روانشناسی

علائم ترنس بودن دختر و پسر چیست؟

علائم ترنس بودن دختر و پسر چیست؟

ترنس

ترنسکشوال نوعی اختلال محسوب می‌شود که میتوان آن را هم از نظر جنسی و هم از نظر روانشناسی بررسی کرد. ترنس ها دارای هویت جنسی متفاوتی با جنسیتی که به دنیا می آیند هستند. یک فرد ترنس علاقه دارد از نظر فیزیکی شبیه به جنسیتی شود که از لحاظ روانی بدان تعلق دارد. با دیدن هریک از این علائم ترنس بودن مرد یا زن میتوانید به روانشناس مراجعه کنید و متوجه شوید آیا فرزند شما ترنس است یا خیر:

 • علاقه نداشتن به پوشیدن لباس های خود
 • علاقه مند بودن به پوشیدن لباس های جنس مخالف
 • عدم سازگاری با دوستان و همسالان از نظر فکری
 • سازش نداشتن در محیط هایی که هم جنس او وجود دارد مانند مدرسه
 • علاقه نداشتن به بازی با هم جنس های خود
 • علاقه داشتن به بازی با وسایل و اسباب بازی های جنس مخالف

علائم ترنس بودن پسر

trans man یا ترنس مرد به فردی اطلاق میشود که  در هنگام تولد جنسیت زن داشته اما بعداً هویت خود را مرد میداند. عواطف و احساسات مردانه دارند، تمایلات مردانه دارند، شکل زنانه دارند اما با روحیات مردانه.

 

علائم ترنس بودن دختر

trans woman به فردی می گویند که در هنگام تولد جنسیت مرد است اما بعداً هویت خود را زن میداند. ترنس زن نیز به مردانی گفته می شود که دارای روحیه زنانه بوده و بیشتر اخلاق ها و کار هایی که انجام می دهند شبیه به زنان است تا مردان. این افراد دارای ظاهر مردانه اما باطن و اخلاقیات کاملا زنانه هستند و همین باعث می شود توسط دیگران مورد تمسخر قرار گیرند.

 

معنی کلمه ترنس

{Ts} یا معنی ترنس دختری که علی رغم ظاهر جنسیتی دختران ۹ تمایلات و کشش های درونی پسرانه دارد. یعنی خلق و خوی پسرانه اش غالب است.
و همچنین پسری که تمایلات دخترانه اش غالب است. بسیاری از افراد با معنی ترنس آشنایی ندارند و آن را با اختلالات جنسی مترادف میدانند.

برای کلمه ترنس مترادف هایی در نظر گرفته شده است مثل: ترنسکشوال، تراجنسی، ترنسکچوال تا اینجا با معنی ترنس آشنا شدیم.

 

پیشنهاد مقاله: تغییر جنسیت زن به مرد

علت ترنس شدن

علت ترنس شدن

 

ترنس چیست؟

در جواب به سوال ترنس چیست؟ باید گفت به وضعیتی می گوییم که فرد نسب به جنسیت خود دچار اختلال و ابهام میشود، یعنی ذهنیت و فکر با ظاهرش در تناقض است. برای مثال: شاید فرد از لحاظ جسمانی پسر باشد اما از لحاظ ذهنیت، تفکرات، رفتارها، تمایلات یک دختر است. از مشکلات افراد ترنس میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • مشکلات فردی:

افراد ترنس دائما خود را فردی دیگر میدانند، که در این جسم زندانی شده اند و این فکر که قرار است تمام عمر را این چنین سپری کنند آنها را افسرده، ناراحت، خشمگین، منزوی و نا امید می کند. این حالات گاها زمینه سازی برای اعمال و افکار خودکشی در این افراد می شود.

 • مشکلات خانوادگی:

این افراد علاوه بر مشکلات فردی که دارند در جامعه، محیط خانواده، محیط دوستان و آشنایان به دلیل درک نشدن توسط آن ها با مشکلاتی مواجه هستند. گاها مورد تنبیه، تمسخر، بی احترامی، آزار جسمی و یا جنسی قرار میگیرند در بسیاری موارد به علت نا آگاهی در جوامع افراد ترنس از ادامه تحصیل منع میشوند و رشد اجتماعی چندانی ندارند. حتی پذیرش عمل جراحی تغییر جنسیت در اکثر این خانواده ها به سختی پذیرش میشود.

 • مشکلات اجتماعی:

متاسفانه پذیرش افراد ترنس در جامعه خیلی سخت است و این افراد در اجتماع پذیرش نمی‌شوند و همین امر باعث می شود تا این افراد نتوانند به راحتی تحصیل و یا شغل مورد نظر خود را ادامه دهند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص روانشناسی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

پیشنهاد مقاله:چگونه بفهمیم ترنس هستیم

 

بدن ترنس ها چگونه است یا ترنس ها چگونه شناسایی می شوند؟

فیزیک بدن افراد ترنس تقریبا مشابه جنسیتی است که میپندارند به آن تعلق ندارند. به عنوان مثال جنسیت آناتومیک اندام تناسلی ممکن است مردانه باشد اما هویت جنسی که از مغز منشاء می‌گیرد ممکن است هویتی زنانه باشد. دلیل این موضوع ممکن است به علت ترشح بیش از حد هورمون های زنانه از سیستم عصبی مادر یا عدم حساسیت جنین به هورمون‌های ترشح شده باشد.

 

معنی ترنس

معنی ترنس

 

آیا ترنس ها پریود میشوند؟

پاسخ به این سوال باید گفت بله افراد ترنس هم که ظاهری زنانه دارند مانند تمام زنان دوران پریودی را تجربه میکنند و آنها فیزیکی کاملا زنانه دارند با حالات و روحیات مردانه. این افراد تا زمانی که عمل تغییر جنسیت انجام ندهند به صورت ماهانه پریود میشوند.‌

 

علت ترنس شدن!

علل متفاوتی در به وجود آمدن این اختلال دخیل هستند از جمله: تربیت، خانواده و جامعه و همچنین ژنتیک. ژنتیک عامل مهم در تعیین جنسیت افراد است. اما اختلال کروموزومی در افراد ترنس ثابت نشده است. یکی از عوامل به وجود آمدن ملال جنسیتی هورمون ها هستند. امکان دارد از هفته ششم بارداری که جنسیت جنین مشخص شد ترشح هورمون ها ادامه پیدا کند و باعث تغییر ساختار فیزیولوژی مغز شود.

 

تست ترنس بودن

دی‌اس‌ام-۵  (DSM-5)نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی می باشد که توسط انجمن روان‌پزشکی آمریکا (APA) منتشر شده ‌است و در حقیقت یک راهنمای تشخیصی و آماری جهت بررسی اختلالات روانی محسوب می گردد. تشخیص و تست ترنس بودن نیز بر اساس معیارهای دی‌اس‌ام-۵ مطرح می گردد. مهم ترین علائم افراد ترنس عبارتند از:

 • احساس تفاوت بین جنسیت فیزیکی و تمایلات روانی (تمایلات روانی فرد با جنسیت فیزیکی او همخوانی ندارد)
 • بیزاری از اندام تناسلی و خصوصیات فیزیکی خود (به طور مثال زنی که از رشد پستان های خود بیزار است)
 • علاقمندی به داشتن خصوصیات فیزیکی جنس مخالف در بدن خود (به طور مثال زنی که تمایل دارد اندام تناسلی مردانه داشته باشد)
 • تمایل روانی شدید به داشن ویژگی های روانی جنس مخالف (به طور مثال زنی که دوست دارد ویژگی های اخلاقی مردانه داشته باشد)
 • فرد دوست دارد که با او همانند جنس مخالف رفتار گردد (به طور مثال زنی دوست دارد با همانند مردها رفتار شود)
 • فرد احساس می کند که هویت جنس مخالف را دارد (به طور مثال زنی تمایل دارد که مرد باشد)

این تمایلات اغلب از دوران کودکی شروع می شوند. اما گاهی نیز در دوران بلوغ شروع می شوند و موقتی هستند.

 

ازدواج با ترنس ها

ازدواج با ترنس ها ممکن است پیش یا پس از تغییر جنسیت یا هویت در آن ها رخ دهد. ازدواج با ترنس ها پیش از شناسایی و رو به رویی با هویت حقیقی، بسیار مخرب می باشد. تصور کنید ترنس مردی را که با مرد دیگری ازدواج کند! یا بالعکس ترنس زنی را که با زن دیگری ازدواج کند! اما پس از آشنایی با هویت حقیقی و تمایلات واقعی، ازدواج در این افراد منطقی می باشد؛  ولی ممکن است پیش از تغییر جنسیت فیزیکی، با محدودیت های قانونی متعددی همراه باشد.

لذا توصیه می شود پیش از تصمیم به ازدواج، این افراد با روانشناس های مجرب مشاوره درخواست کنند.

 

عکس ترنس

عکس ترنس

 

عمل ترنس

عمل جراحی تغییر جنسیت یک فرآیند پیچیده است که نیاز به حمایت خانواده ی فرد ترنس دارد. قبل از انجام عمل جراحی تغییر جنسیت معمولا این افراد دو مرحله را پشت سر می‌گذارند:

 1. ارزیابی سلامت روان
 2. هورمون تراپی
 3. و نهایتا عمل تغییر جنسیت.

برخی افراد تا مرحله هورمون درمانی پیش میروند و احساس رضایت دارند. افرادی که می‌خواهند این عمل جراحی را انجام دهند باید در نظر داشته باشند که انجام این عمل دیگر هیچ بازگشتی ندارد و نیاز به تصمیم گیری محکمی دارد. این عمل میتواند شامل این گزینه ها باشد: برداشتن و یا گذاشتن سینه، برداشتن آلت تناسلی و بیضه ها و ایجاد دستگاه تناسلی زنانه، برداشتن رحم و لوله های آن برای جلوگیری از پریودی در فرد و…

این عمل جراحی نیز مانند تمام عمل جراحی های دیگر عوارضی دارد.مانند

 • افسردگی
 • خونریزی
 • عفونت
 • افتادگی واژن
 • مشکل در نعوظ
 • مشکل در ادرار
 • و عوارض دیگر

در پایان توصیه میشود قبل و بعد از این فرایندها حتما این افراد تحت حمایت روانشناس، دوستان و خانواده قرار بگیرند تا با جنسیت خود تطابق پیدا کنند.

 

منابع علمی این مطلب

 1. : راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی زندگی به سبک ترنس سکشوال. غزال معصومی
 2. فیزیولوژی پزشکی گایتون- هال
 3. آسیب شناسی نارضایتی جنسی(TS)معبودیان
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.