مادر و کودک

معجزه مصرف عسل برای درمان تب کودکان

معجزه مصرف عسل برای درمان تب کودکان

تب کودکان

معجزه مصرف عسل برای درمان تب کودکان

تب در سنین پایین بسیار مهم است. کودکان به علت ضعیف بودن سیستم ایمنی ممکن است درگیر انواع مختلف عفونت های ویروسی و میکروبی شوند. این موضوع در کودکان به عنوان یک علامت هشدار عمل می کند، در چنین مواردی والدین میبایست مراقبت بیشتری از کودک به عمل آورند تا تب بالا نرود. تب ممکن است به دلیل سرماخوردگی یا دلایل دیگر باشد.  تب بالا علاوه بر سردرد تاثیرات زیادی برروی ذهن کودک میگذارد و برای جلوگیری از بروز عوارض ممکنه میبایست در پایین آوردن و کنترل این علامت مهم تلاش کرد.

برخی روش های خانگی برای پایین آوردن تب را هر والدینی میبایست بداند که در ادامه به صورت مختصر به آن اشاره می شود. اگر کودک سابقه تشنج به دنبال این علامت داشته است از حساسیت بالاتری برخوردار است  حتما باید هرچه سریع تر در چهت پایین آوردن تب تلاش کرد.

پیشنهاد مقاله: تب کودکان را جدی بگیرید! تشنج ناشی از تب و عوارض آن

 

داروهای گیاهی و شیمیایی مختلفی برای کنترل این علامت استفاده می شود. عسل نیز به علت خواص بالایی که دارد و همینطور در تقویت سیستم ایمنی کمک میکند در این مسئله جایگاه ویژه ای دارد.نکته ای که میبایست به آن توجه شود  و بسیار مهم نیز می باشد این است که از دادن عسل به کودکان زیر 2 سال حتما خودداری کنید. در بعضی کودکان مشکلات هضم ایجاد می شود چرا که عسل ماده خوراکی مغذی می باشد وهضم آن برای کودکان دشوار است. بعضی نیز واکنش های حساسیتی شدیدی نسبت به استفاده از عسل از خود نشان می دهند.

درمان تب کودکان

درمان تب کودکان

 

درمان تب کودکان در خانه

همانطور که گفته شد با تب به عنوان یک علامت هشدار از جود یه بیماری در بدن میبایست برخورد کرد. در کنار آن در جهت کنترل نیز میبایست تلاش کرد. وقتی کودکی به ان علام مبتلا می شود حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت شناخته شود. تب کودکان علل مختلفی دارد وگاها این علامت می تواند به علت عفونت، واکسیناسیون، کم آبی، گرما زدگی باشد.

کودکی که تب میکند علائم مشخصی را از خود نشان می دهد در اولین مرحله میبایست از بالا بودن دمای بدن کودک مطمئن شوید. برای این اطمینان می توانید به مراکز درمانی جهت اندازه گیری درجه حرارت بدن کودک مراجعه کنید و با با تهیه تب سنج های دیجیتال به راحتی در منزل تب فرزند خود را اندازه گیری کنید. کودک در چنین وضعیتی بهانه گیر و بی حال می شود، در مواردی ممکن است تهوع و استفراغ نیز پیدا کند. در دماهای بالا کودک خوب آلود می شود و اگرکنترل نشود می تواند مجر به ایجاد تشنج در او شود.

متاسفانه تشنج می تواند عوارضی برای تمام زندگی کودک بر جا بگذارد. در صورتی که علت تب کودکان مشخص شود با انجام روش های مختلف ،این علامت همچنان ادامه خواهد داشت.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

پیشنهاد مقاله: علت قطع نشدن تب کودکان چیست؟

روش های درمان تب کودکان در خانه

  • ابتدا لباس کودک را کم کنید، ولی هیچگاه لباس های او را کامل در نیاورید. حواستان به دمای اتاق نیز باشد که دمای متعادلی داشته باشد.
  • آب و مایعات تا جای ممکن به کودک بنوشانید، آبمیوه های طبیعی نیز در پایین آمد تب کودکان بسیار کمک کننده است.
  • استفاده از دمنوش های گیاهی در سنین پایین معمولا توصیه نمی شود. اما عسل به همراه آب ولرم در کودکان بالای 2 سال منعی ندارد و در کنترل علائم کمک کننده است.
  • استفاده از آبمیوه هایی که شیرین کننده صنعتی دارند تا جای ممکن توصیه نمی شود. در برخی موارد می تواند منجر به ایجاد اسهال در کودک شود.
  •  پاشویه کردن روشی است بسیار موثر، که احتمالا شما نیز درموارد تب استفاده کرده اید. اما به یاد داشته باشید هیچگاه به هنگام تب کودکان، آن ها را زیر دوش آب سرد نبرید چراکه شرایط را بدتر خواهد کرد. بلکه پارچه ای نازک را آغشته به آب ولرم بکنید و به آرامی روی بدن کودک بکشید با این روش به پایین آوردن تب کمک میکنید. پارچه نم دار را بیشتر روی نقاطی از بدن مانند زیربغل، پیشانی، شکم و پشت، پیشانی کودک بکشید. این نقاط اگر خنک شوند دما زودتر پایین می آید.
  • مصرف سوپ برای کودک در این دوران مفید است. چراکه سیستم گوارش توانایی هضم غذاهای سنگین را ندارد. مصرف غذای خیلی چرب یا سنگین می تواند منجر به تهوع و استفراغ نیز بشود.

درمان تب کودکان در خانه

درمان تب کودکان در خانه

 

مصرف عسل در کنترل تب

عسل خاصیت آنتی میکروبیالآنتی اکسیدان دارد،که این خاصیت در کنترل تب و همینطور سرفه ناشی از عفونت های ویروسی و میکروبی کمک کننده است. حال ترکیب عسل با گیاهان دیگر در کنترل تب کودکان توصیه می شود. اگر کودک به زنجبیل حساسیت نداشته باشد دم کرده زنجبیل و عسل نیز بسیار مفید است. اما از این روش برای همه مناسب نیست.و به خاطر حساسیت مربوط به درمان های کودکان توصیه می شود حتما با پزشک متخصص در ارتباط با این مسئله مشورت شود.

استفاده از عسل در کنترل سرفه نیز اهمیت دارد. به گونه ای که برخی شرکت های دارویی به عنوان ترکیب اصلی در بسیاری از شربت های گیاهی از آن استفاده می کنند. اما به یاد دشته باشید همانطور که ذکر شد از این روش برای کنترل تب کودکان به طور دائم نمی توان استفاده کرد. و گاها داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن طبف نظر پزشک معالج میبایست تجویز شود.

 

پیشنهاد ویژه: تب در کودکان بدون علائم سرما خوردگی در کودکان

 

مصرف عسل در قالب شربت به همراه آب لیمو، نوشیدنی بسیار خوبی برای کنترل تب کودکان می باشد. در واقع ویتامین سی موجود در لیمو به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند و عسل  نیز از نظر مواد مغذی بسیار کامل است. با ترکیب این دو باهم نوشیدنی بسیار کاملی درست می شود. نحوه درست کردن آن نیز به این صورت می باشد که در یک لیوان آب ولرم، یک قاشق عسل و یک قاشق آب لیموی تازه را بریزید. به خوبی حل بکنید سپس جرعه جرعه به کودک بنوشانید.

 

تصویر دکتر نگین نهان مقدم

نگین نهان مقدم

کودکان

تصویر دکتر محمد شیرازی

محمد شیرازی

کودکان

تصویر دکتر محمد طاهری

محمد طاهری

کودکان

تصویر دکتر آرزو صفاآبادی

آرزو صفاآبادی

کودکان

تصویر دکتر احمدرضا رسولی نژاد

احمدرضا رسولی نژاد

کودکان

تصویر دکتر داود قنبری

داود قنبری

کودکان

تصویر دکتر علیرضا پوستی

علیرضا پوستی

کودکان

تصویر دکتر علی هنرپیشه

علی هنرپیشه

کودکان

تصویر دکتر بهروز مقدادی

بهروز مقدادی

کودکان

تصویر دکتر سپیده قدری

سپیده قدری

کودکان

تصویر دکتر محمدرضا درخشان

محمدرضا درخشان

کودکان

تصویر دکتر سودابه حقیقی

سودابه حقیقی

کودکان

تصویر دکتر سید حسین میر لوحی

سید حسین میر لوحی

کودکان

تصویر دکتر هما ایران پور

هما ایران پور

کودکان

تصویر دکتر مژگان بیگلری

مژگان بیگلری

کودکان

تصویر دکتر فریبا نادری

فریبا نادری

کودکان

تصویر دکتر محمدرضا نقیبی سیستانی

محمدرضا نقیبی سیستانی

کودکان

تصویر دکتر غلامرضا خادمی

غلامرضا خادمی

کودکان

تصویر دکتر بابک الیاسی

بابک الیاسی

کودکان

تصویر دکتر میترا آقاخانی

میترا آقاخانی

کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.