پزشکی, زنان و زایمان

Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی یکی از علل شایع عفونت پوستی و مخاطی است.

Condylomata acuminata  یا زگیل تناسلی یا CA: به عنوان زگیل آنوژنیتال شناخته می شود،که از تظاهرات عفونت HPV است

علت شناسی Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

علت شناسی Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از ویروس‌های DNA دار بدون پوشش و دو رشته‌ای متعلق به خانواده Papillomaviridae است. محققان 200 نوع HPV را شناسایی کرده اند که بیش از 40 نوع از آنها می توانند از طریق تماس جنسی منتقل شوند و ناحیه آنوژنیتال را آلوده کنند.

انواع Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

انواع HPV تناسلی بر اساس خطر ابتلا به سرطان در هر ناحیه بدن به انواع کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند. انواع کم خطر HPV 6 و/یا HPV 11 در حدود 90 درصد از زگیل های تناسلی شناسایی می شوند، اگرچه عفونت همزمان با سایر انواع کم خطر یا پرخطر HPV رایج است. انواع پرخطر HPV مانند HPV 16، 18، 52 و 56 در 191 زگیل (31 درصد) شناسایی شده است.

روش‌های انتقال Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

روش‌های انتقال Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق تماس با پوست یا مخاط آلوده منتقل می شود. ویروس از طریق میکروابریژن به سلول های لایه بازال اپیدرم حمله می کند. عفونت آنوژنیتال HPV تقریباً همیشه از طریق تماس جنسی حاصل می شود. زگیل برای انتقال لازم نیست، اما به دلیل بار ویروسی بالا بسیار عفونی است.

پس از اکتساب، عفونت HPV می تواند بدون علائم یا نشانه وارد فاز نهفته شود. در بیمارانی که به CA مبتلا می شوند، دوره کمون معمول سه هفته تا هشت ماه است.

به نظر می رسد خطر ایجاد CA پس از بروز عفونت HPV-6 یا HPV-11 بالا باشد.

انتقال HPV از زنان باردار مبتلا به زگیل های تناسلی به جنین امکان پذیر است

همه گیرشناسی

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین بیماری مقاربتی در جهان است. حداقل 75 درصد از بزرگسالان فعال جنسی در ایالات متحده حداقل به یک نوع HPV تناسلی مبتلا شده اند. میزان شیوع تخمین زده شده عفونت آنوژنیتال HPV در جمعیت بزرگسال ایالات متحده 10 تا 20 درصد در میان افراد واکسینه نشده است.

نرخ عفونت HPV در کشورهایی که واکسیناسیون HPV در آنها اجرا شده است رو به کاهش است

عوامل خطر

فعالیت جنسی، از جمله تماس صرفاً پوست با پوست، عامل خطر اصلی برای عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آنوژنیتال است.

سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به CA مرتبط است

ختنه مردان ممکن است خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهد.

تظاهرات بالینی

زگیل های خارجی تناسلی معمولاً در ناحیه مهبل، آلت تناسلی، کشاله ران، پرینه، پوست مقعد، پوست پری انال یافت می شوند. CA می تواند منفرد یا چندتایی، مسطح، گنبدی شکل، گل کلم شکل، رشته ای، قارچی، ساقه دار، مغزی، پلاک مانند، صاف (مخصوصاً روی ساقه آلت تناسلی)، قرمز یا لوبولی  باشد. رنگ متفاوت است؛

زگیل ها ممکن است سفید، همرنگ پوست، اریتماتوز، بنفش، قهوه ای یاپیگمانته باشند. زگیل های آنوژنیتال معمولاً نرم هستند و می توانند از 1 میلی متر تا بیش از چندین سانتی متر قطر داشته باشند. زگیل ها معمولاً بدون علامت هستند، اما گاهی اوقات ممکن است خارش داشته باشند.

زگیل های خارجی تناسلی می توانند با درگیری دهانه رحم یا مجرای ادرار همراه شوند. CA همچنین ممکن است در کانال مقعد ایجاد شود، که معمولاً به صورت پاپول‌های کوچک مسطح تا گلوبوئید شکل، معمولاً دیستال از خط دندانه‌ای ظاهر می‌شود

CA گسترده می تواند باعث تغییر شکل مشخص ناحیه آنوژنیتال شود و ممکن است در دفع مدفوع اختلال ایجاد کند. زگیل های مجرای ادرار ممکن است منجر به خونریزی مجرای ادرار (از جمله خونریزی در هنگام مقاربت) و در موارد نادر، انسداد ادراری شوند.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

اثرات روانی

اثرات روانی Hpv-زگیل تناسلی-ویروس پاپیلومای انسانی

اثرات روانی CA نباید نادیده گرفته شود. بیماران مبتلا به CA اغلب انگ، انزوای اجتماعی، اضطراب، افسردگی، اضطراب و احساس گناه و همچنین نگرانی در مورد باروری و خطر سرطان در آینده را تجربه می کنند. تأثیر عاطفی بر شرکای جنسی نیز قابل توجه است و می تواند منجر به تعارض و خاتمه رابطه شود

دوره بالینی

پس از ظهور اولیه، زگیل های آنوژنیتال ممکن است تعداد و اندازه خود را افزایش دهند یا خود به خود پسرفت کنند. تخمین زده می شود که تقریباً یک سوم زگیل های آنوژنیتال بدون درمان در عرض چهار ماه پسرفت می کنند

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ممکن است علیرغم رفع زگیل های قابل مشاهده باقی بماند و ممکن است منجر به عود زگیل شود. میزان عود به خوبی تعریف نشده است.

تحریک مکانیکی، زخم، سرکوب سیستم ایمنی، التهاب و سایر تأثیرات خارج سلولی بر تعداد نسخه‌های ویروسی در سلول‌های آلوده پنهان تأثیر می‌گذارد و ممکن است مستعد ظهور مجدد باشد

تشخیص های افتراقی

تشخیص های افتراقی

به طور کلی، یک فرد آموزش دیده با انجام یک معاینه فیزیکی دقیق می تواند CA را از سایر اختلالات تشخیص دهد. در مواردی که تشخیص نامشخص است، بیوپسی برای تایید تشخیص مفید است.

تشخیص افتراقی CA شامل شرایط پوستی پاپولار خوش خیم، مانند کراتوز سبورئیک ، آکروکوردون، پاپول آلت تناسلی مرواریدی ، پاپیلومای سنگفرشی، و لکه های فوردایس  است.

علاوه بر این، بیماری‌های مقاربتی مانند molluscum contagiosum که معمولاً به صورت پاپول‌های کوچک ناف ظاهر می‌شود و کندیلوم لاتوم سیفلیس که معمولاً به‌صورت منفرد یا چند پاپول یا پلاک مرطوب و سفید خاکستری ظاهر می‌شود، ممکن است تشخیص افتراقی باشند.

شرایط التهابی، مانند لیکن نیتیدوس و ضایعات پاپولوسکواموس لیکن پلان نیز ممکن است دیده شود. لیکن نیتیدوس معمولاً به صورت پاپول‌های متعدد و به اندازه سر سوزن روی آلت تناسلی ظاهر می‌شود. لیکن پلان پاپولوسکواموس اغلب به صورت پاپول های خارش دار چند ضلعی یا حلقوی بنفش ظاهر می شود.

اکر به نیازهای بیشتری درباره بیماری زنان دارید و یا احتیاج به اطلاعاتی درباره نحوه برقراری ارتباط آنلاین با پزشک زنان دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مشاوره پزشک زنان تلفنی تا اطلاعات کامل و جامعی در این‌باره به دست آورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.