پزشکی, چشم پزشکی

 هرآنچه که باید درباره عمل لازک چشم بدانید!

 هرآنچه که باید درباره عمل لازک چشم بدانید!

 عمل لازک چشم

 عمل لازک چشم چیست؟

لازک یک جراحی چشم است که بسیاری از مزایای سایر جراحی های اصلاح بینایی را با هم ترکیب می کند.

کراتومیلوسیس اپیتلیال لیزری یا لازک، مزایای دو روش متداول انجام شده – لیزیک و PRK را ترکیب می کند. جراحی لازک چشم برای درمان آستیگماتیسم، نزدیک بینی یا دوربینی استفاده می شود.

مزایای جراحی لازک چشم چیست؟

گفته می شود که جراحی لازک دارای چندین مزیت است، از جمله:

از عوارض مرتبط با ایجاد و اتصال مجدد فلپ در قرنیه جلوگیری می شود.

عمل لیزیک چشم کمتر از جراحی لیزیک باعث خشکی چشم می شود.

در جراحی لازک چشم از تکنیک های مختلفی برای حفظ لایه بسیار نازک سطح قرنیه سلول ها (اپیتلیوم) استفاده می شود که برای بازیابی قرنیه پس از انجام با لیزر استفاده می شود. در لیزیک، با استفاده از لیزر یا دستگاه مکانیکی (میکروکراتوم) فلپ ضخیم‌تری ایجاد می‌شود.

معایب جراحی لازک چشم چیست؟

معایب جراحی لازک چشم عبارتند از:

زمان بهبود بینایی طولانی تر در مقایسه با عمل لیزیک چشم. بسیاری از بیماران لازک بینایی عملکردی خود را برای حداقل یک تا دو هفته به طور کامل بازیابی نمی کنند تا زمانی که چشم آنها بهبود یابد، که مشابه زمان بهبودی است که در جراحی چشم PRK تجربه می شود. بیماران لیزیک اغلب روز بعد از عمل دید خوبی دارند.

عمل لازک چشم معمولاً درد و ناراحتی بیشتری نسبت به لیزیک ایجاد می کند، اما احتمالاً درد کمتری نسبت به جراحی PRK دارد.

بیماران باید برای حدود سه یا چهار روز پس از عمل لازک چشم از “لنز تماسی بانداژ” استفاده کنند تا به عنوان یک لایه محافظ بین پلک های چشمک زن شما و سطح چشم درمان شده عمل کند، که پس از لیزیک لازم نیست.

بیماران باید چند هفته بیشتر از پس از عمل لازک چشم از قطره های استروئیدی موضعی استفاده کنند.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

عوارض جانبی احتمالی جراحی لازک چشم چیست؟

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس وجود جسم خارجی در چشم بعد از عمل لازک (از یک تا چهار روز طول می کشد)

کاهش موقت بینایی در شرایط کم نور (تا 12 ماه)

خشکی چشم، نیاز به استفاده از قطره های مرطوب کننده (حداکثر شش ماه)

دید مه آلود یا تاری (باید ظرف شش تا نه ماه ناپدید شود)

چگونه بفهمم که جراحی لازک برای من مناسب است؟

چگونه بفهمم که جراحی لازک برای من مناسب است؟

جراحی لازک چشم ممکن است برای بیمارانی که قرنیه های شیب دار یا بسیار نازکی دارند، بهتر باشد . از آنجایی که آسیب تروماتیک به چشم پس از لیزیک جدی تر از عمل لازک چشم است، بیمارانی که در فعالیت های حرفه ای یا اوقات فراغت که چشمانشان را در معرض خطر آسیب بیشتر قرار می دهد (مانند بوکس) می توانند برای لازک مناسب تر باشند.

جراحی چشم لازک (یا PRK) ممکن است برای افراد مبتلا به سندرم خشکی چشم بهتر باشد زیرا در اجتناب از فلپ عمیق تر، اعصاب قرنیه مسئول رفلکس اشک بریده نمی شوند.

سامانه قدرت‌مند از پزشک سال‌ها است که در زمینه ارائه خدمات به بیماران فعالیت دارد و همیشه سعی را بر این داشته تا بتواند انجام این مهم را برای بیماران ساده‌تر و راحت‌تر نماید یکی از این خدمات دریافت مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین می‌باشد که به واسطه آن می‌توانید در هر زمان و مکانی حتی در محل کار خود ویزیت شوید یا از پزشک مورد نظرتان مشاوره دریافت نمائید.

چگونه برای جراحی چشم با لیزر لازک آماده شوم؟

قبل از جراحی لیزر چشم با یک جراح چشم ملاقات خواهید کرد که در مورد آنچه که باید در طول و بعد از عمل لیزر چشم انتظار داشته باشید صحبت خواهد کرد. در این جلسه تاریخچه پزشکی شما بررسی می شود و چشم شما آزمایش می شود.

آزمایش‌های احتمالی شامل اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، انکسار، نقشه‌برداری قرنیه، فشار چشم و گشاد شدن مردمک است. هنگامی که ارزیابی خود را انجام دادید، جراح شما به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ خواهد داد. پس از آن، می توانید یک قرار ملاقات برای عمل تعیین کنید.

اگر از لنزهای تماسی قابل نفوذ گاز سفت و سخت استفاده می کنید، نباید حداقل پنج تا هفت روز قبل از ارزیابی خود از آنها استفاده کنید. سایر انواع لنزهای تماسی، مانند لنزهای معمولی نرم، حداقل سه روز قبل از ارزیابی نباید استفاده شوند.

در روز عمل لیزر چشم لازک، قبل از رفتن به پزشک یک وعده غذایی سبک بخورید و تمام داروهای تجویز شده را مصرف کنید. از آرایش چشم استفاده نکنید یا لوازم جانبی حجیم در موهای خود نداشته باشید که در قرار گرفتن سر شما در زیر لیزر اختلال ایجاد کند. اگر آن روز صبح احساس خوبی ندارید، با مطب پزشک تماس بگیرید تا مشخص شود که آیا این روش باید به تعویق بیفتد یا خیر.

در طول جراحی لازک چشم چه اتفاقی می افتد؟

جراحی لازک چشم تحت بی حسی موضعی که مستقیماً در چشم قرار می گیرد انجام می شود. در طول عمل، لایه بالایی سلول ها یا اپیتلیوم، حدود 30 ثانیه با الکل پوشیده می شود و از بافت زیرین جدا می شود. سپس آن را بلند می کنند یا به عقب می چرخانند تا چشم پزشک بتواند به بافت قرنیه دسترسی پیدا کند. بافتی که به تازگی در معرض دید قرار گرفته است با همان لیزر مورد استفاده در جراحی لیزیک چشم و PRK درمان می شود. سپس لایه بالایی سلول ها در جای خود قرار می گیرد.

این برخلاف عمل لیزیک چشم است که در آن لیزر یا دستگاه برش یک فلپ در قرنیه ایجاد می کند. جراحی لازک چشم با PRK با حفظ لایه بالایی سلول ها، به جای خراش دادن آنها و انتظار برای رشد مجدد آنها متفاوت است. اعتقاد بر این است که این کار بهبود قرنیه را با ناراحتی کمتری نسبت به PRK تسهیل می کند، اما همچنین باعث تاری بیشتر در چند روز اول در مقایسه با PRK می شود.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک امکان ویزیت توسط دکتر چشم پزشک آنلاین  است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی  ویزیت آنلاین  دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

بعد از جراحی لازک چشم چه اتفاقی می افتد؟

بعد از جراحی لازک چشم چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی لازک چشم، انتظارات مشابه آنچه می توان انتظار داشت بعد از عمل جراحی چشم است

پس از عمل لازک چشم، انتظارات مشابه آنچه می توان پس از لیزیک انتظار داشت است. فلپ ایجاد شده توسط جراحی لازک چشم در حدود چهار تا هفت روز بهبود می یابد و بیمار معمولاً از لنز تماسی ویژه ای استفاده می کند که تا چهار روز پس از جراحی به عنوان بانداژ عمل می کند. بیماران همچنین ممکن است در یکی دو روز اول پس از عمل لازک چشم، سوزش چشم خود را تجربه کنند.

برای بیمارانی که تحت عمل لیزیک قرار می‌گیرند، بینایی خوب معمولاً در چند روز به دست می‌آید. با این حال، برای جراحی لازک چشم این ممکن است تا یک هفته طول بکشد.

روز بعد از عمل لازک چشم و معمولاً یک هفته و سه ماه پس از جراحی مجدداً برای ارزیابی به پزشک مراجعه خواهید کرد.

اگر بعد از عمل لازک چشم خود سوالی دارید یا اگر احساس درد، کاهش ناگهانی بینایی، قرمزی چشم یا ترشح از چشم (ها) دارید، فوراً با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه بیماری‌های چشمی و روش‌هی درمان ان نیاز دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله معاینه چشم پزشکی آنلاین است تا اطلاعات کاملی در این زمینه به دست‌آورید.

 

 

منابع علمی این مطلب

https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-lasek-laser-eye-surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.