پزشکی, قلب و عروق

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید

درباره مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید این است که، یکی از کاربردی ترین، ارزان ترین، دردسترس ترین و بهترین روش های تشخیصی که کاربرد گسترده ای در بالین دارد، نوار قلب می باشد. موارد استفاده و تفسیر نوار قلب، مطلب بسیار گسترده و البته پیچیده ای می باشد؛ و تفسیر صحیح نوار قلب در بسیاری از موارد نجات دهنده جان افراد است. در این مطلب در رابطه با علل و تفسیر چند مورد از مهم ترین یافته های نوار قلب، یعنی تغییرات قطعه ST و موج T توضیح داده شده است.

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید و علل صعود قطعه ST در نوار قلب

اغلب ما وقتی بحث صعود قطعه (ST Elevation) ST مطرح می شود، سریعا به آنفارکتوس میوکارد شک می کنیم؛ اگرچه که مهم ترین تشخیص افتراقی صعود قطعه ST در نوار قلب نیز همان آنفارکتوس میوکارد می باشد.

اما آیا همیشه صعود قطعه ST به معنای آنفارکتوس میوکارد می باشد؟ قطعا خیر! اول از همه توجه داشته باشید که تفسیر نوار قلب حتما باید در کنار توجه به علائم بالینی و شرح حال بیمار صورت پذیرد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای مشاوره پیشگیری از بیماری قلبی می‌توانید از خدمات ویزیت آنلاین پزشک اپلیکیشن از پزشک استفاده نمائید و تمام خدماتی که در معاینه حضوری به شما ارائه می‌شود را به راحتی بدون اطلاف وقت و با هزینه کم‌تر دریافت نمائید.

اپلیکیشن از پزشک خدمات ویژه‌ای برای پزشکان نیز مانند امکان مشارکت با دیگر پزشکان , اطلاع از کنگره‌های علمی مرتبت با پزشکی و… ارائه داده است که یکی از این خدمات امکان عضویت پزشکان است که به واسطه این خدمات پزشکان با عضو شدن در این اپلیکیشن علاوه بر بیشتر شناخته شدن آن‌ها و خدماتشان می‌توانند بیماران خود نیز در محیط امن سامانه به راحتی و بدون اطلاف وقت ویزیت نمایند.

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید و شایع‌ترین علل ST

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید و شایع‌ترین علل ST

و اما مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید و شایع ترین علل ST Elevation در نوار قلب عبارتند از:

 1. آنفارکتوس میوکارد (مهم ترین علت)
 2. پریکاردیت حاد: اغلب بیمار با درد رترواسترنال شدید با انتشار به گردن، بازو و شانه چپ مراجعه می کند. این درد ماهیت پلورتیک دارد و با دم تشدید شده و با نشستن و خم شدن به جلو بهبود می یابد.
 3. اختلالات الکترولیتی مانند هیپرکالمی، افزایش کلسیم و افزایش منیزیوم سرم نیز با صعود قطعه ST در نوار قلب همراه هستند.
 4. میوکاردیت
 5. بلوک شاخه ای چپ (LBBB)
 6. آنژین پرینزمتال(Prinzmetal Angina): اغلب مردهای جوان سیگاری این گروه بیماران را تشکیل می دهند که با صعود قطعه ST که پس از مدتی رفع می شود، نیمه های شب به اورژانس مراجعه می کنند. علت صعود گذرای قطعهST در نوار قلب، اسپاسم کرونر می باشد.
 7. سندروم بروگادا: اغلب با افزایش ریسگ مرگ ناگهانی همراه می باشد و تشخیص صحیح آن حین تفسیر نوار قلب، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
 8. Benign early repolarization (BER): نوعی تغییر خوش خیم در نوار قلب می باشد.
 9. ترومای قلبی
 10. هیپوترمی
 11. آنوریسم بطنی: اغلب به دنبال آنفارکتوس میوکارد ممکن است ایجاد شود.
 12. سندروم تاکوتسوبو(Takotsubo cardiomyopathy) : سندروم قلب شکسته که نوعی کاردیومیوپاتی ناشی از استرس می باشد و اغلب در زنان میانسال و به دنبال استرس عاطفی یا فیزیکی شدید دیده می شود.
 13. آمبولی حاد ریه
 14. کاردیوورژن
 15. تهاجم تومور به بطن چپ

همان طور که مشاهده می کنید، صعود قطعه ST در نوار قلب، با علل بسیار متنوع و متعددی همراه می باشد؛ و لذا تفسیر صحیح آن نیازمند توجه فراوان به شرح حال و معاینه بیمار می باشد.

 علل نزول قطعه ST (ST Depression) در نوار قلب

 علل نزول قطعه ST (ST Depression) در نوار قلب

مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید و نزول قطعه ST در نوار قلب، نزول قطعه ST در نوار قلب نیز مانند صعود آن، علل متنوعی دارد. از جمله شایع ترین علل نزول قطعه ST در نوار قلب عبارتند از:

 1. ایسکمی ساب اندوکارد
 2. مصرف دیگوکسین (نمای Scooping)
 3. تاکی کاردی
 4. Strain pattern (به دنبال هیپرتروفی بطن)
 5. تغییرات آینه ای (Reciprocal)
 6. هیپوکالمی

توجه به نزول قطعه ST در نوار قلب به خصوص جهت تشخیص زودرس ایسکمی، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

اگر نیاز به مشاوره به پزشک قلب دارید می‌توانید با مطالعه مقاله ویزیت پزشک متخصص قلب آنلاین نحوه ویزیت آنلاین را آموزش ببینید

علل معکوس شدن موج T (T Inversion) در نوار قلب

علل معکوس شدن موج T (T Inversion) در نوار قلب

تغییرات موج T  در نوار قلب نیز همانند صعود قطعه ST علل گسترده و متنوعی دارند. در واقع می توان این طور بیان نمود که تغییرات موج T، غیر اختصاصی ترین تغییرات نوار قلب می باشند. از جمله شایع ترین علل معکوس شدن موج T در نوار قلب، عبارتند از:

 1. سیاه پوستان
 2. دویدن
 3. کودکان زیر 5 سال
 4. نوار قلب با فاصله کمی از نوشیدن آب سرد، ثبت گردد
 5. ایسکمی: موج T معکوس در ایسکمی اغلب قرینه و عمیق می باشد
 6. دیگوکسین
 7. خونریزی ساب آراکنوئید (SAH): توجه داشته باشید اگر فردی به دنبال سردرد شدید و ناگهانی و فشار خون بالا با موج T معکوس در نوار قلب مراجعه می کند، حتما CT Scan از مغز درخواست نمایید.
 8. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک : از علل قابل توجه مرگ ناگهانی در افراد جوان.

همان طور که میبینید، توجه به بالین در کنار تفسیر نوار قلب از اهمیت بسیار بالایی جهت تشخیص صحیح علت بیماری ضروری می باشد.

 علل موج T بلند (Tall T Wave) در نوار قلب

موج T بلند در نوار قلب نیز همانند موج T معکوس، تشخیص افتراقی های متعددی دارد. شایع ترین علل آن عبارتند از:

 1. واریانت نرمال
 2. اختلالات الکترولیتی مانند هیپرکالمی: تشخیص زودرس آن بسیار حیاتی می باشد و در صورت عدم تشخیص به موقع، کشنده می باشد.
 3. حوادث عروق مغزی: توجه به موج T بلند در نوار قلب در این مواقع بسیار کمک کننده می باشد.

همان طور که مشاهده می کنید، تفسیر نوار قلب در کنار سادگی، می تواند بسیار گسترده و در عین حال در صورت کمی بی توجهی، بسیار گمراه کننده باشد. لذا تفسیر صحیح نوار قلب توسط پزشک متخصص و با درنظر گرفتن تمام جوانب بیماری توصیه می گردد.

اگر سوالات بیشتری در زمینه قلب و بیماری‌های قلبی دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله آنچه تمام پزشکان در رابطه با پیوند قلب باید بدانند را مطالعه نمائید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

1 دیدگاه در “مهم ترین نکات در تفسیر نوار قلب که باید بدانید

 1. Hassan Eini گفت:

  با درود بیکران به شما و سپاس از مطالب ارزنده و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.