چگونه باید انرژی درمانی انجام دهیم؟

انرژی درمانی

انرژی درمانی یک سیستم درمانی سنتی است که تعادل و جریان انرژی را در سراسر بدن، ذهن و روح را انجام میدهد. این تکنیک به طور مستقیم با جنبه های فیزیکی، عاطفی و روحی بهزیستی کار می کند. برای درمان بیماری های مختلف، به ویژه بیماری های مربوط به سلامت روان استفاده می شود. به بدن توسط یک میدان انرژی نفوذ می کند که می تواند بر سلامت و رفاه ما تأثیر بگذارد که به آن انرژی ظریف، انرژی ارتعاشی، انرژی مثبت یا به سادگی نیرو درمانی نیز می گویند. چاکرا در طب سنتی چینی به نام چی یا پرانا در آیورودا شناخته می شود. اعتقاد بر این است که ما می توانیم با این انرژی برای یافتن تعادل و شفای انرژی زنانه کار کنیم.

بر اساس اکثر فلسفه‌ها شرایط ناسالم جسمی و روانی زمانی ایجاد می شود که این انرژی گیر کرده یا به درستی جریان نداشته باشد. در ادامه باهم بررسی خواهیم کرد که چگونه باید انرژی درمانی انجام دهیم؟

انرژی درمانی چیست؟

مردم هزاران سال است که از درمان های انرژی استفاده می کنند. اصول این درمان ها از این ایده حمایت می کند که بیماری ها و عدم تعادل ها به دلیل بلوک ها یا عدم تعادل در بیوفیلد نامرئی موجود در بدن و اطراف آن است. این تکنیک ها را در داخل و اطراف بدن برای ارتقای سلامت و تندرستی هماهنگ می کند. آنها همچنین ممکن است به تشویق افکار و انرژی مثبت کمک کنند. یک پزشک آموزش دیده یا متخصص مراقبت های بهداشتی آموزش انرژی درمانی یا آموزش رایگان انرژی درمانی از راه دور  را با استفاده از تکنیک های مختلف غیرتهاجمی انجام می دهد. اغلب افراد از این درمان به عنوان یک درمان مکمل در کنار درمان های معمولی استفاده می کنند.

 

انرژی مثبت
عکس انرژی درمانی

 

این درمان برای چه مواردی استفاده می شود؟

هدف این درمان ترویج جریان آزاد انرژی است. افراد می توانند از آن برای درمان یک بیماری خاص یا افزایش رفاه و یا دریافت انرژی مثبت استفاده کنند. در حالی که برخی از نوع ترکیبی انرژی درمانی استفاده می کنند. جلسات این درمان اغلب در مراکز ماساژ، سلامتی و مراکز پزشکی سنتی از جمله بیمارستان ها و کلینیک ها در دسترس است.

افراد اغلب از این درمان برای رفع موارد زیر استفاده می کنند:

 

روش استفاده از این درمان

این روش نمونه های مختلفی دارد که برخی از آنها توسط شواهد علمی پشتیبانی می شوند در حالی که برخی دیگر چنین نیستند. علاوه بر این فقط برخی از آنها را می توان از طریق فاصله انجام داد.

به عنوان مثال:

 1. ریکی
 2. شفا با متخصص انرژی درمانی
 3. پاکسازی هاله یا سه نوع عملی هستند که می توانند از راه دور انجام شوند.

در حالی که طب سوزنی که از سوزن برای تحریک جریان انرژی مثبت در بدن استفاده می کند نمی تواند از راه دور کار ساز باشد.

در ادامه با چند روش این نوع درمان بیشتر آشنا میشویم:

 

چگونه ریکی انجام دهیم!

ریکی یک نوع انرژی شناخته شده است. این تکنیک ژاپنی در اوایل قرن بیستم ایجاد شد و شامل یک تمرین‌کننده است که دست‌های خود را در نزدیکی بدن قرار می‌دهد تا جریان انرژی را تحریک کرده و سلامتی را بهبود بخشد.

 

پیشنهاد مقاله: معجزه کاهش قند خون در طب سنتی

شفای چاکرا

شفای چاکرا یک روش درمانی باستانی یا انرژی درمانی هندی است. اعتقاد بر این است که ما هفت چاکرای اصلی یا مراکز انرژی در بدن داریم و همچنین صدها چاکرای کمتر شناخته شده را داریم. این تئوری می گوید وقتی چاکرا انرژی درمانی همه در تعادل هستند ما سلامت و رفاه بهینه را احساس می کنیم. در یک جلسه درمانی یک تمرین کننده ممکن است از ترکیبی از تکنیک‌های مختلف مانند کریستال‌ها و تنفس برای تنظیم مجدد چاکرا ها و التیام بدن و ذهن استفاده کند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص روانشناسی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

پاکسازی هاله انرژی درمانی یا هاله درمانی چیست!

همچنین اعتقاد بر این است که پاکسازی هاله ریشه در طب باستانی هند دارد. گفته می شود هاله انرژی است که بدن را احاطه کرده و یک “میدان” خارجی ایجاد می کند. افراد مختلف ممکن است در هر لحظه رنگ های متفاوتی در هاله خود داشته باشند.

 

چاکرا

 

در جلسه پاکسازی هاله یک پزشک از مواردی برای پاکسازی هاله استفاده می کند، از جمله:

 • مراقبه
 • نفس کشیدن
 • صدا
 • کریستال ها

طب سوزنی

طب سوزنی یک عمل TCM است که شامل دستکاری انرژی بدن میباشد. با این حال طب مدرن نیز با توضیح تغییرات بدن از عمل کارایی خود را ثابت کرده است. این تغییرات عبارتند از :

 • پاسخ های التهابی
 • پاسخ های عصبی شیمیایی، از جمله تولید دوپامین، سروتونین و اندورفین
 • پاسخ های ایمنی مانند افزایش گلبول های سفید خون
 • پاسخ های گردش خون

این نوع درمان شامل قرار دادن سوزن هایی با نوک صاف در نقاط انرژی بدن است. این نقاط را تحریک می کند و منبع مورد اعتماد مسدود شده برای ایجاد تعادل و تشویق را بهبودی می‌بخشد.

 

پیشنهاد ویژه: چگونه گره تیروئید را با طب سنتی درمان کنیم؟

 

یک متخصص طب سوزنی یا دکتر انرژی درمانی  واجد شرایط و دارای مجوز باید این نوع درمان را انجام دهد. این متخصصان باید حداقل مدرک کارشناسی ارشد را گذرانده باشند و بسیاری از آنها دارای مدرک دکترا در طب سوزنی هستند. آنها همچنین باید گواهینامه مورد تایید را دارا باشند. تحقیقات نشان می دهد که این نوع انرژی درمانی (طب سوزنی) در درمان درد ناشی از میگرن موثر است. همچنین ممکن است درد گردن و کمر را کاهش دهد. محققان به این نتیجه رسیدند که از آنجایی که عوارض جانبی محدودی دارد و روشی ارزان است یک روش درمانی جایگزین ضروری است.

طب سوزنی نیز ممکن است برای درمان موارد زیر مورد اعتماد باشد:

 • گرگرفتگی
 • حالت تهوع
 • خستگی مرتبط با سرطان
 • علائم رینیت آلرژیک
 • علائم آلرژی دائمی

کاری که انرژی درمانی نمی تواند انجام دهد

این روش می تواند به عنوان یک عمل مکمل در کنار انواع دیگر درمان و درمان پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این درمان می تواند شرایط خاص سلامت جسمی یا روانی را درمان کند وجود ندارد. اگر هر گونه شرایط نا مناسب سلامت جسمی یا روانی را تجربه می کنید مطمئن شوید که همیشه با یک متخصص پزشکی واجد شرایط مشورت میکنید.

 

تصویر دکتر فرح جعفری

فرح جعفری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر فهیمه نیک بخش

فهیمه نیک بخش

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهدی مرادی

مهدی مرادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر پریا سلطانی

پریا سلطانی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر رقیه غلامی

رقیه غلامی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر محدثه قاسمی

محدثه قاسمی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر فاطمه فولادی

فاطمه فولادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر رامینا جوینی پور

رامینا جوینی پور

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر شقایق اسماعیلزاده اسکویی

شقایق اسماعیلزاده اسکویی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سعیده جلالی نسب

سعیده جلالی نسب

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سمیرا پوراکبرسجادی

سمیرا پوراکبرسجادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهدی رجبی

مهدی رجبی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سمانه سیف یان

سمانه سیف یان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهسا عطار حسینی

مهسا عطار حسینی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مریم اشعری

مریم اشعری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر علی اردشیری

علی اردشیری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سحر بهروزیان

سحر بهروزیان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زینب شهبازی چناری

زینب شهبازی چناری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر علیرضا فرهاد غیبی

علیرضا فرهاد غیبی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زهرا صابری

زهرا صابری

روانشناسی عمومی

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4093427/#
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18515247/
 3. https://www.healingbeyondborders.org/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.