عفونی

تشخیص انواع بیماری های جنسی (STD)

تشخیص انواع بیماری های جنسی (STD)

پزشک عفونی

بیش از یک میلیون نفر روزانه در سر تاسر جهان به بیماری های جنسی مبتلا می گردند، که بسیاری از آن ها بی علامت می باشند! بیش از 500 میلیون نفر از جمعیت 15 الی 49 ساله به هرپس تناسلی مبتلا می باشند که نوعی بیماری جنسی با ضایعات بسیار دردناک می باشد. ویروس زگیل تناسلی نیز با سرطان دهانه رحم همراه می باشد؛ به طوری که می تواند منجر به 311 هزار مرگ به دنبال سرطان دهانه رحم سالیانه گردد. به طور کلی بیماری های جنسی با اثر مهمی بر کیفیت زندگی و سلامتی مانند عوارض بارداری، ابتلا به سرطان، سقط و ناباروری همراه می باشند. لذا بررسی انواع بیماری های مقاربتی و علائم آن توسط پزشک عفونی از نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه برخوردار می باشد.

 

بررسی انواع بیماری های مقاربتی و علائم آن

بیش از 30 نوع باکتری و ویروس می توانند از طریق رابطه جنسی منتقل گردند. برخی از بیماری های مقاربتی نیز حین حاملگی از مادر به جنین منتقل می گردند. برخی بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا و تریکومونیازیس درمان پذیر می باشند؛ اما برخی بیماری های مقاربتی مانند ایدز، هپاتیت، هرپس و زگیل تناسلی درمان قطعی ندارند.

یعنی اگرچه که با درمان تا حدودی قابل کنترل می باشند، ولی قابلیت ریشه کنی و پاک شدن کامل آن ها از بدن وجود ندارد. بررسی انواع بیماری های مقاربتی و علائم آن توسط پزشک عفونی از نقش مهمی در تجربه زندگی سالم تر برخوردار می باشد.

 

چگونه بفهمیم بیماری مقاربتی داریم؟

برخی بیماری های جنسی به صورت کاملا بدون علامت منتقل می گردند، و لذا تشخیص آن ها تا مراحل انتهایی و بروز عوارض دشوار می باشد. بالعکس برخی بیماری های جنسی نیز با علائم پر سر و صدایی همراه می باشند و تشخیص آن ها دشوار نمی باشد. مهم ترین علائم بیماری های جنسی که در صورت بروز آن ها باید به پزشک عفونی مراجعه گردد، عبارتند از:

 • بروز زخم یا برآمدگی بر روی ناحیه تناسلی، دهان و یا اطراف مقعد
 • سوزش ادرار
 • درد حین رابطه جنسی
 • درد پایین شکم
 • تب
 • ضایعات پوستی
 • ترشحات یا خونریزی غیرطبیعی از واژن یا دهانه آلت تناسلی در مردان
 • تورم غدد لنفاوی به خصوص در کشاله ران

 

 

تشخیص انواع بیماری های جنسی (STD) با پزشک عفونی

تشخیص انواع بیماری های جنسی (STD) با پزشک عفونی

 

انواع بیماری های مقاربتی

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، انواع باکتری ها، ویروس ها و پارازیت ها می توانند منجر به بروز بیماری های مقاربتی گردند. آشنایی با انواع بیماری های جنسی توسط پزشک عفونی از نقش مهمی در درمان زودرس و پیشگیری از بروز عوارض این بیماری ها، برخوردار می باشد. از جمله میکروب هایی که می توانند منجر به انتقال بیاری های جنسی گردند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • باکتری ها: سوزاک، سیفلیس و کلامیدیا
 • ویروس ها: هرپس، ایدز و زگیل تناسلی
 • پارازیت ها: تریکومونیازیس

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت آنلاین، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

علائم سفلیس در مردان

چگونه بفهمیم سفلیس داریم: سیفلیس نوعی بیماری مقاربتی می باشد که در صورت عدم درمان توسط پزشک عفونی می تواند با عوارض جبران ناپذیری مانند درگیری قلبی و حتی مرگ همراه گردد. سیفلیس همچنین می تواند حین بارداری از مادر به جنین منتقل گردد و با افزایش سقط، مرده زایی و عوارض شدید جنینی همراه باشد.

اغلب در مراحل اولیه تنها به صورت زخم گرد، سفت و بدون درد در ناحیه تناسلی ظاهر می شود که بدون درمان نیز طی چند هفته به طور خود به خودی ناپدید می گردد. در مرحله بعدی سیفلیس منجر به بروز علائم منتشرتری مانند تب و لرز، ضایعات پوستی در سرتاسر بدن و کاهش وزن می گردد. در نهایت این ضایعات نیز برطرف شده اما با عوارض عصبی و بیماری های قلبی کشنده طی سال ها بعد مجددا ظاهر می گردد.

 

علائم کلامیدیا در مردان

کلامیدیا نیز نوعی بیماری جنسی می باشد که در صورت تشخیص زودرس، کاملا درمان پذیر می باشد. اما در صورت عدم درمان توسط پزشک عفونی، می تواند با کاهش قدرت باروری و عوارض جنینی حین بارداری همراه باشد. کلامیدیا در مردان می تواند با علائمی مانند ترشحات دردناک و بدبو از آلت تناسلی، درد حین دفع مدفوع و درد و تورم بیضه ها همراه باشد.

 

بیماری سوزاک

این بیماری( بیماری سوزاک) نیز یکی دیگر از انواع بیماری های مقاربتی می باشد که در صورت تشخیص زودرس توسط پزشک عفونی، به راحتی قابل درمان می باشد. بیماری سوزاک اغلب در افراد جوان (جوانتر از 25 سال) دیده می شود و با علائمی مانند درد هنگام دفع مدفوع، خروج ترشحات زرد، سفید یا سبز از آلت تناسلی و درد و تورم بیضه ها همراه می باشد.

 

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) منتقل می گردد. این ویروس انواع مختلفی دارد و می تواند با عوارض مختلفی مانند بروز زگیل تناسلی و افزایش ریسک سرطان دهانه رحم همراه باشد. خوشبختانه واکسن های موثری برای پیشگیری از ابتلا به انواع خطرناک ویروس پاپیلوم انسانی امروزه در سرتاسر جهان در دسترس می باشند. لذا انجام واکسیناسیون طبق پروتوکول توسط پزشک عفونی، از نقش مهمی در بروز عوارض جبران ناپذیر ویروس پاپیلوم انسانی برخوردار می باشد.

 

علائم ایدز

تمام بیماری های مقاربتی می توانند با افزایش شانس ابتلا به ایدز همراه باشند. ایدز نوعی بیماری جنسی خطرناک، کشنده و بدون درمان قطعی می باشد که از طریق رابطه جنسی منتقل می گردد. ایدز می تواند با علائمی مانند علائم سرماخوردگی 2 الی 4 هفته پس از ورود ویروس به بدن همراه باشد که به طور خود به خودی طی چند هفته ناپدید می گردند. سپس فرد برای سال ها بدون علامت باقی می ماند و در صورت عدم درمان با پزشک عفونی با علائم نقص شدید سیستم ایمنی مراجعه می کند.

 

درمان فوری انواع بیماری های مقاربتی

درمان فوری انواع بیماری های مقاربتی

 

تشخیص انواع بیماری های جنسی (STD)

روش های مختلف برای تشخیص بیماری های جنسی (STD) توسط پزشک عفونی استفاده می گردند. ازجمله روش های تشخیصی بیماری های مقاربتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. آزمایش خون: بیماری هایی مانند ایدز و سیفلیس می توانند توسط آزمایش خون تشخیص داده شوند.
 2. ادرار: برخی بیماری های جنسی از طریق ادرار قابل شناسایی می باشند.
 3. سایر ترشحات بدن: بررسی ترشحات خروجی از ناحیه تناسلی و یا زخم های اطراف آن نیز می تواند در تشخیص بیماری های جنسی کمک کننده باشد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص عفونی انلاین و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

بررسی انواع روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری های جنسی

خوشبختانه بیماری های جنسی به راحتی با رعایت نکات بهداشتی قابل پیشگیری می باشند. روش های متعددی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های جنسی پیشنهاد شده است که عبارتند از:

 • پرهیز از رابطه جنسی
 • انجام آزمایش جهت بررسی بیماری های جنسی پیش از شروع روابط با شریک جنسی جدید
 • استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی (حتی رابطه دهانی)
 • تزریق واکسن (هپاتیت و ویروس پاپیلوم انسانی)
 • پرهیز از نوشیدن الکل و داروهای روان گردان
 • ختنه در مردان
 • استفاده از داروهای امتریسیتابین (Emtricitabine) یا تنوفوویر (Tenofovir) پیش از رابطه های جنسی پرخطر برای پیشگیری از ابتلا به ایدز

 

<yoastmark class=

 

درمان بیماری های جنسی

درمان بیماری های مقاربتی که به دنبال ورود باکتری ها به بدن ایجاد می شوند، آسان تر از بیماری های ویروسی می باشد. همچنین درمان بیماری های مقاربتی حین بارداری از نقش مهمی در حفظ سلامت مادر و جنین برخوردار می باشد. خوشبختانه امروزه انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضدویروس برای درمان بیماری های مقاربتی وجود دارند. تشخیص زودرس و شروع سریع تر درمان بیماری های جنسی توسط پزشک عفونی با کاهش انتقال، عوارض و هزینه ها همراه می باشد.

 

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

 1. Diseases & Related Conditions

 2. Syphilis – CDC Basic Fact Sheet

 3. STDs and HIV – CDC Detailed Fact Sheet

 4. Sexually transmitted infections (STIs)
 5. Sexually transmitted diseases (STDs) .Diagnosis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.