کوررنگی چیست و چه علائمی دارد!

کوررنگی

فهرست مطالب

کوررنگی زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلات رنگدانه‌های حسگر رنگ در چشم باعث ایجاد مشکل یا ناتوانی در تشخیص رنگ‌ها شود.

اکثر افرادی که کور رنگ هستند نمی توانند قرمز و سبز را تشخیص دهند.  تشخیص رنگ های زرد و آبی نیز ممکن است مشکل ساز باشد، اگرچه این شکل از کوررنگی کمتر رایج است.

این وضعیت از خفیف تا شدید متغیر است.  اگر شما کاملاً کور رنگ هستید، که وضعیتی به نام آکروماتوپسی شناخته می شود، فقط به رنگ خاکستری یا سیاه و سفید می بینید.  با این حال، این وضعیت بسیار نادر است.

افراد کورنگ خطوط و الگو ها را معمولابه جای رنگ ها اول می بینند و در تشخیص آنها نسبت به افراد با دبد معمولی دقیق تر هستند. درگذشته در طول جنگ جهانی دوم بنا به دلایلی که گفته شد، در ارتش ها، تک تیراندازان کوررنگ ارزش زیادی داشتند چون به راحتی می توانستند تک تیرانداز های دشمن که استتا کرده بودند را شناسایی کنند و سهم بزرگی در پیروزی ها داشته باشند. این مزایای کوررنگی در گذشته مورد استفاده بوده ولی امروزه کاربرد زیادی ندارد

اکثر افراد مبتلا به کوررنگی به جای رنگ‌های قرمز، سبز و آبی که دیگران می‌بینند، رنگ‌های زیر را در نمودارهای رنگی می‌بینند:

رنگ زرد

خاکستری

رنگ بژ

آبی

کوررنگی چیست؟
کوررنگی چیست؟

کوری رنگ چقدر شایع است؟

 کوررنگی در مردان شایع تر است.  زنان بیشتر حامل کروموزوم معیوب مسئول انتقال کوررنگی هستند، اما مردان بیشتر احتمال دارد این بیماری را به ارث ببرند.

با توجه به انجمن بینایی سنجی آمریکا، حدود 8 درصد از مردان سفیدپوست با کمبود دید رنگ متولد می شوند در مقایسه با 0.5 درصد از زنان از همه قومیت ها.

یک مطالعه در سال 2014 در مورد کوررنگی در کودکان پیش دبستانی کالیفرنیای جنوبی نشان داد که کمبود بینایی رنگ در کودکان سفیدپوست غیر اسپانیایی بیشترین شیوع را دارد و در کودکان سیاه پوست کمترین شیوع را دارد.

آکروماتوپسی از هر 30000 نفر در سراسر جهان 1 نفر را مبتلا می کند.  از این تعداد، تا 10 درصد هیچ رنگی را درک نمی کنند.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک امکان ویزیت توسط دکتر چشم پزشک آنلاین  است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی  ویزیت آنلاین  دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

علائم کوررنگی چیست؟

شایع ترین علامت کوررنگی عدم توانایی تشخیص رنگ های خاص در برخی افراد است . به عنوان مثال، ممکن است تشخیص قرمز و سبز چراغ راهنمایی دشوار باشد.  رنگ ها ممکن است کمتر از قبل روشن به نظر برسند. سایه های مختلف یک رنگ ممکن است همه یکسان به نظر برسند.

کوررنگی اغلب در سنین پایین که کودکان در حال یادگیری رنگ های خود هستند آشکار می شود.  در برخی از افراد، مشکل شناسایی نمی شود زیرا آنها یاد گرفته اند که رنگ های خاص را با اشیاء خاص مرتبط کنند.

به عنوان مثال، آنها می دانند که چمن سبز است، بنابراین به رنگی که می بینند سبز می گویند.  اگر علائم بسیار خفیف باشند، ممکن است فرد متوجه نشود که رنگ های خاصی را نمی بیند.

اگر مشکوک به کوررنگی خود یا فرزندتان هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید.  آنها می توانند تشخیص را تایید کنند و سایر مشکلات سلامت جدی تر را رد کنند.

 

افرادی که کوررنگی دارند چگونه می بینند؟

سه نوع اصلی از کوررنگی وجود دارد. در یک نوع، فرد دچار اختلاف بین قرمز و سبز است. در نوع دیگری، فرد دچار مشکل زرد و آبی جدا شده است. نوع سوم Achromatopsia نامیده می شود. فردی که این فرم را نمی توان رنگ ها را درک کرد – همه چیز به نظر می رسد خاکستری یا سیاه و سفید است. Achromatopsia حداقل شکل شایع از کوری رنگ است. کوری رنگ می تواند به ارث برده یا به دست آید. کوری رنگ به ارث برده شایع تر است. این به دلیل نقص ژنتیکی است. این به این معنی است که این وضعیت از طریق خانواده انتقال پیدا  می کند. کسی که دارای اعضای خانواده نزدیک است که ColorBlind هستند بیشتر احتمال دارد شرایط را نیز داشته باشد. کوری رنگ اکتسابی بعد از تولد توسعه می یابد و می تواند به طور مساوی بر مردان و زنان تاثیر بگذارد. بیماری هایی که به عصب بینایی یا شبکیه چشم آسیب می رسانند می توانند سبب کور رنگی شوند. به همین دلیل، اگر دیدگاه رنگی شما تغییر کند، باید پزشک خود را هشدار کنید.این ممکن است یک مسئله جدی تر را نشان دهد.

چه چیزی باعث نابینایی رنگ می شود؟ چشم حاوی سلولهای عصبی به نام سلول های مخروطی است که شبکیه را فعال می کنند، یک لایه حساس به نور از بافت در پشت چشم شما، برای دیدن رنگ ها. سه نوع مختلف از مخروط ها طول موج های مختلف نور را جذب می کنند و هر نوع واکنش به قرمز، سبز یا آبی واکنش نشان می دهد. مخروط ها اطلاعات را به مغز ارسال می کنند تا رنگ ها را تشخیص دهند. اگر یک یا چند از این مخروط ها در شبکیه چشم شما آسیب دیده یا وجود نداشته باشد، شما به درستی رنگ ها را دیدید. ارثی اکثریت کمبود دید رنگی به ارث برده می شود. این معمولا از مادر به پسر عبور می کند. کوری رنگ ارثی باعث نابینایی یا سایر نقاط دید دیگر نمی شود. بیماری هایی که شما می توانید به عنوان یک نتیجه از بیماری یا آسیب به شبکیه خود،داشته باشید. با گلوکوم، فشار داخل چشم، بیش از حد بالا است. فشار به عصب بینایی آسیب می رساند، که سیگنال ها را از چشم به مغز حمل می کند تا بتوانید ببینید. در نتیجه، توانایی شما برای تشخیص رنگ ها ممکن است کاهش یابد. طبق گزارش مجله چشم پزشکی و علوم بصری عدم توانایی افراد مبتلا به گلوکوم برای تشخیص آبی و زرد از اواخر قرن نوزدهم مشخص شده است. دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی باعث آسیب به شبکیه می شود، که جایی است که مخروط ها قرار دارند. این می تواند باعث نابینایی شود. در برخی موارد، باعث نابینایی می شود. اگر شما یک آب مروارید دارید، لنز چشم خود را به تدریج از شفاف به مات تغییر می دهد.

انواع کوری
انواع کوری

سایر بیماری هایی که می توانند بینایی را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از: بیماری آلزایمر،  بیماری های دیافراگم ،مولتیپل اسکلروز

چند دارومی تواند باعث تغییر در بینایی رنگ شود. این شامل داروهای ضدپسیکوتیک کلرپرومازین و تویریدازین است. آنتی بیوتیک اتاموتول که سل را درمان می کند، ممکن است باعث مشکلات عصبی بینایی و مشکل دیدن برخی رنگ ها شود. سایر عوامل نابینایی نیز ممکن است به دلیل عوامل دیگر باشد.

یک عامل پیری است. از دست دادن بینایی و کمبود رنگ می تواند به تدریج با سن رخ دهد.

علاوه بر این، مواد شیمیایی سمی مانند استایرن، که در برخی از پلاستیک ها وجود دارد، با از دست دادن توانایی دیدن رنگ مرتبط است.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

چگونه کوررنگی تشخیص داده شده است؟

دیدن رنگ ها ذهنی است. غیر ممکن است بدانید که آیا شما قرمز، سبزیجات و رنگ های دیگر را به همان شیوه ای که مردم با دید کامل می بینید، می بینید. با این حال، دکتر چشم شما می تواند در طول یک امتحان عادی چشم را آزمایش کند. تست شامل استفاده از تصاویر خاصی به نام صفحات pseudoisochromical خواهد بود. این تصاویر از نقاط رنگی ساخته شده اند که دارای اعداد یا نمادهای تعبیه شده در آنها هستند. فقط افراد با دید عادی می توانند این اعداد و نمادها را ببینند. اگر شما ColorBlind هستید، ممکن است شماره را مشاهده نکنید یا ممکن است تعداد دیگری را مشاهده کنید. مهم است که کودکان قبل از شروع مدرسه تست کوررنگی انجام دهند، زیرا بسیاری از موارد آموزشی زودرس دوران کودکی شامل شناسایی رنگ ها هستند

 

چشم انداز افراد مبتلا به کوررنگی
افراد کوررنگ چگونه می بینند

چشم انداز افراد مبتلا به کوررنگی چیست؟

اگر کوررنگی در نتیجه بیماری یا آسیب رخ دهد، درمان کور رنگی علت زمینه ای ممکن است به بهبود تشخیص رنگ کمک کند.

با این حال، هیچ درمانی برای کوررنگی ارثی وجود ندارد.  چشم پزشک شما ممکن است عینک های رنگی یا لنزهای تماسی را تجویز کند که می تواند به تشخیص رنگ ها کمک کند.

افرادی که کوررنگ هستند اغلب آگاهانه تکنیک های خاصی را به کار می گیرند یا از ابزارهای خاصی برای تسهیل زندگی استفاده می کنند.  به عنوان مثال، به خاطر سپردن ترتیب چراغ ها از بالا به پایین در چراغ راهنمایی، نیاز به تشخیص رنگ های آن را برطرف می کند.

برچسب زدن لباس می تواند به هماهنگی مناسب رنگ ها کمک کند.  برخی از برنامه های نرم افزاری رنگ های رایانه را به رنگ هایی تبدیل می کنند که افراد کوررنگ می توانند ببینند.

کوررنگی ارثی یک چالش مادام العمر است.  در حالی که ممکن است چشم انداز مشاغل خاصی را محدود کند، مانند کار به عنوان یک برقکار که باید تفاوت بین سیم های رنگی را تشخیص دهد، اکثر مردم راه هایی برای سازگاری با شرایط پیدا می کنند.

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

https://www.healthline.com/health/color-blindness#diagnosis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید