دارویی

قرص پرانول 10 یا پروپرانولول + کاربرد و عوارض جانبی

قرص پرانول 10 یا پروپرانولول + کاربرد و عوارض جانبی

قرص پرانول برای چیست

قرص پرانول 10 یا پروپرانولول + کاربرد و عوارض جانبی

پرانول 10 یا پروپرانولول یک مسدودکننده بتا است و برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، لرزش (رعشه) و همچنین بالا بردن شانس زنده ماندن پس از حمله قلبی استفاده می‌شود.  از این دارو برای پیشگیری از سردردهای میگرنی و درد قفسه سینه که آنژین نامیده می شود هم استفاده می شود. قرص پرانول به کاهش فشار خون بالا به پیشگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. جلوگیری از درد قفسه سینه نیز می‌تواند به بهبود توانایی فرد در ورزش کردن کمک نماید. این دارو با مسدود کردن فعالیت برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن که بر قلب و عروق خونی تاثیر می‌گذارند، عمل می‌کند. در این مطلب ازپزشک به عوارض قرص پرانول ۱۰  و اینکه آیا قرص پرانول خواب‌آور است اشاره خواهیم کرد.

 

قرص پرانول برای چیست ؟

قرص پرانول یک نوع دارو است که از ماده موثره پروپرانولول استفاده می‌کند. این دارو برای درمان چندین حالت مختلف استفاده می‌شود. از جمله استفاده‌های شایع آن می‌توان به درمان فشار خون بالا، آنژین صدری (درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به عضله قلب)، اختلالات ریتم قلبی، ترمیم بخشی پس از حمله قلبی، اضطراب و میگرن اشاره کرد. مهم است که همیشه به دستور پزشک خود عمل کنید و توصیه‌های او را در مورد مصرف این دارو دنبال کنید.

 

قرص پرانول ۱۰ یا پروپرانولول

قرص پرانول ۱۰ به پروپرانولول به عنوان ماده موثره‌ی اصلی خود می‌پردازد. بنابراین، هر دو عبارت “قرص پرانول ۱۰” و “پروپرانولول” به معنای یکسان هستند و به همان دارو اشاره می‌کنند. پروپرانولول یک بتابلاکر است که در درمان مواردی از جمله فشار خون بالا، آنژین صدری، اختلالات ریتم قلبی، اضطراب و میگرن استفاده می‌شود. در هر صورت، قبل از مصرف هر دارویی، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید و راهنمایی‌های او را برای مصرف مناسب و مطمئن دنبال کنید.

 

آیا قرص پرانول خواب‌آور است ؟

در جواب این سوال که آیا قرص پرانول خواب‌آور است باید بگوییم بله، قرص پرانولول می‌تواند در برخی افراد تأثیر خواب‌آوری داشته باشد. پروپرانولول، ماده موثره در قرص پرانولول، به عنوان یک بتابلاکر عمل می‌کند که ممکن است با کاهش ضربان قلب و کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی، خواب آوری را تسهیل کند. برخی افراد ممکن است در اثر مصرف پرانولول خواب عمیق‌تری داشته باشند یا خستگی بیشتری در طول روز احساس کنند. هرچند که خواب آوری یکی از عوارض جانبی متداول پرانولول است، اما تأثیر آن بر روی هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: قرص زینک برای چی خوبه؟

 

برخی افراد ممکن است کمتر تأثیر خواب آوری را احساس کنند یا در برخی موارد خواب نافذه (البته نیاز به استراحت و خواب بیشتر) داشته باشند. مهم است که با پزشک خود در مورد تأثیرات دارویی که در شما بوجود می‌آورد، صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید و همچنین راهنمایی‌های او را در مورد مصرف دارو دنبال کنید.

 

آیا قرص پرانول خواب‌آور است

آیا قرص پرانول خواب‌آور است

 

کاربرد قرص پرانول

قرص پرانولول (پروپرانولول) در برخی از شرایط پزشکی مختلف استفاده می‌شود. می‌توانید قرص پرانولول را در موارد زیر مصرف کنید:

 1. درمان فشار خون بالا (فشار خون اولیه و فشار خون اساسی)
 2. کاهش علائم آنژین صدری (درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به عضله قلب)
 3. مدیریت اختلالات ریتم قلبی، مانند تاکی‌کاردی (ضربان قلب بسیار سریع) یا فیبریلاسیون آریتمی (ضربان نامنظم و نامتناسب)
 4. کاهش علائم تیروتوکسیکوز (اختلال در عملکرد غده تیروئید و افزایش سطح هورمون تیروئید در خون)
 5. پیشگیری از میگرن و کاهش شدت حملات میگرن
 6. درمان اضطراب و ترس ناشی از عملکرد قلبی

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

بسیاری از استفاده‌های دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشد. مهم است که همیشه با پزشک خود در مورد دلایل و دستورات مصرف قرص پرانولول صحبت کنید و از راهنمایی‌های او پیروی کنید.

 

عوارض قرص پرانول ۱۰

قرص پرانولول ۱۰ میلی‌گرم نیز مانند سایر داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. برخی از عوارض قابل توجه شامل افزایش خستگی، افزایش وزن، خشکی دهان، اختلالات خواب، سردرد، گیجی، افت کفشدوزکی در فشار خون، ناراحتی معده، اسهال و اختلالات جنسی می‌باشند.

همچنین، در موارد نادر، پرانولول ممکن است عوارض جانبی جدی‌تری ایجاد کند، از جمله آنژیوادم (تورم و نفخ در ناحیه‌های مختلف بدن)، بیماری ریوی تنگی، افت شدید فشار خون، افتادگی ضربان قلب و افت عملکرد کبدی.

مهم است که در صورت تجربه هرگونه علائم ناخواسته یا عوارض جانبی، به پزشک خود اطلاع دهید تا اوضاع را بررسی کند و توصیه‌های لازم را بدهد. همچنین، قبل از مصرف هر دارویی، بهتر است با پزشک خود در مورد عوارض محتمل صحبت کنید.

 

عوارض قرص پرانول ۱۰

عوارض قرص پرانول ۱۰

 

عوارض جانبی قرص پرانول

قرص پرانول (Propranolol) یک داروی بتابلاکر است که به عنوان یک بتابلاکر غیرانتخابی عمل می‌کند و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله فشار خون بالا، اختلالات آریتمی قلبی، درد قفسه سینه، میگرن، لرزش و اضطراب.

از عوارض قرص پرانول ۱۰ و عوارض جانبی ممکن برای قرص پرانول شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خستگی و ضعف عضلانی
 • افزایش وزن و تورم
 • خشکی دهان
 • تهوع یا استفراغ
 • اسهال یا یبوست
 • بی‌خوابی یا خواب آلودگی
 • تغییر در عملکرد جنسی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • افزایش حساسیت به سرما و خستگی زودرس

لیست فوق تنها برخی از عوارض جانبی ممکن هستند و هر فردی ممکن است به طرز متفاوتی به دارو واکنش نشان دهد. در صورت بروز هرگونه عارضه جدی یا نگران کننده، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید.

 

تصویر دکتر الهه میرزایی

الهه میرزایی

عمومی

تصویر دکتر شقایق محمدی

شقایق محمدی

عمومی

تصویر دکتر معصومه مهنی

معصومه مهنی

عمومی

تصویر دکتر روشان بیرگانی

روشان بیرگانی

عمومی

تصویر دکتر امیرحسین آژ

امیرحسین آژ

عمومی

تصویر دکتر آرتین ماردیروسیان

آرتین ماردیروسیان

عمومی

تصویر دکتر علیرضا غفوریان آقاحسن پور

علیرضا غفوریان آقاحسن پور

عمومی

تصویر دکتر عاطفه مهرعلی تبار فیروزجاه

عاطفه مهرعلی تبار فیروزجاه

عمومی

تصویر دکتر صبا صادقی

صبا صادقی

عمومی

تصویر دکتر فاطمه قاسمی

فاطمه قاسمی

عمومی

تصویر دکتر فرید سنگین آبادی

فرید سنگین آبادی

عمومی

تصویر دکتر محمد رحیم زمان وزیری

محمد رحیم زمان وزیری

عمومی

تصویر دکتر آرزو حیاتی مقدم

آرزو حیاتی مقدم

عمومی

تصویر دکتر آناهیتا مختارکاری

آناهیتا مختارکاری

عمومی

تصویر دکتر داود قاراخانی ده سرخی

داود قاراخانی ده سرخی

عمومی

تصویر دکتر سیدمحمدعلی حافظی

سیدمحمدعلی حافظی

عمومی

تصویر دکتر مهراد بوستانچی

مهراد بوستانچی

عمومی

تصویر دکتر دانوش زرگر

دانوش زرگر

عمومی

تصویر دکتر برنا صفری کیش

برنا صفری کیش

عمومی

تصویر دکتر حسین نظام دوست

حسین نظام دوست

عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.