روانشناسی

7 اشتباه رایج در رابطه زناشویی

7 اشتباه رایج در رابطه زناشویی

رابطه زناشویی

در اوایل آشنایی هنگامی که زوج‌ها تازه به هم رسیده‌اند همه چیز تازه و هیجان انگیز است اما پس از مدتی امکان دارد در رابطه زناشویی مشکلات و اشتباهاتی صورت بگیردکه عمدتاً این اشتباهات از روی عدم شناخت مناسب از فرد مقابلمان است. در ادامه می‌خواهیم به 7 اشتباه رایج در رابطه زناشویی بپردازیم: 1. نرسیدن به بهداشت فردی 2. ابراز نکردن احساسات خود 3. توجه نداشتن به نیازهای خود و همسرتان 4. احترام نگذاشتن به همدیگر 5. تحقیر 6. تدافعی رفتار کردن 7. ذهن خوانی

وجود هر یک از این اشتباه در رابطه جنسی می‌تواند باعث به خطر افتادن زندگی زناشویی زوجین شود تا جایی که حتی امکان جدایی رابطه را در پیش داشته باشد. برای داشتن هر یک از این مهارت‌ها می‌توانید از یک متخصص روانشناس کمک بگیرید.

نرسیدن به بهداشت فردی

 • بهداشت فردی مجموعه‌ای از قوانین بهداشتی است که اجرای آن به حفظ و تقویت سلامت انسان کمک می‌کند. رسیدگی نکردن به بهداشت فردی در رابطه زناشویی از جمله رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، نظافت شخصی، استحمام روزانه، نداشتن آراستگی ظاهری، می‌تواند باعث کاهش میل جنسی در افراد شود. اگر هر یک از زوجین برای بهداشت فردی خود وقت نگذارند علاوه بر به خطر افتادن سلامت خود و شریک زندگیشان باعث  از بین رفتن جذابیت‌های جنسی در فرد متقابل می‌شود. اکثراً افراد تمایلی به برقراری رابطه جنسی با فردی که بهداشت مناسبی را رعایت نمی‌کنند، ندارند و همین امر در ارتباط زناشویی باعث می‌شود میل جنسی رو به سردی برود.

رعایت بهداشت فردی باعث ایجاد طراوت و شادابی در زندگی زوجین می‌شود. همان قدر که گذراندن زمانی مطلوب و با کیفیت در کنار همسرتان مهم است اختصاص دادن زمان به بهداشت فردی و آراستگی ظاهری در زندگی زوجین مهم و با اهمیت است.

 

میل جنسی

میل جنسی

 

ابراز نکردن احساسات خود

 • یکی دیگر از اشتباهات رایج در رابطه زناشویی ابراز نکردن احساسات خود است،متاسفانه بسیاری از همسران انتظار دارند بدون گفتن احساساتشان طرف مقابل از احساسات آنها مطلع شود و این تفکری کاملاً اشتباه است. در یک رابطه زناشویی سالم و با کیفیت زوجین باید بتوانند تمام احساسات خود را به راحتی با یکدیگر بیان کنند. یک کلمه تنها برای بیان احساس کافی نیست،باید احساسات خود را طوری بیان کنیم که همسرمان به راحتی برداشتی درست از آن احساس داشته باشند.

بسیاری از زوجین برای بیان برخی از احساسات، حس شرمساری و خجالت را تجربه می‌کند مانند بیان احساس داشتن میل جنسی به همسر خود.

در بیان احساستان باید شدت، مدت، زمینه و هر اطلاعات دیگری را که به درک دقیق همسرتان از احساس شما کمک می‌کند،توضیح دهید. بیان احساسات باعث صمیمیت بیشتر شما و همسرتان می‌شود، پس می‌توانید به دور از داشتن احساس شرمساری و دیگر احساس‌های منفی حس خودتان را با همسرتان در میان بگذارید و در مورد این احساس با یکدیگر صحبت کنید.

 

پیشنهاد مقاله: راهنمای تجربه اوج لذت جنسی در رابطه جنسی

 

توجه نداشتن به نیازهای خود و همسرتان

 • گاهی اوقات افراد با توجه نداشتن به نیازهای خود و همسرشان باعث لطمه زدن به زندگی مشترکشان می‌شود. این حق شماست که در رابطه زناشویی به دنبال رفع نیازهای خود و همسرتان باشید. در واقع در مقابل خودتان و همسرتان مسئولید که نیازهای خود را به روشنی بیان کنید. هیچکس بهتر از خودتان شما را نمی‌شناسد، هیچکس دیگری،حتی همسرتان نمی‌تواند فکرتان را بخواند و به نیاز به :
 1. حمایت
 2. صمیمیت
 3. تنها بودن
 4. وجود انضباط در خانه
 5. استقلال
 6. سکس
 7. عشق
 8. امنیت اقتصادی و….. پی ببرد.

باید نیازهای خود را بشناسید و به آنها اهمیت دهید و همچنین به نیازهای همسرتان توجه کنید.نیازهای شما و همسرتان خود به خود اولویت پیدا نمی‌کند. زوجین حق دارند نیازهای خود را درخواست کنند. اما این حق لزوماً به این معنی نیست، که هرچه درخواست می‌کنید به آن برسید. باید حق خود را برای رفع نیازها با حق همسرتان متوازن کنید. گاهی ممکن است نیازهای شما با هم در تضاد باشند. مصالحه و همکاری در اغلب موارد کلید حل نیازهای متضاد و ناسازگار است.

توجه کردن به نیازها و میل جنسی خود و همسرتان و کیفیت صحبت کردن درباره سکس، بین زوج‌ها به میزان زیادی به کیفیت رابطه کلی آنها مرتبط است. همچنین مهارت در صحبت کردن درباره انواع نیازها از جمله نیاز به: عشق، استقلال، صمیمیت ،سکس و…. برای پایداری رضایت رابطه زناشویی از یکدیگر مفید است.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص روانشناسی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

احترام نگذاشتن به همدیگر

 • در یک زندگی زناشویی موفق، با دوام و توأم با رضایت خاطر، زن و شوهر به یکدیگر احترام می‌گذارند. در این گونه زندگی از همسران ویژگی‌ها یا توانایی‌های قابل احترامی را در دیگری می‌یابند. هر چقدر میدان احترام گذاری به یکدیگر وسیع‌تر باشد، رابطه زناشویی رضایتمندانه‌تر خواهد بود، این همسران تایید و ارزش گذاری خود برای همسرشان را نشان می‌دهند و به طور پیوسته کارهایی را انجام می‌دهند که عواطف عشق و احترامشان را به یکدیگر نشان دهند و از کلمات و اعمال مثبتی استفاده می‌کنند که رابطه‌ شان را مورد حمایت و تایید قرار می‌دهند. عشق، صمیمیت، رابطه جنسی و احترامجنبه‌های به هم وابسته یک رابطه نزدیک هستند که اثرات مثبت و منفی بر یکدیگر دارند. برای مثال اگر عشق و صمیمیت و احترام در سطح بالایی باشند به احتمال زیاد رابطه جنسی رضایت بخش خواهد بود. باید به خاطر داشت که رضایت بخش‌ترین رابطه جنسی در بافتی ایجاد می‌شود که عشق، صمیمیت و احترام وجود داشته باشد.

 

رابطه جنسی

رابطه جنسی

 

تحقیر

تحقیر کردن فرد مقابل یکی از اشتباهات رایج در زندگی زناشویی است. تفاوت انتقال و تحقیر در روابط زوجی این است که در انتقاد به صورت عمدی به همسر ضربه وارد نمی‌شود در حالی که در تحقیر فرد تغییر کننده به صورت عمدی و از روی قصد به همسر خود آسیب و ضربه روحی وارد می‌کند.

 • توهین
 • فحاشی
 • مسخره کردن
 • حرکات بدنی تحقیرآمیز
 • ادا و اطوار

همه از نشانه‌های تحقیر هستند. تحقیر می‌تواند رابطه را کاملاً مختل کند. فردی که همسرش را تحقیر می‌کند، احساس دوست داشتن را در همسر خود کاملاً از بین می‌برد.

 

پیشنهاد ویژه: سکس تراپی چیست و چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند

تدافعی رفتار کردن

 • تدافعی رفتار کردن در زندگی مشترک یکی از اشتباهات رایج بین زوجین است. وقتی زن و شوهر نسبت به هم حالت دفاعی می‌گیرند، نمی‌توانند به عنوان یک تیم با هم همکاری کنند. در این حالت هر دو نفر مسئولیت خود را نادیده گرفته خود را تبرئه می‌کنند. همچنین ممکن است از روش‌هایی مثل شکایت دو طرفه استفاده کنند. در این حالت زوج روزگار سختی را می‌گذرانند زیرا زمانی که ناکام می‌شوند فرصت‌های زیادی را از دست می‌دهند.

ذهن خوانی

 • ذهن خوانی، این امر زمانی صورت می‌گیرد که یکی از زوجین، دائماً بر اساس ادراکی که از رفتار و نیت همسر خود دارد بدون اینکه از حلقه بازخورد استفاده کند ،عمل می‌کند.

ذهن خوانی معمولا در زوج‌هایی که مدت طولانی‌تری از ازدواج آنها می‌گذرد مشاهده می‌شود. در این موارد چون زوج‌ها فکر می‌کنند در دوره طولانی با هم بودند، به خوبی یکدیگر را شناخته اند و احساس می‌کنند که نیازی به بازخورد ندارند به همین دلیل بیشتر بر اساس ادراک و برداشتی که از رفتار همسر خود دارند واکنش نشان می‌دهند. ذهن خوانی گاهی مشکلاتی بسیار جدی را در ارتباط بین زن و شوهر ایجاد می‌کند.

عدم همکاری، انتقاد در مقابل شکایت دو عامل دیگری از اشتباهات رایج در روابط زناشویی هستند. تمام این عوامل اگر از بین نرود عاملی تهدید کننده برای زندگی زوجین به شمار می‌روند.

 

تصویر دکتر فرح جعفری

فرح جعفری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر فاطمه فولادی

فاطمه فولادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر فهیمه نیک بخش

فهیمه نیک بخش

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر پریا سلطانی

پریا سلطانی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر محدثه قاسمی

محدثه قاسمی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهدی مرادی

مهدی مرادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سمانه سیف یان

سمانه سیف یان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر رقیه غلامی

رقیه غلامی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سحر بهروزیان

سحر بهروزیان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زینب شهبازی چناری

زینب شهبازی چناری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زینب ذاکر زاده

زینب ذاکر زاده

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مریم کریمی

مریم کریمی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر معصومه اساسه

معصومه اساسه

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر شهره رجبعلی

شهره رجبعلی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مرجان معاونی

مرجان معاونی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سمیرا پوراکبرسجادی

سمیرا پوراکبرسجادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سعیده جلالی نسب

سعیده جلالی نسب

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهسا عطار حسینی

مهسا عطار حسینی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مریم اشعری

مریم اشعری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر علی اردشیری

علی اردشیری

روانشناسی عمومی

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

 1. کتاب مبانی زوج درمانی و خانواده درمانی نویسنده دکتر علی محمد نظری/فصل سوم صفحات ۶۷ تا ۹۴
 2. کتاب مهارت‌های زناشویی نویسنده متیو مک کی فصل یکم صفحات ۱۰ تا ۵۵
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.