عفونی

همه چیز درباره عفونت کودکان و نحوه درمان آن ها

همه چیز درباره عفونت کودکان و نحوه درمان آن ها

عفونت کودکان

انواع عفونت: مالاریا، ذات الریه، اسهال، HIV و سل قابل پیشگیری و درمان هستند. اما آنها هنوز هم به طور گسترده کودکان را می کشند.  علل اصلی مرگ و میر در میان کودکان بسته به سن متفاوت است. کودکان زیر 5 سال به ویژه در برابر بیماری های عفونی مانند مالاریا، ذات الریه، اسهال، HIV و سل آسیب پذیر هستند. برای کودکان بزرگ‌تر، بیماری‌های غیرواگیر، آسیب‌ها و درگیری‌ها تهدیدهای مهمی هستند.

علیرغم اینکه بیماری های عفونی رایج کاملاً قابل پیشگیری و درمان هستند، هنوز تعداد زیادی از کودکان خردسال را می کشند. ذات الریه، اسهال و مالاریا مسئول تقریباً 30 درصد مرگ و میرهای جهانی در میان کودکان زیر 5 سال در سال 2019 بودند.

 

ذات الریه یا پنومونی

مهمترین عامل عفونی مرگ و میر در بین کودکان زیر 5 سال است که سالانه حدود 700000 کودک را می کشد. در بسیاری از نقاط جهان، هر دقیقه یک کودک به دلیل ذات الریه جان خود را از دست می دهد – حتی اگر این بیماری کاملاً قابل پیشگیری است و به راحتی با آنتی بیوتیک ها قابل کنترل است.

ذات الریه یک بیماری نابرابری است – بیماری که در فقیرترین جمعیت های سراسر جهان متمرکز است.

مرگ و میر کودکان ناشی از ذات الریه به شدت با سوء تغذیه، فقدان آب سالم و بهداشتی، آلودگی هوای داخل ساختمان و دسترسی ناکافی به مراقبت های بهداشتی مرتبط است.

 

اما راه حل های ساده محافظتی، پیشگیرانه و درمانی وجود دارد:

اقدامات حفاظتی مانند تغذیه انحصاری با شیر مادر، تغذیه تکمیلی کافی و مکمل ویتامین A پایه و اساس سالم نگه داشتن کودکان و عاری از بیماری را فراهم می کند.

اقدامات پیشگیرانه مانند ایمن سازی، کاهش آلودگی هوای خانه، آب آشامیدنی سالم، بهداشت به دفاع از کودکان در برابر بیماری کمک می کند.

آنتی بیوتیک ها برای درمان پنومونی حیاتی هستند

پیشنهاد مقاله: روش های درمان سینوزیت برای کودکان چیست؟

انواع عفونت کودکان

انواع عفونت کودکان

 

اسهال

در سال های اخیر، پیشرفت قابل توجهی در کاهش مرگ و میر کودکان ناشی از اسهال حاصل شده است. اما اسهال همچنان یکی از قاتل های اصلی کودکان خردسال است، و از پر تکرار ترین انواع عفونت کودکان است

در سال 2019، اسهال باعث مرگ حدود 480000 کودک خردسال در سراسر جهان شد که 9 درصد از کل مرگ و میرها را در میان کودکان زیر 5 سال تشکیل می داد.

این کودکان را می‌توان با مداخلات مؤثر ساده، مانند نمک و روی خوراکی نجات داد: تقریباً 70 تا 90 درصد از مرگ‌های ناشی از اسهال آبکی حاد را می‌توان با نمک آبرسانی خوراکی پیشگیری کرد، در حالی که تخمین زده می‌شود که روی مرگ و میر ناشی از اسهال را تا 11.5 کاهش می‌دهد. درصد مایعات مناسب، شیردهی، ادامه تغذیه و استفاده انتخابی از آنتی بیوتیک ها نیز حیاتی هستند.

در سال 2021، یونیسف بیش از 93 میلیون قرص روی و بیش از 30 میلیون کیسه نمک آبرسانی خوراکی را در سراسر جهان توزیع کرد.

 

مالاریا

پس از ذات الریه و اسهال سومین بیماری کشنده جهان برای کودکان خردسال بین یک ماه تا 5 سال است و در دسته عفونت کودکان جای دارد. در سال 2019، حدود 274000 کودک زیر 5 سال بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند که 67 درصد از مرگ و میرهای جهانی مالاریا را تشکیل می دهد.

از بین بردن مالاریا مستلزم افزایش سرمایه گذاری جهانی – به ویژه در تحقیق و توسعه است.

پشه‌بندهای اغشته ‌شده با حشره‌کش به عنوان دفاعی مؤثر در برابر مالاریا شناخته شده‌اند، در حالی که تشخیص سریع برای درمان ضروری است.

 

 

بیماری سل

بیماری است که جهان می داند چگونه از آن پیشگیری و درمان کند. با این حال، روزانه بیش از 600 کودک زیر 15 سال بر اثر سل (TB) جان خود را از دست می دهند – تقریباً یک چهارم میلیون در سال. بیشتر این مرگ و میرها در میان کودکان زیر 5 سال رخ می دهد و تز عوامل اصلی عفونت کودکان است.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص عفونی انلاین و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

روش های درمان عفونت کودکان:

سرماخوردگی

آیا کودک شما دچار انسداد یا آبریزش بینی و آبریزش چشمانش است؟ آیا او عطسه و سرفه می کند؟ ممکنه سرما خورده باشه سرماخوردگی در میان نوزادان و کودکان نوپا شایع است. اگر بدن کودک احساس گرما کند، ممکن است تب نیز داشته باشد.

بابراین برای درمان عفونت بچه ها چه باید کرد:

 • او را با مایعات زیاد مانند آب و آبمیوه های کم قند هیدراته نگه دارید
 • او را از مکان های شلوغ، افراد بیمار و سایر کودکان دور نگه دارید
 • به کودک خود بیاموزید که از دستمال برای فین کردن بینی خود استفاده کند یا هنگام عطسه دهان خود را بپوشاند.
 • اگر فرزندتان بعد از چند روز خوب نشد یا تب شدید دارد، او را نزد پزشک ببرید.

بیشتر بخوانید : ۱۲ دلیل که نشان می دهد کودک شما کمبود ویتامین D دارد

 

 برونشیت و برونشیولیت

آیا کودک شما خس خس می کند، یعنی صدای سوت بلندی در هنگام بازدم ایجاد می کند؟ آیا او به سرعت نفس می کشد و مشکل تنفسی دارد؟ راه های هوایی کوچک ریه های او ممکن است عفونی شود.

چه باید کرد:

 • کودک خود را با مایعاتی مانند آب و آبمیوه های سرشار از ویتامین C هیدراته نگه دارید
 • از مکان های پر دود اجتناب کنید. دود تنباکو می تواند وضعیت کودک شما را بدتر کند
 • اگر فرزندتان برای اولین بار خس خس می کند یا تنفسش سخت است و بی حال است، انرژی ندارد یا از خوردن غذا امتناع می کند، او را نزد پزشک ببرید.

 

درمان عفونت

درمان عفونت در کودکان

 

 آنفولانزای معده (گاستروانتریت)

آیا کودک شما از حالت تهوع و استفراغ رنج می برد؟ آیا مدفوع او بدبو و آبکی است؟ او ممکن است به آنفولانزای معده یا عفونت در روده اش مبتلا باشد. علائم دیگر شامل دردهای عضلانی، درد شکم و تب خفیف است.

چه باید کرد:

 • برای جایگزینی آب و املاح از دست رفته، کودک خود را با مایعاتی مانند آب یا آبمیوه هایی که حاوی شیر نیستند، هیدراته نگه دارید. کودکتان را تشویق کنید که مکرر و جرعه جرعه های کوچک مایعات بنوشد
 • از افراد دیگر دوری کنید – آنفولانزای معده مسری است
 • در صورت ادامه یا بدتر شدن علائم، کودک خود را نزد پزشک ببرید

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت آنلاین، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

 بیماری دست، پا و دهان (HFMD)

آیا راش یا تاول روی کف دست، پا یا باسن کودک شما وجود دارد؟ آیا کودک شما زخم دهان دردناک، تب یا گلودرد دارد؟ او ممکن است بیماری دست، پا و دهان داشته باشد. گاهی اوقات، این می تواند به چیزی جدی تر تبدیل شود.

چه باید کرد:

 • اگر فرزندتان HFMD دارد به مدرسه، نوزاد یا مرکز مراقبت از کودک اطلاع دهید. کودک خود را در خانه نگه دارید تا عفونت به سایر کودکان سرایت نکند
 • کودک خود را هیدراته نگه دارید. مقدار زیادی آب و مایعات به او بدهید
 • به رژیم غذایی نرم (مثلاً فرنی) تغییر دهید زیرا زخم های دهان می توانند بسیار دردناک باشند.
 • به کودک خود کمک کنید استراحت کافی در رختخواب داشته باشد
 • اقداماتی را برای جلوگیری از انتشار HFMD در خانه انجام دهید، مانند ضد عفونی کردن تمام اسباب بازی ها و سایر اشیایی که کودک شما با آنها در تماس است.
 • در صورت مشکوک شدن به HFMD، فوراً کودک خود را نزد پزشک ببرید

 

درمان آبله مرغان کودکان

درمان آبله مرغان کودکان

 

 آبله مرغان

آیا کودک شما تب و نقاط قرمز و خارش دار روی بدن و صورت دارد؟ راش آبله مرغان در طی چند روز ظاهر می شود و در نهایت تبدیل به تاول می شود. اگر نواحی خراشیده عفونی باشند، لکه ها ممکن است جای زخم باقی بگذارند. در کودکان سالم، آبله مرغان معمولا یک بیماری شایع و خفیف است. این بسیار مسری است و می تواند به راحتی از طریق تماس مستقیم یا قطرات موجود در هوا از فرد آلوده منتقل شود.

چه باید کرد:

 • در صورت ابتلای فرزندتان به آبله مرغان به مدرسه یا مهدکودک اطلاع دهید و او را در خانه نگه دارید تا از سرایت این بیماری به سایر کودکان جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری از خاراندن، ناخن های کودک خود را کوتاه کنید و به او اجازه دهید شب ها دستکش بپوشد.
 • برای کمک به تسکین خارش به کودک خود حمام های خنک بدهید
 • اگر بثورات به چشم گسترش یافت، یا بسیار قرمز یا حساس شد، کودک خود را فوراً نزد پزشک ببرید. همچنین در صورت سرگیجه، بی‌حوصلگی، استفراغ، ضربان قلب سریع، تنگی نفس، یا لرزش، از دست دادن هماهنگی عضلات، سفت شدن گردن یا تب بالا، از کودک خود بخواهید به پزشک مراجعه کند.

عفونت کودکان نباید نادیده گرفته شود.در صورت مشاهده هر کدام از علائم گفته شده با پرشک مشورت کنید.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله تب کودکان را جدی بگیرید! تشنج ناشی از تب و عوارض آن

 

منابع علمی این مطلب

 1. Childhood diseases

 2. Childhood Illnesses: 10 Most Common Conditions in Children

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.