زنان و زایمان

۷ روش خانگی برای درمان جوش واژن!

۷ روش خانگی برای درمان جوش واژن!

درمان جوش واژن

جوش در منطقه واژن معمولاً به عنوان “جوش‌های واژن”  شناخته شده و ممکن است به علت مسائل مختلفی از جمله عفونت‌های باکتریایی، قارچی یا ویروسی اتفاق بیافتد. اگر با این مشکل مواجه شدید، مهم است به یک پزشک زنان مراجعه کنید تا علت این جوش‌ها تشخیص داده شود. از خود درمانی برای درمان جوش واژن خودداری کنید، زیرا این می‌تواند مشکل را تشدید کند یا به عوارض جدی منجر شود. درمان جوش واژن و جوش واژینال بستگی به نوع و علت جوش دارد و ممکن است شامل داروها یا روش‌های دیگر مانند جراحی باشد. همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری از این عارضه کسب کنید.

 

جوش لبهای واژن

جوش‌ لبهای واژن ممکن است به عنوان نقطه‌های قرمز یا سفید کوچک در اطراف واژن یا داخلی لبهای واژن ظاهر شوند. دلایل ایجاد این جوش‌ها می‌تواند عبور باکتری‌ها از مویرگان مخملی (سهمیه‌های براقی در دور واژن) یا عفونت‌های قارچی باشد. اگر شما جوش‌های لبهای واژن دارید یا هر گونه نگرانی دارید، بهتر است که به یک پزشک یا جراح زنان مراجعه کنید تا علت و نیاز به درمان را تشخیص دهند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

از خود درمانی خودداری کنید. درمان جوش واژن و  استفاده از داروهای مناسب یا روش‌های دیگر توسط پزشک شما معین خواهد شد. بهداشت شخصی و رعایت نکات بهداشتی می‌تواند به جلوگیری از ایجاد جوش‌ها و عفونت‌های واژنی کمک کند. همچنین استفاده از کاندوم در روابط جنسی می‌تواند از انتقال عفونت‌های جنسی جلوگیری کند.

 

جوش واژینال

جوش واژینال

 

علت جوش تناسلی

جوش‌های تناسلی می‌توانند به علت مسائل مختلف ایجاد شوند. برخی از علل شایع جوش‌های تناسلی عفونت‌های باکتریایی هستند که  می‌توانند در منطقه تناسلی ایجاد جوش کنند. معمولاً با درمان دارویی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها قابل درمان هستند. عفونت‌های قارچی مانند کاندیدا هم می‌توانند عفونت‌های قارچی در منطقه تناسلی ایجاد کنند و جوش‌ها را ایجاد کنند.

 

ویروس‌ها مانند ویروس هرپس سیمپلکس ممکن است منطقه تناسلی را تحت تأثیر قرار دهند و جوش‌ها و زخم‌های پوستی ایجاد کنند.استفاده از لباس‌های تنگ و ناخن‌های بلند می‌توانند به تراکم و فرسایش پوست در منطقه تناسلی منجر شوند و عفونت‌ها و جوش‌ها را ایجاد کنند. برخی عفونت‌های جنسی مانند کلامیدیا، گنوره و سیفیلیس ممکن است باعث ایجاد جوش‌ها شوند.

 

برای تشخیص دقیق علت جوش‌های تناسلی و درمان جوش واژن، توصیه می‌شود به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. آنها می‌توانند تشخیص دقیق بدهند و درمان جوش واژن را تجویز کنند. همچنین، اهمیت بهداشت شخصی و جلوگیری از عفونت‌های جنسی را نیز نباید نادیده بگیرید.

 

علائم جوش واژن

علائم جوش‌های واژن ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • قرمزی: جوش‌های واژن ممکن است قرمز و التهابی باشند.
 • سوزش و خارش: اغلب جوش‌های واژن باعث سوزش و خارش در منطقه می‌شوند.
 • درد یا تورم: بعضی از افراد ممکن است درد یا تورم در اطراف جوش‌های واژن تجربه کنند.
 • خروج مایعات: ممکن است جوش‌ها مایعاتی مانند پوری یا پوس ایجاد کنند.
 • تغییر در ترشحات واژن: تغییر در شفافیت یا بوی ترشحات واژن نیز ممکن است رخ دهد.
 • خونریزی غیرعادی: در برخی موارد، جوش‌های واژن باعث خونریزی غیرعادی می‌شوند.
 • افزایش ترشحات: ممکن است مقدار ترشحات واژن افزایش یابد.

 

جوش تناسلی

جوش تناسلی

 

تشخیص جوش واژینال

تشخیص جوش‌های واژنال نیاز به ارزیابی پزشک دارد. پزشک با مشاهده مستقیم و انجام بررسی‌های جسمی می‌تواند تشخیص دقیق ارائه دهد. ارزیابی پزشک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشاهده: پزشک با مشاهده جوش‌ها و تغییرات پوستی در منطقه تناسلی شما شروع به ارزیابی می‌کند. این شامل اندازه، شکل، رنگ، و مکمل‌های جوش می‌شود.
 • سوالات پزشکی: پزشک ممکن است سوالاتی در مورد علائم شما، تاریخچه پزشکی، تاریخچه جنسی، و عوامل خطر را از شما بپرسد.
 • آزمایشات: بسته به حاشیه‌های شما، پزشک ممکن است نمونه‌برداری از جوش یا ترشحات واژن را انجام دهد تا علت عفونت را تشخیص دهد. این نمونه‌ها معمولاً به آزمایشگاه برای تحلیل ارسال می‌شوند.
 • تشخیص تصویری: در برخی موارد، پزشک ممکن است از تصاویر پوستی اخذ شده به منظور تجزیه و تحلیل دقیقتر استفاده کند.

 

بیشتر بخوانید: بھترین زمان برای عمل زیبایی واژن

 

درمان جوش واژن

درمان جوش واژن بستگی به علت آنها دارد. اگر جوش‌های واژنال به علت عفونت باکتریایی یا عفونت قارچی ایجاد شده باشند، ممکن است نیاز به داروهای ضد باکتری یا ضد قارچ داشته باشید. پزشک شما باید علت را تشخیص دهد و داروهای مناسب را تجویز کند. همچنین مهم است که از بهداشت شخصی خوبی رعایت کنید. این شامل شستشوی منظم و ملایم منطقه واژن با آب گرم و ملایم و عدم استفاده از صابونهای حاوی عطر و مواد شیمیایی تند است. استفاده از لباس‌های تهویه‌یافته و تمیز نیز می‌تواند به جلوگیری از تعریق و رطوبت اضافی در منطقه واژن کمک کند.

 

پماد برای جوش واژن

استفاده از پماد یا داروهای ضد جوش برای درمان جوش‌های واژنی باید تحت نظر پزشک شما صورت گیرد. هر گونه عوارض جلدی در منطقه تناسلی نیاز به ارزیابی دقیق و تشخیص صحیح دارد. پزشک شما ممکن است پماد یا داروهای ضد باکتریایی، ضد قارچی، یا ضد ویروسی تجویز کند، بسته به علت جوش و نوع عفونت. همچنین، برخی از افراد ممکن است به درمان‌های آنتی‌الرژیک نیاز داشته باشند تا به تخفیف از خارش و التهاب کمک کنند.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر دیانا حسینی فرح ابادی

دیانا حسینی فرح ابادی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

سوالات متداول

چه پمادی برای جوش واژن خوبه؟

پماد کلوتریمازول و اکتیول برای جوش واژن، جوش سفت و دردناک واژن

پماد کلوتریمازول برای جوش واژن خوب است؟

کلوتریمازول به طور گسترده برای درمان عفونت‌های قارچی واژن استفاده می‌شود. کلوتریمازول علائم اذیت‌کننده و ترشحات واژن که ممکن است همراه این بیماری رخ دهند را کاهش می‌دهد. این دارو یک ضدقارچ آزول است و با متوقف کردن رشد مخمر (قارچی) که سبب بروز عفونت شده، عمل می‌کند. این دارو به دو شکل (کرم یا قرص واژینال) عرضه می‌شود.

منابع علمی این مطلب

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.