شایع ترین علت تغییر شکل و بزرگ شدن لابیا

بزرگ شدن لابیا

فهرست مطالب

هر فردی دارای ویژگی های صورت، تیپ بدنی و رنگ متفاوت است. در اندام تناسلی خارجی زنان که به نام واژن شناخته می شود نیز تفاوت هایی وجود دارد. واژن شامل دو لاببای ماژور و مینور است .چین های بیرونی بزرگ تر لابیا ماژور نامیده می شوند. چین‌های داخلی کوچک‌تر، لابیا مینور هستند. در بیشتر زنان، لابیاها متقارن نیستند. اینکه یک طرف بزرگتر، ضخیم تر یا بلندتر از طرف دیگر باشد اصلا غیرعادی نیست. طیف گسترده ای از اشکال و اندازه ها نیز وجود دارد. اصطلاح “هیپرتروفی لابیا ” به بزرگ شدن لابیا ها اشاره دارد که بزرگ شده اند یا دچار بیرون زدگی لابیا شده اند.

در هر صورت، دلیل بزرگ شدن لابیا به این معنی نیست که شما یک مشکل پزشکی دارید. اکثر زنان با اندازه یا شکل لابیای خود هرگز مشکلی نخواهند داشت.

 

علت بزرگ شدن لبه های واژن

اندازه، فرم یا رنگ لابیاها در هر زنی متفاوت است. این تغییرات زمانی رخ می دهد که شما به دوران بلوغ می رسید. برخلاف تصور رایج، بیرون زدگی لابیا به دلیل خودارضایی یا عفونت های مقاربتی ایجاد نمی شود. اگر چه دلیل مشخصی برای علت بزرگ شدن لابیا وجود ندارد، با این حال مشکلات لابیای بزرگ عبارتند از:

 

ژنتیک

برخی افراد ممکن است دارای عوامل ژنتیکی باشند که باعث ایجاد لابیای بزرگ یا متفاوت در آنها شود، یا با لابیای بزرگ متولد شوند.

 

بزرگی لبه واژن
بزرگی لبه واژن

 

دلایل هورمونی

با افزایش استروژن و سایر هورمون های زنانه در دوران بلوغ، تغییرات زیادی از جمله رشد لابیا ها رخ می دهد.

 

بارداری

در دوران بارداری، افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی می تواند فشار را افزایش داده و منجر به احساس سنگینی شود.

 

پیشنهاد مقاله: بھترین زمان برای عمل زیبایی واژن

زایمان طبیعی

عوارض حین زایمان طبیعی یا بهبود ضعیف ناحیه تناسلی می تواند منجر به مشکلات بزرگی لابیا شود.

 

افزایش سن

با گذشت زمان و  تغییرات در بدن ممکن است لابیا ها بزرگ تر شوند.

در برخی موارد، بزرگی لبه واژن ممکن است به دلیل عفونت یا ضربه به ناحیه تناسلی ایجاد شود.

 

عوارض بزرگ شدن لابیا

اگر بزرگی لابیا خفیف باشد، ممکن است متوجه آن نشوید. با این حال، لابیای کوچک بسیار حساس تر از لابیای بزرگ است و بزرگ شدن آن ها می تواند مشکلاتی ایجاد کند. برخی از عوارض بزرگ شدن لابیا عیارتند از :

 

اعتماد بنفس پایین

بیرون زدگی لابیا ها ممکن است باعث مشکلات جسمی یا عاطفی شود. همچنین می تواند برآمدگی قابل توجهی در لباس پوشیدن ایجاد کند که باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در افراد شود.

 

مشکلات بهداشتی

اگر ناحیه تناسلی بیش از حد حساس شود، ممکن است از دست زدن به آن اجتناب کنید. همچنین تمیز کردن بین چین‌های پوست، به‌ویژه در دوران قاعدگی، می‌تواند دشوارتر باشد. این ممکن است منجر به عفونت های مزمن شود.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره انلاین با دکتر زنان را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی ویزیت و مشاوره رایگان دریافت نمائید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

تحریک

لابیای بلند می تواند روی لباس زیر شما مالیده شود. اصطکاک طولانی مدت می تواند منجر به پوستی خشن و تحریک شده شود که آزاردهنده است.

 

درد و ناراحتی

بزرگ شدن لب ها می تواند در طول فعالیت های بدنی آسیب ببیند، به خصوص آنهایی که به ناحیه تناسلی فشار وارد می کنند. مانند اسب سواری و دوچرخه سواری. درد و ناراحتی همچنین می تواند در هنگام مقاربت جنسی رخ دهد.

 

تشخیص بزرگ شدن لابیا

اندازه گیری دقیقی وجود ندارد که مشخص کند لابیاها بزرگ شده اند یا خیر، و تشخیص معمولاً بر اساس معاینه فیزیکی توسط متخصص زنان و زایمان و علائم فرد انجام می شود.

 

بیرون زدگی لابیا

 

علت بزرگی لابیا چیست چگونه درمان میشود؟

در بیشتر موارد، افراد نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر هیپرتروفی لبیال باعث ناراحتی جسمی یا روانی شود، گزینه های درمانی وجود دارد که به شرح زیر است:

 

تغییرات سبک زندگی

  • پوشیدن لباس زیر گشاد، شورت و شلوار ممکن است به جلوگیری از اصطکاک در ناحیه تناسلی کمک کند.
  • استفاده از مواد طبیعی مانند پنبه یا کتان نیز ممکن است به بهبود جریان هوا در اطراف واژن کمک کند.
  • پزشکان همچنین ممکن است بتوانند به زنان پمادهای موضعی برای کاهش تحریک یا مدیریت علائم ارائه دهند.
  • تامپون های طبیعی و بدون عطر یا پدهای قاعدگی را انتخاب کنید، از هر گونه مواد اضافی یا مواد شیمیایی اجتناب کنید.
  • هنگام انجام فعالیت های فیزیکی که ممکن است باعث تحریک لابیاها شود، مانند دوچرخه سواری، از یک پد محافظ استفاده کنید یا از یک صندلی دارای بالشتک استفاده کنید.
  • بهداشت را رعایت کنید و ناحیه تناسلی را با یک صابون ضد حساسیت که عاری از مواد شیمیایی خشن یا عطر است بشویید.

 

پیشنهاد ویژه: انواع روش های زیبایی واژن بدون عمل جراحی

عمل جراحی

برخی از افراد ممکن است جراحی را برای کاهش اندازه لابیای خود انجام دهند که به آن عمل لابیوپلاستی می گویند. لابیوپلاستی معمولاً به دلایل زیبایی انجام می شود و شامل برداشتن پوست اضافی و تغییر شکل لابیاها به منظور متقارن شدن بیشتر است. جراحی معمولاً نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

این جراحی ممکن است باعث کبودی یا تورم در واژن شود، که بعد از مدتی بهبود می یابد. واژن نیز در طول فرآیند بهبودی بسیار ظریف خواهد بود و مراقبت بیشتری برای تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی برای جلوگیری از عفونت یا خونریزی دارد. همچنین باید تا مدتی از اصطکاک ناحیه تناسلی خودداری کنید و لباس های گشاد بپوشید  تا زمانی که لابیا بهبود می یابد. جراحی ممکن است با خطراتی مانند واکنش به بیهوشی یا ایجاد بافت اسکار همراه باشد. پزشکان در مورد اینکه چه زمانی می توانند فعالیت بدنی و جنسی را از سر بگیرند، دستورالعمل های خاصی را به افراد می دهند.

انجام لابیوپلاستی در دوران بلوغ و نوجوانی توصیه نمی شود، زیرا  لابیاها ممکن است هنوز در حال رشد باشند. بنابراین به  افراد توصیه می شود قبل از انجام عمل جراحی تا بعد از بلوغ صبر کنند.

 

خلاصه مطالب

بزرگ شدن لابیا در افراد طبیعی است و در بسیاری از موارد عوارض جانبی ایجاد نمی کند. در موارد شدید یا مواردی که باعث ناراحتی جسمی و روانی می شود، جراحی گزینه مناسبی است. چشم انداز جراحی به طور کلی خوب است و میزان رضایت بسیار بالایی دارد. پزشکان ممکن است نکات بیشتری در مورد تسکین تحریک یا مدیریت اثرات بزرگی لبه واژن ذکر کنند، و بسیاری از مردم متوجه می شوند که می توانند با ایجاد چند تغییر در سبک زندگی، مشکلات بیرون زدگی لابیا را تسکین دهند.

 

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ////// /////

////// /////

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهناز تاج پور

مهناز تاج پور

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

سوالات متداول

آیا بزرگی لابیا ها غیر طبیعی است؟

بزرگی لابیا ها معمولا غیر طبیعی نیست و مانند سایز سینه که ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، سایز لابیا ها نیز متفاوت است.

علت بزرگ شدن لابیا چیست؟

علت مشخصی برای بزرگی لابیا وجود ندارد، ممکن است ژنتیکی و از بدو تولد باشد یا در اثر زایمان طبیعی، افزلیش سن، تغییرات هورمونی و … باشد.

تشخیص بزرگ شدن لابیا به چه صورت است؟

اندازه گیری دقیقی وجود ندارد که مشخص کند لابیاها بزرگ شده اند یا خیر، و تشخیص معمولاً بر اساس معاینه فیزیکی توسط متخصص زنان و زایمان و علائم فرد انجام می شود.

منابع علمی این مطلب

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322755#treatment
  2. https://www.healthline.com/health/womens-health/labial-hypertrophy
  3. https://www.webmd.com/women/what-is-labia-minora-hypertrophy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید