افسردگی

افسردگی | هر آنچه که باید درباره علائم تا درمان افسردگی بدانید

افسردگی بیش از یک احساس غم و ناراحتی ساده ی چند روزه است. اکثر مردم طی دوره هایی احساس کاهش انرژی و خُلق پایین می کنند، اما هنگامی که شما به این بیماری دچار می شوید، به مدت چند هفته یا چند ماه به شدت احساس غم می کنید، نه فقط چند روز. برخی افراد فکر می کنند افسردگی بی اهمیت است و یک مشکل خاص برای سلامتی نیست. در صورتیکه این تفکر اشتباه است – افسردگی یک بیماری واقعی با علائم واقعی است. افسرده شدن نشانه ای از یک ضعف ساده نیست و یا چیزی نیست که به راحتی از آن چشم پوشی و عبور کنید. خبر خوب این است که با درمان و حمایت مناسب، اکثر افراد مبتلا به افسردگی می توانند بهبود کامل داشته باشند.

علائم افسردگی می تواند پیچیده بوده و دارای طیف وسیعی در بین افراد مختلف باشند. اما به عنوان یک قاعده کلی، اگر شما افسرده هستید، احساس غم و اندوه و ناامیدی دارید و علاقه به چیزهایی که در زندگی از آنها لذت می برید را از دست می دهید.
علائم برای هفته ها یا ماه ها ادامه می یابند و به اندازه ای بد هستند که در کار، زندگی اجتماعی و خانوادگی فرد مشکل ایجاد می کنند.
علائم متعددی از این بیماری وجود دارد که بعید است شما همه موارد ذکر شده در زیر را داشته باشید.

علائم روانشناختی
نشانه های روانشناختی عبارتند از:

 • خلق پایین و احساس غم به صورت مداوم
 • احساس ناامیدی و دلسردی
 • کاهش اعتماد به نفس
 • احساس پریشانی
 • احساس گناه
 • احساس تحریک پذیری و عدم تحمل دیگران
 • نداشتن انگیزه یا  عدم علاقه به چیزها
 • دشواری در تصمیم گیری
 • لذت نبردن از زندگی
 • احساس اضطراب یا نگرانی
 • داشتن افكار خودكشي يا صدمه رساندن به خود

علائم جسمی
علائم جسمی عبارتند از:

 • حرکت یا صحبت کردن آرام تر از حد معمول
 • تغییر در اشتها یا وزن (معمولا کاهش می یابد، اما گاهی اوقات ممکن است افزایش یابد)
 • یبوست
 • درد های ناشناخته
 • نداشتن انرژی
 • کاهش میل جنسی یا از دست دادن آن
 • ایجاد تغییرات در دوره عادت ماهیانه
 • اختلال خواب – برای مثال، شبها به سختی به خواب می روید وصبح ها خیلی زود بیدار می شوید

علائم اجتماعی
علائم اجتماعی عبارتند از:

در محل کار کفایت مناسبی ندارید (خوب کار نمی کنید)
اجتناب از تماس با دوستان و کمتر شرکت کردن در فعالیت های اجتماعی
نادیده گرفتن سرگرمی ها و عدم اعتنا به علاقه
داشتن مشکلات در خانه و زندگی خانوادگی

شدت افسرده شدن

این بیماری اغلب به تدریج رخ می دهد، بنابراین ممکن است دشوار باشد که متوجه شوید مشکلی دارید. بسیاری از مردم بدون اینکه متوجه باشند، سعی در انکار علائم خود دارند. گاهی اوقات ممکن است از یک دوست یا عضو خانواده برای نشان دادن این مشکل کمک بگیرید.
پزشکان این بیماری را با توجه به شدت آن این گونه بیان می کنند:

افسردگی خفیف – تأثیرکمی بر زندگی روزمره شما می گذارد
افسردگی متوسط – تأثیر قابل توجهی در زندگی روزمره شما دارد
افسردگی شدید – تقریبا غیرممکن است که روال زندگی عادی باشد. برخی افراد مبتلا به افسردگی شدید ممکن است علائم روانی داشته باشند

سوگ و افسردگی

تفاوت و تمایز بین واکنش سوگ و افسرده شدن می تواند دشوار باشد. بسیاری از ویژگی های هردو مشابه است، اما بین آنها تفاوت های مهمی هم وجود دارد.
واکنش سوگ یک پاسخ کاملا طبیعی برای از دست دادن عزیزان است، در حالی که افسرده شدن یک بیماری است.
افرادی که دچار سوگ می شوند احساس غم و اندوه می کنند، اما هنوز هم قادر به لذت بردن از چیزها هستند و منتظر آینده می باشند.
در مقابل، افرادی که افسرده هستند دائما غمگین اند. آنها از چیزی لذت نمی برند وبعید است که در مورد آینده افکار مثبتی داشته باشند.

انواع دیگر افسردگی

انواع مختلف این بیماری و برخی شرایطی که افسردگی ممکن است یکی از علائم آن باشد شامل موارد زیر می باشند:

 • افسردگی پس از زایمان – بعضی از زنان پس ازتولد یک نوزاد،  دچار افسردگی می شوند. این حالت به عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته شده است و به روش مشابه با سایر انواع افسردگی با گفتار درمانی و داروهای ضد افسردگی درمان می شود.
 • اختلال دو قطبی – همچنین به عنوان “افسردگی مانیک” شناخته شده است. در اختلال دوقطبی دوره هایی از افسردگی و خلق و خوی بیش از حد بالا (مانیا) وجود دارد؛ علائم افسردگی در این بیماری شبیه به افسردگی بالینی است، اما مانیا می تواند شامل رفتارهای آسیب زا مانند قماربازی، به هدر دادن پول ها و داشتن رابطه جنسی نا ایمن باشد.
 • اختلال خُلقی فصلی  – همچنین به عنوان “افسردگی زمستانی” شناخته می شود، یک نوع بیماری با یک الگوی فصلی است که معمولا در فصل زمستان ایجاد می شود. 
راه‌های درمان های افسردگی
درمان افسردگی معمولا ترکیبی از خود مراقبتی، روان درمانی و داروها هستند.
درمانی که توصیه میشود بر اساس نوع افسردگی شما ست.

افسردگی خفیف
اگر شما افسردگی خفیف داشته باشید ، درمان های زیر توصیه میشوند

صبر کنید و ببینید: اگر افسردگی شما از نوع خفیف تشخیص داده شد، احتمالا خودش خود بخود بهبود می یابد. دراین حالت پزشک تان شما را دوهفته بعد ویزیت خواهد کرد تا روند بهبودی تان را پیگیری کند. این حالت به عنوان “مراقبت و انتظار” شناخته می شود.
ورزش : شواهدی وجود دارد که نشان میدهد ورزش می تواند به این بیماری کمک کند و یکی از اصلی ترین درمان های افسردگی خفیف است . گاهی توسط پزشک تان به شما توصیه می شود که به یک مربی بدنسازیِ با تجربه جهت دریافت یک برنامه ورزشی مراجعه نمایید.
گروه های خود مراقبتی: صحبت کردن در مورد احساساتی که دارید، می تواند مقید باشد. شما میتوانید با دوست یا یکی از خویشاوندان تان هم صحبت شوید. پزشک شما ممکن گروههایی که در رابطه با خود مراقبتی فعالیت می کنند به شما معرفی کند.
افسردگی خفیف تا متوسط
در صورتی که این بیماری در شما در سطح خفیف – متوسط باشد که بهبود نیافته یا در حد افسردگی متوسط باشد، پزشک شما ممکن است گفتار درمانی(که نوعی روان درمانی است) را به شما پیشنهاد کند.
انواع مختلف گفتار درمانی برای درمان افسردگی وجود دارد، مانند درمان رفتاری شناختی (CBT) ومشاوره . پزشک تان می تواند شما را برای انجام گفتار درمانی به روانشناس معرفی کند .

افسردگی متوسط تا شدید
اگر افسردگی متوسط تا شدید دارید ، درمان های زیر توصیه می شود.

داروهای ضد افسردگی: این داروها قرص هایی هستند که نشانه های افسردگی را درمان میکنند. تقریبا ۳۰ نوع متفاوت داروی افسردگی وجود دارد. برای درمان افسردگی متوسط تا شدید این داروها باید توسط یک پزشک تجویز شوند.
ترکیب درمانی: پزشک شما ممکن است یک دوره از داروهای ضد افسردگی را به همراه روانشناسی و گفتار درمانی توصیه کند، مخصوصا اگر افسردگی شما کاملا شدید باشد. ترکیب مصرف یک داروی ضد افسردگی و درمان رفتاری شناختی معمولا نسبت به استفاده تنها از یکی از این روشها، اثربخش تر است.
تیم های سلامت روان: اگر شما افسردگی شدید باشد ممکن است نیاز به یک تیم سلامت روان که متشکل از روان پزشک، روان شناس، پرستار باتجربه و کارشناس کاردرمانی است، داشته باشید. این تیم ها اغلب روان درمانی های ویژه و همچنین دارو های مناسب را برای شما تجویز میکنند. .
گفتار درمانی

درمان رفتاری شناختی(CBT)
درمان رفتاری شناختی به شما در درک بهتر افکار و رفتار شما و نحوه تاثیر آنها بر زندگی تان کمک می کند
اگرچه ین روش درمانی به شما نشان می دهد که حوادث گذشته تان هستند که شما را شکل می دهند، اما بیشترین تمرکز این روش بر نحوه تغییر افکار ، احساسات و باور های شما در حال حاظر می باشد.
این روش به شما یاد می دهد که چگونه بر افکار منفی خود غلبه کنید – برای مثال ، توانایی در غلبه بر احساسات ناامید کننده
شما معمولا یک دوره کوتاه از جلسات درمانی که معمولا ۶ تا ۸ جلسه طی مدت ۱۰ تا ۱۲ است، با روانشناس دوره دیده خواهید داشت. گاهی درمان رفتاری شناختی به صورت گروهی هم انجام می شود.

درمان بین فردی (IPT)

درمان بین فردی(IPT) بر روابط شما با دیگران و مشکلات احتمالی موجود در این روابط مانند مشکلات در ایجاد ارتباط با دیگران یا مقابله با داغ دیدگی ها و محرومیت ها تمرکز میکند.
برخی شواهد موجود نشان می دهند که درمان بین فردی(IPT) می تواند به اندازه یک داروی ضدافسردگی یا درمان رفتاری شناختی(CBT) موثر باشد ، اما تحقیقات بیشتری برای اثبات آن نیازاست.

روان درمانی سایکودینامیک

در این روش روان درمانی، یک روانکار شما را تشویق می کند که آنچه در ذهن شما جریان دارد را بیان کنید
این روش درمانی به شما کمک می کند تا از معانی یا الگوهای پنهان ازآنچه که انجام می دهید یا می گویید، آگاه شوید. این آگاهی می تواند به درمان مشکلات شما کمک کند

مشاوره

مشاوره یک روش درمانی است که به شما کمک می کند تا به مشکلاتی که در زندگی با آنها مواجه هستید فکر کنید تا بتوانید راه حل های جدیدی برای مقابله با آنها پیدا کنید. مشاوران برای پیدا کردن این راه حل ها به شما کمک می کنند.
مشاوره معمولا شامل ۶ تا ۱۲ جلسه ی یک ساعته است که در آن جلسات شما با اطمینان خاطر با مشاور (کسی که از شما پشتیبانی کرده و توصیه های عملی ارائه می دهد)، صحبت می کنید
مشاوره حتی برای افرادی که بطور کلی سالم هستند هم مفید است اما برای مقابله با بحران هایی مانند خشم ، مسائل مربوط به روابط، داغ داری و محرومیت ، احساس درماندگی، ناباروری یا یک بیماری جدی، انجام آن ضروری است.

کمک گرفتن

برای دسترسی بیشتر به درمان های روانشناختی به پزشک خود مراجعه کنید. آنها میتوانند شما را به روانشناس های محل سکونت شما جهت درمان افسردگی ارجاع دهند.

داروهای ضد افسردگی
داروهای ضد افسردگی جهت درمان نشانه های افسردگی استفاده میشوند. حدودا ۳۰ نوع مختلف از این دارو ها در دسترس می باشند.
بیشتر(نه همه) کسانی که افسردگی متوسط تا شدید دارند از داروهای ضد افسردگی سود می برند. شما ممکن است فقط به یکی از این داروها پاسخ بدهید و سایر داروهای ضد افسردگی روی شما تاثیری نداشته باشند و احتمالا نیاز داشته باشید دو یا سه روش درمانی دیگر را تا پیدا کردن درمان دارویی موثر امتحان کنید
انواع مختلف داروهای ضد افسردگی تاحدودی مشابه هم کار می کنند. با این وجود اثرات جانبی در رابطه با داروهای مختلف و افراد مختلف متفاوت است
زمانی که شما مصرف دارو را شروع می کنید باید به پزشک خود برای بررسی عملکرد دارو هر هفته یکبار یا هر دو هفته یکبار یا حداقل هر چهار هفته یکبار مراجعه کنید. اگر داروها کارآمد بودند شما باید مصرف آنها را دست کم ۴ تا ۶ ماه پس از بهبود نشانه های بیماری ادامه دهید
اگر در گذشته سابقه دوره های افسردگی داشته اید ، ممکن است نیاز باشد مصرف دارو های ضد افسردگی را تا ۵ سال یا بیشتر ادامه دهید
داروهای ضد افسردگی اعتیاداور نیستند ولی اگر مصرف دارو را بطور ناگهانی متوقف کنید یا مصرف برخی دوزها را فراموش کنید، احتمال ایجاد برخی از نشانه های ترک مصرف دارو وجود دارد.

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)

این داروها باعث افزایش سطح یک ماده شیمیایی طبیعی در مغز شما میشوند که سروتونین نام دارد. تصور میشود سروتونین نقش ماده شیمیایی در “خلق و خوی خوب” را بازی می کند
این دارو ها مانند دارو های ضد افسردگی که پیش از این به آنها اشاره شد، کارایی دارند و همچنین عوارض جانبی کمتری هم دارند. اگر چه آنها می توانند حالت تهوع ،سردرد ، خشکی دهان ومشکلات جنسی را به همراه داشته باشند، با این حال ، این عوارض معمولا به مرور بهبود می یابند.
برخی از این دارو های مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال مناسب نیستند. تحقیقات نشان می دهند که خطر انجام خودزنی و خودکشی ممکن است با مصرف این دارو در سنین زیر18 سال افزایش یابد. فلوکستین تنها دارو در این دسته از دارو ها است که میتوان برای افراد زیر 18 سال استفاده نمود.
وُرتیوکستین (Brintellix یا Lundbeck) یکی دیگر از انواع این داروهاست که برای درمان افسردگی شدید استفاده می شود.
عوارض جانبی رایج مرتبط با وُرتیوکستین شامل خواب ها ی آشفته، یبوست، اسهال ،سرگیجه،خارش، تهوع و استفراغ می شود.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs)

داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای(TCAs) گروهی از داروهای ضدافسردگی هستند که برای درمان افسردگی های متوسط تا شدید استفاده می شوند
این گروه از داروها شامل ایمی پرامین(ایمی پرامیل) و آمی تریپتیلین قدمت بیشتری نسبت به مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین دارند.
مکانیسم عملکرد آنها با افزایش سطح سروتونین و نورادرنالین مغز همراه است. این دو ماده شیمیایی در افزایش خلق و خوی شما موثرند.
آنها بطور کلی بی خطر هستند اما مصرف همزمان این داروها با مواد غیرمجازی مانند حشیش خطرناک است چراکه ممکن است سرعت ضربان قلب شما را بسیارزیاد کند
عوارض جانبی این دارو ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و میتواند شامل خشکی دهان ، تاری دید، یبوست، مشکل در دفع ادرار، عرق کردن ، احساس سرگیجه و خواب آلودگی باشد
عوارض جانبی معمولا طی ۱۰ روز بعد از شروع مصرف دارو که بدن تان به آن عادت می کند، کاهش می یابند

سایر داروهای ضدافسردگی

دارو های ضدافسردگی جدید مانند وِنلافاکسین (Efexor)، دولُکستین (Cymbalta یا Yentreve) و میرتازاپین (Zispin Soltab)، با روشی کمی متفاوت از داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین و ضد افسردگی های سه حلقه ای، در کاهش افسردگی عمل می کنند.
وِنلافاکسین و دولُکستین بعنوان مهارکننده های بازجذب سروتونین – آدرنالین شناخته می شوند.آنها مانند داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای سطح سروتونین و نورآدرنالین را در مغز شما تغییر می دهند
مطالعات نشان می دهند که مهارکننده های بازجذب سروتونین-آدرنالین می توانند موثرتر از مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین باشند اما آنها بطور معمول تجویز نمی شوند، چون باعث افزایش فشار خون می شوند

نشانه های ترک مصرف دارو

داروهای ضدافسردگی مانند مواد مخدر و سیگار اعتیادآور نیستند ولی، زمانی که مصرف آنها را متوقف کنید، احتمال ایجاد برخی از نشانه های ترک مصرف دارو وجود دارد، مانند:

مشکلات گوارشی

نشانه های آنفولانزا مانند:

اضطراب
سرگیجه
رویاهای شبانه
احساسی در بدن که مانند شوک الکتریکی حس می شود
در بیشتر موراد، این علائم کاملا خفیف هستند و بیش از یک یا دو هفته طول نمیکشند، ولی گاهی می توانند بسیار شدید باشند. به نظر می رسد که آنها به احتمال بیشتر با مصرف پاروکستین (Seroxat) و وِنلافاکسن(Efexor)رخ می دهند.
نشانه های ترک مصرف دارو بسیار سریع پس از قطع مصرف دارو رخ میدهند، بنابراین تمایز این نشانه ها از نشانه های عود بیماری افسردگی که ممکن است بعد از چند هفته رخ دهند، آسان است.

سایر روش های درمانی
ذهن آگاهی

ذهن آگاهی( یا حضور در لحظه) شامل توجه بیشتر به لحظه کنونی و تمرکز بر افکار، احساسات، حواس بدنی و جهان اطراف تان برای بهبود سلامت روحی تان است
هدف این روش این است که کمک کند تا بتوانید درک بهتری ازذهن و بدن خود داشته باشید و یاد بگیرید چگونه با احساس رضایتمندی بیشتر و اضطراب و نگرانی کمتر زندگی کنید
این روش بعنوان راهی برای کسانی که سه دوره یا بیشتر مبتلا به افسردگی شده اند پیشنهاد می شود.

گل راعی (St John’s wort)

نوعی داروی گیاهی است که برخی مردم برای افسردگی استفاده می کنند. این دارو از بعضی داروخانه ها قابل تهیه است
شوهدی وجود دارد که نشان می دهد این دارو میتواند در افسردگی های متوسط تا شدید موثر باشد، اما پزشکان آنرا توصیه نمیکنند. چراکه مقدار مواد فعال در بین مارک شرکت های مختلف استاندارد نبوده و متفاوت است بنابراین شما هرگز نمی توانید مطمین باشید که چه تاثیری بر شما خواهد گذاشت.
مصرف این دارو به همراه سایر داروها ، مانند داروهای ضد تشنج، داروهای ضدانعقاد خون، ضدافسردگی ها و قرص های ضدبارداری می تواند مشکلات جدی ایجاد کند
اگر در دوره بارداری یا شیردهی هستید نباید از این دارو استفاده کنید زیرا مطمین نیستیم بی خطر باشد
همچنین گل راعی میتواند با قرص های ضدبارداری نداخل ایجاد کرده و اثرات آنها را کاهش دهد

تحریک مغزی

تحریک مغزی گاهی اوقات برای افسردگی شدیدی که به سایر درمانها پاسخ نداده است، استفاده می شود. در این موارد برای بهبود نشانه های افسردگی جریان های الکترومغناطیس برای تحریک برخی مناطق مغز مورد استفاده قرار می گیرند.
انواع مختلفی از تحریک مغزی وجود دارد که می تواند برای درمان افسردگی استفاده شود از جمله تحریک جریان مستقیم انتقال مغزی(tDCS) ، تحریک مغناطیسی مکرر مغزی(rTMS) و درمان با الکتروشوک(ECT)

تحریک جریان مستقیم انتقال مغزی(tDCS)

تحریک جریان مستقیم مغزی با استفاده از یک باتری کوچک برای ایجاد یک جریان ثابت و پایدار با دو الکترود که بر روی سر قرار می گیرد، انجام می شود. جریان الکتریکی فعالیت مغز را تحریک می کند تا منجر به بهبود نشانه های افسردگی شود.

شما در طول درمان بیدار نگه داشته می شوید، این کار معمولا توسط یک تکنسین آموزش دیده انجام میشود ( یا ممکن است به خود شما آموزش داده شود که این کار را انجام دهید). جلسات درمانی روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای به مدت چندین هفته ادامه می یابد. این درمان میتواند به تنهایی یا به همراه داروهای ضدافسردگی دیگر مورداستفاده قرار گیرد ،

تحریک مغناطیسی مکرر مغزی (rTMS)

تحریک مغناطیسی مکرر مغزی شامل قرار دادن کویل الکترومغناطیسی مقابل سر شماست. این کویل ، پالس های مکرر مغناطیسی را با فرکانس ثابت ارسال می کند. این پالس ها به مناطق ویژه ای از مغز ارسال می شوند. این تحریک می تواند نشانه های افسردگی و اضطراب را بهبود ببخشد
اگر شما تصمیم به استفاده از این روش درمانی را گرفتید به شما رضایت نامه ای جهت کسب اجازه برای انجام این درمان داده خواهد شد. همچنین باید یاداوری کرد شما هر زمان که خواستید میتوانید اعلام رضایت خود را پس بگیرید.
این روش در بیمارستان توسط یک تکنسین یا متخصص آموزش دیده انجام میشود. هیچ داروی آرامبخش یا بیهوشی نیاز نیست و شما میتوانید بیمارستان را در همان روز درمان ترک کنید. شما میتوانید بعد از جلسه ی درمانی رانندگی کنید وفعالیت های دیگرتان را بصورت طبیعی ادامه دهید. جلسات روزانه حدود نیم ساعت در روز برای ۲ تا۶ هفته ادامه می یابد.

الکتروشوک (ECT)

الکتروشوک یک نوع تحریک تهاجمی مغز است که برخی مواقع برای افسردگی های شدید در صورتیکه سایر درمانها پاسخگو نباشند یا در زمان وجود وضعیت تهدید کننده حیات، توصیه می شود.
طی درمان با این روش یک جریان الکتریکی با دقت محاسبه شده از طریق الکترودهایی که بر روی سر قرار می گیرند، از مغز عبور می کنند. جریان باعث تحریک مغز شده و باعث ایجاد تشنجی میشود که برای کاهش نشانه های افسردگی کمک کننده است.
الکتروشوک همیشه توسط دکتر متخصص در بیمارستان در شرایط بیهوشی عمومی انجام می شود. برای جلوگیری از اسپاسم های بدن شل کننده عضلانی نجویز می شود. الکتروشوک معمولا دوبار در هفته به مدت ۳ تا ۶ هفته (مجموعا ۶ تا ۱۲ جلسه) داده می شود
متخصص شما باید به روشنی روش کار این نوع درمان را برای شما توضیح دهد – همراه با خطرات و منافع و عوارض جانبی احتمالی آن – بنابراین شما می توانید آگاهانه در مورد انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرید
اگر شما تصمیم به استفاده از الکتروشوک را داشتید از شما خواسته میشود که با تکمیل فرم رضایت نامه، رضایت خود را اعلام کنید. همچنین باید یاداوری کرد که شما می توانید هر زمان که خواستید از اعلام رضایت منصرف شوید
سلامتی شما در طول درمان و بعد از آن به دقت تحت نظارت قرار خواهد گرفت. معمولا با ایجاد حس بهبود در شما یا زمانی که عوارض جانبی مشاهده شده بیش از اثرات درمانی باشند، درمان متوقف میشود
در بعضی از موارد درمان “نگهدارنده” و مداوم توصیه می شود. در این حالت درمان با تکرار کمتر(هر ۲ تا ۳ هفته یکبار)به منظور اطمینان از عدم بازگشت نشانه های بیماری، داده می شود .

لیتیُم

اگر چندین نوع از داروهای ضدافسردگی را امتحان کرده اید وپیشرفتی در پیش نداشتید پزشک شما ممکن است یک نوع دارو به نام لیتیم را برای شما در کنار داروی فعلی تجویز کند
دو نوع لیتیم وجود دارد: کربنات لیتیم و سیترات لیتیم. هر دوی آنها معمولا موثر هستند اما اگر شما یک نوع آن را مصرف میکنید و جواب میدهد بهتر است تغییر ندهید

اگر میزان لیتیم خون شما زیاد بالا برود، ممکن است مسمومیت زا باشد. بنابراین شما باید هر ۳ ماه یکبار تست ازمایش خون انجام بدهید تا ضمن مصرف دارو سطح لیتیم خون بررسی شود
شما همچنین باید از خوردن یک رژیم غذایی کم نمک اجتناب کنید زیرا لیتیم ممکن است در بدن شما ماهیت سمی پیدا کند. از پزشک خود درباره رژیم غذایی مشاوره بخواهید.
درمان افسردگی می تواند ترکیبی از تغییرات در شیوه زندگی، گفتار درمانی و دارو باشد. بر اساس اینکه افسردگی خفیف، متوسط یا شدید است، توصیه های درمانی می تواند متفاوت باشد.
اگر افسردگی خفیف داشته باشید، ممکن است پزشک شما مدتی در انتظار بهبود خود به خود افسردگی تان باشد و منتظر بماند که آیا افسردگی خفیف شما خود به خود بهبود می یابد یا خیر. این حالت به عنوان “مشاهده انتظار” شناخته می شود. پزشک همچنین ممکن است تغییر در شیوه زندگی مانند ورزش و پیوستن به گروه های خود درمانی را پیشنهاد کند.
گفتار درمانی مانند درمان رفتاری شناختی ، اغلب برای افسردگی خفیف که بهبود نیافته و یا افسردگی با شدت متوسط استفاده می شود. داروهای ضد افسردگی نیز گاهی تجویز می شوند.
برای افسردگی متوسط تا شدید، اغلب ترکیبی از گفتار درمانی و داروهای ضد افسردگی توصیه می شود. اگر افسردگی شدید دارید، ممکن است به یک تیم تخصصی بهداشت روان برای درمان های متداول تخصصی ارجاع شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست
خانه
0 items Cart

سبدخرید

بستن

ورود

بستن

دکمه اسکرول به بالا
اینستاگرام YouTube WhatsApp WhatsApp TikTok Telegram