عفونی

علت قطع نشدن تب کودکان چیست؟

علت قطع نشدن تب کودکان چیست؟

تب کودکان

علت قطع نشدن تب کودکان چیست؟

تب کودکان از جمله علائم شایعی می باشد که در این سنین زیاد مشاهده می شود، به دنبال کوچکترین بیماری که فرد درگیر آن شود ممکن است این علامت حاضر باشد. در بسیاری از مواقع نیز بدون انجام اقدام درمانی خاصی به جهت پایین آوردن تب این علامت بر طرف می شود. در مرحله اول در کودک این علامت میبایست تایید شود که آیا اصلا چنین چیزی وجود دارد یا خیر؟ تب کودکان در کنار شایع بودن آن، علامت بسیار مهمی می باشد که در صورت عدم توجه و کنترل نکردن آن عوارض سنگینی را برای کل زندگی فرد می تواند به دنبال داشته باشد.

 

چک دمای بدن

دمای بدن نرمال 36.4 درجه سانتی گراد تلقی می شود. اما میزانی ممکن است در کودکان مختلف این اعداد متفاوت باشد. دمای بدن وقتی به 38 درجه برسد آن را تب می نامیم. اگر بعد از رساندن دمای اتاق به حد تعادل و کم کردن لباس کودک همچنان دمای بدن بالا باشد وجود تب کودکان تایید می شود. اینکه در چه سنی و در چه فصلی که بیماری های شایع فصل کدام باشند این علامت ایجاد شده است در تشخیص علت تب تاثیر گذار است.

 

پایین آوردن تب

پایین آوردن تب

 

پزشک بعد از انجام معاینات بالینی به علت تب پی می برد. گاها برای پیدایش علت نیاز به انجام آزمایشات و تصویربرداری ها نیز ممکن است باشد. تب کودکان با علائم مختلف دیگری نیز متناسب با منشا آن ممکن است بروز پیدا کند. برای مثال در عفونت های تنفسی که به دنبال افزایش دمای بدن، گلو درد، سرفه، آبریزش بینی و عطسه نیز ممکن است داشته باشد. در عفونت های ادراری، سوزش ادرار، تغییر رنگ ادرار و تکرر ادرار به دنبال تب وجود خواهد داشت. بنابراین معاینه بالینی و شرح حال به تشخیص درست کمک خواهد کرد.

 

علل پایین نیامدن تب کودکان

همانطور که گفه شد علل مختلفی در ایجاد تب کودکان دخیل می باشند. اما این مسئله که چرا با اینکه کودک دارو های ضد تب را استفاده می کند دمای بدن همچنان بالا باقی مانده است جای تامل دارد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

در اغلب موارد والدین بدون تجویز پزشک و به صورت آزاد از داروخانه ها دارو را تهیه می کنند و نتیجه به این صورت خواهد بود که دوز درست و دقیق دارو را به کودک نمی دهند و در بیشتر موارد کمتر از میزان مورد نیاز می دهند. بدین صورت کودک دارو مصرف میکند ولی عملا هیچ اثری در کنترل تب مشهود نمی باشد. در مواردی که کودک تب های شدید 40 درجه و بالاتر دارد ممکن است طبق نظر پزشک معالج نیاز به دریافت داروی تب بر به صورت تزریقی نیز باشد بنابراین درمان تب را آگاهانه انجام دهید. زمانی که کودک سیستم ایمنی ضعیفی دارد در کنار تجویز داروی تب بر طبق دوز مشخص، اقدامات حمایتی جانبی نیز در کنترل این علامت موثر می باشد.

 

درمان تب

درمان تب

 

اقدامات حمایتی برای تب کودکان

  • پاشویه کردن برای کنترل پایین آوردن تب کودکان موثر می باشد. به این صورت که پارچه ای نرم را آغشته به آب خنک بکنید و بر نقاطی از بدن مانند زیربغل، کشاله ران، شکم و پیشانی بگذارید تا دمای بدن پایین بیاید.
  • خوراندن مایعات خنک به کودک نیز بسیار مهم می باشد. کودکان به هنگام بیماری ممکن است میل به غذا نداشته باشند اما شما حواستان باشد تا دریافت مایعات زیاد باشد.
  • تب کودکان به عنوان علامتی به جهت دفاع بدن از خود در برابر عامل بیگانه وارده می باشد. بنابراین فعالیت درونی بدن بالاست و نیاز به استراحت در کودک بیشتر می باشد. به یاد داشته باشید استراحت به این معنی نیست که کودک را مجبور به خوابیدن بکنید.

از دیگر علل پایین نیامدن تب کودکان این است که ممکن است به دنبال عفونت، کودک نیاز به دریافت داروی آنتی بیوتیک نیز داشته باشد. تجویز داروی آنتی بیوتیک میبایست حتما توسط پزشک صورت گیرد. آنتی بیوتیک در کودکان حتما میبایست با دوز مشخص و دقیق در ساعات مشخص تجویز شود. متاسفانه امروزه فروش برخی از داروهای این دسته در داروخانه ها آزاد می باشد و نیاز به نسخه پزشک ندارند. مصرف بی رویه این دارو ها موجب ایجاد مقاومت آنتی بیوتیک در کودک می شود. ضعیف بودن سیستم ایمنی کودک نیز منجر به ایجاد تب های مکرر و طولانی مدت در کودکان می شود. آنجام آزمایشات اولیه و بررسی میزان ویتامین های موجود در بدن نیز در چنین مواردی کمک کننده می باشد.

در مواردی به دنبال شروع داروی جدیدی مانند فنی تویین، کاربامازپین و… ممکن است تب کودکان 7 الی 10 روز نیز طول بکشد. حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا او بتواند دارو را تنظیم و یا در صورت امکان جایگزین بکند.

 

علائم خطر در تب کودکان

در صورت مشاهده موارد بالا برای اطرافیان یا فرزند حتما به پزشک برای کنترل تب و پایین آوردن تب مراجعه داشته باشید. اینکه والدین نسبت به علائم هشدار آکاهی کافی داشته باشند و اقدامات اولیه را بدانند حائز اهمیت می باشد. تب در سن زیر 6 ماه نیاز به مراجعه به پزشک دارد. برای مثال در سن زیر 3 ماه تب های با درجه پایین نیز ممکن است نشان از عفونت جدی باشند. بنابراین تب های خفیف را نیز میبایست مورد توجه قرار داد. اگر کودکی در گذشته به دنبال تب دچار تشنج کرده، به همین دلیل بروز تب مجدد نگرانی بیشتری را برای والدین ایجاد خواهد کرد. احتمال بروز مجدد تشنج در این فرد بیشتر می باشد و آثار جبران ناپذیری را برای کل زندگی کودک خواهد گذاشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.