داخلی

انواع گیاهان دارویی برای کاهش فشار خون

انواع گیاهان دارویی برای کاهش فشار خون

فشار خون

امروزه با پیشرفت علم و افزایش آگاهی افراد نسبت به دارو های مختلف،بسیاری از افراد در استفاده از دارو های شیمیایی محتاط شده اند. به ویژه اگر بیماری آن ها به گونه ای باشد که مجبور به استفاده طولانی مدت از یک دارو باشند. بیماری فشار خون از جمله بیماری های شایعی است که تعداد مبتلایان آن در دنیا و به ویژه کشور ما کم نیست، و چون درمان طولانی مدت این بیماری مستلزم استفاده دراز مدت از داروها می باشد ممکن است بعضی افراد برای درمان از گیاهان دارویی استفاده کنند.

البته لازم به ذکر است که بر خلاف روند یک داروی شیمیایی، تعداد بسیار کمی از دارو های گیاهی تحقیقات قابل اعتمادی رویشان انجام شده اس و در استفاده از بسیاری از این گیاهان به دلیل نبود مستندات علمی درست باید احتیاط کرد، چرا که ممکن است عوارض جبران ناپذیری بر سیستم های مختلف بدن وارد شود. حال در این مطلب به تعدادی از گیاهان دارویی که برای کاهش فشار خون استفاده می شود، اشاره شده است.

 

تعریف فشار خون

به فشاری که توسط خون به جدار عروق وارد می شود، گفته می شود و در صورت فشار خون بالا ،قلب باید سخت تر و بیشتر کار کند که این مسئله در دراز مدت عوارض زیادی به دنبال دارد وباید کنترل شود. فشار خون نرمال ،120/80mmHg،می باشد و اعداد بالاتر این، بالا تلقی می شود. هر کدام طبقه بندی مشخص خود را دارند به طوری که وقتی به بالای 180/120mmHg برسد به عنوان اورژانس فشار خون محسوب شده ،و نیاز به مداخلات درمانی در بیمارستان و توسط پزشک دارد.

اگر درمان نشود و بیمار مراجعه نکند ،می تواند باعث سکته های قلبی شود ،بنابراین برای بررسی هر 2 سال باید فشار خون در سن بالای 18 سال چک شود.البته در بعضی افراد متناسب با دارو های مصرفی و بیماری های زمینه ای ممکن است این چک کردن به کمتر از 2 سال کاهش یابد.

روش زندگی سالم همانند نکشیدن سیگار، ورزش مرتب و خوردن غذاهای سالم در جلوگیری از ابتلا به فشار خون بالا بسیار موثر است .

 

علائم <yoastmark class=

 

علائم فشار خون بالا چیست؟

بسیاری از افراد علامت مشخصی ندارند، و ممکن است شما سال ها به آن مبتلا شده باشید اما علامتی در شما بروز پیدا نکند و به همین خاطر چک کردن فشار اهمیت بالایی دارد ،در مقابل در بعضی افراد علائمی همچون:

ممکن است بروز پیدا کند.

 

مراجعه به پزشک در فشار خون بالا

همانطور که ذکر شد چک کردن فشار خون از جمله روش های در دسترس با هزینه بسیار کم می باشد که در صورت تشخیص زود هنگام نتایج بسیار خوبی برای سلامتی شما رقم خواهد زد .

در مراکز بهداشتی طبق برنامه های موجود چک فشار خون اطفال درمراقبت های  3 سالگی صورت می گیرد .

و در سن 18 تا 39 سالگی بین هر 2 سال تا هر سال متناسب با ریسک فاکتور های زندگی هر فرد متفاوت است.و از سن بالای 40 سال بهتر است فشارخون را هر سال چک کنید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علت فشار خون بالا

دلایل گوناگونی وجود دارد که به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:

 1. اولیه:در تعداد بالایی از مبتلایان، علت خاصی یافت نمی شوند صرفا در روند افزایش سن و تشکیل پلاک در عروق و ایجاد بیماری ارتریواسکلروزیس منجر به فشار خون بالا می شود.
 2. ثانویه:در این نوع، بیماری در پس زمینه وجود دارد که باعث ایجاد فشار خون بالا شده است مانند:
 • تومور غدد آدرنال
 • بیماری های قلبی بدو تولد
 • قرص های پیشگیری از بارداری،مسکن ها
 • مصرف کوکائین و آمفتامین ها
 • آپنه انسدادی خواب
 • مشکلات تیرویید

 

کاهش <yoastmark class=

 

کاهش فشار خون

به چندین عامل بستگی دارد ،که یکی از مهمترین آن ها کاهش مصرف نمک خوراکی است و ترکیب درمان دارویی و تغییر شیوه زندگی اثر بخش می باشد.

همانطور که در مقدمه ذکر شد گیاهان دارویی در درمان بیماری ها ممکن است موثر باشند اما چون تحقیقات قابل اعتماد زیادی درباره این گیاهان صورت نگرفته، همچنان از دارو های شیمیایی در قدم اول دارودرمانی استفاده می شود. درادامه به چند گیاه دارویی پایین آورنده فشار خون اشاره شده است:

 • پودر سیر:به صورت قرص در داروخانه ها موجود می باشد ودر درمان فشارخون بالا،کاهش چربی خون،دیابت موثر میباشد،امادر بیمارانی که زخم های گوارشی دارند ودر دوران شیردهی و بارداری توصیه نمی شود.
 • کراتاگوس :این گیاه در واقع عصاره میوه گیاه سرخ ولیک می باشد که به صورت قطره خوراکی در داروخانه ها موجود است.اما در کسانی که دارو های قلبی ،منیزیم،سیر و ویتامین B6 استفاده می کنند توصیه نمی شود. و در دوران شیردهی و بارداری مجاز نیست.
 • ریحان
 • جعفری
 • بذر کرفس
 • دارچین
 • عصاره پنجه گربه

بنابراین با همه این مطالب می توانید به این نتیجه برسید که کنترل فشار خون و پیگیری چک کردن به موقع از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نباید به فراموشی سپرده شود.

 

تصویر دکتر امیر حسین شکروی

امیر حسین شکروی

داخلی

تصویر دکتر سیده مهنوش سالم

سیده مهنوش سالم

داخلی

تصویر دکتر سیده آناهیتا انوری

سیده آناهیتا انوری

داخلی

تصویر دکتر آروین امیری

آروین امیری

داخلی

تصویر دکتر مریم پورکار جدید

مریم پورکار جدید

داخلی

تصویر دکتر گل شید اجلالی

گل شید اجلالی

داخلی

تصویر دکتر معصومه پولادی

معصومه پولادی

داخلی

تصویر دکتر مهتاب رنگ چی

مهتاب رنگ چی

داخلی

تصویر دکتر غزل اسدی گرمارودی

غزل اسدی گرمارودی

داخلی

تصویر دکتر اعظم موحدی

اعظم موحدی

داخلی

تصویر دکتر آذین پیکری

آذین پیکری

داخلی

تصویر دکتر محمدجواد میردامادی

محمدجواد میردامادی

داخلی

تصویر دکتر الناز صاحبی راغب

الناز صاحبی راغب

داخلی

تصویر دکتر امید نعمتی

امید نعمتی

داخلی

تصویر دکتر حفیظی لطف آبادی

حفیظی لطف آبادی

داخلی

تصویر دکتر علی اکبر قربانی

علی اکبر قربانی

داخلی

تصویر دکتر احمد خطیبی نژاد

احمد خطیبی نژاد

داخلی

تصویر دکتر مصطفی ناد علی نژاد

مصطفی ناد علی نژاد

داخلی

تصویر دکتر الهه رشیدی

الهه رشیدی

داخلی

تصویر دکتر مونا آذرخشی

مونا آذرخشی

داخلی

منابع علمی این مطلب

 1. herbs tolower blood pressure
 2. High blood pressure (hypertension)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.