توضیح کامل لیزر بدن و معرفی ۳ دستگاه برتر لیزر

لیزر بدن

فهرست مطالب

لیزر موهای زائد با استفاده از نور متمرکز بر فولیکول‌های مو اثر می‌گذارد. فولیکول مو لیزر را جذب می کند که به رنگدانه ملانین مو جذب می شود. رنگدانه موجود در مو لیزر را جذب می کند، بنابراین موهای تیره تر لیزر را به طور موثرتری جذب می کنند، به همین دلیل است که افرادی که موهای تیره و پوست روشن دارند، کاندیدای ایده آل برای لیزر بدن هستند.

 

کسانی که موهای روشن دارند نامزدهای ایده آل کمتری هستند و همچنین احتمال کمتری دارد که نتایج بهتری را تجربه کنند زیرا لیزر به خوبی روی موهای بدون رنگدانه تمرکز نمی کند. لیزر موهای زائد روی موهای بلوند، خاکستری یا سفید موثر نیست.

 

روش لیزر موهای زائد

قبل از عمل، یک متخصص پزشکی (پزشک، دستیار پزشک یا اپراتور) ناحیه درمان را تمیز می کند. اگر ناحیه حساسیت خاصی دارد، می توان از ژل بی حس کننده استفاده کرد. در طول عمل، همه افراد حاضر در اتاق باید از عینک محافظ مخصوصی استفاده کنند تا از آسیب چشم ناشی از لیزر جلوگیری شود.

 

اگر از روش های سنتی رفع موهای زائد مانند اصلاح خسته شده اید، ممکن است به لیزر کل بدن علاقه مند باشید. درمان‌های لیزری مو که توسط متخصص پوست یا سایر متخصصان واجد شرایط و آموزش دیده ارائه می‌شوند، با جلوگیری از رشد موهای جدید فولیکول‌ها عمل می‌کنند. برای اکثر افراد، لیزر موهای زائد بی خطر است. این روش همچنین با عوارض جانبی طولانی مدت مرتبط نیست.

 

با این حال، بحث در مورد عوارض لیزر موهای زائد زیاد است. اگرچه عوارض جانبی موقت و جزئی ممکن است بعد از عمل رخ دهد، سایر عوارض نادر هستند

 

لیزر کل بدن
لیزر کل بدن

 

عوارض جانبی جزئی شایع است

لیزر موهای زائد با استفاده از لیزرهای کوچک و با حرارت بالا کار می کند. لیزر ممکن است بلافاصله پس از ان عوارض جانبی موقتی ایجاد کند. تحریک پوست و تغییرات رنگدانه شایع ترین عوارض لیزر هستند.

 

پیشنهاد مقاله : ھرآنچه که باید درباره لیزر موھای زائد بدانید؟

قرمزی و تحریک

حذف موهای زائد از طریق لیزر بدن می تواند باعث تحریک موقت شود. همچنین ممکن است متوجه قرمزی و تورم خفیف در ناحیه تحت درمان شوید. با این حال، این اثرات جزئی هستند. آنها اغلب همان اثراتی هستند که ممکن است بعد از سایر انواع حذف مو، مانند اپیلاسیون، متوجه شوید.

متخصص پوست شما ممکن است قبل از انجام لیزر از بی حسی موضعی استفاده کند تا این اثرات را به حداقل برساند.

سوزش کلی باید ظرف چند ساعت از بین برود. سعی کنید از کمپرس یخ برای کمک به کاهش تورم و هرگونه درد استفاده کنید. اگر علائمی فراتر از تحریک جزئی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی بدتر شد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

رنگدانه تغییر می کند

پس از لیزر، ممکن است پوست کمی تیره تر یا روشن تر شود. اگر پوست روشنی دارید، به احتمال زیاد لکه های تیره تری در لیزر موهای زائد خواهید داشت. عکس این موضوع در مورد افرادی با پوست تیره که ممکن است لکه های روشن تری از این عمل داشته باشند صادق است. با این حال، مانند تحریک پوست، این تغییرات موقتی هستند و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند.

 • عوارض جانبی شدید نادر است
 • به ندرت، لیزر بدن می تواند منجر به عوارض جانبی شدیدتری شود.

 

عوارض نادر لیزر کل بدن عبارتند از:

 • رشد بیش از حد مو در ناحیه درمان
 • تغییرات در بافت کلی پوست: اگر اخیراً برنزه شده باشید، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.
 • جای زخم: این بیشتر در افرادی که زود زخم می شوند دیده می شود.
 • تاول و پوسته پوسته شدن پوست: این اثرات ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب خیلی زود پس از لیزر ایجاد شود.

این عوارض جانبی را با پزشک خود در میان بگذارید. اگرچه آنها بسیار غیر معمول هستند.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله عوارض لیزر صورت

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص روانشناسی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

آیا می توان از لیزر بدن در دوران بارداری استفاده کرد؟

لیزر کل بدن در دوران بارداری توصیه نمی شود. این در درجه اول به این دلیل است که هیچ مطالعه انسانی ایمن بودن لیزر موهای زائد در دوران بارداری را اثبات نکرده است.

ممکن است برای موهای زائد که در دوران بارداری رشد کرده اند، لیزر موهای زائد را بخواهید. نواحی رایج افزایش رشد مو شامل سینه ها و شکم است. با این حال، در بیشتر موارد، این موها خود به خود می ریزند، بنابراین اگر تا پایان بارداری خود صبر کنید، ممکن است نیازی به درمان دارویی و عوارض لیزر نداشته باشید.

اگر باردار هستید و به دنبال لیزر موهای زائد هستید، تا بعد از زایمان صبر کنید. پزشک شما احتمالاً توصیه می کند که چند هفته صبر کنید تا ایمن شوید.

 

آیا لیزر موهای زائد می تواند باعث سرطان شود؟

این یک افسانه است که لیزر موهای زائد می تواند باعث سرطان شود. در واقع، با توجه به بنیاد مراقبت از پوست، این روش گاهی اوقات برای درمان اشکال خاصی از ضایعات پیش سرطانی استفاده می شود.

لیزرهای مختلفی برای درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و چین و چروک استفاده می شود. لیزرهای مورد استفاده در حذف موهای زائد یا سایر روش‌های پوستی دارای حداقل تابش هستند. به علاوه، حداقل مقدار آن فقط روی سطح پوست اعمال می شود. بنابراین، آنها خطر ابتلا به سرطان را ندارند.

 

آیا لیزر کل بدن می تواند باعث ناباروری شود؟

همچنین این یک افسانه است که لیزر موهای زائد می تواند باعث ناباروری شود. فقط سطح پوست تحت تأثیر لیزر قرار می گیرد، بنابراین حداقل تشعشعات حاصل از این روش نمی تواند به هیچ یک از اندام های شما نفوذ کند.

اگر در حال حاضر قصد بارداری دارید، در مورد خطرات احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: آیا لیزر موهای زائد در بارداری خطرناک است؟

آماده سازی برای لیزر موهای زائد

در اینجا چند توصیه رایج وجود دارد:

چند روز قبل از عمل از نور خورشید دور بمانید. لیزر موهای زائد را نباید روی پوست برنزه انجام داد.

از تحریک پوست خودداری کنید.

همچنین از اپیلاسیون و کندن مو دوری کنید.

سعی کنید از داروهای ضد التهابی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند مانند آسپرین استفاده نکنید.

اگر عفونت فعالی مانند تبخال یا عفونت باکتریایی پوست دارید، لیزر بدن نباید انجام شود.

علاوه بر این، اگر پوست تیره ای دارید، ممکن است به شما توصیه شود که از یک ترکیب سفید کننده پوست در ناحیه درمان استفاده کنید.

 

عوارض لیزر
عوارض لیزر

 

مناطق مورد نظر برای لیزر موهای زائد

 • شانه ها
 • بازوها
 • قفسه سینه
 • ناحیه بیکینی
 • پاها
 • گردن
 • بالای لب
 • چانه

 

بعد از لیزر موهای زائد چه انتظاری داریم؟

زمان بهبودی پس از لیزر کل بدن حداقل است و بیشتر بیماران می توانند مستقیماً پس از آن به زندگی عادی بازگردند. همانطور که استفاده از ضد آفتاب قبل از ان مهم است، استفاده از آن بعد از ان نیز مهم است. این به جلوگیری از تحریک بیشتر کمک می کند.

شما می توانید انتظار داشته باشید که بلافاصله پس از لیزر بدن شاهد کاهش تعداد موها در ناحیه تحت درمان باشید. دو تا هشت هفته پس از لیزر موهای زائد، ممکن است متوجه افزایش رشد مو در ناحیه تحت درمان شوید. دلیل این امر این است که همه فولیکول های مو به یک اندازه به لیزر پاسخ نمی دهند. اکثر بیماران پس از اولین درمان شاهد کاهش 10 تا 25 درصدی مو هستند. معمولا بین سه تا هشت جلسه برای ریزش موی دائمی نیاز است. ارزیابی با متخصص خود قبل از عمل به شما ایده بهتری در مورد تعداد جلسات درمانی می دهد که ممکن است نیاز داشته باشید. همچنین، احتمالاً برای حفظ اثر به یک جلسه شارژ  سالیانه نیاز خواهید داشت.

 

چه دستگاهی بهتر است؟

چند برند خیلی معروف با تایید اف دی ای برای لیزر وجود دارد

 • الکساندریت کندلا خصوصا نوع جنتل مکس پرو
 • الکس اندیاگ
 • دایموند پلاس

 

سوالات متداول

آیا لیزر بدن خطرناک است؟

خیر عارضه شدید در ان نادر است

لیزر در بارداری توصیه می شود؟

خیر بهتر است تا بعد از زایمان انجام نشود

بهترین مناطق مورد نظر برای لیزر کدام است؟

شانه ها بازوها قفسه سینه ناحیه بیکینی پاها گردن بالای لب چانه

منابع علمی این مطلب

 1. What Are the Side Effects of Laser Hair Removal?
 2. Laser Hair Removal: Reduce Unwanted Hair

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید