراد در کودکی با ویروس هرپس آلوده می گردند و ویروس را تا آخر عمر در بدن خود حمل می کنند. اگرچه که فرد ناقل در هر زمانی می تواند سایر افراد را آلوده کند، اما بیشترین زمان انتقال ویروس در زمان بروز ضایعات دردناک اطراف لب ها می باشد.

همچنین ویروس هرپس در برخی شرایط در بدن فعال می گردد و منجر به ایجاد تبخال لب می گردد. شایع ترین علل فعال شدن ویروس در بدن، بروز تبخال لب عبارتند از:

 • تب و عفونت های ویروسی
 • تغییرات هورمونی مانند قاعدگی
 • استرس
 • خستگی
 • باد یا گرمای بیش از حد
 • تضعیف سیستم ایمنی
 • آسیب پوستی

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص عفونی انلاین و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره آنلاین رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علت تبخال لب قبل از پریود

برهم خوردن تعادلات هورمونی در حوالی قاعدگی، اثرات مخرب و آزاردهنده بی شماری بر روح و جسم خانم ها دارد. این تغییرات با اختلالات خلق و خو، احساس افسردگی و اضطراب، افزایش وزن بدن، برهم خوردن ساعت طبیعی خواب و بسیاری عوارض دیگر ممکن است همراه باشند. در برخی افراد این اختلالات هورمونی و استرس، علت تبخال لب قبل از پریود نیز می باشند. تبخال لب اغلب در زمان مشخصی پیش از هر سیکل قاعدگی در برخی زنان رخ می دهد. اگرچه که نمی توان مانع بروز خونریزی های طبیعی ماهانه گشت، اما روش های متعددی برای کاهش بروز تبخال لب قبل از پریود مطرح شده اند. از جمله این روش ها، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. استفاده از پمادها و محلول های موضعی گیاهی مورد تایید وزارت بهداشت برای کاهش علائم تبخال لب.
 2. استفاده از داروهای ضدویروس مناسب برای افرادی که از حملات متعدد و راجعه رنج می برند.
 3. خواب کافی، از نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بروز تبخال لب برخودار می باشد.
 4. پرهیز از انجام اقدامات دندانپزشکی در زمان های حوالی پریود.
 5. پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا سرمای شدید در حوالی شروع خونریزی های قاعدگی.
 6. پرهیز از مصرف بیش از حد غذاهای اسیدی مانند پرتقال و آناناس در حوالی پریود.

 

علائم تبخال لب

در افراد مختلف و در حملات مختلف بیماری متفاوت می باشد. شایع ترین علائم تبخال لب در اولین حمله بیماری عبارتند از:

 • تاول ها و ضایعات دردناک اطراف و داخل دهان، بینی، لب ها و گلو
 • گلودرد و درد اطراف دهان
 • تورم گردن
 • تب، بدن درد و احساس بیماری

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت آنلاین، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

حملات بعدی تبخال لب اغلب با علائم خفیف تر و طول مدت کمتری همراه می باشد و فقط به صورت ضایعات و تاول های دردناک اطراف دهان بروز می یابد. درمان فوری تبخال لب با تخفیف علائم و کاهش طول مدت بیماری همراه می باشد. علائمی مانند احساس خارش، سوزش و درد اطراف لب ها گاهی طی 24 ساعت پیش از بروز ضایعات تبخال لب، در اطراف دهان احساس می گردند.

 

علائم تبخال لب

علائم تبخال لب

 

چگونه به تبخال لب مبتلا می شویم؟

همان گونه که پیشتر نیز توضیح داده شد، فردی که یک بار به تبخال لب مبتلا گردد، ویروس را به طور دائم از بدن خود دفع می کند. در صورت تماس مستقیم با ضایعات فرد آلوده و یا استفاده از وسایل مشترک وی مانند لیوان آبخوری، قاشق غذاخوری، چنگال و … ویروس تبخال به بدن سایر افراد نیز وارد می گردد. پس از ورود ویروس تبخال لب به بدن، ممکن است فرد تا آخر عمر بدون علامت باقی بماند و فقط منجر به پخش ویروس به سایر افراد گردد.

گاهی نیز در شرایط ضعیف سیستم ایمنی، علائم تبخال لب اطراف دهان و بینی، ظاهر می گردند. استفاده از دارو برای تبخال لب و درمان فوری تبخال با کاهش شانس انتقال آن همراه می باشد.

 

 

جلوگیری از ابتلا به تبخال لب

در صورت ابتلا به تبخال لب بیش از 9 مرتبه در سال، استفاده از دارو برای تبخال لب توسط پزشک عفونی توصیه می گردد. رعایت نکات بهداشتی زیر برای جلوگیری از انتقال ویروس تبخال به سایر افراد و سایر قسمت های بدن کمک کننده می باشد:

 • عدم تماس مستقیم با افراد دارای علائم تبخال لب مانند تاول و ضایعات دردناک اطراف دهان و بینی
 • عدم استفاده از وسایل بهداشتی و آرایشی، حوله، مسواک و لوازم شخصی فرد دارای علائم تبخال لب
 • شستن دقیق دست ها پیش از تماس با سایر افراد هنگام بروز ضایعات دردناک و تاول ها

 

درمان فوری تبخال لب

تبخال لب بدون درمان نیز طی 2 الی 4 هفته به طور خود به خودی برطرف می گردد. اما درمان فوی تبخال لب به صورت مصرف قرص تبخال لب یا پماد آن، از نقش موثری در کاهش علائم و طول مدت حملات بیماری برخوردار می باشد. از جمله داروها برای درمان تبخال لب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آسیکلوویر
 • والاسیکلوویر
 • فامسیکلوویر

قرص تبخال لب و کرم ها و پمادهای آن در اغلب داروخانه ها در دسترس می باشند و با مشاوره پزشک عفونی جهت تعیین میزان و زمان مناسب مصرف، قابل تهیه می باشند.

 

 

 

درمان خانگی تبخال روی لب

برای تبخال لب چی خوبه؟ علاوه بر موارد گفته شده در قسمت قبل برای درمان تبخال لب، درمان خانگی تبخال روی لب با رعایت نکات بهداشتی زیر نیز در بهبود سریعتر علائم و پیشگیری از انتقال به سایر افراد و سایر قسمت های بدن کمک کننده می باشند:

 • استعمال داروهای حاوی الکل بر روی ضایعات برای خشک شدن زودتر تاول ها و درمان تبخال لب کمک کننده می باشند.
 • استفاده از بالم لب یا کرم زینک در جلوگیری از خشک شدن لب ها و تماس مسقیم با نور خورشید و لذا کاهش خطر ابتلا به تاول ها در درمان خانگی تبخال روی لب کمک کننده می باشند.
 • استفاده از کرم لیدوکائین و یا مسکن حین بروز تب و درد شدید ضایعات، برای درمان خانگی تبخال روی لب کمک کننده می باشند.

 

رفع تبخال در سه دقیقه با گوجه

رفع تبخال در سه دقیقه با گوجه

 

برای تبخال چی خوبه؟

رفع تبخال در سه دقیقه : اگرچه که کاربرد طب مکمل برای درمان تبخال لب با نتایج متناقضی همراه بوده است و توسط برخی پزشک های عفونی تایید نشده است، ولی به طور کلی در پاسخ به این سوال که برای تبخال چی خوبه؟ می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

استفاده از کرم های گیاهی حاوی عصاره مواد فوق به عنوان دارو برای تبخال لب در کاهش علائم، عوارض و طول مدت بیماری کمک کننده می باشند.

 

برای تبخال لب به چه دکتری مراجعه کنیم

برای مشکلات مرتبط با تبخال لب، بهترین اقدام این است که ابتدا به یک پزشک عفونی یا دکتر برای تبخال لب مراجعه کنید. پزشک متخصص در حوزه‌های مختلف  هستند و ممکن است بتوانند مشکلاتی که باعث تبخال لب می‌شوند را تشخیص دهند و به شما راهنمایی مناسبی ارائه کنند.

 

منابع علمی این مطلب

 1. Herpes simplex virus
 2. Cold sore
 3. Oral Herpes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.