درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی با دکتر آنلاین رایگان

فهرست مطالب

در تاریخ 19 آذر 1402 – توسط دکتر غزل روستایی بازنگری و بروزرسانی شد.

 

یکی از شایع ترین بیماری های پوستی که در گروه بیماری های آمیزشی قرار دارد زگیل تناسلی نام دارد. زگیل تناسلی یا همان زگیل مقاربتی از از بیماری های عفونی بوده و در اثر تماس مستقیم پوست با پوست آلوده فرد از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود. ما در این مطلب از سری مقالات ازپزشک ، به موضوع درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان و مردان، کشف داروی جدید زگیل تناسلی و هرآنچه که به این بیماری ارتباط دارد اشاره خواهیم کرد.

 

درمان قطعی زگیل تناسلی

برای درمان قطعی زگیل تناسلی باید بگوییم که این زگیل ها قابل درمان هستند و برای از بین بردن آن روش‌های متعددی وجود دارد. اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید قبل از هرچیز باید آرامش خود را حفظ کنید. در این زمان نباید خجالت بکشید و باید هر چه سریع تر برای درمان خود اقدام کنید. داشتن استرس و پنهان کردن بیماری زگیل تناسلی فقط روند درمانی آن را کندتر و سخت تر می‌کند. معمولا استفاده از پماد زگیل برای کنترل و درمان این بیماری توصیه می‌شود.

باید بدانید که روش های درمان قطعی برای زنان و مردان مشابه است و هر دو با توجه به نوع ویروس یک درمان دارند. از آنجایی که برخی تیپ های این ویروس می تواند باعث بروز انواع سرطان شود درمان سریع و زودهنگام زگیل ‌های تناسلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی تا زمانی که شما به زگیل‌های تناسلی مبتلا هستید نمی‌توانید با شریک جنسی خود ارتباط جنسی برقرار نمایید زیرا امکان سرایت زگیل به دیگران هم وجود دارد.

به طور کلی برای انواع زگیل ‌های تناسلی درمان‌ های زیر صورت می پذیرد:

 1. لیزردرمانی
 2. کرایوتراپی
 3. سوزاندن با الکتروکوتر
 4. عمل جراحی
 5. درمان خانگی زگیل
 6. دارودرمانی

 

داروها

پزشک ممکن است برای درمان زگیل داروهای موضعی را تجویز کند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ایمی کیمود (آلدارا)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کاندیلوکس)
 • تری کلرواستیک اسید (TCA)
 • عمل جراحی

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نرفت، ممکن است برای برداشتن آنها به جراحی جزئی نیاز باشد. برخی از این روش ها عبارتند از :

 • کوتر الکتریکی یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • کرایوسرجری یا انجماد زگیل
 • درمان های لیزری
 • برداشتن یا بریدن زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

 

مدت زمان درمان زگیل تناسلی با پماد پودوفیلین

این دارو به طور گسترده در درمان زگیل استفاده می شود. چند ساعت پس از استفاده از پودوفیلین، زگیل سفید شده (کل رنگ خود را از دست می دهد) و در 24 تا 48 ساعت دارو باعث مرگ بافت می شود. پس از حدود 72 ساعت، زگیل شروع به ریزش یا جدا شدن کرده و به تدریج ناپدید می گردد.

پودوفیلین برای زگیل تناسلی معمولا فقط در مطب پزشک استفاده می شود زیرا سمی است و در صورت عدم استفاده صحیح هنگام درمان زگیل می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد نماید. این پماد فقط با تجویز پزشک در دسترس است. این دارو به شدت برای پوست، چشم و غشاهای مخاطی تحریک‌کننده است، بنابراین مصرف آن باید با دقت بسیار انجام شود. استفاده از پودوفیلین در بارداری ممنوع است زیرا می تواند باعث آسیب به جنین یا مرده زایی شود.

این دارو را نباید برای درمان زگیل ‌های زخمی یا خونریزی‌دهنده یا زگیل‌هایی که اخیراً روی آنها جراحی انجام شده است، استفاده کرد. انجام این کار می تواند میزان جذب دارو از طریق پوست و در نتیجه احتمال بروز عوارض را افزایش دهد.

پودوفیلین می تواند باعث تحریک شدید پوست طبیعی شود. بنابراین برای جلوگیری از انتشار دارو به پوست طبیعی قبل از استفاده از آن باید در اطراف ناحیه آسیب دیده وازلین مالیده و/یا بلافاصله پس از استفاده از آن، پودر تالک را در ناحیه تحت درمان استفاده کرد. برای استفاده از این دارو می توان یک خلال دندان یا یک گوش پاک کن به کار برد.

جهت درمان زگیل، پودوفیلین، باید طبق دستور پزشک به مدت 1 تا 6 ساعت روی زگیل بماند. سپس با شستشوی کامل ناحیه با آب و صابون، پوست تمیز شود. بلافاصله پس از استفاده از این دارو، دست ها باید شسته شوند.

 

عوارض پماد پودوفیلین

مشکلات جانبی رایج پودوفیلین عبارتند از:

 • تورم، قرمزی یا حساسیت پوست
 • خارش
 • درد سوزشی

عوارض جانبی جدی پودوفیلین عبارتند از:

 • کهیر
 • دشواری در تنفس
 • تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو
 • سوزش شدید
 • احساس نیش زدگی
 • تحریک
 • تغییر در وضعیت روانی، گیجی، بی قراری، تشنج، از دست دادن هوشیاری
 • خواب آلودگی یا احساس سبکی سر
 • تنفس ضعیف یا کم عمق
 • یبوست شدید، ادرار کم یا قطع ادرار
 • ضعف، بی حسی، سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها
 • کبودی یا خونریزی (خون دماغ، خونریزی لثه)، مدفوع خونی یا قیری، سرفه خونی یا استفراغی که شبیه قهوه است.
 • درد قسمت بالای شکم، بدون اشتها.
 • درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس.

 

در صورت داشتن عوارض جانبی جدی زیر هنگام درمان زگیل توسط پودوفیلین، به دنبال مراقبت پزشکی باشید یا فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

 • سردرد شدید، گیجی، گفتار نامفهوم، ضعف بازو یا پا، مشکل در راه رفتن، از دست دادن تعادل، احساس بی ثباتی، سفتی عضلات، تب بالا، تعریق زیاد، یا لرزش.
 • علائم جدی چشم مانند از دست دادن ناگهانی بینایی، تاری دید، دید تونلی، درد یا تورم چشم، یا دیدن هاله در اطراف منبع نور
 • علائم جدی قلب شامل ضربان قلب سریع، نامنظم یا کوبنده، تنگی نفس، سرگیجه ناگهانی، احساس ضعف، یا از حال رفتن.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت آنلاین، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب

 استفاده از سرکه سیب در طب سنتی، قدمتی هزارساله دارد. برخی معتقد هستند که سرکه سیب به دنبال خاصیت اسیدی می تواند ویروس ها و باکتری ها را نابود کند و به جدا شدن زگیل تناسلی از بدن نیز کمک کند. آن ها برای این کار زگیل تناسلی را به طور مستقیم با سرکه سیب آغشته می کنند. اما توجه داشته باشید که هیچ شواهد علمی برای درمان با سرکه سیب وجود ندارد!

از طرف دیگر، سرکه سیب اسیدی ضعیف حاوی استیک اسید می باشد و می تواند با تحریک و آسیب پوست نیز همراه باشد. عوارض آلرژیک و افزایش حساسیتی نیز به دنبال مصرف سرکه گزارش شده است. به طور کلی استفاده از سرکه سیب برای درمان قطعی توصیه نمی شود.

 

قرص درمان قطعی زگیل تناسلی

 علی رغم پیشرفت روزانه علم، متاسفانه هنوز درمان قطعی زگیل تناسلی کشف نشده است. روشی برای ریشه کنی ویروس پاپیلوم انسانی که عامل زگیل می باشد، پیدا نشده است. لذا علی رغم درمان زگیل و برطرف شدن آن، ویروس همیشه در بدن باقی می ماند و ممکن است عود کند. لذا فرد ممکن است چندین بار در طول زندگی خود به زگیل مبتلا گردد.

انواع کرم ها و روش های لیزر، کرایو و جراحی برای درمان استفاده می شوند ولی قرص درمان قطعی زگیل تناسلی وجود ندارد. برای مشاوره انلاین زگیل تناسلی رایگان در مورد نحوه درمان، زنان می توانند به دکتر انلاین برای زگیل تناسلی زنان و مردان هم به دکتر انلاین برای زگیل تناسلی مردان مراجعه کنند.

 

درمان قطعی زگیل تناسلی در خانه
درمان قطعی زگیل تناسلی در خانه

 

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی که با نام زگیل مقاربتی شناخته می شود یک بیماری عفونی بوده و عامل اصلی آن نوعی ویروس دی ان ای یا پاپیلومای انسانی است. این ویروس از طریق تماس پوست، عمدتا در اثر ارتباطات جنسی به افراد منتقل می شود. متاسفانه امروزه با تغییر الگوها و عادات جنسی، شیوع این بیماری بسیار گسترش یافته و احتمال این بیماری در افراد در حال افزایش است.

به همین دلیل بهترین راه پیشگیری از این بیماری واکسن گارداسیل است که این واکسن نه تنها از این زگیل، بلکه از ابتلا به سرطان دهانه رحم یا سرویکس در زنان هم پیشگیری می کند. بسیار مهم است بدانید که امکان ابتلای کودکان به این بیماری نیز وجود دارد. در کودکانی که به زگیل تناسلی دچار می شوند، به خصوص در کودکان زیر 2 سال باید دو عامل زیر را در نظر گرفت:

 • تماس مستقیم دست آلوده با پوست کودک
 • تجاوز جنسی به کودک

 

انواع Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

انواع HPV تناسلی بر اساس خطر ابتلا به سرطان در هر ناحیه بدن به انواع کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند. انواع کم خطر HPV 6 و/یا HPV 11 در حدود 90 درصد از زگیل های تناسلی شناسایی می شوند، اگرچه عفونت همزمان با سایر انواع کم خطر یا پرخطر HPV رایج است. انواع پرخطر HPV مانند HPV 16، 18، 52 و 56 در 191 زگیل (31 درصد) شناسایی شده است.

 

چه نواحی از بدن درگیر زگیل تناسلی می شوند؟

این ویروس در سه ناحیه از بدن که در برقراری روابط جنسی بیشتر درگیر هستند ایجاد زگیل می کند. این نواحی شامل موارد زیر می شود:

 1. زگیل ناحیه تناسلی که از طریق ارتباط جنسی واژینال منتقل می‌شود.
 2. ناحیه‌ مقعد که بر اثر ارتباط جنسی دچار زگیل مقعدی می شود.
 3. زگیل تناسلی در دهان ، زبان، لب ‌ها و گلو که ناشی از ارتباط جنسی دهانی است.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره متخصص عفونی انلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره آنلاین رایگان زگیل تناسلی از  دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده و از دکتر انلاین برای زگیل تناسلی نوبت گرفته تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علت زگیل تناسلی

اصلی ‌ترین علت زگیل تناسلی نوعی ویروس DNA دار به نام HPV یا پاپیلومای انسانی است. این ویروس به طور کلی مسبب به وجود آمدن تمامی انواع زگیل هادر بدن می شود ولی از آنجایی که تا به امروز بیش از 100 تیپ مختلف از آن شناسایی شده است، هر تیپ زگیل های متفاوتی را در سطوح مختلف بدن ایجاد می‌ کنند.

برخی از تیپ های ویروس HPV عامل ایجاد زگیل های تناسلی هستند ولی به طور کلی تمامی زگیل‌ ها و زگیل ‌های تناسلی در اثر ابتلا به ویروس HPV هستند و عامل دیگری در بروز آن سهمی ندارند. نکته طلایی و بسیار مهم این بیماری دوره خاموشی این بیماری خطرناک است.

ویروس HPV در اثر اولین تماس و رابطه جنسی با فرد آلوده به بدن فرد منتقل می شود اما علائم و نشانه های زگیل های تناسلی بلافاصله در بدن فرد به وجود نمی آیند و ممکن است در ابتدا خاموش باشد. نمایان شدن علائم زگیل به سیستم ایمنی افراد بستگی دارد برای مثال در برخی افراد سریع نمایان می شود ولی به طور کلی از زمان دریافت ویروس، در حدود 3 ماه طول می کشد تا علائم و نشانه های زگیل های تناسلی بر روی بدن فرد مشاهده شود.

در برخی موارد مشاهده شده است که فرد پس از داشتن یک رابطه جنسی با شریک جنسی خود به زگیل تناسلی مبتلا شده است ولی خود فرد آلوده ممکن است تا سال ها هیچ علائمی از زگیل های تناسلی بر روی بدنش نداشته باشد.

 

علت شناسی Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از ویروس‌های DNA دار بدون پوشش و دو رشته‌ای متعلق به خانواده Papillomaviridae است. محققان 200 نوع HPV را شناسایی کرده اند که بیش از 40 نوع از آنها می توانند از طریق تماس جنسی منتقل شوند و ناحیه آنوژنیتال را آلوده کنند.

 

در ادامه عواملی که در ابتلا به زگیل ناحیه تناسلی تاثیر گذار هستند را عنوان می کنیم:

 • افراد دارای بیش از یک شریک جنسی
 • افرادی که از نظر برقراری رابطه جنسی به اصول اخلاقی پایبند نیستند.
 • افراد در رنج سنی ۱۲ تا ۳۵ سال
 • مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی
 • افرادی که تجربه تجاوز جنسی در زندگی خود داشته اند.
 • افراد با سیستم ایمنی بدنی بسیار ضعیف
 • مبتلایان به ایدز
 • افرادی که نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند.
 • افرادی که به سایر بیماری های STD یا آمیزشی مبتلا هستند.
 • نوزادانی که مادر آنها به ویروس HPV مبتلا است.

 

قاتل زگیل تناسلی
قاتل زگیل تناسلی

 

علائم زگیل تناسلی و نشانه های آن

زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی، دهانی، واژن و مقعد منتقل شده و معمولاً از زمان انتقال ویروس تا ایجاد زگیل چند هفته تا چند ماه فاصله وجود دارد. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم قابل مشاهده نیست و ممکن است زگیل ها بسیار کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر از پوست باشند. همچنین ممکن است زگیا در ناحیه تناسلی شبیه گل کلم، صاف یا کمی زبر و حساس به لمس باشند. همچنین ممکن است این بیماری به شکل یک خوشه زگیل یا فقط یک زگیل تنها ظاهر شوند.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در آلت تناسلی آنها، کیسه بیضه، کشاله ران و اطراف حنجره ظاهر شود.

این زگیل در زنان هم ممکن است در داخل مهبل، مقعد، خارج از مهبل یا همان خارج از واژن و بر روی دهانه رحم ظاهر شود. علاوه بر تمامی این موارد، زگیل می تواند بر روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که سکس دهانی داشته است ظاهر شود.

از علائم و نشانه های این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش

ممکن است علائم زگیل تناسلی  قبل از بروز زگیل بر روی اندام های قید شده وجود داشته باشند. اما اگر زگیل ها گسترش پیدا کرده یا بزرگ تر شوند، این وضعیت میتواند ناراحت کننده یا بسیار دردناک باشد.

 

زگیل تناسلی در زنان

در زنان از طریق تماس پوست، عمدتا در اثر ارتباطات جنسی به افراد منتقل می شود. این ویروس که بیماری مقاربتی هم نامیده می شود گاهی اوقات بدون علامت است و اگر عود کند می تواند منجر به سرطان در زنان شود. از علائم و نشانه های دیگر می توان به خارش، سوزش و حساسیت در اطراف واژن اشاره کرد. موارد زیر از دیگر علائم زگیل تناسلی در زنان هستند:

 • ممکن است زگیل ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشد.
 • زگیل تناسلی در زنان می تواند در هر بخشی از بدن که در معرض تماس جنسی قرار دارد ایجاد شود مانند نواحی واژن، دهانه رحم یا کشاله ران، دهان، گلو و …
 • ایجاد خارش، درد و سوزش در ناحیه تناسلی
 • زنانی که دچار زگیل تناسلی در داخل واژن می شوند، ممکن است علائمی از قبیل خونریزی پس از رابطه جنسی یا علائم غیر طبیعی واژن نیز داشته باشند. چنانچه زگیل در مجاری ادرار ایجاد شود، ممکن است موجب انسداد مجاری ادرار در زنان بشود.

پیشنهاد مقاله: تشخیص سرطان تخمدان با سونوگرافی

 

زگیل تناسلی در مردان

ویروس HPV  می تواند ریسک ابتلا مردان به سرطان های مربوط به دستگاه تناسلی را افزایش دهد. همچنین این ویروس می تواند زگیل تناسلی را همانند زنان در مردان ایجاد کند. بیش از نیمی از مردانی که از نظر جنسی فعال هستند، در مقطعی از زندگی خود مبتلا به ویروس اچ پی وی می شوند که این زائده ها روی نواحی تناسلی آنها از جمله آلت تناسلی مردان،  مقعد و دور بیضه ها نمایان می شوند.

بیش از ۳ نوع از ویروس HPV مرتبط با سرطان های دستگاه تناسلی می توانند منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی در مردان شوند که  البته هر دو نوع این سرطان ها نادر هستند. لازم به ذکر است افرادی که سیستم ایمنی سالمی دارند، در مقابل این ویروس مقاوم تر هستند. در ضمن بسیار مهم است بدانید که خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنسگرا و دوجنسگرا ۱۷  برابر بیشتر از مردانی است که تنها با زنان رابطه جنسی دارند.

همچنین مردان مبتلا به HIV در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند. از علائم زگیل تناسلی در مردان می توان به زگیل هایی که به رنگ تیره یا رنگ پوست هستند بر روی آلت تناسلی آنها اشاره کرد.

 

علائم خوب شدن زگیل تناسلی

بسیاری از زگیل های تناسلی بدون نیاز به استفاده از روش های درمان قطعی زگیل تناسلی، طی 18 الی 24 ماه به طور خود به خودی بهبود می یابند. درمان مناسب، با بهبود سریع تر ضایعات همراه می باشد. البته گاهی نیز علی رغم درمان، اسکار زگیل باقی می ماند. اگرچه که درمان قطعی زگیل تناسلی برای ریشه کنی کامل ویروس از بدن وجود ندارد، اما روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بهبود زگیل پس از استفاده از کرم اغلب چندین ماه طول می کشد، ولی بهبودی با روش های جراحی و کرایوتراپی بسیار سریع تر حاصل می گردد. علائم خوب شدن زگیل تناسلی پس از انواع مختلف روش های درمانی عبارتند از:

 • زگیل تناسلی بدون درمان اغلب طی یک الی دو سال به تدریج کوچک و برطرف می گردد.
 • زگیل تناسلی پس از استفاده از کرم های موضعی مانند کرم ایمیکوییمود اغلب طی چند ماه کوچک و ناپدید می گردد.
 • زگیل تناسلی پر از کرایوتراپی و استفاده از نیتروژن مایع به سرعت فریز شده و طی چند روز از بدن جدا می شود.
 • بهبود علائم زگیل تناسلی پس از روش های جراحی اغلب حدود 6 هفته طول می کشد.
 • بهبودی پس از درمان با لیزر اغلب حدود 4 هفته طول می کشد.

 

 

 

تشخیص های افتراقی

 

راه های انتقال زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی در بیشنر مواقع  از طریق رابطه جنسی ایجاد می شود. همانگونه که عنوان کردیم عامل انتقال این زائده ها،  ویروس اچ پی وی hpv هستند که در صورت مبتلا بودن یکی از طرفین از طریق رابطه جنسی با افراد متعدد قابل انتقال اند. با تماس ناحیه جنسی و سکس دهانی هم این ویروس می تواند بین افراد منتقل شود. از دیگر روش های انتقال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در موارد نادر از طریق لباس زیر
 • انجام اپیلاسیون در مراکز غیر بهداشتی
 • شانس بالا انتقال به جنین هنگام زایمان طبیعی
 • استفاده از تیغ های اصلاح در ناحیه تناسلی

بسیار مهم است که بدانید این عارضه از طریق دست دادن منتقل نمی شود؛ همچنین استفاده مشترک از سرویس های بهداشتی با فردی که مبتلا به ویروس اچ پی وی بوده است، هیچ ارتباطی به انتقال آن ندارد.

 

روش‌های انتقال Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق تماس با پوست یا مخاط آلوده منتقل می شود. ویروس از طریق میکروابریژن به سلول های لایه بازال اپیدرم حمله می کند. عفونت آنوژنیتال HPV تقریباً همیشه از طریق تماس جنسی حاصل می شود. زگیل برای انتقال لازم نیست، اما به دلیل بار ویروسی بالا بسیار عفونی است.

پس از اکتساب، عفونت HPV می تواند بدون علائم یا نشانه وارد فاز نهفته شود. در بیمارانی که به CA مبتلا می شوند، دوره کمون معمول سه هفته تا هشت ماه است.

به نظر می رسد خطر ایجاد CA پس از بروز عفونت HPV-6 یا HPV-11 بالا باشد.

انتقال HPV از زنان باردار مبتلا به زگیل های تناسلی به جنین امکان پذیر است

 

همه گیرشناسی

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین بیماری مقاربتی در جهان است. حداقل 75 درصد از بزرگسالان فعال جنسی در ایالات متحده حداقل به یک نوع HPV تناسلی مبتلا شده اند. میزان شیوع تخمین زده شده عفونت آنوژنیتال HPV در جمعیت بزرگسال ایالات متحده 10 تا 20 درصد در میان افراد واکسینه نشده است.

نرخ عفونت HPV در کشورهایی که واکسیناسیون HPV در آنها اجرا شده است رو به کاهش است.

 

عوامل خطر

فعالیت جنسی، از جمله تماس صرفاً پوست با پوست، عامل خطر اصلی برای عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آنوژنیتال است.

سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به CA مرتبط است

ختنه مردان ممکن است خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهد.

 

تظاهرات بالینی

زگیل های خارجی تناسلی معمولاً در ناحیه مهبل، آلت تناسلی، کشاله ران، پرینه، پوست مقعد، پوست پری انال یافت می شوند. CA می تواند منفرد یا چندتایی، مسطح، گنبدی شکل، گل کلم شکل، رشته ای، قارچی، ساقه دار، مغزی، پلاک مانند، صاف (مخصوصاً روی ساقه آلت تناسلی)، قرمز یا لوبولی  باشد. رنگ متفاوت است؛

زگیل ها ممکن است سفید، همرنگ پوست، اریتماتوز، بنفش، قهوه ای یاپیگمانته باشند. زگیل های آنوژنیتال معمولاً نرم هستند و می توانند از 1 میلی متر تا بیش از چندین سانتی متر قطر داشته باشند. زگیل ها معمولاً بدون علامت هستند، اما گاهی اوقات ممکن است خارش داشته باشند.

زگیل های خارجی تناسلی می توانند با درگیری دهانه رحم یا مجرای ادرار همراه شوند. CA همچنین ممکن است در کانال مقعد ایجاد شود، که معمولاً به صورت پاپول‌های کوچک مسطح تا گلوبوئید شکل، معمولاً دیستال از خط دندانه‌ای ظاهر می‌شود

CA گسترده می تواند باعث تغییر شکل مشخص ناحیه آنوژنیتال شود و ممکن است در دفع مدفوع اختلال ایجاد کند. زگیل های مجرای ادرار ممکن است منجر به خونریزی مجرای ادرار (از جمله خونریزی در هنگام مقاربت) و در موارد نادر، انسداد ادراری شوند.

 

اثرات روانی

اثرات روانی Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

اثرات روانی CA نباید نادیده گرفته شود. بیماران مبتلا به CA اغلب انگ، انزوای اجتماعی، اضطراب، افسردگی، اضطراب و احساس گناه و همچنین نگرانی در مورد باروری و خطر سرطان در آینده را تجربه می کنند. تأثیر عاطفی بر شرکای جنسی نیز قابل توجه است و می تواند منجر به تعارض و خاتمه رابطه شود

 

دوره بالینی

پس از ظهور اولیه، زگیل های آنوژنیتال ممکن است تعداد و اندازه خود را افزایش دهند یا خود به خود پسرفت کنند. تخمین زده می شود که تقریباً یک سوم زگیل های آنوژنیتال بدون درمان در عرض چهار ماه پسرفت می کنند

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ممکن است علیرغم رفع زگیل های قابل مشاهده باقی بماند و ممکن است منجر به عود زگیل شود. میزان عود به خوبی تعریف نشده است.

تحریک مکانیکی، زخم، سرکوب سیستم ایمنی، التهاب و سایر تأثیرات خارج سلولی بر تعداد نسخه‌های ویروسی در سلول‌های آلوده پنهان تأثیر می‌گذارد و ممکن است مستعد ظهور مجدد باشد

 

تشخیص های افتراقی

به طور کلی، یک فرد آموزش دیده با انجام یک معاینه فیزیکی دقیق می تواند CA را از سایر اختلالات تشخیص دهد. در مواردی که تشخیص نامشخص است، بیوپسی برای تایید تشخیص مفید است.

تشخیص افتراقی CA شامل شرایط پوستی پاپولار خوش خیم، مانند کراتوز سبورئیک ، آکروکوردون، پاپول آلت تناسلی مرواریدی ، پاپیلومای سنگفرشی، و لکه های فوردایس  است.

علاوه بر این، بیماری‌های مقاربتی مانند molluscum contagiosum که معمولاً به صورت پاپول‌های کوچک ناف ظاهر می‌شود و کندیلوم لاتوم سیفلیس که معمولاً به‌صورت منفرد یا چند پاپول یا پلاک مرطوب و سفید خاکستری ظاهر می‌شود، ممکن است تشخیص افتراقی باشند.

شرایط التهابی، مانند لیکن نیتیدوس و ضایعات پاپولوسکواموس لیکن پلان نیز ممکن است دیده شود. لیکن نیتیدوس معمولاً به صورت پاپول‌های متعدد و به اندازه سر سوزن روی آلت تناسلی ظاهر می‌شود. لیکن پلان پاپولوسکواموس اغلب به صورت پاپول های خارش دار چند ضلعی یا حلقوی بنفش ظاهر می شود.

 

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

بهترین راه پیشگیری از این بیماری زدن واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل تناسلی است که علاوه بر ویروس HPV، از ابتلا به سرطان رحم هم بسیار جلوگیری می ‌کند. در بهترین حالت بهتر است که تزریق این واکسن قبل از سن فعالیت جنسی باشد.

در مرحله بعدی برای پیشگیری استفاره از کاندوم برای برقراری رابطه جنسی است. استفاده از کاندوم خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را به شدت کاهش می دهد و در انتها  برقراری رابطه را با فردی داشته باشید که از سلامت آن اطمینان کامل دارید.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ////// /////

////// /////

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهناز تاج پور

مهناز تاج پور

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

سوالات متداول

آیا درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب امکان پذیر است؟

هیچ شواهد علمی برای درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب وجود ندارد و درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب توصیه نمی شود.

قرص درمان قطعی زگیل تناسلی چیست؟

هیچ قرصی برای درمان قطعی زگیل تناسلی و از بین بردن ویروس در بدن وجود ندارد.

علائم خوب شدن زگیل تناسلی چیست؟

کوچک شدن، تغییر رنگ و تغییر اندازه از جمله علائم خوب شدن زگیل تناسلی می باشند.

منابع علمی این مطلب

26 پاسخ

 1. سلام من نمیتونم تشخیص بدم جوش یا زگیل تناسلی اما ی چیزی شبیه جوش روی بیضمه تقریبا یک ماه ن درد داره ن خارش ن سوزش

 2. سلام وقتتون بخیر
  بنده زیر کلاهک تناسلیم چندتا دانه سر سفید مثل جوش هست و هیچ درد و خارشی هم نداره آیا این زگیل هست؟ و آیا باید به دکتر مراجعه کنم؟

 3. سلام خسته نباشید بنده رو التم دانه هایی شبیه جوش دارم که بعضی جاهاش چندتا کنار هم هستن و بعضی جاهاش با فاصله از هم وخیلی ریز هستن و این ها فقط انتهای التم درامده ایا میتونه زیگیل باشند یانه چون نه درد داره نه سوزش نه خارش و نه خونریزی

  1. با سلام
   حتما باید عکس ضایعات پوستی با متخصصین پوست به اشتراک گذاشته بشه تا تشخیص دقیق تر باشه. اگه طولانی مدت داریدش و یا رابطه پرخطر داشتید آزمایشات هپاتیت کبدی و hiv چک بشه.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص پوست و مو در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 4. سلام من روی دستم و آلتم زگیل دارم لیزر و محلول زدم ولی باز در میاد بیشترشده هر کاری میکنم از بین نمیره ممکن هس به بیماری Hpvمبتلا شده باشم چیکار باید انجام بدم؟

  1. سلام
   بله احتمالش زیاد هست و بدلیل عود مکررحتما برای (بیوپسی) نمونه برداری باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص پوست و مو در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 5. سلام.من چندوقتی هست اطراف مقعدم روی هر دوپام بصورت خطی زگیل درآورده و تعدادش هم زیاد شده آیا امیدی برای درمان هست؟چکار باید بکنم؟در ضمن زیر هر دو بغلم هم زگیل در اومده.میشه راهنمایی بفرمایید. ممنونم

 6. از بچگی روی آلتم یه دونه برآمدگی گوشتی ریز هست بهش سیر زدم روش و دوروبرش سیاه شده راهنمایی میخاستم درضمن تازگی روی مچ دست راستم هم برآمدگی گوشتی به وجود آمده

  1. با سلام حتما آزمایشاتی از قبیل تیروئید ازمایشات کبدی هپاتیت سفلیس و ایدز باید انجام شود.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص اورولوژی (کلیه مجاری ادرار) در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 7. سلام وقت بخیر من در ناحیه آلت تناسلی لکه های قهوه در کنار هم هسش به صورت برامدگی نیست
  احساس خارش ندارم آیا میتونه ریگیل باشه؟؟

  1. نظر تیم پزشکی ما:
   با توجه به شرح حال ناقص شما توجه داشته باشید که اگر دختر هستید به همکاران زنان و اگر پسر هستید به همکاران اورولوژی برای معاینات و بررسی های دقیق تر مراجعه کنید زیرا در اکثر موارد مشکلی نیست و یک مشکل پوستی ساده می باشد.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص زنان یا اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 8. سلام من هیچ رابطه‌ای نداشتم ولی رو آلتم زیگیل در اومده ولی روی دست و پاهام خیلی زگیل در اومده بود می‌تونه از این باشه یا نه

  1. نظر تیم پزشکی ما:
   با توجه به شرح حال شما باید توجه داشت که الزاما نمی تواند زگیل باشد و باید معاینه شود و در مورد دیگر این است که همیشه نمی توان گفت که زگیل تناسلی از طریق رابطه به وجود می آید و مواردی دیده شده که بدون ارتباط جنسی نیز زگیل تناسلی در فرد مشاهده شده است به نظر میرسد که لازم است شما توسط همکاران عفونی یا اورولوژی مورد معاینه و بررسی قرار بگیرید زیرا در آن ناحیه تناسلی فقط بیماری زگیل وجود ندارد مدل های بیماری عفونی دیگری نیز امکان دارد به وجود بیایند که هیچ ارتباطی با داشتن رایطه جنسی نیز نداشته باشند.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص عفونی یا اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 9. سلام من بر آمدگی گوست در ناحیه الت تناسلی دارم مانند زیگیل هستند اما من ۱۵ سالمه و هیچ رابطه جنسی نداشتم خیلی میترسم لطفا کمکم کنید

  1. نظر تیم پزشکی ما:
   الزاماً هر ضایعه اینچنینی از روابط جنسی نیست و بیماری های بدون رابطه جنسی نیز بروی پوست وجود دارند و لزوماً رابطه جنسی لازم نیست. حتماً به متخصص اورولوژیست برای بررسی بیشتر مراجعه نمایید.
   میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 10. سلام من نمیدونم زگیل دارم یا ن در کنار مقعد باسنم دونه ریز بود ک من کندم چون خارش داشتم و یکم بزرگتر شد و الان تقریبا چهارتاشدن و خیلی نگرانم و امروز زردچوبه زدم جواب میگیرم اگ بخوام زردچوبه استفاده کنم باید دقیقا چ دارویی بگیرم و اینکه الان تقریبا چند ماهی هست و از بین نرفته

 11. سلام من نمیدونم زگیل دارم یا ن در کنار مقعد باسنم دونه ریز بود ک من کندم چون خارش داشتم و یکم بزرگتر شد و الان تقریبا چهارتاشدن و خیلی نگرانم و امروز زردچوبه زدم جواب میگیرم اگ بخوام زردچوبه استفاده کنم باید دقیقا چ دارویی بگیرم و اینکه الان تقریبا چند ماهی هست ولی اصلا نمیره و خیلی اذیتم می‌کنه این موضوع

  1. نظر تیم پزشکی ما:
   اصلاً توصیه نمیشود از موارد سنتی اینچنینی استفاده کنید چون باعث عفونت بیشتر میشود. شما حتماً باید توسط متخصص زنان و زایمان یا متخصص پوست معاینه و اگر زگیل باشد بدنبال درمان باشید و سرخود از موارد اینچنینی استفاده نکنید.
   میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص پوست و زنان و زایمان در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

  1. نظر تیم پزشکی ما:
   با توجه به این شرح حال کوتاه خیلی موارد ممکن است باشد بنابراین حتماً باید متخصص اورولوژیست شما را معاینه کند ممکن است از یک موضوع ساده تا موضوع خیلی مهمی باشد. حتماً پیگیری نمایید.

   میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص اورولوژی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

  1. نظر تیم پزشکی ما:
   به هیچ عنوان درنگ نکنید و سریعاً به اورژآنس مراجعه کنید.
   این اتفاق در ماه هشتم بارداری خیلی خطرناک است و اصلاً ریسک نکنید… کاهش حرکات جنین بلافاصله اورژانس و بررسی حرکات جنین رو انجام بدید.

  2. سلام من زگیل دارم فک کنم حالت گوشتیه ولی از بین نمیره بعد من فک کردم جوشه خیلی فشار دادم خون اومد الان هم زخم شده ازش آب درمیاد چیکار کنم ؟؟؟؟؟

   1. نظر تیم پزشکی ما:
    با توجه به این شرح حال حتماً باید معاینه شوید و اگر زگیل یا زحم باشد دارو دارد و برای درمان و معاینه باید به پزشک زنان و زایمان مراجعه نمایید.

    میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص زنان و زایمان در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید