پزشکی, زنان و زایمان

 سرطان تخمدان

 سرطان تخمدان

سرطان تخمدان دومین بدخیمی شایع زنان در کشورهای توسعه یافته و سومین بدخیمی شایع زنان در کشورهای در حال توسعه است (سرطان دهانه رحم شایع ترین است). اکثر بدخیمی های تخمدان (95 درصد) اپیتلیال هستند.

کارسینوم سروزی ، شایع ترین زیرگروه هیستولوژیک کارسینوم تخمدان اپیتلیال، ارتباط نزدیکی با سرطان لوله فالوپ و سروز صفاقی دارد.

 سرطان تخمدان و هیستوپاتولوژی، پاتوژنز

اکثر بدخیمی های اولیه تخمدان (95 درصد) اپیتلیال هستند. بقیه تومورها از سلول های زایا یا استرومای کورد جنسی هستند  . انواع فرعی سرطان تخمدان اپیتلیال شامل سروز با درجه بالا، سروز با درجه پایین، اندومتریوئید، سلول شفاف و موسینوس می باشد.

به نظر می رسد سرطان تخمدان سروزی، سلولی شفاف و آندومتریوئیدی اغلب از بافت هایی که به طور معمول در تخمدان وجود ندارند، مانند لوله فالوپ، کیست های انکلوژن مولر، آندومتریوز و اندوسالپنژیوز ایجاد می شوند.

اپیدمیولوژی و سایر عوامل خطر در سرطان تخمدان

اپیدمیولوژی و سایر عوامل خطر در سرطان تخمدان

سرطان تخمدان دومین بدخیمی شایع زنان در کشورهای توسعه یافته و سومین بدخیمی شایع زنان در کشورهای در حال توسعه است (سرطان دهانه رحم شایع ترین است) .

میانگین سن تشخیص سرطان تخمدان در ایالات متحده 63 سال است . سن تشخیص سرطان تخمدان در میان بیماران مبتلا به سندرم سرطان تخمدان ارثی کمتر است. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در طول زندگی 1.3 درصد است.

افزایش خطر EOC با افزایش سن، ناباروری، اندومتریوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک، و سیگار کشیدن همراه است.

عواملی که با کاهش خطر مرتبط هستند عبارتند از: بارداری قبلی، سابقه شیردهی، داروهای ضد بارداری خوراکی، استفاده از دستگاه داخل رحمی و بستن لوله ها.

تشخیص  سرطان تخمدان

تشخیص  سرطان تخمدان

EOC یک تشخیص هیستولوژیک است که بر اساس ارزیابی آسیب شناسی بافت به دنبال جراحی برداشتن تخمدان یا لوله فالوپ یا بیوپسی از صفاق است.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

مرحله بندی و درمان

جراحی و به دنبال آن شیمی درمانی کمکی مدیریتی است که برای اکثر بیماران مبتلا به EOC استفاده می شود. تصور می‌شود که جراحی، احتمال اینکه شیمی‌درمانی منجر به بقای طولانی‌مدت عاری از بیماری شود را افزایش می‌دهد.

شیمی درمانی

– اکثر بیماران مبتلا به EOC در مراحل اولیه باید شیمی درمانی کمکی دریافت کنند، به ویژه آنهایی که بیماری مرحله IC یا II، بافت شناسی سلولی شفاف (هر درجه ای)، یا درجه تومور بالا دارند

پیش بینی

تقریباً 80 درصد از بیماران مبتلا به بیماری در مراحل اولیه، در پنج سال عود ندارند. با این حال، اکثر بیماران مبتلا به سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته عود خواهند کرد. در میان کسانی که بیماری عود کرده اند، مرگ و میر بالاست.

نظارت پس از درمان

پس از تمام درمان های خط اول برای EOC، نظارت باید شامل شرح حال معمول و فیزیکی، ارزیابی آنتی ژن سرطانی 125 (CA 125؛ یا سایر نشانگرهای تومور در صورت افزایش در تظاهرات اولیه) و سایر آزمایشات در صورت وجود اندیکاسیون بالینی باشد (مانند تصویربرداری یا ارزیابی های آزمایشگاهی) .

نظارت CA 125

– پیگیری طولی بیماران توسط CA 125 ممکن است به شناسایی بیماران برای درمان جراحی در زمان عود کمک کند و در نتیجه احتمال کاهش سیتو بهینه را افزایش دهد. با این حال، هیچ تاثیر واضحی از اندازه‌گیری‌های سریال CA 125 بر بقای کلی وجود ندارد.

هیچ نقشی برای تصویربرداری معمولی وجود ندارد

– تکنیک‌های تصویربرداری استاندارد، از جمله اولتراسوند، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)، حساسیت محدودی برای تشخیص EOC مکرر دارند

بیماری عود کننده

علیرغم درمان اولیه، اکثر بیماران مبتلا به سرطان تخمدان در مرحله پیشرفته عود می کنند و نیاز به درمان اضافی دارند. احتمال عود به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله تظاهرات اولیه، موفقیت در کاهش سیتودرمانی اولیه (به عنوان مثال، وجود هر گونه بیماری باقیمانده)، سرعت رفع آنتی ژن سرطانی 125، و پاسخ درمانی پس از درمان اولیه. با این حال، یک نشانگر پیش بینی کننده برای عود به طور آینده نگر تأیید نشده است.

  • بیماران با PFI شش ماهه یا بیشتر به بیماری حساس به شیمی درمانی در نظر گرفته می شوند
  • بیمارانی که PFI کمتر از شش ماه دارند، بیماری مقاوم به شیمی درمانی در نظر گرفته می شوند

مسائل مربوط به بازماندگان

حفظ باروری

درباره سرطان تخمدان و حفظ باروری بهتر است بدانید که:

– گزینه های حفظ باروری برای بیماران مبتلا به EOC محدود است، زیرا اکثر موارد در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند و هیسترکتومی و سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه بخشی از مرحله بندی و درمان جراحی است. جراحی حفظ باروری (یعنی سالپنگو اوفورکتومی یک طرفه) معمولاً برای بیماران مبتلا به مرحله IA EOC یا کسانی که تومورهای تخمدان مرزی دارند که مایل به بچه دار شدن در آینده هستند، اختصاص دارد.

سایر مسائل پس از درمان

سایر مسائل پس از درمان

– مسائل مربوط به بقای بیمارانی که قبلاً برای EOC تحت درمان قرار گرفته اند، به اندازه بسیاری از سرطان های دیگر مطالعه نشده است. این ممکن است تا حدی به دلیل پیش آگهی کلی ضعیف و جمعیت کوچک افراد مبتلا باشد.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر درباره سرطان تخمدان و یا ذریافت مشاوره آنلاین از پزشک متخصص زنان دارید پیشنهاد ما به شما عزیزان مطالعه مقاله ویزیت آنلاین پزشک زنان است.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.