زنان و زایمان

پزشک متخصص زنان و زایمان و تست پاپ اسمیر

پزشک متخصص زنان و زایمان و تست پاپ اسمیر

پزشک متخصص زنان و زایمان و تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر ، روشی برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان است که توسط پزشک متخصص انجام می شود. آزمایش پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم – انتهای پایین و باریک رحم شما که در بالای واژن قرار دارد، است. تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می دهد. آزمایش پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییراتی را در سلول های دهانه رحم شما تشخیص دهد که نشان می دهد ممکن است سرطان در آینده ایجاد شود. تشخیص زودهنگام این سلول‌های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین گام شما در جلوگیری از پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است. شما می توانید از پزشک متخصص بخواهید که این تست را برای شما تجویز کند.

پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالای 30 سال، تست پاپ ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) – یک عفونت شایع مقاربتی که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود.

 

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام دهیم؟

شما و پزشک متخصص می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی برای شروع آزمایش پاپ اسمیر مناسب است و هر چند وقت یکبار باید این آزمایش را انجام دهید.

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که آزمایش پاپ را از 21 سالگی شروع کنید. پزشکان معمولاً تکرار تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار برای زنان 21 تا 65 ساله توصیه می کنند.

اگر این روش با آزمایش HPV همراه باشد، زنان 30 ساله و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ را انجام دهند. یا ممکن است به جای آزمایش پاپ، آزمایش HPV را در نظر بگیرند.

اگر فاکتورهای خطر خاصی دارید، پزشک متخصص ممکن است بدون در نظر گرفتن سن شما انجام آزمایش پاپ اسمیر مکرر را توصیه کند.

این عوامل خطر عبارتند از:

 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد
 • عفونت HIV
 • تضعیف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف مزمن کورتیکواستروئید
 • سابقه سیگار کشیدن

شما و پزشک متخصص می توانید در مورد مزایا و خطرات تست پاپ اسمیر صحبت کنید و بر اساس عوامل خطرتان تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است.

مطالعه مقاله چه آزمایش هایی توسط پزشک آنلاین زنان تجویز می شود؟ پیشنهاد میشود.

 

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

 

چه کسی می تواند به توقف آزمایش پاپ اسمیر فکر کند؟

در شرایط خاص، یک زن و پزشکش ممکن است تصمیم به پایان دادن به تست پاپ بگیرند، مانند:

 

بعد از هیسترکتومی کامل

پس از هیسترکتومی کامل – برداشتن رحم از جمله دهانه رحم – از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به ادامه دادن آزمایش پاپ اسمیر دارید یا خیر.

اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری غیرسرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر را قطع کنید.

اما اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم باشد، ممکن است پزشک متخصص ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

 

سن بالاتر

پزشکان عموماً موافقند که اگر آزمایش‌های قبلی سرطان دهانه رحم منفی بوده باشد، می‌توانند آزمایش پاپ اسمیر را در سن 65 سالگی متوقف کنند.

 

گزینه های خود را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید و با هم می توانید بر اساس عوامل خطر خود تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است. اگر با چندین شریک جنسی فعال هستید، پزشک ممکن است ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

خطرات تست پاپ اسمیر از نظرپزشک متخصص

تست پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر بدون خطا نیست. دریافت نتایج منفی کاذب امکان پذیر است – به این معنی که این آزمایش نشان می دهد که هیچ ناهنجاری وجود ندارد، حتی اگر سلول های غیر طبیعی داشته باشید.

نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است. عواملی که می توانند منجر به یک نتیجه منفی کاذب شوند عبارتند از:

 • مجموعه ای ناکافی از سلول ها
 • تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی
 • سلول های خونی یا التهابی که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند

 

اگرچه ممکن است سلول‌های غیرطبیعی شناسایی نشوند، اما زمان به نفع شماست. سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد تا ایجاد شود. و اگر یک آزمایش سلول های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، آزمایش بعدی به احتمال زیاد این کار را انجام خواهد داد.

 

خطرات تست پاپ اسمیر از نظر پزشک متخصص

خطرات تست پاپ اسمیر از نظر پزشک متخصص

 

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

برای اطمینان از اینکه تست پاپ اسمیر شما موثرتر است، نکات زیر را قبل از انجام آزمایش انجام دهید:

به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از آمیزش، دوش یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم های اسپرم کش، کرم ها یا ژله ها خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های غیرطبیعی را بشوید یا مبهم کند.

سعی کنید در طول دوره قاعدگی خود آزمایش پاپ اسمیر را انجام ندهید.

تست پاپ اسمیر در مطب پزشک شما انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید.

با زانوهای خمیده روی صندلی مخصوص به پشت دراز می کشید. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن مسطح به نام اسپاتول از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند.

برای مشاوره تصویری با متخصص زنان و زایمان بر روی ویزیت آنلاین  کلیک کنید.

 

بعد از تست پاپ اسمیر

پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر، می توانید بدون محدودیت روز خود را ادامه دهید.

بسته به نوع تست پاپ اسمیری که انجام می دهید، پزشک نمونه سلولی جمع آوری شده از دهانه رحم را به ظرفی که مایع مخصوصی برای نگهداری نمونه در آن قرار دارد (پاپ تست مبتنی بر مایع) یا روی یک لام شیشه ای (پاپ اسمیر معمولی) منتقل می کند. .

نمونه‌ها به آزمایشگاه منتقل می‌شوند و در آنجا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا ویژگی‌هایی در سلول‌ها که نشان‌دهنده سرطان یا یک وضعیت پیش سرطانی هستند، بررسی شوند.

 

نتیجه تست پاپ اسمیر

نتیجه تست پاپ اسمیر

 

نتایج پاپ اسمیر و مشاوره با پزشک متخصص

 

نتایج طبیعی

اگر فقط سلول های طبیعی دهانه رحم در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، نتیجه منفی خواهید داشت. تا زمانی که برای آزمایش پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگنی خود قرار نگیرید، نیازی به درمان یا آزمایش بیشتری نخواهید داشت.

 

نتایج غیر طبیعی

اگر سلول های غیرطبیعی یا غیرعادی در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، نتیجه مثبتی خواهید داشت. نتیجه مثبت به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست. نتیجه مثبت به نوع سلول های کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد.

با آزمایش مبتنی بر مایع، پزشک می‌تواند نمونه را مجدداً تجزیه و تحلیل کند تا وجود ویروس‌های شناخته شده برای ایجاد سرطان، مانند برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را بررسی کند.

 • اگر هیچ ویروس پرخطری وجود نداشته باشد، سلول‌های غیرطبیعی که در نتیجه آزمایش یافت می‌شوند، نگران کننده نیستند. اگر ویروس‌های نگران‌کننده وجود داشته باشند، به آزمایشات بیشتری نیاز دارید.
 • اگر تغییرات درجه پایین باشد، به این معنی است که اندازه، شکل و سایر ویژگی‌های سلول‌ها نشان می‌دهد که اگر یک ضایعه پیش سرطانی وجود داشته باشد، احتمالاً سال‌ها تا تبدیل شدن به سرطان فاصله دارد.
 • اگر تغییرات درجه بالایی داشته باشند، احتمال اینکه ضایعه خیلی زودتر به سرطان تبدیل شود، بیشتر است. آزمایشات تشخیصی اضافی لازم است.
 • اگر پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک متخصص ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را با استفاده از ابزار بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی بافت‌های دهانه رحم، واژن انجام دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است از هر ناحیه ای که غیرطبیعی به نظر می رسد، نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد. سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

 

آیا خانم های باکره به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

بله. پزشکان غربالگری معمول سرطان دهانه رحم را بدون توجه به سابقه جنسی شما توصیه می کنند. تست هایی که برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود شامل تست پاپ و تست HPV می باشد. پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که کدام از این آزمایش‌ها برای شما بهترین است.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله مشاوره با دکتر آنلاین زنان و زایمان 

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

 

منابع علمی این مطلب

 1. Pap smear
 2. Pap smear: Do I need one if I’m a virgin?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.