قارچ حلقوی پوستی و روش‌های درمان آن

فهرست مطالب

در تاریخ 6 دی 1402 – توسط دکتر غزل روستایی بازنگری و بروزرسانی شد.

 

قارچ حلقوی پوستی یکی از مواردی است که بسیاری از افراد با آن روبرو می‌شوند. قارچ پوستی ممکن است علائم ناخوشایندی را بر روی پوست به وجود آورده و نیازمند درمان مناسب باشد. در این مقاله، به بررسی روش‌های موثر در درمان قارچ می‌پردازیم و نیز به استفاده از قرص برای قارچ حلقه ای پوستی در این زمینه می‌پردازیم. برای دیدن عکس کرم حلقوی پوست غیر از این مقاله می توانید در گوگل نیز جستجو کنید و عکس های بیشتری مشاهده کنید.

 

علائم قارچ حلقوی

قارچ معمولاً با علائمی همراه است که برخی از آنها عبارتند از:

– ظاهر قرمزی یا صورتی شدن پوست در ناحیه آلوده

– خارش و سوزش در منطقه قارچ‌زده

– خشکی و ترک‌های پوستی در ناحیه مورد تاثیر

– احساس درد در ناحیه آلوده

– پوست خشک، پوسته‌پوسته یا حتی ترشح در ناحیه مورد تاثیر

 

درمان <yoastmark class=

 

 قارچ پوستی قرمز رنگ

قارچ پوستی قرمز رنگ می تواند ناشی از چندین نوع قارچ باشد. برخی از انواع شایع قارچ پوستی قرمز رنگ عبارتند از:

 • تینا ورسیکالر (Tinea versicolor): یک عفونت قارچی است که باعث ایجاد لکه های رنگی روی پوست می شود. این لکه ها معمولاً قرمز، قهوه ای یا صورتی هستند و ممکن است پوسته پوسته یا خارش دار باشند.
 • تینا کروسیس (Tinea cruris): به عنوان پای ورزشکار نیز شناخته می شود، یک عفونت قارچی است که باعث ایجاد خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن در کشاله ران می شود. این عفونت در مردان شایع تر است.
 • تینا کورپوریس (Tinea corporis): به عنوان کچلی بدن نیز شناخته می شود. یک عفونت قارچی است که باعث ایجاد لکه های گرد یا بیضی شکل قرمز، خارش دار یا پوسته پوسته روی بدن می شود. این عفونت می تواند در هر قسمت از بدن رخ دهد، اما بیشتر در تنه و بازوها دیده می شود.

درمان قارچ حلقوی پوست به نوع قارچ و شدت عفونت بستگی دارد. در صورت ابتلا به قارچ پوستی قرمز رنگ، مهم است که از تماس با دیگران جلوگیری کنید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید. همچنین باید از لباس های گشاد و نخی استفاده کنید تا پوست را خشک نگه دارید.

 

درمان قارچ حلقوی پوستی

برای درمان عفونت قارچی حلقوی، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

استفاده از قرص، کرم‌ها و پماد برای درمان قارچ حلقوی پوستی

استفاده از کرم‌ها و پمادهای ضدقارچ موضعی می‌تواند بهبود و تسکین علائم قارچ حلقوی پوستی را به همراه داشته باشد. حوادث گاهی اوقات در زندگی رخ می‌دهد و باعث آسیب به پوست می‌شود. یکی از مشکلات رایج پوستی، قارچ حلقوی پوستی است که می‌تواند به شکل حلقه‌هایی قرمز یا صورتی در ناحیه آلوده ظاهر شود. این قارچ باعث خارش، سوزش و آزار در آن قسمت می‌شود و نیازمند درمان مناسب است.

یکی از روش‌های موثر در درمان قارچ حلقوی پوستی استفاده از کرم ها یا قرص‌های دارویی است. این قرص‌ها و کرم ها شامل موادی هستند که توانایی کاهش رشد و انتشار قارچ‌ها را دارند. قرص‌های درمانی معمولاً براساس نسخه پزشکی مصرف می‌شوند و باید طبق دستور پزشک و با رعایت دقیق دستورات استفاده شوند.

بهتر است قبل از استفاده از هر قرصی، به مشاوره و نظر پزشک معالج خود مراجعه کنید. پزشک متخصص پوست می‌تواند پس از بررسی و شناخت دقیق مشکل، داروی مناسبی را تجویز کند.

بیشتر بخوانید: درمان اگزما 

 

مراقبت‌های پوستی و بهداشتی:

– تمیز کردن منظم ناحیه آلوده با آب و صابون مناسب

– استفاده از محصولات ضدقارچ موضعی مانند کرم‌ها و پماد درمان قارچ کرم حلقوی

– استفاده از لباس‌های مناسب و جذب عرق

– جلوگیری از تماس مستقیم با ناحیه آلوده‌ی دیگران

– رعایت بهداشت شخصی و استفاده از وسایل شخصی مجزا

ممکن است پزشک شما برای درمان قارچ حلقوی پوستی، روش‌های دیگری نیز توصیه کند. مثلاً استفاده از کرم‌ها و پمادهای ضدقارچ موضعی می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود علائم قارچ پوستی داشته باشد. این محصولات دارای مواد فعال ضدقارچ هستند که به طور موثر با عامل قارچ مبارزه می‌کنند.

همچنین، رعایت بهداشت پوستی و انتخاب مناسب لباس‌ها نیز مهم است. از لباس‌های تمیز و محافظت شده از آلودگی استفاده کنید و به طور منظم دست‌ها و پوست را شستشو دهید. همچنین، از اشتراک وسایل شخصی با دیگران خودداری کنید تا از انتقال قارچ به سایر افراد جلوگیری شود.

 

عکس قارچ‌پوستی حلقوی
عکس قارچ‌ کرم حلقوی

 

به طور کلی، برای درمان قارچ پوستی بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کرده و نظر او را در مورد درمان مناسب بپرسید. هر فرد و شرایط بدنی ممکن است نیازهای خاصی داشته باشد و تنها پزشک می‌تواند براساس بررسی‌های لازم، درمان مناسب را تعیین کند.

همچنین، توصیه می‌شود در هنگام استفاده از هرگونه داروی قرصی یا کرمی، دستورات پزشک را به دقت رعایت کرده و از مصرف طولانی مدت بدون مشورت پزشک خودداری کنید. در صورتی که علائم بدتر شدن یا عدم بهبود مشاهده کنید، باید به پزشک معالج خود اطلاع دهید تا تغییرات لازم را ایجاد کند.

اگر به علائم قارچ حلقوی پوستی مبتلا شده‌اید، نگران نباشید؛ زیرا روش‌های درمانی موجود هستند تا شما را از این مشکل آزاردهنده رهایی بخشند.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک امکان ویزیت آنلاین متخصص پوست بیمار توسط دکتر پوست آنلاین است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره پزشک آنلاین دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

روش‌های درمانی قارچ حلقوی پوستی

استفاده از قرص برای قارچ حلقوی پوستی :

پزشک ممکن است به شما قرص‌های ضدقارچ تجویز کند. این قرص‌ها معمولاً شامل مواد مؤثری مانند فلوکونازول، تربینافین و گریزئوفولووین است که به کاهش رشد قارچ‌ها و درمان علائم مربوطه کمک می‌کنند.

استفاده از کرم‌ها و پماد درمان قارچ حلقوی پوستی :

این محصولات موضعی حاوی مواد فعال ضدقارچ هستند که مستقیماً روی ناحیه آلوده اعمال می‌شوند. برخی از کرم‌ها و پمادهای ضدقارچ معروف شامل کلوتریمازول، میکونازول و اکونازول است.

تمیز کردن منظم ناحیه آلوده:

بهتر است ناحیه آلوده را با آب و صابون ملایم تمیز کنید و سپس آن را خشک کنید. این کار به کنترل رشد قارچ‌ها و پیشگیری از شیوع آنها کمک می‌کند.

استفاده از لباس‌های مناسب:

در طول فعالیت‌های ورزشی یا در دمای بالا، از لباس‌هایی که از نخ پنبه ساخته شده‌اند و تهویه هوا دارند استفاده کنید. این کار باعث جذب عرق و خشک شدن سریع ناحیه می‌شود و از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

رعایت بهداشت شخصی:

مهم است که دست‌ها را به خوبی بشویید و از اشتراک وسایل شخصی با دیگران خودداری کنید. همچنین، بهداشت و نظافت پوست بسیار حائز اهمیت است. پوست را به طور منظم شستشو دهید و از مراقبت‌های پوستی مناسب استفاده کنید. محصولات مراقبت از پوست با خصوصیات ضدقارچ می‌توانند به درمان قارچ کمک کنند.

 

قارچ حلقوی پوستی
قارچ حلقوی پوستی

 

در نهایت، به یاد داشته باشید که مشاوره و پیگیری با پزشک متخصص، درمان قارچ  را موثرتر و موفق‌تر خواهد کرد. اگر علائم شما بهبود نمی‌یابند یا بدتر می‌شوند، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. او می‌تواند تغییرات لازم را در برنامه درمانی ایجاد کند تا شما بهبود یابید.

بیشتر بخوانید: علائم و روش های درمان پیسی 

 

به یاد داشته باشید که پیشگیری از عفونت و مراقبت از بهداشت شخصی بسیار مهم است. با توجه به این نکات و دستورات پزشک، مشکل قارچ حلقوی را برطرف کنید و به زندگی بهتری با پوست سالم و زیبا دست یابید.

به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد درمان قارچ حلقوی پوستی هستید؟ در صورتی که می‌خواهید دسترسی به راهکارهای موثرترین درمان‌ها و مشاوره پزشک تخصصی در این زمینه را داشته باشید، بهتر است با دکتر خود مشاوره کنید. او می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کند و درمان مناسبی را برای شما تعیین کند.

به یاد داشته باشید که هرگز خودسرانه از داروها و روش‌های درمانی استفاده نکنید و همواره با پزشک خود مشورت کنید. در نهایت، با رعایت راهنمایی‌های پزشک و پیگیری منظم، می‌توانید قارچ  را کنترل کنید و به سلامتی و زیبایی پوست خود برسید.

 

طول درمان قارچ کرم حلقوی

طول درمان قارچ حلقوی پوست به نوع قارچ و شدت عفونت بستگی دارد. در موارد خفیف، درمان موضعی با کرم یا پماد ضد قارچی معمولاً به مدت دو هفته کافی است. در موارد شدیدتر، ممکن است درمان سیستمیک با داروهای خوراکی ضد قارچی لازم باشد. به طور کلی، طول درمان قارچ حلقوی پوست به شرح زیر است:

 • کرم یا پماد ضد قارچی بدون نسخه: دو هفته
 • کرم یا پماد ضد قارچی تجویزی: دو تا چهار هفته
 • داروهای خوراکی ضد قارچی: دو تا چهار هفته

پس از رفع علائم قابل مشاهده، درمان موضعی قارچ حلقوی پوست باید برای هفت روز ادامه یابد تا از عود جلوگیری شود. بنابراین، کل مدت زمان درمان به طور کلی دو هفته است اما ممکن است به مدت سه هفته نیز افزایش یابد. اگر علائم شما پس از دو هفته درمان قارچ حلقوی پوست بهبود نیافته است، باید به پزشک مراجعه کنید.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

دشمن قارچ پوستی

برخی از خوراکی ها و تمرین ها ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به مبارزه با عفونت های قارچی و درمان قارچ حلقوی پوست کمک کنند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • غذاهای غنی از ویتامینC: این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، توت فرنگی و کلم بروکلی غنی از این ویتامین هستند.
 • غذاهای غنی از روی: یک ماده معدنی ضروری است که برای عملکرد سیستم ایمنی بدن مهم است. غذاهای غنی از روی عبارتند از گوشت قرمز، مرغ، ماهی، آجیل و دانه ها.
 • غذاهای غنی از بتاکاروتن: یک آنتی اکسیدان است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. غذاهای غنی از بتاکاروتن عبارتند از هویج، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، اسفناج و کلم بروکلی.
 • غذاهای غنی از پروبیوتیک ها: باکتری های مفیدی هستند که در روده زندگی می کنند. آنها می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با عفونت ها کمک کنند. غذاهای غنی از پروبیوتیک ها عبارتند از ماست، کفیر، کیمچی و کلم ترش.
 • خواب کافی: برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ضروری است.
 • مدیریت استرس: استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.
 • ورزش منظم: به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
 • پرهیز از سیگار و الکل: سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

اگر فکر می کنید ممکن است به قارچ پوستی مبتلا شده باشید، مهم است که سریعاً درمان قارچ حلقوی پوست را شروع کنید. شروع سریع درمان قارچ حلقوی پوست می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت و ایجاد عوارض کمک کند.

 

سوالات متداول

طول درمان قارچ کرم حلقوی چقدر است؟

طول درمان قارچ حلقوی پوست به نوع قارچ و شدت عفونت بستگی دارد. در موارد خفیف، درمان موضعی با کرم یا پماد ضد قارچی معمولاً به مدت دو هفته کافی است. در موارد شدیدتر، ممکن است درمان سیستمیک با داروهای خوراکی ضد قارچی لازم باشد.

دشمن قارچ پوستی

برخی از خوراکی ها و تمرین ها ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به درمان قارچ حلقوی پوست کمک کنند. غذاهای غنی از ویتامین سی، روی، بتاکاروتن و پروبیوتیک ها به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند و مانع از ایجاد قارچ می شوند.

قارچ پوستی قرمز رنگ چیست؟

قارچ پوستی قرمز رنگ می تواند ناشی از چندین نوع قارچ باشد. برخی از انواع شایع قارچ پوستی قرمز رنگ عبارتند از: تینا ورسیکالر، تینا کروسیس یا پای ورزشکار و تینا کورپوریس یا قارچ بدن.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید