زنان و زایمان

علت درد زیر شکم در بارداری دوقلو

علت درد زیر شکم در بارداری دوقلو

درد زیر شکم در بارداری

علت درد زیر شکم در بارداری دوقلو

بارداری برای افرادی که اولین بار آن را تجربه می کنند ممکن است نگران کننده و یا استرس آور باشد. به علت حساس بودن وضعیت روحی و جسمی مادر در این دوره تا جایی می توان به فرد حق داد. اما بیشتر این نگرانی ها با افزایش آگاهی و انجام دقیق مراقبت ها از بین خواهد رفت. یکی از موارد درد زیر شکم در بارداری است که زیاد اتفاق می افتد، مخصوصا اگر در بارداری دوقلو باشد.

درد زیر شکم یا کرامپ ها در دوران بارداری شایع می باشند و در اکثر موارد مشکل خاصی را ایجاد نمی کنند. اما همین علامت زمانی می تواند هشدار از وجود مشکل جدی در مادر بدهد، بنابراین نباید نادیده گرفته شود. در مواردی که این علامت خفیف است و با انجام حرکاتی مانند تغییر موقعیت، خوردن غذا و استراحت کردن برطرف می شود مورد نگران کننده ای نمی باشد. اما همانطور که پیش تر ذکر شد میبایست در مواردی مورد توجه ویژه قرار گیرد. در ادامه به برخی از جزیات و نکات مهم این مسئله می پردازیم.

علل کم خطر درد زیر شکم در بارداری

علامت های مختلفی در ایجاد این علامت مخصوصا در بارداری دوقلو دخیل هستند برخی از علل کم خطر عبارت اند از:

یبوست

یبوست مسئله ای است که در حاملگی به طور شایع اتفاق می افتد و اگر این مسئله از قبل در فرد بوده است در دوران بارداری تشدید می شود. عدم دفع مرتب می تواند دردزیر شکم زنان را ایجاد کند. برای کنترل این وضعیت فرد میبایست توجه ویژه ای به مواد غذایی مصرفی و میزان مایعات که در روز می نوشد داشته باشد.

 

بارداری دوقلو

بارداری دوقلو

 

درد مربوط به لیگامنت ها

این موارد زمانی رخ می دهد که با پیش رفتن و بزرگ تر شدن جنین برخی لیگامنت ها دچار کشش می شوند تا فضای کافی را ایجاد کنند. برای کمتر کردن درد ناشی از این شرایط می توانید به آرامی بلند شوید و یا به هنگام عطسه یا سرفه کاملا خم شوید، این حرکت منجر به کم تر شدن درد می شود.

 

پیشنهاد مقاله: تغییرات هورمونی و درد زیر شکم در بارداری

 

تجمع گاز در روده ها

این مورد نیز می تواند منجر به ایجاد وضعیت کلافه کننده در فرد و درد را ایجاد کند. در چنین مواردی میبایست تعداد وعده های غذایی را افزایش داده و حجم غذای مصرفی در هر وعده را کمتر کنید. ورزش های سبک و آرام نیز کمک کننده می باشند.

انقباضات براکستون هیکس

انقباضات معمولا در سه ماهه سوم رخ می دهد و گاها ممکن است با درد لیبر اشتباه گرفته شوند. درد زیرشکم زنان در بارداری را ایجاد کرده و معمولا هربار چند ثانیه طول می کشد وبرطرف می شوند. این انقباضات خطر خاصی ندارد اما برای رسیدن به این تشخیص میبایست علل خطرناک را رد کرد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علل پر خطر درد زیر شکم در بارداری

برخی شرایط در بارداری دو قلو نیاز به بررسی اورژانس دارد تا از بروز عواقب خطرناک برای مادر و جنین ها جلوگیری شود. برخی از این علل عبارت اند از:

بارداری نابجا

این مسئله در شرایطی رخ می دهد که تشکیل جنین در خارج از رحم برای مثال لوله های فالوپ رخ می دهد و می تواند درد زیر شکم در بارداری را ایجاد کند. این علامت به مرور بدتر می شود. علاوه بر این علامت، خونریزی نیز رخ می دهد.

سقط جنین

دردهای زیر شکم و خونریزی ها مخصوصا به شکل دفع لخته، در سن بارداری کمتر از 24 هفته معمولا نشان از سقط جنین می باشد بنابراین با مشاهده این موارد میبایست سریعا ماما یا پزشک معالج خود را آگاه کنید.

 

درد زیرشکم زنان

درد زیرشکم زنان

 

پره اکلامپسی

این مسئله که منجر به افزایش فشار خون مادر می شود در مواردی می توان همراه با درد زیر شکم باشد. در شرایطی که فرد مبتلا به پره اکلامپسی می شود علائم دیگری مانند سردرد های شدید، مشکلات بینایی، ورم در پاها دست ها

 

زایمان زودرس

اگر مادر درد های مبهم و کرامپی شکل را تجربه می کند، در کمتر از 37 هفته می تواند نشان از لیبر زود تر از موعد باشد و حتما میبایست به مراکز درمانی مراجعه کند. در چنین شرایطی حتما مادر میبایست مانیتور شود.

پاره شدن جفت

جفت بخش مهمی برای جنین می باشد چراکه تغذیه او به عبارتی به جفت وابسته است. حال اگر جفت آسیب ببیند عوارض جبران ناپذیری ممکن است برای جنین ایجاد شود.

 

پیشنهاد ویژه: درد زیر شکم بعد از رابطه جنسی

 

عفونت های دستگاه ادراری

درد زیرشکم در زنان به هنگامی که به عفونت های ادراری مبتلا می شوند شایع است. حال اگر این بارداری دوقلو باشد شرایط پر سرو صدا تر خواهد شد.

در آزمایشات روتین اگر پزشک معالج متوجه عفونت ادراری بشود درمان عفونت شروع می شود. حتی اگر فرد علامتی هم نداشته باشد برای برطرف شدن عفونت میبایست دارو استفاده کند. چراکه عفونت های ادراری در دوران حاملگی عوارض خطرناکی را به وجود می آورند.

آپاندیسیت: گاها درد می تواند نشان از وجود مشکل در دستگاه گوارش باشد. آپاندیسیت یک از این موارد می باشد.

  • سنگ کلیه
  • انسداد روده
  • عفونت های ویروسی گواشی

حال اگر درد زیر شکم در بارداری با هر یک از علائم زیر همراه بود حتما به پزشک در اسرع وقت مراجعه کنید:

  • تب و لرز
  • لک بینی یا خونریزی واژینال
  • ترشحات واژینال
  • تهوع و استفراغ
  • احساس سبکی سر
  • درد یا سوزش به هنگام دفع ادرار

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر دیانا حسینی فرح ابادی

دیانا حسینی فرح ابادی

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.