قلب و عروق

نحوه انجام تست قلب در منزل

نحوه انجام تست قلب در منزل

تست قلب در منزل

با افزایش سن ، خطر بیماری های قلبی عروقی در افراد افزایش پیدا می کند ، به همین دلیل نیاز است تا تمامی افراد چکاپ های دوره ای داشته باشند و بتوانند از این طریق ارزیابی های لازم را انجام دهند. اما در این مطلب شما را با ارزیابی هایی که بتوانید در خانه انجام دهید آشنا خواهیم کرد. با این روش ها می توانید از وضعیت سلامت سیستم قلبی  عروقی خود به طور نسبی اطمینان حاصل کنید و آرامش داشته باشید.

 

دلایل ابتلا به بیماری‌های قلبی و تست قلب در منزل

 

دلایل ابتلا به بیماری‌های قلبی و تست قلب در منزل

متاسفانه در دنیای امروزی که با تغییر سبک زندگی و مصرف غذاهای چرب و فست فودی و استرس و از همه بیشتر کم تحرکی همراه است ، احتمال ابتلا به بیماری‌ های قلبی عروقی نیز  افزایش پیدا کرده و افراد زیادی را درگیر خود کرده است . شاید در گذشته خطر این بیماری ها با افزایش سن بوده باشد اما در زندگی امروزی همه افراد خصوصا در سنین میانسالی باید چکاپ‌ های دوره‌ای برای تشخیص زودهنگام بیماری را داشته ‌باشند.

در این میان تست سریع سلامت قلب در منزل هم امکان پذیر است تا افراد بتوانند به‌ طور نسبی ، از وضعیت سلامت سیستم قلبی عروقی خود اطمینان کسب کنند. البته بسیار مهم است بدانید که  ممکن است تست ‌های خود ارزیابی در مراحل اولیه بیماری کاملا عادی باشند. به همین دلیل با اتکا به این نتایج نمی‌توان از معاینه دقیق توسط پزشک متخصص و انجام آزمایش‌ های لازم امتناع کرد.

علائم قلب سالم

قلب یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشد که آسیب به آن با اختلالات جدی و مرگ همراه می باشد. شاید بتوان بدون طحال، چشم و …. به زندگی ادامه داد، اما زندگی بدون قلب غیرممکن می باشد! لذا آشنایی با علائم قلب سالم و علائم بیماری های قلبی ضروری می باشد. در صورتی که علائم قلب سالم را در خود نمی بینید، با انجام روش های چکاپ قلب در منزل خود را بررسی کنید.

همچنین در صورتی که به بیماری قلبی مبتلا شدید، حتما درمان مناسب را در اسرع وقت تحت نظر متخصص قلب آغاز کنید. علائم قلب سالم عبارتند از:

 • ضربان قلب حین استراحت متعادل و در حدود 60 الی 100 ضربه در دقیقه به طور پایدار و منظم حفظ می شود.
 • فشار خون در طول شبانه روز به بالای 120 روی 80 نمی رسد.
 • جریان خون طبیعی و رنگ دست ها و پاها صورتی می باشند و اندام ها گرم هستند.
 • کلسترول و چربی بد خون (LDL) در رنج طبیعی می باشند.
 • فعالیت های فیزیکی و ورزش به راحتی قابل انجام می باشند و حین فعالیت احساس تنگی نفس یا درد سینه ندارید.
 • وزن و شاخص توده بدنی در حالت طبیعی و کمتر از 25 می باشد.
 • قند خون در رنج طبیعی و در حالت ناشتا کمتر از 100 الی 126 می باشد.
 • حین تست سلامت قلب در خانه حین خواب و دراز کشیدن به پشت احساس خفگی و تنگی نفس پیدا نمی کنید.

 

روش‌های تست قلب در منزل؟

 

 

روش‌های تست قلب در منزل

 1. خود ارزیابی اختلال خون رسانی به پاها . برای تشخیص اختلال خون رسانی به پاها لازم است دراز بکشید و پاها را به مدت ۳۰ ثانیه بالا نگه دارید. اگر رنگ پا سفید یا رنگ‌‌ پریده شد، ممکن است نشان از اختلال در خون رسانی پاها باشد. اگر اختلال خون رسانی شدید باشد باید به رنگ پاها در حالت معمولی نیز دقت کنید. گاهی خون رسانی تنها در یک پا مشکل دارد که در این حالت ممکن است با ریزش موها، براق ‌شدن پوست، رنگ‌ پریدگی و احساس سرمای بیشتر در مقایسه با پای دیگر این اختلال را نشان دهد . در کل اندام مبتلا به اختلال خون رسانی نسبت به سرما حساس‌ تر می باشد. برای تشخیص ورم پاها، با انگشت اشاره روی پاها در حالتی که دراز کرده‌ اید، فشاری وارد کنید. با فشار آوردن گودی ایجاد می‌شود که اگر خفیف باشد، مشکلی ندارد اما اگر از حالت طبیعی بیشتر باشد و دیر به وضعیت اول برگردد، غیرطبیعی بوده و می‌ تواند نشان ‌دهنده نارسایی قلب باشد.
 2. خود ارزیابی ضربان قلب . در این حالت باید نبض خود را بشمارید. قلب طبیعی در یک دقیقه بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار می تپد که اگر کمتر و یا بیشتر از این عدد باشد غیر طبیعی بوده و به پزشک متخصص نیاز دارد. نامنظم ‌بودن ضربان قلب نشان‌د هنده آریتمی قلبی است و بهتر است توسط پزشک متخصص معاینه شود.
 3. خود ارزیابی در مورد تنگی‌نفس و سلامت قلب . اگر دچار کبودی توام ناخن‌ ها، لب ‌ها و زبان هستید، ممکن است نشان‌ دهنده پایین‌ بودن سطح اکسیژن خون به علت مشکلات قلبی باشد . در این زمان باید پزشک متخصص را در جریان بگذارید و با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک ویزیت شوید . تنگی ‌نفس یکی از شکایت‌ های مراجعین به متخصصان قلب و عروق است . اگر به تازگی دچار تنگی ‌نفس حتی با کمترین فعالیت شده ‌اید و همزمان با تنگی‌ نفس، لب ‌هایتان کبود می‌ شود باید با پزشک متخصص مشورت کنید و مشاوره پزشکی بگیرید .
 4. خودارزیابی تاثیر دیگر ارگان ها بر سلامت قلب . مشکلات تیروئید با تپش قلب همراه است که برای تشخیص این مشکل، باید دست‌ ها را جلوی بدن و با فاصله از هم نگه ‌دارید. اگر انگشتان لرزش داشتند می‌ تواند نشان ‌دهنده پرکاری تیروئید باشد . البته کم‌کاری تیروئید هم بر سلامت قلب تاثیر دارد و ممکن است با زبری پوست، خواب‌ آلودگی و ورم صورت همراه باشد.
 5. خود ارزیابی اختلال خونرسانی به دست ‌ها. از دیگر روش های تشخیص سلامت و تست سریع سلامت قلب و عروق است که در این حالت باید نبض را اندازه‌ گیری کنید که اگر نبض یک دست ضعیف‌ تر باشد، می ‌تواند نشان ‌دهنده اختلال خونرسانی  باشد. قرار دادن دست ‌ها در معرض سرما نیز به تشخیص اختلال خون رسانی  می تواند کمک ‌کند.  اگر دست خود را در آب سرد قرار دهید و دچار سفیدی غیر عادی یا کبودی انگشتان شدید، این حالت غیر طبیعی بوده و بیانگر اختلال در خون رسانی است.

مشاوره آنلاین با پزشک متخصص

 

 

تست قلب در 60 ثانیه

 حین فعالیت فیزیکی، خونرسانی و اکسیژن رسانی به ارگان ها و اندام های بدن به ویژه پاها افزایش می یابد. بدن برای افزایش خونرسانی باید ضربان قلب و حجم خون خارج شده از قلب را افزایش دهد. چنانچه قلب سالم باشد، این افزایش به طور متناسب دیده می شود. اما در بیماری های قلبی افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی با مشکل مواجه می شود و فرد حین فعالیت احساس تنگی نفس یا درد قفسه سینه پیدا می کند.

لذا بسیاری تحقیقات ادعا می کنند که چنانچه فرد بتواند جهت انجام تست قلب در منزل، به مدت 60 الی 90 ثانیه فعالیت فیزیکی متوسط الی شدید را بدون بروز تنگی نفس یا درد سینه تحمل کند، احتمالا قلب سالمی دارد.

البته توجه داشته باشد که این روش تست قلب در منزل مراحل اولیه بیماری قلبی را تشخیص نمی دهد و در افراد مبتلا به نارسایی و تنگی شدید عروق قلب نیز توصیه نمی شود. زیرا افزایش شدید نیاز قلب در این افراد می تواند با خطر بروز حمله قلبی همراه باشد.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک امکان مشاوره آنلاین با متخصص قلب و عروق است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی  ویزیت آنلاین  دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

تست پله برای قلب

 تست پله یکی از ساده ترین و پرکاربردترین روش های تست قلب در منزل می باشد که توسط متخصصان قلب در سرتاسر دنیا نیز تایید شده است. به طور خلاصه این تست به شما توصیه می کند که از 4 طبقه یا 60 پله بالا بروید و زمان بگیرید. چنانچه این کار را طی 90 ثانیه بدون تنگی نفس و درد سینه انجام دادید، احتمالا از قلب سالمی برخوردار می باشید.

اما چنانچه به زمان بیشتری نیاز داشتید یا حین بالا رفتن از پله دچار درد سینه یا تنگی نفس شدید، بهتر است به دکتر متخصص قلب جهت بررسی بیشتر و انجام تست های تکمیلی مراجعه کنید. البته توجه داشته باشید که این روش برای تشخیص مراحل اولیه بیماری قلبی از دقت کافی برخوردار نمی باشد.

 

تست سلامت قلب انلاین

 با پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه نرم افزار های مختلفی جهت تست قلب در منزل در دسترس مردم می باشند. این نرم افزارها به راحتی از اینترنت قابل دانلود می باشند. در تست انلاین قلب ضربان قلب، فشار خون، شاخص توده بدنی (قد و وزن)، قند خون، بیماری های زمینه ای و داروهای مصرفی ثبت می گردد و بر اساس آن خطر بیماری قلبی طی سال های آینده در شما تخمین زده می شود. این نرم افزارها همچنین شامل تست بیماری قلبی آنلاین، رژیم های غذایی مناسب و توصیه های مفید برای افزایش سلامت قلب می باشند. علائم خطر بیماری های قلبی و روش های بررسی آن نیز در بسیاری از این نرم افزارها توضیح داده شده است.

 

 روش های تست قلب در خارج از منزل

 اگرچه برخی از بیماری های قلبی با تست قلب در منزل قابل بررسی می باشند، اما بررسی دقیق و هدفمند بیماری قلبی نیازمند استفاده از روش های تشخیصی پیشرفته تر می باشد. اکوکاردیوگرافی، آنژیوگرافی و تست ورزش برخی از این روش ها می باشند که در ادامه به طور دقیق به آن ها پرداخته شده است. این روش ها باید توسط متخصص قلب در مطب یا بیمارستان انجام شوند.

 

تست سلامت قلب با ورزش

تست ورزش قلب در خانه یکی از روش های بررسی سلامت قلب می باشد. این تست اغلب در افرادیکه از درد سینه حین فعالیت شکایت دارند، انجام می شود. روش ساده تست قلب در منزل، همان تست پله می باشد که در قسمت قبل توضیح داده شد. اما تست سلامت قلب با ورزش (ETT)، در بیمارستان انجام می شود و پیشرفته تر می باشد.

در این روش حین فعالیت فیزیکی و راه رفتن روی تردمیل، الکترودهایی به بدن شما وصل می باشند که همزمان فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کنند. اختلالات خونرسانی و عروق قلب، ایسکمی های قلبی و اختلالات ریتم قلب در این تست قابل بررسی می باشند. در صورت بروز درد سینه یا تغییر در نوار قلب حین انجام تست، روش های دقیق تر مانند آنژیوگرافی، اسکن قلب و سی تی آنژیوگرافی قلب توسط پزشک معالج درخواست می شوند.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

تست قدرت قلب

 اکوکاردیوگرافی، بهترین روش بررسی قدرت قلب می باشد. علاوه بر مطب و بیمارستان، تست قلب در منزل با اکوکاردیوگرافی توسط ویزیت در منزل متخصص قلب نیز مقدور می باشد. در این روش پزشک یک پروب مخصوص را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد و سپس حرکات قلب شما را در یک صفحه نمایشگر تماشا و بررسی می کند. طی اکوکاردیوگرافی قدرت قلب شما با شاخصی به نام کسر جهشی قلب (Ejection fraction) بررسی می شود.

کسر جهشی بالای 50 درصد اغلب نشانه قدرت طبیعی قلب می باشد. در اکثر بیماری ها و نارسایی های قلبی، قدرت قلب به زیر 40 درصد کاهش پیدا می کند. کاهش قدرت قلب به معنی عدم توانایی کافی پمپاژ خون به سمت سایر اعضای بدن می باشد که این با احساس کاهش انرژی، خستگی، تنگی نفس و تورم اندام ها همراه می باشد.

 

تست رگ های قلب

 عروق کرونر، مهم ترین عروق خونرسانی کننده به عضله قلب می باشند. همانند سایر عضلات بدن، عضلات قلب نیز برای حفظ عملکرد خود، نیاز به خون و اکسیژن دارند که توسط عروق کرونر تامین می شود. خون بدون اکسیژن نیز توسط این عروق از قلب خارج می شود. آترواسکروز و تشکیل رسوبات چربی داخل عروق کرونر، منجر به تنگی و سفتی عروق و عدم خونرسانی کافی به عضله قلب می شود.

عدم خونرسانی کافی منجر به کاهش قدرت قلب در پمپاژ خون به سایر اعضای بدن می گردد. چنانچه این تنگی به طور تدریجی ایجاد شود، خطر کمتری دارد زیرا خونرسانی فرعی در بدن شکل میگیرد. اما چنانچه رگ خونی به طور ناگهانی مسدود و جریان خون قطع شود، سکته قلبی رخ می دهد. اگرچه تست قلب در منزل توسط تست پله تاحدودی بیماری رگ های قلبی را نیز مشخص می کند، اما جهت بررسی دقیق رگ های قلب باید آنژیوگرافی یا سیتی آنژیوگرافی انجام شود.

 

 

 

تصویر دکتر آوا فرزانه

آوا فرزانه

قلب و عروق

تصویر دکتر عباس قندرچی محمره

عباس قندرچی محمره

قلب و عروق

تصویر دکتر مجتبی یوسفی

مجتبی یوسفی

قلب و عروق

تصویر دکتر افروزه کرمی

افروزه کرمی

قلب و عروق

تصویر دکتر سعید امیری پویا

سعید امیری پویا

قلب و عروق

تصویر دکتر مهشید فیضی

مهشید فیضی

قلب و عروق

تصویر دکتر حمیدرضا رحمن پور

حمیدرضا رحمن پور

قلب و عروق

تصویر دکتر علیرضا جبلی

علیرضا جبلی

قلب و عروق

تصویر دکتر فریده رفیعی

فریده رفیعی

قلب و عروق

تصویر دکتر الهام شاه ابراهیمی

الهام شاه ابراهیمی

قلب و عروق

تصویر دکتر جمیل اسماعیلیان

جمیل اسماعیلیان

قلب و عروق

تصویر دکتر شیوا عطاری پور اصفهانی

شیوا عطاری پور اصفهانی

قلب و عروق

تصویر دکتر بهزاد حاجی مرادی

بهزاد حاجی مرادی

قلب و عروق

تصویر دکتر محمد رضایی

محمد رضایی

قلب و عروق

تصویر دکتر محسن صدقی پور

محسن صدقی پور

قلب و عروق

تصویر دکتر عیسی عابدینی صدر

عیسی عابدینی صدر

قلب و عروق

تصویر دکتر یاسر تاسه زر

یاسر تاسه زر

قلب و عروق

تصویر دکتر زهرا کیان پور

زهرا کیان پور

قلب و عروق

تصویر دکتر مهرداد حسین زاده

مهرداد حسین زاده

قلب و عروق

تصویر دکتر زیبا بوستانی

زیبا بوستانی

قلب و عروق

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.