پزشکی, جراحی‌ها

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

(رینوپلاستی)جراحی بینی چیست؟

رینوپلاستی که به آن “عمل بینی” گفته می شود، جراحی ای است که برای تغییر شکل بینی با اصلاح استخوان یا غضروف انجام می شود.  رینوپلاستی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک است.

دلایل انجام جراحی بینی

دلایل انجام جراحی بینی

افراد برای ترمیم بینی خود پس از جراحت، اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی، یا به دلیل نارضایتی از ظاهر بینی خود، جراحی زیبایی بینی انجام می دهند.

تغییرات احتمالی که جراح شما می تواند از طریق جراحی بینی در بینی شما ایجاد کند عبارتند از:

تغییر در اندازه
تغییر در زاویه
صاف کردن پل
تغییر شکل نوک
باریک شدن سوراخ های بینی
اگر جراحی زیبایی بینی شما برای بهبود ظاهر شما به جای سلامتی شما انجام می شود، باید صبر کنید تا استخوان بینی شما به طور کامل رشد کند.  برای دختران، این حدود 15 سالگی است. پسرها تا زمانی که بزرگتر شوند هنوز در حال رشد هستند.  با این حال، اگر به دلیل اختلال تنفسی تحت عمل جراحی قرار می گیرید، جراحی بینی را می توان در سنین پایین تر انجام داد.

خطرات جراحی بینی

همه جراحی ها دارای خطراتی هستند، از جمله عفونت، خونریزی یا واکنش بد به بیهوشی.  جراحی بینی همچنین ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

مشکلات تنفسی
خونریزی بینی
یک بینی بی حس
بینی نامتقارن
زخم ها
ترکیدن رگ های خونی کوچک روی سطح پوست
تورم
آسیب عصبی دائمی
نیاز به عمل دوم یا سوم

گاهی اوقات بیماران از جراحی خود راضی نیستند.  اگر می خواهید یک جراحی دوم انجام دهید، باید صبر کنید تا بینی شما به طور کامل بهبود یابد و سپس دوباره عمل کنید.  این ممکن است یک سال طول بکشد.

آمادگی برای جراحی بینی

آمادگی برای جراحی بینی

ابتدا باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد اینکه آیا کاندیدای خوبی برای جراحی بینی هستید یا خیر صحبت کنید.  شما در مورد اینکه چرا می خواهید جراحی را انجام دهید و آنچه را که امیدوارید با انجام آن انجام دهید صحبت خواهید کرد.

جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و از شما در مورد داروها و شرایط پزشکی فعلی سوال می کند.  اگر مبتلا به هموفیلی هستید، اختلالی که باعث خونریزی بیش از حد می شود، جراح شما به احتمال زیاد توصیه می کند که از هرگونه جراحی انتخابی خودداری کنید.

جراح شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و پوست داخل و خارج بینی شما را به دقت بررسی می کند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی می تواند ایجاد شود.  جراح شما ممکن است آزمایش خون یا سایر آزمایشات آزمایشگاهی را تجویز کند.

جراح شما همچنین بررسی خواهد کرد که آیا هر گونه جراحی اضافی باید همزمان انجام شود یا خیر.  به عنوان مثال، برخی از افراد همزمان با جراحی زیبایی بینی، عمل بزرگ کردن چانه را نیز انجام می دهند

این مشاوره همچنین شامل عکاسی از بینی شما از زوایای مختلف می باشد.  این شات‌ها برای ارزیابی نتایج درازمدت جراحی استفاده می‌شوند و ممکن است در حین جراحی به آنها ارجاع داده شود.

افراد سیگاری در درمان جراحی بینی با مشکل بیشتری مواجه می شوند، زیرا سیگار روند بهبودی را کند می کند.  نیکوتین رگ‌های خونی شما را منقبض می‌کند و در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت‌های بهبود می‌یابد.  ترک سیگار قبل و بعد از جراحی می تواند به روند بهبودی کمک کند.

روش جراحی بینی

رینوپلاستی را می توان در بیمارستان، کلینیک خصوصی یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد.  پزشک شما از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده خواهد کرد.  اگر این یک روش ساده باشد، بی حسی موضعی برای بینی خود دریافت خواهید کرد که همچنین صورت شما را بی حس می کند.  همچنین ممکن است از طریق لاین IV دارو دریافت کنید ک

با بیهوشی عمومی، دارو را استنشاق می‌کنید یا از طریق IV دریافت می‌کنید که شما را بیهوش می‌کند.  معمولاً به کودکان بیهوشی عمومی داده می شود.

هنگامی که بی‌حس یا بی‌هوش شدید، جراح بین یا داخل سوراخ‌های بینی شما بریدگی ایجاد می‌کند.  آنها پوست شما را از غضروف یا استخوان جدا می کنند و سپس تغییر شکل را شروع می کنند.  اگر بینی جدید شما به مقدار کمی غضروف اضافی نیاز دارد، پزشک ممکن است مقداری از آن را از گوش یا عمق بینی شما خارج کند.  اگر بیشتر مورد نیاز باشد، ممکن است ایمپلنت یا پیوند استخوان انجام دهید.  پیوند استخوان استخوان اضافی است که به استخوان بینی شما اضافه می شود.

این روش معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد.  اگر جراحی پیچیده باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن پزشکان عزیز می‌توانید بدون اتلاف وقت، در سریع‌ترین زمان ممکن بیمار خود را ویزیت و یا به آن‌ها مشاوره دهند. در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

بهبودی از جراحی بینی

پس از جراحی، پزشک ممکن است یک آتل پلاستیکی یا فلزی روی بینی شما قرار دهد.  اسپلینت به بینی شما کمک می کند تا شکل جدید خود را در حین بهبود حفظ کند.  آنها همچنین ممکن است بسته های بینی یا آتل ها را در داخل سوراخ های بینی قرار دهند تا سپتوم شما را که بخشی از بینی شما بین سوراخ های بینی است تثبیت کند.

حداقل چند ساعت پس از جراحی در اتاق ریکاوری تحت نظر خواهید بود.  اگر همه چیز خوب باشد، بعداً همان روز می روید.  به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند زیرا بیهوشی همچنان روی شما تأثیر می گذارد.  اگر این یک روش پیچیده است، ممکن است مجبور شوید یک یا دو روز در بیمارستان بمانید.

برای کاهش خونریزی و تورم، باید در حالی که سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار داده اید استراحت کنید.  اگر بینی شما متورم یا پر از پنبه است، ممکن است احساس احتقان کنید.  معمولاً افراد باید تا یک هفته پس از جراحی، آتل ها و پانسمان ها را در محل خود بگذارند.  ممکن است بخیه های قابل جذب داشته باشید، به این معنی که آنها حل می شوند و نیازی به برداشتن ندارند.  اگر بخیه ها قابل جذب نیستند، باید یک هفته پس از جراحی دوباره به پزشک مراجعه کنید تا بخیه ها کشیده شود.

ضعف حافظه، اختلال در قضاوت و زمان واکنش آهسته از عوارض رایج داروهای مورد استفاده برای جراحی است.  در صورت امکان از یکی از دوستان یا اقوام خود بخواهید که شب اول با شما باشند.

برای چند روز پس از جراحی، ممکن است ترشح و خونریزی را تجربه کنید.  یک پد قطره ای، که یک تکه گاز است که زیر بینی شما چسبانده شده است، می تواند خون و مخاط را جذب کند.  پزشک به شما خواهد گفت که هر چند وقت یکبار باید پد قطره را عوض کنید.

ممکن است سردرد داشته باشید، صورت شما پف کرده باشد و پزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند.

مراقبتهای پس از جراحی بینی

پزشک ممکن است به شما بگوید تا چند هفته پس از جراحی از موارد زیر اجتناب کنید:

دویدن و سایر فعالیت های بدنی شدید
شنا کردن
فین کردن
جویدن بیش از حد
خندیدن، لبخند زدن یا سایر حالات صورت که نیاز به حرکت زیاد دارند
کشیدن لباس روی سر
گذاشتن عینک روی بینی
مسواک زدن شدید
به ویژه در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید مراقب باشید.  مصرف بیش از حد آن می تواند برای همیشه پوست اطراف بینی شما را تغییر رنگ دهد.

شما باید بتوانید در عرض یک هفته به محل کار یا مدرسه بازگردید.

رینوپلاستی می تواند ناحیه اطراف چشم شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است برای چند هفته به طور موقت بی حسی، تورم یا تغییر رنگ در اطراف پلک های خود داشته باشید.  در موارد نادر، این می تواند به مدت شش ماه ادامه یابد و تورم خفیف می تواند حتی بیشتر ادامه یابد.  می توانید از کمپرس سرد یا کمپرس یخ برای کاهش تغییر رنگ و تورم استفاده کنید.

مراقبت های بعدی بعد از جراحی بینی مهم است.

نتایج جراحی بینی

اگرچه جراحی زیبایی بینی یک عمل نسبتاً ایمن و آسان است، اما بهبودی آن ممکن است مدتی طول بکشد.  نوک بینی شما بسیار حساس است و می تواند ماه ها بی حس و متورم بماند.  ممکن است طی چند هفته به طور کامل بهبود پیدا کنید، اما برخی از اثرات ممکن است برای ماه‌ها باقی بمانند.  ممکن است یک سال تمام طول بکشد تا بتوانید نتیجه نهایی جراحی خود را کاملاً درک کنید.

ریکاوری جراحی بینی

بر خلاف جراحی های بزرگ مانند جراحی شکم یا قفسه سینه، زمان ریکاوری بینی بر اساس ظاهر شما اندازه گیری می شود و نه به این دلیل که شما ناتوان هستید.  هیچ تداخلی در عملکرد اصلی بدن وجود ندارد.  این در واقع در مورد عملی است که روی استخوان و غضروف زیر پوست بینی شما انجام می شود.  معیار بهبودی با تورم و کبودی مشخص می‌شود، زیرا روز بعد احساس بهتری دارید.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در جراحی بینی

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در جراحی بینی

پلاسمای غنی از پلاکت معمولاً در ریکاوری جراحی بینی توسط جراحان بینی استفاده می شود.  پلاسمای غنی از پلاکت اغلب همراه با تزریق استروئید برای تسریع بهبود، تورم، کاهش کبودی و غیره استفاده می‌شود، بنابراین خونریزی داخل وریدی در حین جراحی را با قرص‌های اضافی در آن شب و صبح روز بعد کاهش می‌دهد.  پلاسمای غنی از پلاکت معمولاً در بسیاری از تخصص ها برای کاهش خونریزی و بهبود سریع استفاده می شود.  در حال حاضر حتی معمولاً در جراحی ارتوپدی برای کمک به ترمیم آسیب‌های زانو بدون جراحی و در جراحی قلب برای کمک به بهبودی سریع پس از جراحی بای‌پس قلب استفاده می‌شود،

جایی که روی بخیه‌هایی که شریان یا گرافت‌های ورید را که عروق مسدود شده قلب را دور می‌زنند اسپری می‌شود.  آن را به عنوان چسب طبیعی شخصی در نظر بگیرید.  پلاسما، مایع ای است که پس از جدا شدن گلبول های قرمز از خون کامل باقی می ماند.  در حین جراحی بینی، پس از خواب بیمار، متخصص بیهوشی 60 سی سی خون را از خط داخل وریدی خارج می کند.

داخل لوله آزمایش می رود و سپس محتویات آن سانتریفیوژ می شوند تا گلبول های قرمز جدا شوند و پلاسما تولید شود. هنگامی که بر روی بافت عمل شده تزریق می شود یا اسپری می شود، در پایان عمل، مایع “چسبنده” می شود، بنابراین به بسته شدن رگ های خونی باز ریز کمک می کند و به پیوند مجدد قسمت های عمل شده کمک می کند.

هنگامی که بر روی سطح زیرین پوست بینی اسپری می شود، مانند چسب کاغذ دیواری انسان عمل می کند، “PRP” چسبندگی پوست را به چارچوب استخوان و غضروف جدید و بهبود یافته بینی افزایش می دهد.

اکر نیاز به اطلاعات بشتر در زمینه نحوه ویزیت آنلاین با پزشک متخصص بینی را دارید پیسنهاد ما به شما عزیزان مطالعه مقاله مشاوره جراحی بینی است تا اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه در اختیارتان قرار گیرد.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

Rhinoplasty Recovery: Tips, Swelling, Healing Stages, & Recovery Timeline

https://www.healthline.com/health/rhinoplasty

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.