روانشناسی

علائم ترنس بودن چیست؟

علائم ترنس بودن چیست؟

ترنس

علائم ترنس بودن چیست؟

ترنسکشوال نوعی اختلال محسوب می‌شود که میتوان آن را هم از نظر جنسی و هم از نظر روانشناسی بررسی کرد. ترنس ها دارای هویت جنسی متفاوتی با جنسیتی که به دنیا می آیند هستند. یک فرد ترنس علاقه دارد از نظر فیزیکی شبیه به جنسیتی شود که از لحاظ روانی بدان تعلق دارد. با دیدن هریک از این علائم در کودکان میتوانید به روانشناس مراجعه کنید و متوجه شوید آیا فرزند شما ترنس است یا خیر:

 • علاقه نداشتن به پوشیدن لباس های خود
 • علاقه مند بودن به پوشیدن لباس های جنس مخالف
 • عدم سازگاری با دوستان و همسالان از نظر فکری
 • سازش نداشتن در محیط هایی که هم جنس او وجود دارد مانند مدرسه
 • علاقه نداشتن به بازی با هم جنس های خود
 • علاقه داشتن به بازی با وسایل و اسباب بازی های جنس مخالف

معنی ترنس

{Ts} یا معنی ترنس دختری که علی رغم ظاهر جنسیتی دختران ۹ تمایلات و کشش های درونی پسرانه دارد. یعنی خلق و خوی پسرانه اش غالب است.
و همچنین پسری که تمایلات دخترانه اش غالب است. بسیاری از افراد با معنی ترنس آشنایی ندارند و آن را با اختلالات جنسی مترادف میدانند.

برای کلمه ترنس مترادف هایی در نظر گرفته شده است مثل: ترنسکشوال، تراجنسی، ترنسکچوال تا اینجا با معنی ترنس آشنا شدیم.

 

پیشنهاد مقاله: تغییر جنسیت زن به مرد

ترنس چیست؟

در جواب به سوال ترنس چیست؟ باید گفت به وضعیتی می گوییم که فرد نسب به جنسیت خود دچار اختلال و ابهام میشود، یعنی ذهنت فکر با ظاهرش در تناقض است. برای مثال: شاید فرد از لحاظ جسمانی پسر باشد اما از لحاظ ذهنت، تفکرات، رفتارها، تمایلات  یک دختر است. از مشکلات افراد ترنس میتوان به

 

علت ترنس شدن

علت ترنس شدن

 

 • مشکلات فردی:

افراد ترنس دائما خود را فردی دیگر میدانند، که در این جسم زندانی شده اند و این فکر که قرار است تمام عمر این چنین سپری کنند آنها را افسرده، ناراحت، خشمگین، منزوی، تا امید و این حالات گاها زمینه سازی برای اعمال و افکار خودکشی در این افراد می شود.

 • مشکلات خانوادگی:

این افراد علاوه بر مشکلات فردی که دارند در جامعه، محیط خانواده، محیط دوستان و آشنایان به دلیل درک نشدن توسط اینها با مشکلاتی مواجع هستند. گاها مورد تنبیه، تمسخر، بی احترامی، آزار جسمی و یا جنسی قرار میگیرند در بسیاری موارد به علت نا آگاهی در جوامع افراد ترنس از ادامه تحصیل منع میشوند و رشد اجتماعی چندانی ندارند. حتی پذیرش عمل جراحی تغییر جنسیت در اکثر این خانواده ها به سختی پذیرش میشود.

 • مشکلات اجتماعی:

متاسفانه پذیرش افراد ترنس در جامعه خیلی سخت است و این افراد در اجتماع پذیرش نمی‌شوند و همین امر باعث می شود تا این افراد نتوانند به راحتی تحصیل و یا شغل مورد نظر خود را ادامه دهند.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

پیشنهاد مقاله: نشانه‌ها و درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس

بدن ترنس ها چگونه است؟

فیزیک بدن افراد ترنس تقریبا مشابه جنسیتی است که میپندارند به آن تعلق ندارند. به عنوان مثال جنسیت آناتومیک اندام تناسلی ممکن است مردانه باشد اما هویت جنسی که از مغز منشاء می‌گیرد ممکن است هویتی زنانه باشد. دلیل این موضوع ممکن است به علت ترشح بیش از حد هورمون های زنانه از سیستم عصبی مادر یا عدم حساسیت جنین به هورمون‌های ترشح شده باشد.

 

معنی ترنس

معنی ترنس

 

ترنس مرد

trans man یا ترنس مرد به فردی اطلاق میشود که  در هنگام تولد جنسیت زن داشته اما بعداً هویت خود را مرد میداند. عواطف و احساسات مردانه دارند، تمایلات مردانه دارند، شکل زنانه دارند اما با روحیات مردانه.

ترنس زنان

trans woman به فردی می گویند که در هنگام تولد جنسیت مرد است اما بعداً هویت خود را زن میداند. ترنس زن نیز به مردانی گفته می شود که دارای روحیه زنانه بوده و بیشتر اخلاق ها و کار هایی که انجام می دهند شبیه به زنان است تا مردان. این افراد دارای ظاهر مردانه اما باطن و اخلاقیات کاملا زنانه هستند و همین باعث می شود توسط دیگران مورد تمسخر قرار گیرند.

آیا ترنس ها پریود میشوند؟

پاسخ به این سوال باید گفت بله افراد ترنس هم که ظاهری زنانه دارند مانند تمام زنان دوران پریودی را تجربه میکنند و آنها فیزیکی کاملا زنانه دارند با حالات و روحیات مردانه. این افراد تا زمانی که عمل تغییر جنسیت انجام ندهند به صورت ماهانه پریود میشوند.‌

علت ترنس شدن

علل متفاوتی در به وجود آمدن این اختلال دخیل هستند از جمله: تربیت، خانواده و جامعه و همچنین ژنتیک. ژنتیک عامل مهم در تعیین جنسیت افراد است. اما اختلال کروموزومی در افراد ترنس ثابت نشده است. اما یکی از عامل به وجود آمدن ملال جنسیتی هورمون ها هستند. امکان دارد از هفته ششم بارداری که جنسیت جنین مشخص شد ترشح هورمون ها ادامه پیدا کند و باعث تغییر ساختار فیزیولوژی مغز شود.

 

پیشنهاد ویژه: چگونه بفهمیم ترنس هستیم؟

 

ترنس

ترنس

 

عمل ترنس

عمل جراحی تغییر جنسیت یک فرآیند پیچیده است که نیاز به حمایت خانواده ی فرد ترنس دارد. قبل از انجام عمل جراحی تغییر جنسیت معمولا این افراد دو مرحله را پشت سر می‌گذارند:

 1. ارزیابی سلامت روان
 2. هورمون تراپی
 3. و نهایتا عمل تغییر جنسیت.

برخی افراد تا مرحله هورمون درمانی پیش میروند و احساس رضایت دارند. افرادی که می‌خواهند این عمل جراحی را انجام دهند باید در نظر داشته باشند که انجام این عمل دیگر هیچ بازگشتی ندارد و نیاز به تصمیم گیری محکمی دارد. این عمل میتواند شامل این گزینه ها باشد: برداشتن و یا گذاشتن سینه، برداشتن آلت تناسلی و بیضه ها و ایجاد دستگاه تناسلی زنانه، برداشتن رحم و لوله های آن برای جلوگیری از پریودی در فرد و…

این عمل جراحی نیز مانند تمام عمل جراحی های دیگر عوارضی دارد.مانند

 • افسردگی
 • خونریزی
 • عفونت
 • افتادگی واژن
 • مشکل در نعوض
 • مشکل در ادرار
 • و عوارض دیگر

در پایان توصیه میشود قبل و بعد از این فرایندها حتما این افراد تحت حمایت روانشناس، دوستان و خانواده قرار بگیرند تا با جنسیت خود تطابق پیدا کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.