پزشکی, جراحی‌ها

 جراحی زیبایی سینه

 جراحی زیبایی سینه

 جراحی زیبایی سینه

 جراحی زیبایی سینه شامل بزرگ کردن سینه، کوچک کردن و ماستوپکسی است که با استفاده از تکنیک های بازآرایی بافت یا با استفاده از ایمپلنت سینه انجام می شود.

در اینجا عوارض مربوط به جراحی ترمیمی و زیبایی سینه بررسی می شود.

اگرچه اکثر زنانی که جراحی ترمیمی یا زیبایی سینه انجام می دهند، عوارض قابل توجهی را تجربه نمی کنند و بسیار راضی هستند، طیف وسیعی از مشکلات ممکن است هر زمان پس از انجام عمل رخ دهد. شناسایی و مقایسه دقیق میزان عوارض ممکن است بین مطالعات به دلیل متغیرهایی مانند انواع مختلف بازسازی، تجربه جراح، و عوامل بیمار و بیماری‌های همراه، و همچنین مدت زمان پیگیری بیمار دشوار باشد.

عوارض ناشی از جراحی زیبایی سینه ترمیمی

به طور کلی، عوارض ناشی از جراحی ترمیمی یا زیبایی سینه را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • عوارض جراحی (مانند عفونت، ترومبوآمبولی وریدی، هماتوم، تاخیر در بهبود، اسکار غیر طبیعی).
 • عوارض خاص مربوط به بازسازی (مانند ایسکمی فلپ، نکروز چربی، انقباض کپسولی، شکست ایمپلنت).

عواملی که بر میزان کلی عوارض تأثیر می گذارند عبارتند از: نوع ماستکتومی، نوع ایمپلنت، نوع فلپ، استفاده از پیوند چربی، اندازه سینه (مبتنی بر ایمپلنت)، جراحی دوطرفه  و جراحی قبلی شکم

سیگار کشیدن – سیگار کشیدن به طور کلی به عنوان یک عامل خطر برای عوارض جراحی در نظر گرفته می شود و سیگار بر بهبود زخم و خون رسانی تأثیر منفی می گذارد

سیگار یک عامل خطر مستقل برای ایجاد عوارض بعد از عمل است و با افزایش خطر شکست ترمیمی همراه است. برای بازسازی مبتنی بر ایمپلنت، بروز نکروز فلپ ماستکتومی، عفونت و از دست دادن ایمپلنت با استفاده از تنباکو افزایش می‌یابد

چاقی – چاقی بروز عوارض جانبی را به دنبال بازسازی اتولوگ یا مبتنی بر ایمپلنت افزایش می دهد

در بررسی پایگاه داده برنامه ملی بهبود کیفیت جراحی، چاقی مرضی (شاخص توده بدنی [BMI] > 40) با افزایش قابل توجهی خطر عوارض بعد از عمل (30 روزه) در مقایسه با بیماران غیر چاق همراه بود.

عوارض محل  جراحی زیبایی سینه

سروما/هماتوم: سروماها می توانند تقریباً به دنبال هر روشی برای بازسازی سینه ایجاد شوند. اکثر سروماها به دنبال برداشتن درن ایجاد می شوند. بروز زودرس سروم پستان پس از کاشت ایمپلنت نسبتا شایع است و پس از بازسازی پستان مبتنی بر فلپ کمتر شایع است. سروما همچنین می تواند در هر دو محل اهدا کننده و گیرنده بازسازی بافت اتولوگ رخ دهد.

تجمع قابل توجه مایع در داخل پاکت ایمپلنت سینه (در داخل کپسول) ممکن است باعث عدم تقارن، بزرگ شدن سینه و ناراحتی شود

سروماهایی که در مراحل اولیه ایجاد می شوند را می توان از راه پوست (با یا بدون هدایت اولتراسوند)، با یا بدون قرار دادن کاتتر تخلیه کرد. برای جلوگیری از آسیب رساندن به ایمپلنت باید مراقب باشید. اگر مشکوک به عفونت باشد، مایع تخلیه شده را می توان برای کشت فرستاد.

جمع آوری دیررس مایع در اطراف ایمپلنت نادر است و علت آن به خوبی شناخته نشده است. ارزیابی یک جمع آوری دیرهنگام مایع ممکن است شامل تجزیه و تحلیل جامع مایع (شامل شمارش سلولی، میکروبیولوژی) و تصویربرداری اولتراسوند یا تشدید مغناطیسی (MR) بسته به وضعیت بالینی بیمار باشد.

از پزشک فقط یک اپلیکیشن نیست یک سامانه هوشمند است که در زمینه ارائه خدمات پزشکی از جمله ویزیت آنلاین و… فعالیت می کند، این سامانه توانسته با ارائه خدمات صادقانه اعتماد بسیاری از بیماران و پزشکان متخصص را به خود جلب نماید اگر شما هم نیاز به مشاوره با پزشک متخصص بدون اطلاف وقت و در سریع‌ترین زمان ممکن را دارید تا به راحتی در هر زمان و مکانی که هستید از پزشک متخصص مورد نظر خود مشاوره دریافت نمائید هم اکنون سامانه از پزشک را نصب نمائید تا از خدمات فوق‌العاده ان بهره‌مند شوید.

تشخیص افتراقی جمع آوری دیررس مایعات در جراحی سینه

تشخیص عفونت ایمپلنت در جراحی سینه

تشخیص افتراقی جمع آوری دیررس مایعات در  جراحی زیبایی سینه شامل موارد زیر است:

 • هماتوم
 • عفونت با یا بدون تشکیل بیوفیلم
 • پارگی ایمپلنت
 • متاپلازی سینوویال
 • التهاب
 • تشکیل کپسول دوبل
 • بدخیمی
 • ALCL مرتبط با ایمپلنت
 • علل ایدیوپاتیک

خونریزی و هماتوم – بروز هماتوم به طور کلی کم است (کمتر از 2 درصد). سینه آسیب دیده معمولا بزرگ شده، حساس است و ممکن است دارای اکیموز یا کبودی باشد.

نکروز پوستی – بروز نکروز فلپ ماستکتومی یک عارضه نسبتاً شایع است که در 18 تا 30 درصد بیماران پس از بازسازی فوری پستان رخ می دهد

بروز این عارضه با تکنیک هایی مانند ماستکتومی نگهدارنده نوک پستان و بازسازی مستقیم به ایمپلنت که در بسیاری از مراکز رایج شده است، افزایش یافته است. مطالعات نشان داده اند که بروز نکروز فلپ پوست ماستکتومی با ماستکتومی نگهدارنده نوک پستان به دلیل هیپوپرفیوژن کمپلکس نوک پستان-آرئولار (NAC) بیشتر است.

به حداقل رساندن نکروز فلپ پوست به دنبال ماستکتومی مستلزم حفظ شبکه زیر پوستی، جمع شدن ملایم فلپ های پوستی و به حداقل رساندن آسیب حرارتی است. در زمینه بازسازی اتولوگ، یک رویکرد محافظه کارانه با مراقبت محلی ممکن است در نظر گرفته شود

.درد مداوم پستان – درد پستانی که فراتر از دوره معمول پس از عمل است، باید از نظر علل زمینه‌ای مانند عفونت، آسیب دیواره قفسه سینه، انقباض کپسولی و آسیب تشعشع ارزیابی شود. درد قابل توجه مداوم پستان نشان دهنده آسیب عصبی است

عفونت – عفونت پس از بازسازی پروتز یا اتولوگ می تواند سینه را در معرض خطر قرار دهد. عفونت به دنبال بازسازی اتولوگ غیر معمول است و عموماً در کمتر از 5 درصد موارد رخ می دهد.

تشخیص عفونت ایمپلنت در جراحی سینه

تشخیص عفونت ایمپلنت در جراحی سینه

تشخیص عفونت ایمپلنت یا گسترش دهنده بافت در جراحی زیبایی سینه نیاز به درمان سریع دارد. مقداری قرمزی و تورم در ابتدا در دوره پس از عمل طبیعی است و انتظار می رود، بنابراین ارزیابی دقیق لازم است. گاز اطراف ایمپلنت در غیاب عفونت گزارش شده است و به خودی خود ممکن است با تغییر ارتفاع، پارگی ایمپلنت یا نوع ایمپلنت مرتبط باشد

بیماری Mondor (ترومبوفلبیت سطحی وریدهای اپی گاستر) – بیماری Mondor یک بیماری غیرشایع است که بیشتر پس از بزرگ کردن سینه رخ می دهد ، اما پس از بازسازی سینه گزارش شده است . این بیماری بیشتر با برش های عرضی زیر پستانی دیده می شود، که ممکن است وریدهای سطحی قفسه سینه را با جهت عمودی مختل کرده و باعث استاز وریدی و به دنبال آن ترومبوز شود.

عوارض مربوط به فلپ – عوارض اصلی بازسازی فلپ مربوط به زنده ماندن فلپ یا مربوط به محل بافت دهنده است. سایر عوارض عبارتند از نکروز چربی، از دست دادن فلپ نسبی حاد و شلی یا فتق پایین شکم. اگرچه به طور سیستماتیک مورد مطالعه قرار نگرفته است، تأثیر برداشت لاتیسیموس دورسی بر عملکرد شانه حداقل است

نکروز/از دست دادن فلپ – از دست دادن فلپ زمانی رخ می دهد که یک ناحیه از فلپ خون کافی دریافت نمی کند. از آنجایی که خون رسانی به لاتیسیموس بسیار قابل اعتماد است، بروز از دست دادن فلپ در مقایسه با سایر گزینه های بافت اتولوگ برای بازسازی سینه نسبتا کم است.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه جراحی زیبایی سینه و یا دیگر جراحی‌های زیبایی و نحوه مشاوره آنلاین با پزشک متخصص جراحی زیبایی دارید پیشنهاد ما بهش ما عزیزان مطالعه مقاله مشاوره با پزشکان جراح پلاستیک است.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

https://doctorabad.com/UpToDate/d/topic.htm?path=complications-of-reconstructive-and-aesthetic-breast-surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.