علت و راھکار ھای مقابله با ترس از تصمیم گیری

ترس از تصمیم گیری

فهرست مطالب

ترس از تصمیم گیری، که به آن “ترس از انتخاب” یا “فوبیای تصمیم گیری” نیز گفته می شود، یک مشکل شایع است که می تواند بر جنبه های مختلف زندگی فرد تأثیر بگذارد. این ترس می تواند منجر به تردید، دو دل بودن و ناتوانی در انتخاب در موقعیت های مختلف شود. آیا با هر تصمیم کوچکی، از جمله تصمیم گیری در مورد اینکه برای سر کار چه بپوشید یا برای صبحانه چه چیزی بخورید مشکل دارید؟ آیا تصمیم‌های بزرگ غیرممکن به نظر می‌رسند و به شما اضطراب فلج می‌کنند؟ آیا از تصمیم گیری و به تعویق انداختن آنها تا زمانی که ممکن است می ترسید؟ آیا از گرفتن تصمیم اشتباه وحشت دارید؟

دسیدوفوبیا ترس فلج‌کننده از تصمیم‌گیری اشتباه است. بیشتر ما در مورد برخی تصمیم‌ها کمی اضطراب داریم، اما فردی که دچار دسیدوفوبیا است، ترس شدیدی را احساس می‌کند و حتی از تصمیم‌های روزمره نیز ترس را فلج می‌کند. در این مقاله، به بررسی علت و راهکارهای مقابله با ترس از تصمیم گیری می پردازیم.

 

ترس از تصمیم گیری چیست؟

ترس از تصمیم گیری، وضعیتی است که در آن فرد به طور غیرمعمولی از تصمیم گیری و انتخاب می ترسد. این ترس می تواند در موقعیت های مختلف، از انتخاب های کوچک و روزمره تا تصمیمات مهم و سرنوشت ساز، رخ دهد. افراد مبتلا به ترس از تصمیم گیری، اغلب نگران عواقب انتخاب های خود هستند و از اینکه تصمیم اشتباهی بگیرند که پشیمانی به دنبال داشته باشد، می ترسند. این ترس می تواند منجر به تردید و دو دل بودن، به تعویق انداختن تصمیم گیری و حتی اجتناب کامل از موقعیت هایی شود که نیاز به انتخاب دارند.

با این حال، از دیدگاه سلامت روان، دسیدوفوبیا به عنوان یک فوبی خاص ، زیر چتر اختلالات اضطرابی طبقه بندی می شود. فوبیای خاص به عنوان ترس شدید و غیرمنطقی از یک شی یا موقعیت خاص که در واقع هیچ خطری ایجاد نمی کند تعریف می شود. این مقاله علائم، علل، و تشخیص دسیدوفوبیا، و همچنین برخی از راهبردهای درمان و مقابله را که ممکن است مفید باشد، بررسی می‌کند.

 

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

 

نشانه هایی است که نشان می دهد تصمیمات مبتنی بر ترس می گیرید

چگونه متوجه می شوید که تصمیمات مبتنی بر ترس می گیرید؟ هنگامی که می‌خواهید تصمیمی بگیرید، علائم شما می‌تواند شامل اضطراب، تنش عضلانی، تعریق و وابستگی به دیگران برای کمک به تصمیم‌گیری باشد. یکی دیگر از عوارض جانبی ممکن است شامل از دست دادن فرصت های مختلف باشد. این می تواند شامل فرصت هایی برای روابط جدید، سفر، ارتقاء شغلی یا فرصت های مالی باشد. احساس ناتوانی یا احساس عدم کنترل می تواند منجر به تصمیم گیری مبتنی بر ترس شود. هنگامی که افراد مهم یا پول درگیر هستند، این می تواند شانس را نیز افزایش دهد.

 

چگونه اضطراب باعث عدم تصمیم گیری – و تصمیمات بد می شود

اضطراب می تواند منجر به ناتوانی در تصمیم گیری و ناتوانی در تصمیم گیری خوب شود . اگر با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید، آن احساس تکاملی قدیمی «جنگ یا گریز» را که زمانی که دچار حمله اضطرابی می شوید، در شما ایجاد می شود. آن هجوم آدرنالین و ضربان قلب که همه چیزهایی را که برای بقا نیاز دارید فراهم می کند – و همه چیزهای دیگر، از جمله توانایی شما در تصمیم گیری را خاموش می کند. در پس دلایل این امر، عصب شناسی محکمی وجود دارد. تصمیم گیری در قشر پیش فرونتال – قسمت جلویی مغز شما اتفاق می افتد.

طبق تحقیقات منتشر شده اضطراب باعث کاهش فعالیت در این زمینه می شود. اساساً، اضطراب بخش خاصی از مغز را که برای تصمیم گیری خوب به آن نیاز دارید، کند می کند و از بین می برد. جای تعجب نیست که شما در بلاتکلیفی گیر کرده اید! در حالی که اضطراب می تواند باعث عدم تصمیم گیری شود، ممکن است در برخی مواقع اثر معکوس نیز داشته باشد . ممکن است تصمیمات سریع و عجولانه بگیرید تا از اضطراب دوری کنید – یا به دلیل اینکه به دلیل وضعیت عاطفی خود قادر به درست فکر کردن نیستید.

مطالعه ای نشان داد که اضطراب می تواند پردازش دقیق تمام اطلاعاتی را که برای گرفتن یک تصمیم خوب نیاز دارید، دشوارتر کند. در نهایت، اضطراب نیز می تواند ما را به انتخاب «ایمن» سوق دهد. این ممکن است درست باشد – اما ممکن است اینطور نباشد. و اگر اضطراب شما در گذشته شما را به تصمیمات بد سوق داده است، این ممکن است شما را در مورد تصمیم گیری مضطرب تر کند.

 

فوبیای تصمیم گیری
فوبیای تصمیم گیری

 

نشانه های عدم تصمیم گیری

نشانه های ترس از تصمیم گیری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تردید و دو دل بودن: فرد در انتخاب بین گزینه های مختلف دچار مشکل می شود و نمی تواند به یک تصمیم قطعی برسد.
 • به تعویق انداختن تصمیم گیری: فرد تصمیم گیری را تا حد ممکن به تعویق می اندازد و از انتخاب کردن اجتناب می کند.
 • اضطراب و استرس: هنگام تصمیم گیری، فرد دچار اضطراب و استرس شدید می شود.
 • ترس از اشتباه: فرد از اینکه تصمیم اشتباهی بگیرد و پشیمان شود، به شدت می ترسد.
 • احساس کمبود اعتماد به نفس: فرد به توانایی خود در تصمیم گیری صحیح اعتماد ندارد.
 • احساس فلج شدن: فرد در هنگام تصمیم گیری احساس فلج شدن و ناتوانی می کند.
 • اجتناب از موقعیت های تصمیم گیری: فرد از موقعیت هایی که نیاز به انتخاب دارند، اجتناب می کند.

 

پیشنهاد مقاله: مدیریت زمان: چگونه از وقت خود به درستی استفاده کنیم؟

علت نداشتن قدرت تصمیم گیری

علل ترس از تصمیم گیری می تواند ژنتیکی، محیطی یا ترکیبی از هر دو باشد.

 • عوامل ژنتیکی: تحقیقات نشان داده است که سابقه خانوادگی اضطراب و افسردگی می تواند خطر ابتلا به ترس از تصمیم گیری را افزایش دهد.
 • عوامل محیطی: برخی از تجربیات دوران کودکی، مانند والدین کنترل کننده یا انتقادگر، می تواند به ترس از تصمیم گیری در بزرگسالی منجر شود.

عوامل دیگری مانند کمال گرایی، ترس از شکست و عزت نفس پایین نیز می توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند.

 

چه افرادی دچار عدم ثبات در تصمیم گیری می شوند؟

افراد در هر سنی می توانند به ترس از تصمیم گیری مبتلا شوند. با این حال، این مشکل بیشتر در افراد زیر شایع است:

 • افراد کمال گرا: کمال گرایان اغلب از اینکه تصمیم اشتباهی بگیرند و مورد قضاوت قرار بگیرند، می ترسند.
 • افراد دارای اضطراب: افراد مبتلا به اضطراب، به طور کلی در موقعیت های مبهم و غیرقابل پیش بینی احساس ناراحتی می کنند و تصمیم گیری نیز می تواند یکی از این موقعیت ها باشد.
 • افراد دارای عزت نفس پایین: افرادی که عزت نفس پایینی دارند، به توانایی خود در تصمیم گیری صحیح اعتماد ندارند.
 • افراد با سابقه سوء استفاده یا تروما: افرادی که در دوران کودکی مورد سوء استفاده یا تروما قرار گرفته اند، ممکن است در بزرگسالی در تصمیم گیری مشکل داشته باشند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص روانشناسی و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره آنلاین دریافت نمائید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

درمان ناتوانی در تصمیم گیری

ترس از تصمیم گیری با روش های مختلفی قابل درمان است، از جمله:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT): CBT می تواند به افراد کمک کند تا افکار و باورهای منفی خود را که منجر به ترس از تصمیم گیری می شوند، شناسایی و تغییر دهند.
 • دارو درمانی: در برخی موارد، داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی می توانند برای کاهش علائم ترس از تصمیم گیری مفید باشند.
 • گروه درمانی: گروه درمانی می تواند به افراد مبتلا به ترس از تصمیم گیری کمک کند تا در فضایی حمایتی تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و از آنها حمایت دریافت کنند.
 • تمرینات ذهن آگاهی: تمرینات ذهن آگاهی می تواند به افراد کمک کند تا در لحظه حال حاضر باشند و افکار و احساسات خود را بدون قضاوت مشاهده کنند. این امر می تواند به کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس در هنگام تصمیم گیری کمک کند.

 

پیامدهای ترس از انتخاب اشتباه

ترس از انتخاب اشتباه ممکن است عواقبی در زندگی واقعی داشته باشد. یک فرد ممکن است روابط خود را از دست بدهد، فرصت ارتقاء شغلی را از دست بدهد و به دلیل عدم تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری یا میزان پس انداز، مسائل مالی را تجربه کند. با اجتناب از تصمیم گیری به دلیل ترس از نتایج، ممکن است عواقبی را تجربه کنیم و تجارب را از دست بدهیم.

 

دو دل بودن در تصمیم گیری
دو دل بودن در تصمیم گیری

 

برای درمان وسواس در تصمیم گیری چه کنیم؟

در کنار درمان های تخصصی، افراد مبتلا به ترس از تصمیم گیری می توانند اقدامات زیر را برای مقابله با این مشکل انجام دهند:

 • تجزیه و تحلیل تصمیمات: قبل از تصمیم گیری، به تمام گزینه های موجود و عواقب احتمالی هر یک به دقت فکر کنید.
 • در نظر گرفتن بدترین حالت: بدترین حالتی را که می تواند در صورت انتخاب یک گزینه خاص رخ دهد، تصور کنید. اگر می توانید با آن کنار بیایید، احتمالاً تصمیم درستی است.
 • مشورت با دیگران: در صورت نیاز از دوستان، خانواده یا یک متخصص مورد اعتماد برای کمک و راهنمایی مشورت بگیرید.
 • به خودتان زمان بدهید: عجله نکنید و به خودتان زمان کافی برای فکر کردن و تصمیم گیری بدهید.
 • از اشتباهات خود درس بگیرید: همه اشتباه می کنند. مهم این است که از اشتباهات خود درس بگیرید و در آینده تصمیمات بهتری بگیرید.
 • به خودتان پاداش دهید: پس از اینکه یک تصمیم دشوار گرفتید، به خودتان پاداش دهید. این کار به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و انگیزه داشته باشید تا در آینده نیز تصمیم گیری کنید.

 

عوارض تردید در تصمیم گیری

ترس از تصمیم گیری می تواند عواقب منفی زیادی در زندگی فرد داشته باشد، از جمله:

 • استرس و اضطراب: تردید و دو دل بودن می تواند منجر به افزایش سطح استرس و اضطراب شود.
 • افسردگی: در موارد شدید، ترس از تصمیم گیری می تواند منجر به افسردگی شود.
 • مشکلات در روابط: ترس از تصمیم گیری می تواند بر روابط فرد با دیگران تأثیر منفی بگذارد.
 • از دست دادن فرصت ها: ترس از تصمیم گیری می تواند منجر به از دست دادن فرصت های شغلی، تحصیلی و شخصی شود.
 • کاهش کیفیت زندگی: به طور کلی، ترس از تصمیم گیری می تواند کیفیت زندگی فرد را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

 

فوبیای تصمیم گیری

فوبیای تصمیم گیری، نوع شدیدتری از ترس از تصمیم گیری است که به عنوان یک اختلال هراس طبقه بندی می شود. افراد مبتلا به فوبیای تصمیم گیری، در هنگام تصمیم گیری دچار حمله هراس می شوند که با علائمی مانند تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه و حالت تهوع همراه است.

 

پیشنهاد ویژه: علت استرس صبحگاھی و راھکار مقابله با آن

مشکل در تصمیم گیری

مشکل در تصمیم گیری می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کمبود اطلاعات، عدم اطمینان، ترس از شکست و کمال گرایی باشد. در برخی موارد، مشکل در تصمیم گیری می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی تر مانند اضطراب یا افسردگی باشد.

 

دو دل بودن در تصمیم گیری

دو دل بودن در تصمیم گیری، زمانی اتفاق می افتد که فرد بین دو یا چند گزینه به طور مساوی مردد باشد. این امر می تواند ناشی از کمبود اطلاعات، عدم اطمینان یا ترس از اشتباه باشد.

 

نتیجه گیری

ترس از تصمیم گیری مشکلی شایع است که می تواند بر جنبه های مختلف زندگی فرد تأثیر بگذارد. با شناخت علل و نشانه های این مشکل و استفاده از روش های درمانی مناسب، می توان بر ترس از تصمیم گیری غلبه کرد و زندگی شادتر و پربارتری داشت. ما معمولاً نیاز به تصمیم گیری های متعدد در روز، در خانه، مدرسه یا محل کار داریم. در حالی که اکثر مردم گهگاه با برخی تصمیم‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، داشتن دسیدوفوبیا به این معنی است که هنگام مواجهه با کوچک‌ترین تصمیم‌ها ، اضطراب قابل توجهی را تجربه می‌کنید.

 

تصویر دکتر فرح جعفری

فرح جعفری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر حمیده قاضی مزرعه

حمیده قاضی مزرعه

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر داوود لکی

داوود لکی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر فهیمه نیک بخش

فهیمه نیک بخش

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سیمین رضاوند زایری

سیمین رضاوند زایری

روانشناسی

تصویر دکتر رامینا جوینی پور

رامینا جوینی پور

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر رویا قشقاییان

رویا قشقاییان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سیده کبری میر بهرسی

سیده کبری میر بهرسی

روانشناسی

تصویر دکتر محمدرضا خسروجردی

محمدرضا خسروجردی

روانشناسی شخصیتی

تصویر دکتر مهدی صفائیان فر

مهدی صفائیان فر

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر میترا سجادیان

میترا سجادیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر علی صادقی

علی صادقی

روانشناسی

تصویر دکتر مریم شجاعیان

مریم شجاعیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سعید علیزاده

سعید علیزاده

روانشناسی

تصویر دکتر رضا کاکرودی

رضا کاکرودی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر زینب قاسمیان

زینب قاسمیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر آرمین پویافر

آرمین پویافر

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر شمسی مبشری نیا

شمسی مبشری نیا

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر مهرداد ساسانی

مهرداد ساسانی

روانشناسی

تصویر دکتر آدینه مهدیان ریزی

آدینه مهدیان ریزی

روانشناسی عمومی

سوالات متداول

چه کسانی بیشتر در معرض ترس از تصمیم گیری هستند؟

افراد کمال گرا، افراد دارای اضطراب، افراد دارای عزت نفس پایین و افراد با سابقه سوء استفاده یا تروما بیشتر در معرض این مشکل هستند.

یک روش ساده برای مقابله با ترس از تصمیم گیری چیست؟

قبل از تصمیم گیری، به تمام گزینه های موجود و عواقب احتمالی هر یک به دقت فکر کنید.

مهم ترین نکته برای غلبه بر ترس از تصمیم گیری چیست؟

به خودتان ایمان داشته باشید و به توانایی خود در تصمیم گیری صحیح اعتماد کنید.

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.verywellmind.com/decidophobia-symptoms-causes-diagnosis-and-treatment-5222087
 2. https://www.uopeople.edu/blog/fear-of-making-the-wrong-decision/
 3. https://sagehousetherapy.com/blog/5-ways-to-stop-making-decisions-out-of-fear
 4. https://www.psychologytoday.com/us/blog/living-sticky-mind/202111/behind-chronic-indecisiveness-the-fear-regret?amp
 5. https://www.healthline.com/health/5-steps-overcoming-indecision

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید