زنان و زایمان

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی با دکتر آنلاین رایگان

 

یکی از شایع ترین بیماری های پوستی که در گروه بیماری های آمیزشی قرار دارد زگیل تناسلی نام دارد. زگیل تناسلی یا همان زگیل مقاربتی از از بیماری های عفونی بوده و در اثر تماس مستقیم پوست با پوست آلوده فرد از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود. ما در این مطلب از سری مقالات ازپزشک ، به موضوع درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان و مردان، کشف داروی جدید زگیل تناسلی و هرآنچه که به این بیماری ارتباط دارد اشاره خواهیم کرد.

 

درمان قطعی زگیل تناسلی در خانه

درمان قطعی زگیل تناسلی در خانه

 

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی که با نام زگیل مقاربتی شناخته می شود یک بیماری عفونی بوده و عامل اصلی آن نوعی ویروس دی ان ای یا پاپیلومای انسانی است. این ویروس از طریق تماس پوست، عمدتا در اثر ارتباطات جنسی به افراد منتقل می شود. متاسفانه امروزه با تغییر الگوها و عادات جنسی، شیوع این بیماری بسیار گسترش یافته و احتمال این بیماری در افراد در حال افزایش است.

به همین دلیل بهترین راه پیشگیری از این بیماری واکسن گارداسیل است که این واکسن نه تنها از این زگیل، بلکه از ابتلا به سرطان دهانه رحم یا سرویکس در زنان هم پیشگیری می کند. بسیار مهم است بدانید که امکان ابتلای کودکان به این بیماری نیز وجود دارد. در کودکانی که به زگیل تناسلی دچار می شوند، به خصوص در کودکان زیر 2 سال باید دو عامل زیر را در نظر گرفت:

 • تماس مستقیم دست آلوده با پوست کودک
 • تجاوز جنسی به کودک

 

چه نواحی از بدن درگیر زگیل تناسلی می شوند؟

این ویروس در سه ناحیه از بدن که در برقراری روابط جنسی بیشتر درگیر هستند ایجاد زگیل می کند. این نواحی شامل موارد زیر می شود:

 1. زگیل ناحیه تناسلی که از طریق ارتباط جنسی واژینال منتقل می‌شود.
 2. ناحیه‌ مقعد که بر اثر ارتباط جنسی دچار زگیل مقعدی می شود.
 3. زگیل تناسلی در دهان ، زبان، لب ‌ها و گلو که ناشی از ارتباط جنسی دهانی است.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

زگیل تناسلی در زنان

در زنان از طریق تماس پوست، عمدتا در اثر ارتباطات جنسی به افراد منتقل می شود. این ویروس که بیماری مقاربتی هم نامیده می شود گاهی اوقات بدون علامت است و اگر عود کند می تواند منجر به سرطان در زنان شود. از علائم و نشانه های دیگر می توان به خارش، سوزش و حساسیت در اطراف واژن اشاره کرد. موارد زیر از دیگر علائم زگیل تناسلی در زنان هستند:

 • ممکن است زگیل ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشد.
 • زگیل تناسلی در زنان می تواند در هر بخشی از بدن که در معرض تماس جنسی قرار دارد ایجاد شود مانند نواحی واژن، دهانه رحم یا کشاله ران، دهان، گلو و …
 • ایجاد خارش، درد و سوزش در ناحیه تناسلی
 • زنانی که دچار زگیل تناسلی در داخل واژن می شوند، ممکن است علائمی از قبیل خونریزی پس از رابطه جنسی یا علائم غیر طبیعی واژن نیز داشته باشند. چنانچه زگیل در مجاری ادرار ایجاد شود، ممکن است موجب انسداد مجاری ادرار در زنان بشود.

پیشنهاد مقاله: تشخیص سرطان تخمدان با سونوگرافی

 

زگیل تناسلی در مردان

ویروس HPV  می تواند ریسک ابتلا مردان به سرطان های مربوط به دستگاه تناسلی را افزایش دهد. همچنین این ویروس می تواند زگیل تناسلی را همانند زنان در مردان ایجاد کند. بیش از نیمی از مردانی که از نظر جنسی فعال هستند، در مقطعی از زندگی خود مبتلا به ویروس اچ پی وی می شوند که این زائده ها روی نواحی تناسلی آنها از جمله آلت تناسلی مردان،  مقعد و دور بیضه ها نمایان می شوند.

بیش از ۳ نوع از ویروس HPV مرتبط با سرطان های دستگاه تناسلی می توانند منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی در مردان شوند که  البته هر دو نوع این سرطان ها نادر هستند. لازم به ذکر است افرادی که سیستم ایمنی سالمی دارند، در مقابل این ویروس مقاوم تر هستند. در ضمن بسیار مهم است بدانید که خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنسگرا و دوجنسگرا ۱۷  برابر بیشتر از مردانی است که تنها با زنان رابطه جنسی دارند.

همچنین مردان مبتلا به HIV در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند. از علائم زگیل تناسلی در مردان می توان به زگیل هایی که به رنگ تیره یا رنگ پوست هستند بر روی آلت تناسلی آنها اشاره کرد.

 

قاتل زگیل تناسلی

قاتل زگیل تناسلی

 

علائم خوب شدن زگیل تناسلی

بسیاری از زگیل های تناسلی بدون نیاز به استفاده از روش های درمان قطعی زگیل تناسلی، طی 18 الی 24 ماه به طور خود به خودی بهبود می یابند. درمان مناسب، با بهبود سریع تر ضایعات همراه می باشد. البته گاهی نیز علی رغم درمان، اسکار زگیل باقی می ماند. اگرچه که درمان قطعی زگیل تناسلی برای ریشه کنی کامل ویروس از بدن وجود ندارد، اما روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بهبود زگیل پس از استفاده از کرم اغلب چندین ماه طول می کشد، ولی بهبودی با روش های جراحی و کرایوتراپی بسیار سریع تر حاصل می گردد. علائم خوب شدن زگیل تناسلی پس از انواع مختلف روش های درمانی عبارتند از:

 • زگیل تناسلی بدون درمان اغلب طی یک الی دو سال به تدریج کوچک و برطرف می گردد.
 • زگیل تناسلی پس از استفاده از کرم های موضعی مانند کرم ایمیکوییمود اغلب طی چند ماه کوچک و ناپدید می گردد.
 • زگیل تناسلی پر از کرایوتراپی و استفاده از نیتروژن مایع به سرعت فریز شده و طی چند روز از بدن جدا می شود.
 • بهبود علائم زگیل تناسلی پس از روش های جراحی اغلب حدود 6 هفته طول می کشد.
 • بهبودی پس از درمان با لیزر اغلب حدود 4 هفته طول می کشد.

 

درمان قطعی زگیل تناسلی

برای درمان قطعی زگیل تناسلی باید بگوییم که این زگیل ها قابل درمان هستند و برای از بین بردن آن روش‌های متعددی وجود دارد. اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید قبل از هرچیز باید آرامش خود را حفظ کنید. در این زمان نباید خجالت بکشید و باید هر چه سریع تر برای درمان خود اقدام کنید. داشتن استرس و پنهان کردن بیماری زگیل تناسلی فقط روند درمانی آن را کندتر و سخت تر می‌کند. معمولا استفاده از پماد زگیل برای کنترل و درمان این بیماری توصیه می‌شود.

باید بدانید که روش های درمان قطعی برای زنان و مردان مشابه است و هر دو با توجه به نوع ویروس یک درمان دارند. از آنجایی که برخی تیپ های این ویروس می تواند باعث بروز انواع سرطان شود درمان سریع و زودهنگام زگیل ‌های تناسلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی تا زمانی که شما به زگیل‌های تناسلی مبتلا هستید نمی‌توانید با شریک جنسی خود ارتباط جنسی برقرار نمایید زیرا امکان سرایت زگیل به دیگران هم وجود دارد.

به طور کلی برای انواع زگیل ‌های تناسلی درمان‌ های زیر صورت می پذیرد:

 1. لیزردرمانی
 2. کرایوتراپی
 3. سوزاندن با الکتروکوتر
 4. عمل جراحی
 5. درمان خانگی زگیل
 6. دارودرمانی

 

درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب

 استفاده از سرکه سیب در طب سنتی، قدمتی هزارساله دارد. برخی معتقد هستند که سرکه سیب به دنبال خاصیت اسیدی می تواند ویروس ها و باکتری ها را نابود کند و به جدا شدن زگیل تناسلی از بدن نیز کمک کند. آن ها برای این کار زگیل تناسلی را به طور مستقیم با سرکه سیب آغشته می کنند. اما توجه داشته باشید که هیچ شواهد علمی برای درمان با سرکه سیب وجود ندارد!

از طرف دیگر، سرکه سیب اسیدی ضعیف حاوی استیک اسید می باشد و می تواند با تحریک و آسیب پوست نیز همراه باشد. عوارض آلرژیک و افزایش حساسیتی نیز به دنبال مصرف سرکه گزارش شده است. به طور کلی استفاده از سرکه سیب برای درمان قطعی توصیه نمی شود.

 

قرص درمان قطعی زگیل تناسلی

 علی رغم پیشرفت روزانه علم، متاسفانه هنوز درمان قطعی زگیل تناسلی کشف نشده است. روشی برای ریشه کنی ویروس پاپیلوم انسانی که عامل زگیل می باشد، پیدا نشده است. لذا علی رغم درمان زگیل و برطرف شدن آن، ویروس همیشه در بدن باقی می ماند و ممکن است عود کند. لذا فرد ممکن است چندین بار در طول زندگی خود به زگیل مبتلا گردد.

انواع کرم ها و روش های لیزر، کرایو و جراحی برای درمان استفاده می شوند ولی قرص درمان قطعی زگیل تناسلی وجود ندارد. برای مشاوره در مورد نحوه درمان، زنان می توانند به متخصص زنان و مردان هم به متخصص اورولوژی مراجعه کنند.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر دیانا حسینی فرح ابادی

دیانا حسینی فرح ابادی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

منابع علمی این مطلب

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

26 دیدگاه در “درمان قطعی زگیل تناسلی

 1. محمد گفت:

  سلام من نمیتونم تشخیص بدم جوش یا زگیل تناسلی اما ی چیزی شبیه جوش روی بیضمه تقریبا یک ماه ن درد داره ن خارش ن سوزش

  1. سلام عکس ضایعه رو با متخصصین پوست و یا عفونی داخل اپلیکیشن به اشتراک بگذارید.

 2. علی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده زیر کلاهک تناسلیم چندتا دانه سر سفید مثل جوش هست و هیچ درد و خارشی هم نداره آیا این زگیل هست؟ و آیا باید به دکتر مراجعه کنم؟

  1. سلام لطفا عکس ضایعه رو داخل اپلیکیشن با ما به اشتراک بگذارید.

 3. محمد علی گفت:

  سلام خسته نباشید بنده رو التم دانه هایی شبیه جوش دارم که بعضی جاهاش چندتا کنار هم هستن و بعضی جاهاش با فاصله از هم وخیلی ریز هستن و این ها فقط انتهای التم درامده ایا میتونه زیگیل باشند یانه چون نه درد داره نه سوزش نه خارش و نه خونریزی

  1. با سلام
   حتما باید عکس ضایعات پوستی با متخصصین پوست به اشتراک گذاشته بشه تا تشخیص دقیق تر باشه. اگه طولانی مدت داریدش و یا رابطه پرخطر داشتید آزمایشات هپاتیت کبدی و hiv چک بشه.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص پوست و مو در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 4. محمد گفت:

  سلام من روی دستم و آلتم زگیل دارم لیزر و محلول زدم ولی باز در میاد بیشترشده هر کاری میکنم از بین نمیره ممکن هس به بیماری Hpvمبتلا شده باشم چیکار باید انجام بدم؟

  1. سلام
   بله احتمالش زیاد هست و بدلیل عود مکررحتما برای (بیوپسی) نمونه برداری باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص پوست و مو در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 5. وحید گفت:

  سلام.من چندوقتی هست اطراف مقعدم روی هر دوپام بصورت خطی زگیل درآورده و تعدادش هم زیاد شده آیا امیدی برای درمان هست؟چکار باید بکنم؟در ضمن زیر هر دو بغلم هم زگیل در اومده.میشه راهنمایی بفرمایید. ممنونم

 6. جعفر گفت:

  از بچگی روی آلتم یه دونه برآمدگی گوشتی ریز هست بهش سیر زدم روش و دوروبرش سیاه شده راهنمایی میخاستم درضمن تازگی روی مچ دست راستم هم برآمدگی گوشتی به وجود آمده

  1. با سلام حتما آزمایشاتی از قبیل تیروئید ازمایشات کبدی هپاتیت سفلیس و ایدز باید انجام شود.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص اورولوژی (کلیه مجاری ادرار) در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 7. علی اتشی گفت:

  سلام وقت بخیر من در ناحیه آلت تناسلی لکه های قهوه در کنار هم هسش به صورت برامدگی نیست
  احساس خارش ندارم آیا میتونه ریگیل باشه؟؟

  1. ازپزشک گفت:

   نظر تیم پزشکی ما:
   با توجه به شرح حال ناقص شما توجه داشته باشید که اگر دختر هستید به همکاران زنان و اگر پسر هستید به همکاران اورولوژی برای معاینات و بررسی های دقیق تر مراجعه کنید زیرا در اکثر موارد مشکلی نیست و یک مشکل پوستی ساده می باشد.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص زنان یا اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 8. محمد گفت:

  سلام من هیچ رابطه‌ای نداشتم ولی رو آلتم زیگیل در اومده ولی روی دست و پاهام خیلی زگیل در اومده بود می‌تونه از این باشه یا نه

  1. ازپزشک گفت:

   نظر تیم پزشکی ما:
   با توجه به شرح حال شما باید توجه داشت که الزاما نمی تواند زگیل باشد و باید معاینه شود و در مورد دیگر این است که همیشه نمی توان گفت که زگیل تناسلی از طریق رابطه به وجود می آید و مواردی دیده شده که بدون ارتباط جنسی نیز زگیل تناسلی در فرد مشاهده شده است به نظر میرسد که لازم است شما توسط همکاران عفونی یا اورولوژی مورد معاینه و بررسی قرار بگیرید زیرا در آن ناحیه تناسلی فقط بیماری زگیل وجود ندارد مدل های بیماری عفونی دیگری نیز امکان دارد به وجود بیایند که هیچ ارتباطی با داشتن رایطه جنسی نیز نداشته باشند.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص عفونی یا اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 9. علی گفت:

  سلام من بر آمدگی گوست در ناحیه الت تناسلی دارم مانند زیگیل هستند اما من ۱۵ سالمه و هیچ رابطه جنسی نداشتم خیلی میترسم لطفا کمکم کنید

  1. ازپزشک گفت:

   نظر تیم پزشکی ما:
   الزاماً هر ضایعه اینچنینی از روابط جنسی نیست و بیماری های بدون رابطه جنسی نیز بروی پوست وجود دارند و لزوماً رابطه جنسی لازم نیست. حتماً به متخصص اورولوژیست برای بررسی بیشتر مراجعه نمایید.
   میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 10. مریم گفت:

  سلام من نمیدونم زگیل دارم یا ن در کنار مقعد باسنم دونه ریز بود ک من کندم چون خارش داشتم و یکم بزرگتر شد و الان تقریبا چهارتاشدن و خیلی نگرانم و امروز زردچوبه زدم جواب میگیرم اگ بخوام زردچوبه استفاده کنم باید دقیقا چ دارویی بگیرم و اینکه الان تقریبا چند ماهی هست و از بین نرفته

 11. مریم گفت:

  سلام من نمیدونم زگیل دارم یا ن در کنار مقعد باسنم دونه ریز بود ک من کندم چون خارش داشتم و یکم بزرگتر شد و الان تقریبا چهارتاشدن و خیلی نگرانم و امروز زردچوبه زدم جواب میگیرم اگ بخوام زردچوبه استفاده کنم باید دقیقا چ دارویی بگیرم و اینکه الان تقریبا چند ماهی هست ولی اصلا نمیره و خیلی اذیتم می‌کنه این موضوع

  1. ازپزشک گفت:

   نظر تیم پزشکی ما:
   اصلاً توصیه نمیشود از موارد سنتی اینچنینی استفاده کنید چون باعث عفونت بیشتر میشود. شما حتماً باید توسط متخصص زنان و زایمان یا متخصص پوست معاینه و اگر زگیل باشد بدنبال درمان باشید و سرخود از موارد اینچنینی استفاده نکنید.
   میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص پوست و زنان و زایمان در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 12. علی حسینی گفت:

  سلام من دانه های شبیه به جوش روی بیضه والت وکشاله ران دارم وسوزش ادرار

  1. ازپزشک گفت:

   نظر تیم پزشکی ما:
   با توجه به این شرح حال کوتاه خیلی موارد ممکن است باشد بنابراین حتماً باید متخصص اورولوژیست شما را معاینه کند ممکن است از یک موضوع ساده تا موضوع خیلی مهمی باشد. حتماً پیگیری نمایید.

   میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 13. غزال گفت:

  سلام ماه هشتم بارداری هستم شکمم کوچک شد یدفعه وحرکات جنینم کند چرا

  1. ازپزشک گفت:

   نظر تیم پزشکی ما:
   به هیچ عنوان درنگ نکنید و سریعاً به اورژآنس مراجعه کنید.
   این اتفاق در ماه هشتم بارداری خیلی خطرناک است و اصلاً ریسک نکنید… کاهش حرکات جنین بلافاصله اورژانس و بررسی حرکات جنین رو انجام بدید.

  2. سمیه گفت:

   سلام من زگیل دارم فک کنم حالت گوشتیه ولی از بین نمیره بعد من فک کردم جوشه خیلی فشار دادم خون اومد الان هم زخم شده ازش آب درمیاد چیکار کنم ؟؟؟؟؟

   1. ازپزشک گفت:

    نظر تیم پزشکی ما:
    با توجه به این شرح حال حتماً باید معاینه شوید و اگر زگیل یا زحم باشد دارو دارد و برای درمان و معاینه باید به پزشک زنان و زایمان مراجعه نمایید.

    میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص زنان و زایمان در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.