پزشکی, پوست و مو

میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی از پلاکت

میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی از پلاکت

میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) چه تفاوتی با میکرونیدلینگ معمولی دارد؟

میکرونیدلینگ یک عمل زیبایی است که در درجه اول برای به حداقل رساندن علائم پیری استفاده می شود.

در طول یک جلسه استاندارد، متخصص پوست از یک غلتک یا دستگاه مخصوص با سوزن برای سوراخ کردن پوست و تحریک تولید کلاژن جدید استفاده می کند. به همین دلیل، میکرونیدلینگ به عنوان درمان القای کلاژن یا القای کلاژن از راه پوست نیز شناخته می شود.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، به صورت تزریقی یا موضعی، می تواند اضافه شود. ممکن  است بهبود را سرعت بخشد و مدت قرمزی و تورم مشاهده شده پس از میکرونیدلینگ را کاهش دهد.

در برخی از مطالعات نشان داده شده است که میکرونیدلینگ با پی آر پی باعث بهبود نتایج در افرادی می شود که برای اسکار آکنه تحت میکرونیدلینگ قرار می گیرند، اما شواهد در حال حاضر قطعی نیستند.

چه زمانی از میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌کنیم؟

میکرونیدلینگ سنتی برای درمان همه چیز از لکه ها و چین و چروک های پیری گرفته تا جای زخم و اشکال خاصی از هایپرپیگمانتاسیون استفاده می شود. پی آر پی ممکن است این اثرات را تقویت کند و به شما کمک کند به نتایج دلخواه خود سریعتر برسید.

اگرچه می توان از میکرونیدلینگ برای درمان اسکار و ترک های پوستی در نواحی دیگر بدن استفاده کرد، اما به نظر می رسد بیشتر مطالعات با PRP و اسکارها بر روی درمان صورت متمرکز شده است.

اصطلاح صورت خون آشام معمولاً برای اشاره به میکرونیدلینگ با پی آر پی موضعی استفاده می شود.

اکثر بیماران کاندیدای مناسبی برای این نوع روش هستند و موارد منع مصرف کمی برای درمان وجود دارد.

چه زمانی نباید از میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی از پلاکت استفاده کنیم؟

چه زمانی نباید از میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی از پلاکت استفاده کنیم؟

ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد اگر:

باردار هستید

از آکوتان برای آکنه استفاده کرده یا اخیراً استفاده کرده اید

هنوز آکنه فعالی دارید که منجر به جای زخم جدید می شود

بیماری های پوستی خاصی مانند اگزمای صورت یا روزاسه دارید

سابقه بهبود ضعیف زخم دارید

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

مراقبت‌های قبل و بعد از میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی از پلاکت

پزشک سابقه پزشکی شما را ارزیابی می کند تا مشخص کند آیا شما کاندید مناسبی برای میکرونیدلینگ با پی آر پی هستید یا خیر.

پزشک دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه آماده شدن برای درمان به شما می دهد. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده و بیش از حد یا برنزه شدن چند هفته  خودداری کنید

نوشیدن مقدار زیادی آب در روزهای قبل از قرار ملاقات

با صورت تمیز وارد شوید (ممکن است همان روز صبح پاکسازی کنید، اما باید از آرایش یا مرطوب کننده اجتناب کنید)

میکرونیدلینگ با پی آر پی در مقایسه با سایر روش های زیبایی فرآیندی سریع است.

روش واقعی شامل دو مرحله است. بخش میکرونیدلینگ بسته به نواحی تحت درمان حدود 30 دقیقه طول می کشد. در طول این مدت، پزشک یک درما رولر درجه یک یا دستگاه مورد تایید FDA را روی نواحی مورد نظر روی صورت شما می‌پیچد.

یک سرنگ خون معمولاً از بازوی شما گرفته می شود، در حالی که صورت شما بی حس می شود. سپس خون در یک سانتریفیوژ قرار می گیرد که PRP را از سایر اجزای خون جدا می کند.

سپس محلول PRP معمولاً پس از میکرونیدلینگ در ناحیه درمان ماساژ داده می شود. درمان میکرونیدلینگ باعث ایجاد ریزپانکسچرهای کنترل شده کوچک در پوست می شود که امکان نفوذ PRP را فراهم می کند.

در گذشته، PRP به پوست تزریق می شد، اما استفاده از آن همراه با میکرونیدلینگ به یک روش معمول تبدیل می شود.

پس از پایان عمل، پزشک ممکن است از سرم برای کمک به تسکین قرمزی و تحریک استفاده کند.

عوارض جانبی و عوارض احتمالی

کبودی و التهاب، از جمله تورم و قرمزی، شایع ترین عوارض جانبی هستند. آنها معمولا بلافاصله پس از عمل ظاهر می شوند و در عرض چهار تا شش روز از بین می روند.

شما همچنین می خواهید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و درمان های خشن پوست در این زمان خودداری کنید. مهم است که صورت خود را مالش ندهید یا نچینید. محافظت در برابر آفتاب نیز بسیار مهم است.

خبر خوب این است که PRP حاوی خون شماست، بنابراین احتمال کمی برای آلودگی  یا عفونت وجود دارد. عوارض نادر، اما جدی شامل عفونت و جای زخم است.

اگر سابقه هرپس سیمپلکس یا تبخال دارید، ممکن است پس از انجام این روش شیوع بیماری نیز داشته باشید. اگر تا به حال تبخال داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت ویزیت و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

در طول دوره بهبودی چه انتظاری داریم

در طول دوره بهبودی چه انتظاری داریم

بهبودی برای این روش نسبتاً کوتاه است. در صورت تمایل می توانید روز بعد به محل کار برگردید.

ممکن است هنوز مقداری قرمزی و سایر علائم تحریک جزئی وجود داشته باشد، اما باید از استفاده بیش از حد محصولات روی پوست خودداری کنید.

به سادگی یک بار در روز تمیز کنید و در صورت نیاز مرطوب کنید. در صورت تمایل، از کرم پودر یا فونداسیون سبک استفاده کنید تا قرمزی را به حداقل برسانید. پزشک شما همچنین ممکن است محصولاتی را برای کمک به بهبودی پوست شما توصیه یا ارائه دهد.

در مرحله بهبودی باید از محصولات مبتنی بر الکل و لایه بردارها اجتناب کنید. محافظت مناسب در برابر آفتاب نیز بسیار مهم است.

تا زمانی که پوست شما به طور کامل بهبود نیافته است، از فعالیت های شدیدی که ممکن است باعث تعریق بیش از حد و تولید گرما شود، خودداری کنید. به عنوان مثال می توان به دویدن، بازی تنیس و تمرینات سنگین اشاره کرد.

تعریق ممکن است باعث تحریک بیشتر شود و فعالیت های سخت ممکن است خطر تورم یا کبودی را افزایش دهد. معمولاً باید حداقل 72 ساعت پس از درمان از این کار اجتناب شود.

چه زمانی نتایج را خواهید دید؟

استفاده از پی آر پی در کنار درمان های  میکرونیدلینگ ممکن است جای زخم روی صورت شما را بهبود بخشد، اما شواهد هنوز قطعی نیستند.

اگرچه تحقیقات در مورد اثربخشی آن در جوانسازی صورت قطعی نیست، اما به نظر می رسد معایب اضافه کردن پی آر پی به میکرونیدلینگ، جدا از هزینه، حداقل باشد.

مطالعات بیشتری در مورد کاربرد PRP و میکرونیدلینگ باید انجام شود. برای مشاهده نتایج، احتمالاً چندین درمان لازم است.

پس از اتمام دوره درمان، بسته به اندیکاسیون درمان، ممکن است لازم باشد با پزشک خود برای نگهداری احتمالی پیگیری کنید.

 در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی غیرعادی پس از درمان، باید با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت بروز خونریزی، تورم یا علائم عفونت، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات پوست و مو می‌توانید مقاله مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو و زیبایی را مطالعه نمائید تا اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیارتان قرار گیرد.

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/microneedling-with-prp#procedure

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.